Φούλι?

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Φούλι?

Δημοσίευση από Harris »

Ο κορμός είναι πολύ ωραίος.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Φούλι?

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Ευχαριστώ.... Μου είπαν τι είδος είναι το φυτό! Εδω Κεφαλονιά το λένε γραντούκα ( Jasminum sambac grand Duke of Tuskany ) , το 1665 το λουλούδι αυτό στόλιζε τον κήπο του Δούκα της Τοσκάνης.

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Φούλι?

Δημοσίευση από Stefasteri »

Καλή επιτυχία!

Topic author
Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Φούλι?

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Καλησπέρα!

Μετά από 2,5 ώρες κατάφερα να βγάλω το δεντράκι από τη γλάστρα! Πολλές αλλά πάρα πολλές ρίζες , μόνο ρίζες.... εκοψα περίπου τα 3/4
Έβγαλα και ένα κομμάτι και το ξεχώρισα από το σύνολο. Σόρυ για τις φωτογραφίες θα μπορούσα και καλύτερη παρουσίαση στη συνολική δουλεία αλλά πάντα δουλεύω όταν κοιμάται η μικρή μου κόρη και βιάζομαι.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Φούλι?

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Eυχαριστώ για τις οδηγίες σας...

Προς το παρόν θα βάλω στην άκρη να δω πως αναπτύσσεται και από του χρόνου βλέπουμε!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Φούλι?

Δημοσίευση από Hfestion »

Αν κρίνω από τη γλαστρα, αυτή η κυρία είναι κάποιας ηλικίας. Μου θυμίζει τις γλάστρες που έχω κληρονομήσει απο το παππου μου και τη γιαγιά μου μαζί με ένα γιασεμί και αυτό πολύ μεγάλης ηλικίας. Νομίζω ότι το φουλι σου έχει γίνει από μόνο του bonsai, μόνο και μόνο απο τα χρόνια που επιβίωσε στην ίδια γλαστρα. Βλέπω κάτι ωραίες κινήσεις, ο αέρας, ο ήλιος , το κρυο και η ζέστη έκαναν σωστά την δουλειά τους. Ένα δέντρο τόσο μεγάλης ηλικίας σίγουρα είναι πολύ σκληραγωγημενο και σίγουρα δεν θέλει βιάστηκες κινήσεις. Οπότε μη βιαστείς να κάνεις κάτι.
Εγώ θα το άφηνα σε μια γωνιτσα να προσαρμοστεί. Έχεις όλο το καιρό μπροστά σου να το περιποηθεις.
Για αρχη μπορείς να μάθεις τις ανάγκες του σε νερό και να κλαδέψεις τα ξερά κλαδιά.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Φούλι?

Δημοσίευση από Harris »

Το φουλι ειναι ενα ειδος γιασεμιου που γινεται 2-3 μετρα υψος και βγάζει ενα ωραιο λουλουδι. Εαν ηταν 100 χρονων δεν θα ηταν στην γλάστρα. Δεν ξερω εαν ειναι φουλι δηλαδη. Παντως το φουλι θέλει πολυ καλό χώμα που να αποστραγγίζει! Δηλαδη 70 ανοργανο 30 οργανικο.
Του αρεσει καλύτερα να μένει απότιστο παρα να ειναι υπερποτισμένο.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Φούλι?

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Καλησπέρα σας!

Παρακάτω είναι μάλλον ένα φούλι ( δεν ξέρω ποιο είδος ) το οποίο άνηκε στη γιαγιά μου και σύμφωνα με την οικογένεια μου είναι πάνω από 100 χρονών ( δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει ). Το έφερα σήμερα σπίτι για να το φροντήσω. Γνωρίζεται πότε μπορώ να το μεταφυτέυσω και τι χώμα να χρησιμοποιήσω? Θέλει ήλιο ή σκια?

Ευχαριστώ
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση