Άγνωστο φυτό από σπόρο

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Άγνωστο φυτό από σπόρο

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Πάρα πολύ ωραίο μπράβο σου.
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Άγνωστο φυτό από σπόρο

Δημοσίευση από thanos75 »

πέρα από τη μεταφύτευση που έκανα πέρυσι και κάποια κορφολογήματα δεν έχω ασχοληθεί μαζί του. Ήθελα το χειμώνα να το κατεβάσω λίγο ή να σκαλίσω την κορυφή του αλλά δεν πρόλαβα. Τώρα θα αφήσω την κορυφούλα του να μεγαλώσει, και πιθανόν του χρόνου να αφαιρεθεί τελείως το πάνω τμήμα, εάν δώσει την εντύπωση δημιουργίας κωνικότητας. βλέπουμε..
20180321_160300.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Άγνωστο φυτό από σπόρο

Δημοσίευση από filitsa »

Βλέπω ένα πολύ ωραίο απόκτημα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Άγνωστο φυτό από σπόρο

Δημοσίευση από thanos75 »

update 01/06/2016
20160601_155106.jpg
20160601_155040.jpg
μετά το κόψιμο πριν 1,5 περίπου μήνα ξεκίνησα και λίπανση. Ανταποκρίνεται καλά. πετάει πολύ και από γυμνά σημεία του κορμού. Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να κόψω κι άλλο αλλά το φοβήθηκα. Νομίζω ότι πρέπει να φύγει τουλάχιστον το 1/3. Θα το δούμε την άνοιξη ξανά. Προσπάθησα αυτή την περίοδο λίγο συρμάτωμα γιατί όταν σκληραίνει το κλαδί δεν λυγίζει με τίποτα, αλλά είναι πολύ εύθραυστο. Κάνω λοιπόν κορφολόγημα για να περύχω μια διακλάδωση χωρίς να έχω μεγάλα ευθύγραμμα τμήματα όπως ήταν το αρχικό φυτό.
Θα χαρώ να μου πείτε τη γνώμη σας ως προς την αντιμετώπιση του.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Άγνωστο φυτό από σπόρο

Δημοσίευση από karesansui »

Θάνο Καλησπέρα.
Όντως η επιτυχημένη αναζήτησή σου, έδωσε πολύ καλά αποτελέσματα για το είδος του φυτού που ξεπήδησε από την γλάστρα σαν απρόσκλητος όσο και ευχάριστος επισκέπτης.
Πρόκειται για είδος ποδόκαρπου, ενός αρχαίου ενδημικού φυτού των περιοχών που βρίσκονται κάτω από τον Ισημερινό με βορειότερη επέκταση την Νότια Κίνα. Βεβαίως υπάρχουν περίπου 104-107 είδη ποδόκαρπων, σύμφωνα με την wikepedia και σαν είδος πρωτόγνωρο στην Βόρεια εύκρατη ζώνη, δύσκολα θα ταυτοποιηθεί από απλούς ερασιτέχνες της τέχνης του μπονσάι.
Εκείνο όμως που με εντυπωσιάζει περισσότερο είναι, πώς βρέθηκε έστω και σαν σπόρος μέσα στην γλάστρα από όπου ξεπήδησε; Μυστήριο μέγα η Φύση!!
Όσον αφορά την πρώτη σου ερώτηση θα σου απαντήσω πως είναι νωρίς ακόμα για τους ποδόκαρπους για να μπούν στην νέα βλαστική περίοδο... Αναμονή λοιπόν για ένα μήνα περίπου ή και περισσότερο.
Για το δεύτερο ερώτημά σου, αν είναι κατάλληλο για μπονσάι, το μόνο που θα μπορούσε να με προβληματίσει είναι το μεγάλο μέγεθος των φύλλων και κατά πόσο θα μπορούσαν να μικρύνουν με τις ανάλογες τεχνικές.
Κατά τα άλλα, αξίζει να προσπαθήσεις. Μπορεί εν τέλει να ανταμειφθείς ευχάριστα!!

Ανέβασέ μας μερικές φωτογραφίες από το ...κουτσουρεμένο δέντρο.
Θα έχει ενδιαφέρον να τις δούμε!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Άγνωστο φυτό από σπόρο

Δημοσίευση από thanos75 »

Αν εννοείτε την πικροδάφνη σίγουρα δεν είναι. Το έχω σε μικρό μπαλκόνι και δεν έχει γίνει σωστή φωτογράφηση. Θα το μεταφέρω για να βγάλω μια καλυτρερη, να φαίνεται και ολόκληρο για να δείτε τη συνολική μορφή του φυτού.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 07 Φεβ 2016, 10:26 --

Επανέρχομαι με νέες καλύτερες φωτογραφίες.
20160207_1.jpg
20160207_2.jpg
20160207_3.jpg
20160207_4.jpg
20160207_5.jpg


Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 22 Μαρ 2016, 16:51 --

Μετά από πολύ ψάξιμο, κατέληξα ότι πρόκειται για ένα είδος ποδόκορπου και συγκεκριμένα Podocarpus latifolius (ή
Yellowwood)
.
Μοιάζει εκπληκτικά και το φύλλωμα και η διάταξή του ως προς το κορμό και το σχήμα του δέντρου με άλλα νεαρά δέντρα του είδους που σύγκρινα αλλά και η υφή του κορμού. Δεν είμαι ειδικός, απλά σύγκρινα με φωτογραφίες του διαδικτύου.
Τέλη Φεβρουαρίου έπεσε τσεκούρι βαρύ! Του έχει κακοφανεί λίγο γιατί έχει μείνει τελείως στάσιμο. Πίστευα ότι θα έχει πετάξει τώρα αλλά ακόμα περιμένει... δεν ξέρω τι. Έχει κανά δυο φρέσκες κορφούλες που φαίνονται μια χαρά. Δεν δείχνει ότι κάτι χειροτερεύει απλά έχει μείνει εντελώς στάσιμο. Ξεκίνησα λίγη λίπανση.
Μόλις ανακάμψει και πυκνώσει λίγο θα ανεβάσω φωτογραφίες (είμαι αισιόδοξος). Τι λέτε για το είδος, παίζει;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Άγνωστο φυτό από σπόρο

Δημοσίευση από Paulos »

Δάφνη νομίζω και εγώ.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Άγνωστο φυτό από σπόρο

Δημοσίευση από Kostas »

Αγριά δάφνη νομιζω πως είναι.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Άγνωστο φυτό από σπόρο

Δημοσίευση από thanos75 »

Εδώ και μερικά χρόνια έχει φυτρώσει μάλλον από σπόρο σε μια γλαστρούλα ένα φυτό που δεν ξέρω τι είναι; Μπορείτε να το αναγνωρίσετε; Έχει τελείως ίσιο κορμό και σε λίγα χρόνια έχει περάσει το 1.5μ και έχει χονρύνει αρκετά ο κορμός (4-5 εκ στη βάση). Τα κλαδάκια βγαίνουν από την ίδια θέση γύρω γυρω και έχουν ελαφρά λίση προς τα κάτω.
20160204_161843.jpg
20160204_161835.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση