Καινούργια στον κόσμο των μπονσάι και θέλω γνώμες για αλλαγή της θέσης του.

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Καινούργια στον κόσμο των μπονσάι και θέλω γνώμες για αλλαγή της θέσης του.

Δημοσίευση από stelios »

Με 2-3 βαθμούς δεν παθαίνει κάτι το δέντρο σου. Πρόβλημα μπορεί να έχεις με το νερό των Χανίων που είναι γεμάτο άλατα.

Topic author
Βασιλικη
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Δεκ 2017, 23:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καινούργια στον κόσμο των μπονσάι και θέλω γνώμες για αλλαγή της θέσης του.

Δημοσίευση από Βασιλικη »

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας. Το έβγαλα εξω τελικά και αν δω πως έχει πολυ αέρα η οτι πέφτει πολυ η θερμοκρασία (2-3 βαθμούς) θα το βάλω μεςα για λίγο. Αν οστωσο συμβεί κάτι άλλο θα σας ζητήσω ξανα την γνώμη σας. Και πάλι σας ευχαριστω πολυ :)

Antonis Rizopoulos
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 24 Μάιος 2013, 10:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καινούργια στον κόσμο των μπονσάι και θέλω γνώμες για αλλαγή της θέσης του.

Δημοσίευση από Antonis Rizopoulos »

Καλώς την. Εαν έχεις τον φίκο σου μέσα στο σπίτι τότε θα ρίξει τα φύλλα του και θα ξεραθεί. Με τις λάμπες του σπιτιού τα δέντρα δεν ευδοκιμούν.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Καινούργια στον κόσμο των μπονσάι και θέλω γνώμες για αλλαγή της θέσης του.

Δημοσίευση από Harris »

valantis έγραψε:Καλημέρα και απο μένα!
Συγχαρητήρια για την οργανωμένη σας σελίδα! Και γω νέος στο αντικείμενο. Πριν λίγες μέρες επέστρεψε μια φίλη απο Κίνα και μου έφερε ενα Kuromatsou! Δέκα ετών της είπαν πως είναι. Είμαι εντελώς άσχετος από φυτά γενικά! Πόσο μάλλον απο μπονσαι! Θα ήθελα μερικά γενικά τιπς που θα μπορούσε κάποιο φίλος να μοιραστεί μαζί μου! Σε γενικές γραμμές μέχρι να εντρυφήσω επι του θέματος! Ευχαριστώ πολύ!
1ον Γραφεις σε θεμα άλλο εαν θες ανοιξε ενα δικό σου νεο θεμα για το καθε δέντρο σου.
2ον Αδυνατον να σου ηρθε πεύκο κατευθειαν απο την Κινα!!! Απαγορεύεται!!! 
Εαν θες ανεβασε να δουμε το δέντρο σου που εφερε η φιλη σου.  :welcome
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Βασιλικη
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Δεκ 2017, 23:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καινούργια στον κόσμο των μπονσάι και θέλω γνώμες για αλλαγή της θέσης του.

Δημοσίευση από Βασιλικη »

44A8E171-5E21-4FEB-8A00-4907E1BADD55.jpeg
B469A0B7-4CF7-4A89-8A65-46606A50859C.jpeg
6A011184-BFC8-4CBA-BB84-CB057F565956.jpeg
850BE7DC-5272-4A2B-81F0-43957E73C686.jpeg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

valantis
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 08 Δεκ 2017, 10:02
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καινούργια στον κόσμο των μπονσάι και θέλω γνώμες για αλλαγή της θέσης του.

Δημοσίευση από valantis »

Καλημέρα και απο μένα!
Συγχαρητήρια για την οργανωμένη σας σελίδα! Και γω νέος στο αντικείμενο. Πριν λίγες μέρες επέστρεψε μια φίλη απο Κίνα και μου έφερε ενα Kuromatsou! Δέκα ετών της είπαν πως είναι. Είμαι εντελώς άσχετος από φυτά γενικά! Πόσο μάλλον απο μπονσαι! Θα ήθελα μερικά γενικά τιπς που θα μπορούσε κάποιο φίλος να μοιραστεί μαζί μου! Σε γενικές γραμμές μέχρι να εντρυφήσω επι του θέματος! Ευχαριστώ πολύ!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Καινούργια στον κόσμο των μπονσάι και θέλω γνώμες για αλλαγή της θέσης του.

Δημοσίευση από stelios »

Όχι πιατακι από κάτω λίγο πότισμα όχι παγωνιες. Αυτά είναι τα βασικά για τον φίκο σου.

ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Καινούργια στον κόσμο των μπονσάι και θέλω γνώμες για αλλαγή της θέσης του.

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Καλως ηρθες και απο εμενα. Ο ficus χρειαζεται πολυ φως και νομιζω πως δεν χρειαζεται να το βαλεις μεσα στο σπιτη εκτος και αν η θερμοκρασια ειναι κατω του μηδενος.

Topic author
Βασιλικη
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Δεκ 2017, 23:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καινούργια στον κόσμο των μπονσάι και θέλω γνώμες για αλλαγή της θέσης του.

Δημοσίευση από Βασιλικη »

124D7DE3-DC40-4DE3-96E9-5B7DF4883657.jpeg
DBE06CDF-F3F6-4388-97CC-236E708E5721.jpeg
BDA1010F-A5C3-4B85-AC53-D067DAD2990A.jpeg
3C7A5E5C-0D27-45B7-9368-9ACC25995EF8.jpeg

Ευχαριστω πολυ για την άμεση απάντηση. Ζω στην Κρήτη και συγκεκριμένα στα Χανιά. Πολυ ευχαρίστως να σας στείλω φωτογραφίες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Καινούργια στον κόσμο των μπονσάι και θέλω γνώμες για αλλαγή της θέσης του.

Δημοσίευση από Harris »

Καλως ήρθες.
Σε πιο νησι είσαι; Ανέβασε εαν θες μια φωτογραφια απο το δέντρο σου και το χωμα του. (να έχει φόντο εναν ουδετερο σε χρωμα τοιχο. Η φωτογραφια να ειναι στο ύψος τους χωματος της γλαστρας)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Βασιλικη
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 06 Δεκ 2017, 23:40
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καινούργια στον κόσμο των μπονσάι και θέλω γνώμες για αλλαγή της θέσης του.

Δημοσίευση από Βασιλικη »

Καλησπέρα σας και συγνώμη που άνοιξα νεο θέμα αλλα έψαξα και δεν βρήκα κάτι παρόμοιο με αυτο που θελω να ρωτησω. Εχω ενα μπονσάι ginseng ficus τους τελευταίους 6-7 μήνες και το είχα εξω στο μπαλκόνι μου. Μεγαλώνει και μου έβγαλε πολλά καινούργια φυλλαράκια και ομολογούμενος ειναι πολυ όμορφο, όμως όλα αυτά έγιναν το καλοκαίρι με θερμοκρασίες 25 έως 40 βαθμούς και πολυ υγρασία, μιας που ειμαι σε νησί. Τωρα όμως που έφτασε ο Δεκέμβρης η θερμοκρασία έπεσε ξαφνικά στους 7 βαθμούς και πολυ συχνά υπάρχει δυνατός αέρας. Η υγρασία παραμένει, όμως φοβήθηκα να το αφήσω εξω όποτε το έβαλα μεσα στο σπίτι. Οι συνθήκες μεςα στο σπίτι ειναι σταθερά 19-20 βαθμοί, όχι πολυ φως, μιας που το σπίτι μου ειναι γενικά σκοτεινό και υγρασία ελάχιστη μιας που υπάρχει θέρμανση. Θα ήθελα λοιπόν με όλα τα παραπάνω που σας είπα να μου πείτε την γνώμη σας. Να το ξανα βγάλω εξω και να το βάζω τα βραδυα μονο μεσα? Να το αφήσω μεσα και να κανω κάτι για την υγρασία? Το φως ειναι να πρόβλημα σοβαρό όμως.... χρειαζεται ίσως να του πάρω κάποιο λίπασμα και αν ναι ποιο? 
Αυτές ειναι οι απορίες μου και χίλια συγνώμη αν σας κούρασα... περιμένω αγωνιωδώς την γνώμη σας....ευχαριστω!!
Απάντηση