μνημοσυνο 2 χρονων

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: μνημοσυνο 2 χρονων

Δημοσίευση από marios »

Μόνο έτσι υπάρχει εξέλιξη. Δεν τα παρατάς και αυτό μας δίνει δύναμη.

deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times

Re: μνημοσυνο 2 χρονων

Δημοσίευση από deus x machina »

Ολοι εχουμε χασει δεντρα ρε Παναγιωτη.Σιγουρα καποια μπορουσαμε να σωσουμε , καποια εφυγαν απο δικα μας λαθη κ βιαστικες κινησεις.
Το θεμα ειναι να μαθαινουμε εστω κ κατι απο τα λαθη μας κ να μειωνουμε τις πιθανοτητες θανατων , οπως λενε.
Εχουμε ακομα πολλα λαθη να κανουμε γι αυτο , μην σε παιρνει απο κατω.
Καλη συνεχεια
Nihil humanum mihi alienum est
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: μνημοσυνο 2 χρονων

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Ευτυχώς που δεν κρατώ τευτέρι όπως εσυ γιατί θα έκλαιγα μέρα νύχτα.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: μνημοσυνο 2 χρονων

Δημοσίευση από iohokahey »

Στενοχωριεσαι μαθαινεις προχωρας..
Καλη συνεχεια,ολοι στην ιδια θεση ειμαστε..!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: μνημοσυνο 2 χρονων

Δημοσίευση από Harris »

Εγώ να δεις πόσα δέντρα εχω χάσει... Νομίζω οτι είναι μέρος την εμπειρίας το να χάνεις δέντρα ώστε για τον ιδιο λόγο να μην ξαναχάσεις. Ακούμε και τους παλαιότερους που έχουν κάνει τα ίδια και άλλα λάθη και "γινόμαστε" καλύτεροι (;)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: μνημοσυνο 2 χρονων

Δημοσίευση από panixoras »

thanos75 έγραψε:Παναγιώτη τι βλέπω; και η αχλαδιά;; όχι και η αχλαδιά βρε Παναγιώτη!!!! :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:

πέρα από την πλάκα είναι όντως πολλά. Εγώ είμαι σκληρός, δεν θα σου πω δεν πειράζει. Απλώς, το θέμα είναι αυτά τα λάθη που αναγνωρίζεις  να σου δώσουν την εμπειρία για τις μετέπειτα εργασίες στα καινούργια σου δέντρα, ώστε να πετυχαίνεις αυτό που θέλεις με συνολικά λιγότερες απώλειες.
(η αλήθεια είναι ότι και γω κρατάω λίστα με τις αποτυχίες. :whistle: )
η αχλαδια ειχε ενα σκουλικι που την εφαγε απο μεσα ..δεν μπορουσα να κανω τιποτα μου ειπε ο γεοπονος :obscene-drinkingbuddies:τα ατσερ πεντε μεσα στην γλαστρα μεινανε τα δυο...τα ιδια πραγματα εκανα και στα πεντε...κ.τ.λ :text-imsorry:
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: μνημοσυνο 2 χρονων

Δημοσίευση από thanos75 »

Παναγιώτη τι βλέπω; και η αχλαδιά;; όχι και η αχλαδιά βρε Παναγιώτη!!!! :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:

πέρα από την πλάκα είναι όντως πολλά. Εγώ είμαι σκληρός, δεν θα σου πω δεν πειράζει. Απλώς, το θέμα είναι αυτά τα λάθη που αναγνωρίζεις  να σου δώσουν την εμπειρία για τις μετέπειτα εργασίες στα καινούργια σου δέντρα, ώστε να πετυχαίνεις αυτό που θέλεις με συνολικά λιγότερες απώλειες.
(η αλήθεια είναι ότι και γω κρατάω λίστα με τις αποτυχίες. :whistle: )

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: μνημοσυνο 2 χρονων

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Όλοι έχουμε κάτι παρόμοιο να διηγηθούμε αλλά η ζωή συνεχίζεται, είτε πρόκειται για φυτά,ζώα ή ανθρώπους.
Πάμε να συνέχεισουμε λοιπόν.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: μνημοσινο 2 χρονων

Δημοσίευση από RiaDr »

Συναισθηματική κίνηση... Η αυτοκριτική παρά ταύτα μόνο καλό κάνει και σίγουρα η εμπειρία που αποκόμισες θα σε βοηθήσει για τα υπόλοιπα.

Και να είσαι σίγουρος πως αν αρχίσουμε όλοι να κλαίμε τα δέντρα που έχουμε χάσει αυτά τα χρόνια, θα χρειαστούμε μοιρολογίστρες απ' τη Μάνη... ;)
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: μνημοσινο 2 χρονων

Δημοσίευση από Sim62 »

Κρίμα, ήταν όλα όμορφα.
Για παρηγοριά σου λέω, δεν υπάρχει άνθρωπος που να ασχολείται με αυτό που κάνουμε και να μην έχει απώλειες. Ξέρεις ότι ασχολούμαστε με κάτι που έχει ζωή, δεν είναι άψυχο και αυτό είναι ένα τίμημα που πρέπει να πληρωθεί. Όσο προσεκτικός και επιμελής και αν είσαι !!!
Τα χρήματα ( αν και δύσκολες οι οικονομικές συγκυρίες) μην τα λυπάσαι. Όλα αυτά τα δέντρα επιτέλεσαν τον σκοπό τους, σε βοήθησαν να μάθεις να τα περιποιείσαι, σου έμαθαν τα καπρίτσια και τις ιδιαιτερότητες τους σαν είδη και κάποια από αυτά με την απώλεια τους, σου έδωσαν την πείρα να μην επαναλάβεις πιθανά λάθη στα επόμενα δέντρα σου.
Με λίγα λόγια τα έβγαλαν τα λεφτά τους και απόσβεση ήδη έχεις κάνει.
Πάμε παρακάτω...
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: μνημοσινο 2 χρονων

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Την επόμενη φορά να απευθυνθείς στο Γραφείο του Μπούκουρα. !!!

Κάνει δώρο και πετσέτα για την παραλία !!!!!!   

  :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:

.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: μνημοσινο 2 χρονων

Δημοσίευση από Hfestion »

Τα πρώτα εκατό είναι τα δύσκολα, μετά συνηθίζεις.
(Λίγο πριν βάλω το κατσίκακι στα κάρβουνα το Πάσχα)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Connos
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 24 Μάιος 2017, 23:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: μνημοσινο 2 χρονων

Δημοσίευση από Connos »

Πόνεσε η ψυχή μου... Είμαι και "φρέσκος" στον χώρο και σκέφτηκα, φαντάσου τι θα πάθω κι εγώ...
Εύχομαι από δω και πέρα όλα να πάνε καλά σε όλα σου τα δέντρα.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: μνημοσινο 2 χρονων

Δημοσίευση από stelios »

Τα πιο πολλά ήταν πανέμορφα δέντρα. Δεν πειράζει οτι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό. Μπράβο σου.
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

μνημοσυνο 2 χρονων

Δημοσίευση από panixoras »

καλημερα σε ολους θα ηθελα να σας κανω ενα εκ βαθεως ανοιγμα της ψυχης μου και να σας παρουσιασω τα δεντρα που εχω χασει στα δυο χρονια ενασχολησης μου με το αντικειμενο....ειναι 21 δεντρακια....να ειναι ελαφρυ το χωμα που τα σκεπασε    :text-imsorry: :text-imsorry: :angry-banghead: :angry-banghead: :angelic-cyan: :angelic-cyan: :angelic-flying: :angelic-halofell: :angelic-halo: :angelic-innocent: :angelic-little: σε καποια εχω ευθυνη σε αλλα δεν γνωριζω και αλλα  πηγαν απο φυσικα αιτια...πλακα πλακα αμα το σκεφτεις και πεις 21 επι 15 ευρω ενα μεσο ορο....λεμε ...παει 315 ευρω λιγο πανω λιγο κατω...περα απο το γεγονος οτι το σπιτι μου μετατραπηκε σε κρεματοριο μπονσαι :angry-devil: :character-count: :crying-blue:ειναι δυσκολο τελικα να διατηρησεις  ενα δεντρο να το μεγαλωσεις και να το βοηθησεις να τελειωσει τουλαχιστον το λυκειο...εκει που πανε καλα ξαφνικα αντε γεια :angelic-sunshine:πολλες αποριες πολλα ερωτηματικα...τελος παντων...καθε εμποδιο για καλο.....Ένα ταξίδι χιλίων χιλιομέτρων αρχίζει με ένα βήμα....εχουμε και λεμε..2 τσιντονιες μετα την μεταφυτευση ..3 καμελιες μαλλον απο πολυ σιδηρο ..4 ατσερ αγνωστο...1 πουρναρι γιαμαντορι κουφια να ειναι η ωρα..3 ποδοκαρπους ενας απο ελειψη νερου το καλοκαιρι οι αλλοι δυο αγνωστο..1 λαγκεστρεμια αγνωστο...2 πευκα..1 λοροπεταλο του αλλαξα τα φωτα..1 πυρακανθος..1 ερυθρυνη 1 γιουνιπερος ειχε δικιο ο sim του αφησα λιγα φυλλα..1 δεντρολιβανο...για ολα εχω να πω ενα καλο λογο... αιωνιατους η μνημη..... :crying-blue: :angelic-whiteflying:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση