Εικόνες ...

Θέματα που αφορούν τα Bonsai
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Mame
Mame
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Κατάσταση: Χωρίς σύνδεση

Re: Εικόνες ...

Δημοσίευση #181 από Lazorik » πριν από 1 μήνα

Εντυπωσιακά

Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Been thanked: 8 times

Δημοσίευση #182 από DimosA » πριν από 1 μήνα

Εντάξει... Υπέροχα!!!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Άβαταρ μέλους

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Δημοσίευση #183 από Hfestion » πριν από 1 μήνα

δεν εχω λογια, υπεροχα!!!!!
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους

DsonPap
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Has thanked: 24 times
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση #184 από DsonPap » πριν από 1 μήνα

ολα τελεια,υπεροχες εικονες!! μαστερ Ζακ τανκ γιου φορ σεϊρινγκ!!!!
Αγαπάμε κωνοφόρα!

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Been thanked: 70 times

Δημοσίευση #185 από Jean-Zac » πριν από 1 μήνα

Φωτογραφίες από 2 δενδράκια που φύτρωσαν από σπόρο.
Το πρώτο είναι μάλλον ροδακινιά και το άλλο είναι κυπαρίσσι.
Τους σπόρους τους είχε φυτέψει ο πατέρας μου. Του άρεσε να φυτεύει σπόρους σε γλάστρες να βλέπει και να χαίρεται την ανάπτυξη  και την πορεία τους. Πολλές φορές είχα εκφράσει την επιθυμία να τα συμμαζέψω λίγο αλλά  ήταν ξεκάθαρος.
Αυτά δεν τα πειράζεις !!!
Η ροδακινιά βρισκόταν κοντά σε ένα τοίχο,  δεν την έβλεπε ο ήλιος και αναπτυσσόταν σχεδόν μονόπλευρα. Είχε και ένα πιατάκι πάντα κάτω από την γλάστρα. Κάποια στιγμή πρίν από χρόνια για κάποιο λόγο ξεράθηκε αλλά πέταξε αργότερα ένα βλαστάρι χαμηλά από την βάση του κορμού το οποίο και αναπτύχθηκε σιγά-σιγά. Ελάχιστη η φροντίδα παρά μόνο λίγο νερό και αραιά και πού λίγο λίπασμα. Για χρόνια στην ίδια θέση και πάντα στην ίδια αρχική γλάστρα. Αρκετά κλαδάκια της είχαν ξεραθεί αλλά πολεμούσε και κρατιόταν στην ζωή. Ο πατέρας έφυγε για το μεγάλο του ταξίδι και τώρα έπρεπε να φροντίσω εγώ τα φυτά του. Φωτογραφία δεν έβγαλα για το πώς ήταν. Δεν υπήρχε λόγος. Σκοπός είναι να κρατηθεί στην ζωή, να μεγαλώσει με καλύτερες συνθήκες και να μείνει μαζί μου για πολλά χρόνια. Ψαχουλεύοντας  για χοντρό σύρμα ώστε να τυλίξω τον κορμό και να δώσω κάποιες κλίσεις-γωνίες , βρήκα σε μία σακούλα ένα χοντρό χάλκινο σύρμα πάχους 5 mm πού μού είχε χαρίσει ο Χάρης  πρίν  7-8 χρόνια. Στην αρχή όταν το ίσιωνα μού φάνηκε μαλακό αλλά όταν άρχισα να τυλίγω τον κορμό η μοριακή του δομή ‘’κλείδωσε’’ και  έγινε πολύ σκληρό. Κακήν κακώς κατάφερα να τυλίξω τον κορμό και να τον λυγίσω δίνοντάς  του κάποια συμπαθητική μορφή. Συρματώθηκαν και τά όποια κλαδιά υπήρχαν και πήραν τις ανάλογες κατευθύνσεις ώστε να εναρμονιστεί το όλο σύνολο. Θα δούμε στο μέλλον πώς θα εξελιχθεί.
Ύψος από το χώμα   70 cm.

Το κυπαρίσσι όπως είπαμε είναι και αυτό από σπόρο. Είναι από εκείνα  τα κυπαρίσσια τά σπαθάτα, σαν λαμπάδα. Φύτρωσε σε μία γλάστρα, αναπτύχθηκε, μετά ξεράθηκε αλλά ξαναπέταξε 5-6 βλαστάρια 20 cm πάνω από το χώμα. Η μορφή του τώρα είχε αλλάξει και ποτέ δεν θα γινόταν σαν τους προγόνους του, αγέρωχο και ψηλό. Έμοιαζε σαν θάμνος και δεν έφτανε αυτό, δέχτηκε και ανηλεή επίθεση για  2 περίπου χρόνια από αραχνοειδή  μέ αποτέλεσμα να είναι σε κακή κατάσταση αλλά είχε και συγκάτοικο στην ίδια γλάστρα μία μικρή μουριά από σπόρο και αυτή. Μετά από συνεννόηση με τον πατέρα μου την πήρα για θεραπεία με ανάλογα φάρμακα και έμεινε σε μία άκρη αρχίζοντας σιγά-σιγά να δείχνει σημάδια βελτίωσης. Πέρασε ένας χρόνος από τότε και σκέφτηκα ότι είναι καιρός να αλλάξει όψη και να βελτιωθεί ώστε να είναι και αυτό κοντά μου τα επόμενα χρόνια. Ο άνθρωπος που φρόντιζε τα δικά μου φυτά όταν έλειπα τώρα είναι δίκαιο και σωστό να φροντίζω εγώ τα δικά του. 
Ύψος από το χώμα  50cm.

Θεωρώ ότι είναι πρώιμο για σχόλια διαμόρφωσης, συρματώματος και  επιλογής στυλ και για τα δύο. Φαινομενικά είναι  2  αδιάφορα πρωτογενή  υλικά αλλά με τα χρόνια και τις ανάλογες βελτιώσεις  μπορεί να γίνουν κάτι το συμπαθητικό. Έγινε και  μεταφύτευση  και των 2 σε άλλες γλάστρες με καλύτερο χώμα,  καλή αποστράγγιση και βέβαια  θα έχουν  την  ανάλογη   φροντίδα
Δεν έχει γίνει κάποια προσεκτική επιλογή θέσης προς τον παρατηρητή. Είναι νωρίς ακόμη. Τα virtual έγιναν για να έχω μία εικόνα πώς θα φαίνονταν  με πότ.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece

Δημοσίευση #186 από Hfestion » πριν από 1 μήνα

:text-bravo:
υπεροχα!!!!!!!!!!
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους

Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 24 times
Been thanked: 39 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #187 από Harris » πριν από 4 εβδομάδες

Πολύ όμορφο!!! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Been thanked: 70 times

Δημοσίευση #188 από Jean-Zac » πριν από 1 εβδομάδα

Πρόοδος. !!!
Όχι τελειότητα. !!!
Τα προηγούμενα 2  χρόνια τα πέρασε  δύσκολα. Εφέτος έκανα μεταφύτευση και σκάλισα αρκετά το ξερό τμήμα τού κορμού. Ευελπιστώ στα επόμενα χρόνια να φτάσει στην τελευταία virtual φωτογραφία.
.

Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

sinaf
Shohin
Shohin
Has thanked: 11 times
Been thanked: 6 times
Κατάσταση: Σε σύνδεση

Δημοσίευση #189 από sinaf » πριν από 1 εβδομάδα

Όπως πάντα, όμορφο και διδακτικό το virtual. Θα είχε ενδιαφέρον να δούμε και το πριν. Λεμονιά είναι?

Άβαταρ μέλους

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece

Δημοσίευση #190 από Hfestion » πριν από 1 εβδομάδα

Υπεροχο!
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους