Νέος στον κόσμο των μπονσάι με απορίες!

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέος στον κόσμο των μπονσάι με απορίες!

Δημοσίευση από Harris »

Billabam έγραψε:Κώστα συμφωνώ πως ίσως με τους σπόρους να είναι βαρετά ειδικά για μένα που είμαι στην αρχή, όμως μέχρι να κατασταλάξω σε κάποιο δεντράκι που αξίζει να αγοράσω, δε θα ήταν άσχημη ιδέα να φυτέψω και τα σποράκια γουνίπερου που αγόρασα.
Θα ήθελα να θέσω και μια ερώτηση για όποιον μπορεί να βοηθήσει. Ποια σύνθεση υποστρώματος μου προτείνετε για να τους φυτέψω; Θα χρειαστεί να προμηθευτώ συστατικά από εξωτερικό ή μπορώ να τα βρω σε κάποιο φυτώριο;
Ευχαριστώ !
Σε ξεχάσαμε; 
Λοιπον θα βάλεις για αρχή τους σπορους σου στο νερο για 24 ωρες.
οσους κατσουν στον πάτο θα τους βάλεις σε βρεγμένη ποταμισια άμμο σε ενα κεσεδάκι. Θα τους θάψεις 1 εκ βάθος. Το κεσεδακι θα βαλεις μια σακουλα πολι-μπακ με μια τρυπα να παίρνει αέρα. Θα το βαλεις στο ψυγειο στην συντήρηση και την άνοιξη θα το βγάλεις έξω το κεσεδακι σου χωρις την σακουλα.
(θα κοιτάζεις που και που μια φορα τον μηνα να είναι νωπό το χώμα. Μην το υπερποτίζεις ομως.)
:gluck
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Billabam
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Οκτ 2017, 11:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος στον κόσμο των μπονσάι με απορίες!

Δημοσίευση από Billabam »

Κώστα συμφωνώ πως ίσως με τους σπόρους να είναι βαρετά ειδικά για μένα που είμαι στην αρχή, όμως μέχρι να κατασταλάξω σε κάποιο δεντράκι που αξίζει να αγοράσω, δε θα ήταν άσχημη ιδέα να φυτέψω και τα σποράκια γουνίπερου που αγόρασα.
Θα ήθελα να θέσω και μια ερώτηση για όποιον μπορεί να βοηθήσει. Ποια σύνθεση υποστρώματος μου προτείνετε για να τους φυτέψω; Θα χρειαστεί να προμηθευτώ συστατικά από εξωτερικό ή μπορώ να τα βρω σε κάποιο φυτώριο;
Ευχαριστώ !

Spyreas
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 30 Σεπ 2016, 12:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος στον κόσμο των μπονσάι με απορίες!

Δημοσίευση από Spyreas »

Harris έγραψε:Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Διάβασε τι δέντρα θέλουμε για να ξεκινήσουμε. Πήγαινε σε κάποιο φυτώριο ανέβασε κάποια φωτογραφία και ίσως μπορέσουμε να καταλάβουμε εάν μπορείς να ξεκινήσεις με κάποιο. Εάν μαζευτούμε κάμποσοι να πάμε για ένα σαφάρι δέντρων σε 3-4 φυτώρια της Αττικής....
Αυτό θα ήταν πολύ ενδιαφέρον, ειδικά για εμάς που δεν έχουμε αρκετό υλικό στη διάθεσή μας!
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Νέος στον κόσμο των μπονσάι με απορίες!

Δημοσίευση από Kostas »

Θα σου έλεγα να αγοράσεις σπόρους. Αλλά εάν δεν ασχοληθείς με κάποια δέντρα 10+ ετών θα βαρεθεις.
Εικόνα

Topic author
Billabam
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Οκτ 2017, 11:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος στον κόσμο των μπονσάι με απορίες!

Δημοσίευση από Billabam »

Καλησπέρα!
Έκανα μια μικρή έρευνα και κατάφερα να βρω σπόρους γουνιπερου τους οποίους σκέφτομαι να φυτέψω τώρα που είναι καλή περίοδος. Δεν επισκέφτηκα ακόμα κάποιο μεγάλο φυτώριο αλλά θα πάω μια και καλή για να κοιτάξω για διαφορα πράγματα που θα χρειαστώ να προμηθευτώ και για να δω επίσης μήπως βρω και κάποιο μικρό φυτό για αγορά, να σας το δείξω να μου πείτε αν αξίζει να ξεκινήσω με αυτό, γιατί ο σπόρος θα πάρει αρκετό καιρό να μεγαλώσει από το μηδέν.
Σχετικά με το φύτεμα του , διάβασα πως πρέπει αρχικά να τον μουλιασω σε ζεστό νερό για κάποιες ώρες και μετά να τον φυτέψω. Θα ήθελα να ρωτήσω ποια θα ήταν μια καλή επιλογή σύνθεσης χώματος για να το φυτέψω ; Θα πρέπει να μείνει μέσα στο σπίτι μέχρι να φυτρώσει ;
Ευχαριστώ πολύ !

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Νέος στον κόσμο των μπονσάι με απορίες!

Δημοσίευση από myrtilos »

ioannis.makris έγραψε:Σου στελνω πμ για φυτωριο
Γεια.
Μπορείς να μου στείλεις τις προτάσεις σου για φυτώρια στη Θεσσαλονίκη και σε 'μένα;
Ευχαριστώ.

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Νέος στον κόσμο των μπονσάι με απορίες!

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Σου στελνω πμ για φυτωριο
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέος στον κόσμο των μπονσάι με απορίες!

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Διάβασε τι δέντρα θέλουμε για να ξεκινήσουμε. Πήγαινε σε κάποιο φυτώριο ανέβασε κάποια φωτογραφία και ίσως μπορέσουμε να καταλάβουμε εάν μπορείς να ξεκινήσεις με κάποιο. Εάν μαζευτούμε κάμποσοι να πάμε για ένα σαφάρι δέντρων σε 3-4 φυτώρια της Αττικής....
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Νέος στον κόσμο των μπονσάι με απορίες!

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Καλωσηρθες και απο εμενα
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Νέος στον κόσμο των μπονσάι με απορίες!

Δημοσίευση από Lazorik »

Ο Nigel Saunders είναι οπαδός του clip and grow και χρησιμοποιεί ελάχιστο σύρμα. Το εξηγεί καλύτερα εδώ
Νομίζω είναι περισσότερο θέμα φιλοσοφίας παρά σωστού ή λάθους. Φυσικά εξαρτάται και με τι υλικό ξεκινάς, ένα νεαρό δεντράκι αναγκαστικά το αφήνεις να μεγαλώσει ελεύθερα κάποια χρόνια πριν το κόψεις.

Topic author
Billabam
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Οκτ 2017, 11:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέος στον κόσμο των μπονσάι με απορίες!

Δημοσίευση από Billabam »

Ευχαριστώ για την απάντηση!
Ξεκίνησα ήδη να διαβάζω άρθρα από τη βιβλιοθήκη και κατέληξα στο ότι θα ήθελα να ξεκινήσω με έναν γουνίπερο, φαίνεται αρκετά καλή επιλογή. Γνωρίζει κανείς από πού θα μπορούσα να προμηθευτώ; (μένω Θεσσαλονίκη) Αξίζει να ψάξω για κάποιο νεαρό δενδρύλλιο ή ακόμα και σπόρο και να το μεγαλώσω με τα χρόνια μέχρι να γίνει έτοιμο για διαμόρφωση ή μου προτείνετε να αγοράσω κάποιο εκπαιδευμένο δέντρο;
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέος στον κόσμο των μπονσάι με απορίες!

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλωσήρθες στο bonsai forum.
Αφού τώρα πρωτοξεκινάς με αυτή την υπέροχη ασχολία είναι λογικό να έχεις πολλές απορίες και ίσως μπερδέματα απο αντικρουόμενες απόψεις και πρακτικές ιδίως αν παρακολουθείς σχετικά βίντεο στο you tube.
Στο συγκεκριμένο κανάλι μπορεί να βγεί ο καθένας και να πεί ή να δείξει ότι θέλει. Και ενώ υπάρχουν αρκετοί σημαντικοί καλλιτέχνες της τέχνης αυτής που δείχνουν και διδάσκουν εξαιρετικά πράγματα σχετικά με τα bonsai υπάρχουν δυστυχώς και διάφοροι οι οποίοι δεν ξέρω και εγώ από τι κίνητρα πέραν της βλακείας κινούνται και μάλλον προξενούν ζημιά στην όλη υπόθεση.
Ενας καλός τρόπος για να ξεκινήσεις είναι το διάβασμα. Στην βιβλιοθήκη του φόρουμ υπάρχει μεγάλη ποικιλία άρθρων τα περισσότερα εκ των οποίων μεταφρασμένα στα Ελληνικά από έγκυρες και σοβαρές πηγές που καλύπτουν όλα τα θέματα. Απο βασικά άρθρα που αφορούν την φυσιολογία και την δομή των δέντρων και  καλλιεργητικές πρακτικές μέχρι και την καλλιτεχνική πλευρά του θέματος (μορφές bonsai, επιλογές στύλ) και πολλά άλλα. Ακόμη και ένας εκτεταμένος οδηγός με οδηγίες ανα είδος.
Θα πρότεινα λοιπόν να ξεκινήσεις απο εκεί.
Bonsai θεωρητικά μπορεί να γίνει οποιοδήποτε δέντρο και ναι η ελιά χρησιμοποιείται κατα κόρον ως τέτοιο όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και στα υπόλοιπα μεσογειακά κράτη. Η χρησιμοποίηση δέντρων που ευδοκιμούν σε συγκεκριμένα κλίματα είναι σίγουρος οδηγός επιτυχίας τουλάχιστον όσον αφορά το καλλιεργητικό κομμάτι.
Για αρχή λοιπόν ελιές, γιουνίπερους, ροδιές και όσο θα προχωράς θα έρθουν και τα πιο εξωτικά.

Topic author
Billabam
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 12 Οκτ 2017, 11:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Νέος στον κόσμο των μπονσάι με απορίες!

Δημοσίευση από Billabam »

Καλησπέρα σε όλους!
Είμαι νέος στον κόσμο των μπονσάι και δεν είχα καμιά επαφή μέχρι που έπεσα πάνω σε κάποια βίντεο που μου κέντρισαν το ενδιαφέρον. Τις τελευταίες μέρες ψάχνω διάφορες πληροφορίες, βρήκα αυτό το εξαιρετικό φόρουμ, καθώς και διάφορα βίντεο στο youtube. Η όλη φιλοσοφία με έχει συναρπάσει! Το να πάρεις ένα ή και παραπάνω δεντράκια και να τα μεγαλώσεις με το πέρασμα των χρόνων και να τα βλέπεις να αλλάζουν και να ωριμάζουν σαν παιδιά σου μου φαίνεται πανέμορφο! Αποφάσισα λοιπόν σιγά σιγά μαθαίνοντας πληροφορίες να πάρω κι εγώ το πρώτο μου δεντράκι και να αρχίσω αυτή τη χρόνια ενασχόληση.
Ωστόσο μου έχουν δημιουργηθεί διάφορες απορίες, λόγω των πολλών και διαφορετικών πληροφοριών που συγκέντρωσα. Επίσης παρακολούθησα αρκετά βίντεο από ένα κανάλι στο youtube που λέγεται "Nigel Saunders, The Bonsai Zone". Ο τύπος φαίνεται γνώστης της τέχνης και ασχολείται πολλά χρόνια απ'ότι φαίνεται. Μέσα από τα βίντεο του και από το ίντερνετ γενικά συμπέρανα κάποια πράγματα και εδώ θα ήθελα τη βοήθειά σας για να με κατατοπίσετε με βάση την εμπειρία, στο τι ισχύει και τι όχι.
Στο συγκεκριμένο κανάλι είδα πως ο τύπος αυτός πρακτικά έκανε επί πολλά χρόνια training σε νεαρά δεντράκια με σκοπό να τους δώσει το χαρακτηριστικό μέγεθος και σχήμα του μπονσάι και μετά από αρκετά χρόνια κατέληγε στο τελικό σχήμα. Σε άλλα βίντεο είδα τύπους που αγοράζουν καινούρια δεντράκια και τα διαμορφώνουν σχετικά γρήγορα με σύρμα για να φτάσουν ταχύτερα σε κάποιο τελικό σχήμα. Και ρωτώ: είναι κάποιο από αυτά λάθος ή σωστό ή ισχύει κάτι άλλο; Εξέφρασα μια τέτοια απορία, καθώς θα ήθελα να αρχίσω την ενασχόλησή μου με τον ορθό τρόπο, ακόμα και αν είναι πάρα πολύ χρονοβόρος, αφού μια τέτοια ασχολία πιστεύω θα σε συνοδεύει μια ζωή εάν κάνεις σωστά πρώτα βήματα. 
Ακόμη, θα ήθελα κάποιες συμβουλές στο τι πρώτο δεντράκι να αναζητήσω να βρω/ να αγοράσω/ να φυτέψω. Παρατήρησα κυρίως στο φόρουμ αυτό ότι στην ελλάδα πολλοί για παράδειγμα έχουν ελιές ως μπονσάι, φυτό που δεν είδα πουθενά στο ίντερνετ να καλλιεργείται σε άλλες χώρες. Και εδώ δημιουργείται η απορία μου: υπάρχουν συγκεκριμένα πιο "εύκολα" ή κατάλληλα για το ελληνικό κλίμα φυτά για έναν τελείως αρχάριο σαν κι εμένα; Τι μου προτείνετε;
Ευχαριστώ προκαταβολικά για την οποιαδήποτε βοήθεια! Κάθε συμβουλή, υπόδειξη ή προειδοποίηση είναι ευπρόσδεκτη και εγώ ανοιχτός στη γνώση!
Βασίλης
Απάντηση