Πευκα απο την φυση.

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πευκα απο την φυση.

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Αγαπητέ μου, αν τα έβγαλες μέ λίγη μπάλα από το μητρικό τους χώμα έχουν πιθανότητα να κρατηθούν έν ζωή, σε άλλη περίπτωση είναι κάπως δύσκολο. Εύχομαι να είμαι λανθασμένος στούς υπολογισμούς μου.
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

Acerbonsai
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 21 Οκτ 2011, 00:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πευκα απο την φυση.

Δημοσίευση από Acerbonsai »

Λίγη προσοχή και θα τα πάνε μια χαρά. Να προσεχείς να μην στεγνώσει το χώμα το καλοκαίρι.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Πευκα απο την φυση.

Δημοσίευση από Hfestion »

Για μένα τα ξεχνάς για δυο χρόνια. Φρόντισε μονο να τα κρατήσεις ζωντανά
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Πευκα απο την φυση.

Δημοσίευση από Petros »

Harris έγραψε:Καλησπέρα, τώρα δεν κάνεις τίποτα αφου μολις τα εβαλες στην γλαστρα απο το έδαφος. Απλα τα προσεχεις να σου ζησουν! Απο φθινόπωρο (Νοέμβριο) (κανονικά θέλουν να το κάνεις αυτό απο Νοέμβριο του 2015 αλλά εαν σε γαργαλάει το κάνεις το 2014 με ρίσκο) μπορείς να τα συρματώσεις (χαλαρά) για να ξεκινήσουν να παίρνουν ενα σχήμα!
+1
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πευκα απο την φυση.

Δημοσίευση από Harris »

Καλησπέρα, τώρα δεν κάνεις τίποτα αφου μολις τα εβαλες στην γλαστρα απο το έδαφος. Απλα τα προσεχεις να σου ζησουν! Απο φθινόπωρο (Νοέμβριο) (κανονικά θέλουν να το κάνεις αυτό απο Νοέμβριο του 2015 αλλά εαν σε γαργαλάει το κάνεις το 2014 με ρίσκο) μπορείς να τα συρματώσεις (χαλαρά) για να ξεκινήσουν να παίρνουν ενα σχήμα!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
antonisxania
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 11 Ιαν 2014, 17:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πευκα απο την φυση.

Δημοσίευση από antonisxania »

Καλημερα.Τα τρια αυτα πευκακια συλλεχθηκαν προσφατα.Αυτο με τις πυκνες βελονες απο ισιο μερος κατω απο ενα μεγαλυτερο και τα αλλα δυο μεσα απο πετρες ενος συντριβανιου που καθαριζοταν(το καθαριζαν για να το ξαναλειτουργησουν μετα απο καιρο).Τα τοποθετησα σε γλαστρα με ικανοποιητικο ριζικο συστημα αλλα χωρις χωμα.Το υποστρωμα ειναι χαλικι 20%,κοκκινοχωμα 20% φυτοχωμα 60% το οποιο κανει καλη αποστραγγιση.Θα ηθελα πληροφοριες για το ειδος τους,ποσο ετων τα υπολογιζετε και προτασεις για μελλοντικη διαμορφωση.Ευχαριστω εκ των προτερων.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αμες δε γεσομεθα πολλω καρονες
Απάντηση