Γιουνίπεροι yamadori απο κήπο

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 40 times

Re: Γιουνίπεροι yamadori απο κήπο

Δημοσίευση από deus x machina »

αφου δεν επειγει , καλυτερα καθηστερησε το.
Ο Οκτωβριος ειναι μια χαρα μηνας κ με λιγοτερα ρισκα.
Καλη συνεχεια
Nihil humanum mihi alienum est

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: RE: Re: Γιουνίπεροι yamadori απο κήπο

Δημοσίευση από Hfestion »

Harris έγραψε:Προς το τέλος του Οκτωβρίου για μένα είναι μια καλή περίοδος. (Ιούνιο δεν ειναι καλη εποχη για Yamadori).
Το ιδανικότερο είναι τέλος Οκτωβρίου που λέει ο Χάρης, αλλά αν πρέπει να βγουν τώρα , (για αλλους λογους) αν μπορείς τρεναρε το. Στο άδειασμα του φεγγαριού. Θα υπάρχει ρίσκο. Γι αυτό σου είπα με τα δεδομένα που εχω
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνίπεροι yamadori απο κήπο

Δημοσίευση από Harris »

Προς το τέλος του Οκτωβρίου για μένα είναι μια καλή περίοδος. (Ιούνιο δεν ειναι καλη εποχη για Yamadori).
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Pads_V
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 13:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Γιουνίπεροι yamadori απο κήπο

Δημοσίευση από Pads_V »

Hfestion έγραψε:
Kostas έγραψε:Εικόνα
Στην σκιά και λίπασμα απο Μάρτιο. 
Χώμα είναι καλό ποταμίσια άμμος με ελαφρόπετρα και τύρφη. Για την μίξη καλύτερα να σου γράψουν οι πιο έμπειροι.
+1
20-24/6 η ποιο Καλή περίοδος με τα δεδομένα που έχεις σε αυτή τη φάση για να τα βγάλεις από τη γη.
Καλή επιτυχία από μένα
Ευχαριστώ. Άρα σε 2 εβδομάδες από τώρα. Με βάση ποια δεδομένα; Θα έχω τις ίδιες πιθανότητες επιτυχίας με φθινόπωρο. Το λέω διότι δεν βιάζομαι. Μπορώ να περιμένω μέχρι Οκτώβριο

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: RE: Re: Γιουνίπεροι yamadori απο κήπο

Δημοσίευση από Hfestion »

Kostas έγραψε:Εικόνα
Στην σκιά και λίπασμα απο Μάρτιο. 
Χώμα είναι καλό ποταμίσια άμμος με ελαφρόπετρα και τύρφη. Για την μίξη καλύτερα να σου γράψουν οι πιο έμπειροι.
+1
20-24/6 η ποιο Καλή περίοδος με τα δεδομένα που έχεις σε αυτή τη φάση για να τα βγάλεις από τη γη.
Καλή επιτυχία από μένα

Topic author
Pads_V
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 13:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνίπεροι yamadori απο κήπο

Δημοσίευση από Pads_V »

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Θα ανεβάσω φωτό από τα δέντρα σύντομα
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Γιουνίπεροι yamadori απο κήπο

Δημοσίευση από Kostas »

Εικόνα
Στην σκιά και λίπασμα απο Μάρτιο. 
Χώμα είναι καλό ποταμίσια άμμος με ελαφρόπετρα και τύρφη. Για την μίξη καλύτερα να σου γράψουν οι πιο έμπειροι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Γιουνίπεροι yamadori απο κήπο

Δημοσίευση από stelios »

Η σωστή εποχή για γιουνίπερους είναι Οκτώβριο Νοέμβριο. Για άλλα δέντρα είναι τον Μάρτιο την Άνοιξη. Το καφάσι είναι τέλειο.

Topic author
Pads_V
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 13:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γιουνίπεροι yamadori απο κήπο

Δημοσίευση από Pads_V »

Καλησπέρα στο forum
Έχω την ευκαιρία να συλλέξω γιουνίπερους 10ετίας από κήπο φίλου που θέλει να τους βγάλει για να φυτέψει άλλα φυτά στη θέση τους. Ξεκίνησα λοιπόν να διαβάζω άρθρα γύρω γενικά για yamadori και κάποια ειδικά για γιουνίπερους και μου δημιουργήθηκαν αρκετές απορίες. Καθώς η εμπειρία μου στην συλλογή είναι μηδενική και γενικά στα bonsai πολύ μικρή θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα τους ποιο έμπειρους,
1) Ποιά είναι η ποιο κατάλληλη εποχή για συλλογή; Στις μηνιαίες εργασίες διαβάζω για Οκτώβριο-Νοέμβριο. Στο διαδίκτυο διαβάζω για νωρίς την άνοιξη. Ο κήπος βρίσκεται μέσα στο λεκανοπέδιο οπότε δεν θα υπάρχει αλλαγή στις συνθήκες κατά την μεταφορά.
2) Μπορώ να κάνω κάποια προετοιμασία τώρα για να αυξήσω τις πιθανότητες επιβίωσης αργότερα; Πχ διάβασα για σκάψιμο περιμετρικά με κόψιμο μεγάλων ριζών και προσθήκη compost στο άνοιγμα ώστε να γίνει ποιο εύκολη και ανώδυνη για το δέντρο η αφαίρεση την κατάλληλη εποχή.
3) Τι γλάστρες να χρησιμοποιήσω; Πλαστικό κασόνι με επένδυση νάυλον μαύρο με τρύπες;
4) Για μείγμα διάβασα τοποθέτηση ανόργανου στο 1/4 της γλάστρας και μετα μειγμα 50% ανόργανο και 50% χώμα από το σημείο αφαίρεσης. Ισχύει αυτό; Θα βοηθήσει αν προσθέσω συσκευασμένη μυκόρριζα; 
5) Με κλάδεμα τι προτείνετε; 
6) Στην μετέπειτα πορεία διαβάζω αντικρουόμενες απόψεις, είτε για σκιά και μηδέν λίπασμα έως φουλ ήλιο και λίπασμα από την πρώτη στιγμή   :(
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις
Απάντηση