Τι ειδος ειναι?

Συζητήσεις γενικώς περί φυτολογίας (εκτός από bonsai)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Τι ειδος ειναι?

Δημοσίευση από RiaDr »

Καλή επιτυχία εύχομαι, είναι κρίμα να χαθεί το δεντράκι. Κατά τ' άλλα θα συμφωνήσω με τον deus x machina και θα προσθέσω, καλοπροαίρετα εντελώς, πως το να ασχολείται με yamadori αρχάριος είναι σαν να επιχειρεί εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς ειδικευόμενος γιατρός και αφού έχει "ανοίξει" τον ασθενή να ρωτάει ποια νυστέρια και λαβίδες θα χρειαστεί. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Τι ειδος ειναι?

Δημοσίευση από Paulos »

Να το ποτιζεις καλά. Καλη επιτυχία εύχομαι.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Topic author
bonsaimaniac133
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Μάιος 2016, 21:17
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τι ειδος ειναι?

Δημοσίευση από bonsaimaniac133 »

Σας ευχαριστω που για τις συμβουλες! Αφου εκανα πρωτα ερευνα το εβγαλα το εχω βαλει σε μια αρκετα μεγαλη γλαστρα με δικο του χωμα αναμιγμενο με εμποριου επισης προσθεσα ριζοβολο ορμονη για να αναπτυχθουν οι ριζες και να βγαλει καινουριες βρισκεται σε σχετικα σκιερο μερος ο ηλιος δλδ το βλεπει την μιση μερα στην δυση του προς το παρον ολα καλα θα ανεβασω περισσοτερες φωτογραφιες με την προοδο του φυτου ελπιζω για τα καλυτερα! Θελω συμβουλες για το ποτισμα τωρα, πρεπει καθε μερα τωρα στην αρχη η καθε δευτερη οταν θα βλεπω οτι στεγνωνει το χωμα του?
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Τι ειδος ειναι?

Δημοσίευση από filitsa »

Δεν δείχνει καλά στις φωτογραφίες.
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Τι ειδος ειναι?

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

deus x machina έγραψε:Καλημερα και απο μενα.
Εγω δεν θα σου μιλησω περι ηθικης οσο αφορα τα yamadori κλπ γιατι και ο ιδιος δεν ακολουθω την ηθικη αυτη και θα ηταν υποκριτικο απο την μερια μου.
Αυτο που θα σου πω ομως εχει να κανει με την πρακτικη μερια του θεμαατος.
Πρωτα θα σου ελεγα να βγαλεις και φωτο απο χαμηλοτερα για να δουμε και παχος κορμου , διακλαδωσεις κλπ.
Υστερα θα σε ξαναγυριζα στις σκεψεις- αποψεις που ηδη σου εχει γραψει ο jz.
Eγω θα προσθετα την εποχη αλλα και την θερμοκρασια που εχουμε αυτη την εποχη,[ μην βλεπεις που επεσε για λιγο αυτες τις μερες ].
Αν τελικα αποφασισεις να το βγαλεις, διαβασε τεχνικες , εξοπλισου καταληλα και σιγουρα με υπομονη αλλα και επιμονη [ μερικες φορες ]και τοτε ξεκινα.
Τα ηθικα διλληματα ειναι αλλη συζητηση και με αλλα παραδειγματα
Θα συμφωνήσω κι εγω οτι είναι αγρια αχλαδια , έβγαλα κι εγω μια πριν καμια εβδομάδα, απ' ότι βλέπω έχει ρίζες οπότε σε σκιερό και υγρό μέρος δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα. εμένα άαρχισε ήδη να πετάει τα άτια που είχε έτοιμα. εάν σου μαυρίσουν κάποια φύλλα μην πανικοβληθείς είναι απο το σοκ. Το δικό μου τουλαχιστον αυτό έπαθε αλλα απο προχθές ξεκίνησε και πετάρι κανονικά.
όσον αφορά τα (ηθικού τύπου) σχόλια - ερωτήσεις με βρήσκουν κάθετα αντίθετο , τουλάχιστον με τον τρόπο που διατυπώνονται.
p.s. πιστευω πως ο καιρός κραράει ακόμα αρκετα για yamadori οριακά βέβαια αλλα κραράει [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /gluck.gif[/img]& [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]για την προσπάθεια

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 07 Μάιος 2016, 19:10 --

ξαναείδα τις φωτο και θεωρω το σχόλειο μου λανθασμένο.. Σπεύδω να ανακεφαλαιώσω πριν παρεξηγηθώ..... *απ' ότι βλέπω έχει ρίζες δεν πρόσεξα πως δεν εχει βγει απο το εδαφος , νόμισα πως το γκρι χωμα ειναι τσιμεντο και οι ρογμές ρίζες.... βάση της παραπάνω διαπύστωσης θεωρω το σχόλιο μου περι (ηθικής) άστοχο και άκυρο. ελπίζω να μήν παρεξηγήθηκα ήδη.


deus x machina
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 403
Εγγραφή: 18 Μαρ 2013, 08:14
Τοποθεσία: Νικαια.
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Τι ειδος ειναι?

Δημοσίευση από deus x machina »

Καλημερα και απο μενα.
Εγω δεν θα σου μιλησω περι ηθικης οσο αφορα τα yamadori κλπ γιατι και ο ιδιος δεν ακολουθω την ηθικη αυτη και θα ηταν υποκριτικο απο την μερια μου.
Αυτο που θα σου πω ομως εχει να κανει με την πρακτικη μερια του θεμαατος.
Πρωτα θα σου ελεγα να βγαλεις και φωτο απο χαμηλοτερα για να δουμε και παχος κορμου , διακλαδωσεις κλπ.
Υστερα θα σε ξαναγυριζα στις σκεψεις- αποψεις που ηδη σου εχει γραψει ο jz.
Eγω θα προσθετα την εποχη αλλα και την θερμοκρασια που εχουμε αυτη την εποχη,[ μην βλεπεις που επεσε για λιγο αυτες τις μερες ].
Αν τελικα αποφασισεις να το βγαλεις, διαβασε τεχνικες , εξοπλισου καταληλα και σιγουρα με υπομονη αλλα και επιμονη [ μερικες φορες ]και τοτε ξεκινα.
Τα ηθικα διλληματα ειναι αλλη συζητηση και με αλλα παραδειγματα
Nihil humanum mihi alienum est

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Τι ειδος ειναι?

Δημοσίευση από Stefasteri »

Κρίμα ειναι να το βγαλεις απο το έδαφος και να το χάσεις σε μια γλάστρα. Αγόρασε ενα δέντρο απο το φυτώριο.
Διάβασε στην καταπληκτική βιβλιοθήκη του φόρουμ πως να το κανείς.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Τι ειδος ειναι?

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Είναι αγριαχλαδιά. Ονομάζεται και γκορτσιά και είναι φυλλοβόλο φυτό. Μπολιάζεται και γίνεται αχλαδιά.

Ερωτήσεις.

-Νομίζεις ότι μπορείς να το βγάλεις από το έδαφος με ασφάλεια??
-Θα έχει τις αναγκαίες ρίζες για να ζήσει ??
-Έχεις ξανακάνει κάτι τέτοιο ??
-Μήπως να το κλάδευες (για 1-2 χρόνια) και να του δώσεις κάποια μορφή πρίν το βγάλεις ??
-Είσαι κοντά για να το ποτίζεις (π.χ. μία φορά την εβδομάδα) ώστε να αποκτήσει περισσότερες επιφανειακές ρίζες ??
-Μήπως θα μπορούσες να το ΄΄πάρεις΄΄ κάνοντας εναέρια καταβολάδα ??
-Μήπως χρειάζεσαι ακόμη αρκετό διάβασμα για τα φυτά και τις εργασίες για την καλλιέργειά τους ??

[STRIKE][/STRIKE]
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Τι ειδος ειναι?

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα!
Μάλλον πρόκειται για άγρια αμυγδαλιά ή άγρια αχλαδιά!
Όπως και να έχει, είναι ωραίο δενδρύλλιο.
Αν μπορέσεις και το βγάλεις σωστά και το περιποιηθείς από εκεί και πέρα, αξίζει τον κόπο!
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... mewave.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
bonsaimaniac133
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 03 Μάιος 2016, 21:17
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Τι ειδος ειναι?

Δημοσίευση από bonsaimaniac133 »

Βρηκα αυτο το δεντρο και θελω να το βγαλω με σκοπο να το κανω μπονσαι αλλα δε ξερω τι ειναι ωστε να του φερθω αναλογα. Βοηθηστε οπως μπορειτε!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση