Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Hfestion »

Hfestion έγραψε:
Μενέλαος έγραψε:Φίλε μου Καραγιώργο Α έγραψα ότι μαύρισαν τα φυλλαράκια του κι όχι ότι σάπισαν τα καινούρια μάτια! Η αλήθεια είναι ότι δεν τον ποτίζω πολύ όλον αυτόν τον καιρό, βλέπω και γω ότι δεν τραβάει πολύ νερό, όμως τραβάει κάμποσο και το χώμα ξεραίνεται για κάποιον λόγο. Έτσι φροντίζω κάθε μέρα να του ρίχνω λίγο νεράκι, καθώς και να του βρέχω τον κορμό. Διάβαζα και πριν ένα άρθρο που μου έστειλαν που μέσα σε άλλα έγραφε και για τις ρίζες των δέντρων που άλλες ταίζουν κάποια τμήματα του δέντρου και άλλες κάποια άλλα, πράγματα δηλαδή πρωτοφανή για μένα και αρκετά δυσνόητα οφείλω να ομολογήσω - βλέπεις ποτέ δεν είχα τόσην εμπειρία -, όμως κάνω έναν συσχετισμό με το πλατάνι, μια και μπορεί τα συγκεκριμένα φυλλαράκια να ξεράθηκαν εξαιτίας της "καλοπέρασης" που τράβηξαν οι ρίζες από τα καθαρίσματά μου και τα πλυσίματά μου. Ίσως και να "χτύπησα" τις ρίζες που τα τροφοδοτούσαν! Η αλήθεια είναι επίσης ότι υπάρχουν αυτή την στιγμή εδώ και δυο τρεις μέρες- και δεν τα είχα παρατηρήσει τις προηγούμενες μέρες, άρα τώρα πρόσφατα μάλλον βγήκαν - αρκετά κατακόκκινα μπουμπουκάκια στα μάτια, που θέλω πολύ να ελπίζω ότι θα σκάσουν και θα μεγαλώσουν! Θα δείξει η νεκροψία... Πάντως σε ευχαριστώ που ασχολείσαι τόσο! Πράγματι είμαι ο μόνος που βλέπει το δεντράκι. Ακόμη να πω ότι και ο κορμός διατηρείται, παρ'όλη την ταλαιπωρία που του έκανα, καταπράσινος.
ίσως και να είσαι τυχερός, ίσως το δέντρο να διψάει να να χρειαζετε νερό. Γενικά ο Καραγιώργος έχει δίκιο, το δέντρο σου δεν έχει πολλές ανάγκες από νερό, όσο τραβάει όμως να του ρίχνεις με προσοχη. νομίζω ότι το ψεκασμα του κορμού είναι απαραίτητο. Αν έριχνε και μια βροχή και το άφηνες να βραχεί θα το βοηθούσε παρά πολύ(δεν ξέρω γιατί αλλά το νερό τις βροχής τουλάχιστον στα δικα μου μου δέντρα είναι θαυματουργό)
επείδη το έχασα λίγο, πειραξες ρίζα?
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από karesansui »

Μενέλαος έγραψε:Παναγιώτη το'ξερα, δεν το'ξερα; Έκανα όπως μου είπες, γράφτηκα εκεί, έβαλα το πευκάκι στο resize που μου είπες, το έφτιαξα, το αποθήκευσα, και... δεν το παίρνει το φόρουμ εδώ! Ανάθεμά με...Σπορόφυτο θα μείνω για πάντα, με χαζουλά κουκλάκια στο άβατάρ μου...
Πάμε πάλι!
Πήγαινε στο imageshack.us . Την φωτό που ανέβασες την έχει αποθηκεύσει στο φάκελλο images του ίδιου του imageshack. Δεξιά σου έχει όλο το ιστορικό των uploads. Πήγαινε εκεί και κάνε κλίκ πάνω στην φωτό σου, αποθήκευσέ την όπου θέλεις (στο desktop πχ)
Μετά πήγαινε στο προφίλ σου, άνοιξε επεξεργασία avatar και εκεί που λέει φόρτωση απο το μηχάνημά σας, αναζήτηση> την βρίσκεις > την φορτώνεις > υποβολή
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Hfestion »

Μενέλαος έγραψε:Φίλε μου Καραγιώργο Α έγραψα ότι μαύρισαν τα φυλλαράκια του κι όχι ότι σάπισαν τα καινούρια μάτια! Η αλήθεια είναι ότι δεν τον ποτίζω πολύ όλον αυτόν τον καιρό, βλέπω και γω ότι δεν τραβάει πολύ νερό, όμως τραβάει κάμποσο και το χώμα ξεραίνεται για κάποιον λόγο. Έτσι φροντίζω κάθε μέρα να του ρίχνω λίγο νεράκι, καθώς και να του βρέχω τον κορμό. Διάβαζα και πριν ένα άρθρο που μου έστειλαν που μέσα σε άλλα έγραφε και για τις ρίζες των δέντρων που άλλες ταίζουν κάποια τμήματα του δέντρου και άλλες κάποια άλλα, πράγματα δηλαδή πρωτοφανή για μένα και αρκετά δυσνόητα οφείλω να ομολογήσω - βλέπεις ποτέ δεν είχα τόσην εμπειρία -, όμως κάνω έναν συσχετισμό με το πλατάνι, μια και μπορεί τα συγκεκριμένα φυλλαράκια να ξεράθηκαν εξαιτίας της "καλοπέρασης" που τράβηξαν οι ρίζες από τα καθαρίσματά μου και τα πλυσίματά μου. Ίσως και να "χτύπησα" τις ρίζες που τα τροφοδοτούσαν! Η αλήθεια είναι επίσης ότι υπάρχουν αυτή την στιγμή εδώ και δυο τρεις μέρες- και δεν τα είχα παρατηρήσει τις προηγούμενες μέρες, άρα τώρα πρόσφατα μάλλον βγήκαν - αρκετά κατακόκκινα μπουμπουκάκια στα μάτια, που θέλω πολύ να ελπίζω ότι θα σκάσουν και θα μεγαλώσουν! Θα δείξει η νεκροψία... Πάντως σε ευχαριστώ που ασχολείσαι τόσο! Πράγματι είμαι ο μόνος που βλέπει το δεντράκι. Ακόμη να πω ότι και ο κορμός διατηρείται, παρ'όλη την ταλαιπωρία που του έκανα, καταπράσινος.
ίσως και να είσαι τυχερός, ίσως το δέντρο να διψάει να να χρειαζετε νερό. Γενικά ο Καραγιώργος έχει δίκιο, το δέντρο σου δεν έχει πολλές ανάγκες από νερό, όσο τραβάει όμως να του ρίχνεις με προσοχη. νομίζω ότι το ψεκασμα του κορμού είναι απαραίτητο. Αν έριχνε και μια βροχή και το άφηνες να βραχεί θα το βοηθούσε παρά πολύ(δεν ξέρω γιατί αλλά το νερό τις βροχής τουλάχιστον στα δικα μου μου δέντρα είναι θαυματουργό)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Φίλε μου Καραγιώργο Α έγραψα ότι μαύρισαν τα φυλλαράκια του κι όχι ότι σάπισαν τα καινούρια μάτια! Η αλήθεια είναι ότι δεν τον ποτίζω πολύ όλον αυτόν τον καιρό, βλέπω και γω ότι δεν τραβάει πολύ νερό, όμως τραβάει κάμποσο και το χώμα ξεραίνεται για κάποιον λόγο. Έτσι φροντίζω κάθε μέρα να του ρίχνω λίγο νεράκι, καθώς και να του βρέχω τον κορμό. Διάβαζα και πριν ένα άρθρο που μου έστειλαν που μέσα σε άλλα έγραφε και για τις ρίζες των δέντρων που άλλες ταίζουν κάποια τμήματα του δέντρου και άλλες κάποια άλλα, πράγματα δηλαδή πρωτοφανή για μένα και αρκετά δυσνόητα οφείλω να ομολογήσω - βλέπεις ποτέ δεν είχα τόσην εμπειρία -, όμως κάνω έναν συσχετισμό με το πλατάνι, μια και μπορεί τα συγκεκριμένα φυλλαράκια να ξεράθηκαν εξαιτίας της "καλοπέρασης" που τράβηξαν οι ρίζες από τα καθαρίσματά μου και τα πλυσίματά μου. Ίσως και να "χτύπησα" τις ρίζες που τα τροφοδοτούσαν! Η αλήθεια είναι επίσης ότι υπάρχουν αυτή την στιγμή εδώ και δυο τρεις μέρες- και δεν τα είχα παρατηρήσει τις προηγούμενες μέρες, άρα τώρα πρόσφατα μάλλον βγήκαν - αρκετά κατακόκκινα μπουμπουκάκια στα μάτια, που θέλω πολύ να ελπίζω ότι θα σκάσουν και θα μεγαλώσουν! Θα δείξει η νεκροψία... Πάντως σε ευχαριστώ που ασχολείσαι τόσο! Πράγματι είμαι ο μόνος που βλέπει το δεντράκι. Ακόμη να πω ότι και ο κορμός διατηρείται, παρ'όλη την ταλαιπωρία που του έκανα, καταπράσινος.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Άλλο να εχει υγρασία και άλλο να το με καθημερινό πότισμα να το πνιγεις(σαπιζεις).

Εχω διαβάσει 15 φορές αυτό το ποστ όλοι καλά στα λένε αλλά μόνο εσυ βλέπεις αυτό το δέντρο..... Είπες ότι σάπιζαν τα καινουρια ματια ( οφθαλμός ) γιατι?????- απο το πολυ νερό !
Αστο15 μέρες και θα δεις ότι άμα βυθισεις το δάχτυλο σου μέσα στο χώμα θα ειναι ακόμα υγρό ...
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Οπωσδήποτε έχεις ένα δίκιο Καραγιώργο Α! Σκέψου όμως ότι έχω και αντίστοιχες συμβουλές να ποτίζω κάθε μέρα και να βαστάω τον κορμό υγρό (κάτι που κάνω)... Δες στην προηγούμενη σελίδα και θα τις δεις. Ειλικρινά δεν ξέρω τι είναι σωστό να κάνω, αλλά δε βαριέσαι! Είπαμε, ένα δεκάρικο το πήρα όλο κι όλο! Θα περιορίσω πάντως το πότισμα.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Μενέλαος έγραψε:Ε μα βέβαια, είναι δυνατόν να μην πετάξει; Δεν είναι το ίδιο πράγμα ελιά και πλάτανος! Αυτές φίλες μου ΔΕΝ πεθαίνουν! Έχουν τον αθάνατο. Τι φωτιά να πάρουν, τι ρίζες να μην έχουν... Για πόσα χρόνια να φανταστείς είχα και γω μια ελιά εντελώς ξεριζωμένη στο χωράφι, με κάτι ελάχιστες έως καθόλου ρίζες, μεγάλο δεντράκι, όχι κοτσάνι, ξάπλα στο έδαφος ο κορμός, και οι ρίζες ούτε καν να ακουμπούν στο έδαφος. Ε λοιπόν ζούσε και μεγάλωνε κανονικά, ποτέ δεν το κατάλαβα πώς, μέχρι που την πήρε ο γείτονας (τώρα να την φυτέψει ήθελε, να την κάψει, ούτε και θυμάμαι πια...). Ο πλάτανος, μία μέρα να μην ποτιστεί, την κάτσαμε την βάρκα...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 06 Μάιος 2014, 11:55 --

Άσχετο: Ρε παιδιά βάλτε μου και μένα καμιά φωτογραφία εκεί που λέει Άβαταρ, να μη βλέπω αυτά τα σπαστικά κουκλάκια! Όσες φωτό κι αν προσπάθησα να βάλω έλεγε ότι ήταν πολύ μεγάλες...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 06 Μάιος 2014, 11:56 --

Διόρθωση για πριν: Φίλε μου (κι όχι φίλες μου)
Προσεξε δεν υπαρχουν ουτε φυλλα ουτε κλαρες για να αποροφυσουν νερο

ΞΑΝΑΛΕΩ ποτισμα καθε 15 μερες αλλιως θα σαπησεις ριζα!
!

PS Διαβασε και οτι σου γραφει η RiaDr[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Παναγιώτη το'ξερα, δεν το'ξερα; Έκανα όπως μου είπες, γράφτηκα εκεί, έβαλα το πευκάκι στο resize που μου είπες, το έφτιαξα, το αποθήκευσα, και... δεν το παίρνει το φόρουμ εδώ! Ανάθεμά με...Σπορόφυτο θα μείνω για πάντα, με χαζουλά κουκλάκια στο άβατάρ μου...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από RiaDr »

Μια εναλλακτική πρόταση, για την περίπτωση που δεν έχεις να βάλεις πάστα: και ένα παχύ στρώμα βαζελίνης κάνει σχεδόν την ίδια δουλειά.. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]

Όσο για τις ρίζες, μη βιάζεσαι.. θα περάσουν χρόνια ώσπου να τις "ελαχιστοποιήσεις", όπως λες. Ασχολήσου με την επιβίωση και την ευημερία του προς το παρόν, έχεις καιρό.... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Σ'ευχαριστώ Παναγιώτη! Θα το δοκιμάσω, αν και δε σκαμπάζω από δαύτα...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από karesansui »

Για το avatar:
Ανοίγεις το http://www.imageshack.us > κάνεις μια τυπική εγγραφή > πατάς upload > και ΠΡΙΝ κάνεις browse & upload, στην πάνω μπάρα, πατάς στο: resize 100x75 (avatar)> browse & upload ό,τι φωτογραφία έχεις ήδη αποθηκεύσει σε αρχείο σου > copy το link που σου εμφανίζει > πίνακας ελέγχου μέλους > επεξεργασία avatar > φόρτωση απο δεσμό > past το link της φωτό > υποβολή = έτοιμος!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Ε μα βέβαια, είναι δυνατόν να μην πετάξει; Δεν είναι το ίδιο πράγμα ελιά και πλάτανος! Αυτές φίλες μου ΔΕΝ πεθαίνουν! Έχουν τον αθάνατο. Τι φωτιά να πάρουν, τι ρίζες να μην έχουν... Για πόσα χρόνια να φανταστείς είχα και γω μια ελιά εντελώς ξεριζωμένη στο χωράφι, με κάτι ελάχιστες έως καθόλου ρίζες, μεγάλο δεντράκι, όχι κοτσάνι, ξάπλα στο έδαφος ο κορμός, και οι ρίζες ούτε καν να ακουμπούν στο έδαφος. Ε λοιπόν ζούσε και μεγάλωνε κανονικά, ποτέ δεν το κατάλαβα πώς, μέχρι που την πήρε ο γείτονας (τώρα να την φυτέψει ήθελε, να την κάψει, ούτε και θυμάμαι πια...). Ο πλάτανος, μία μέρα να μην ποτιστεί, την κάτσαμε την βάρκα...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 06 Μάιος 2014, 11:55 --

Άσχετο: Ρε παιδιά βάλτε μου και μένα καμιά φωτογραφία εκεί που λέει Άβαταρ, να μη βλέπω αυτά τα σπαστικά κουκλάκια! Όσες φωτό κι αν προσπάθησα να βάλω έλεγε ότι ήταν πολύ μεγάλες...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 06 Μάιος 2014, 11:56 --

Διόρθωση για πριν: Φίλε μου (κι όχι φίλες μου)
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Οποιαδήποτε Βάλε μια πάστα κλαδεματος στην τομή και Ξεχνα αυτό το δέντρο για μήνες! κάθε 15 μέρες νερό και τιποτα άλλο Ασε την φύση να κάνει το θαύμα της!!!


Μια ελια που εχω πέταξε μετά απο 7 μήνες ... Ξέρεις τι χαρά πήρα?
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από karesansui »

Μενέλαος έγραψε: ...όσον αφορά την διαδικασία και το βάθος χρόνου που απαιτείται μέχρι να καταφέρω να μειώσω στο ελάχιστο τις ρίζες. Οπωσδήποτε τα όσα μου είπαν οι προηγούμενοι κύριοι είναι πολύτιμα, όμως κάτι ακόμη λέιπει, ή έτσι νομίζω! Έστω λοιπόν ο συγκεκριμένος πλάτανος, που αν ζήσει, κάθε πότε θα πρέπει να ψαλιδίζω και να μειώνω τις ρίζες, ποιαν εποχή ακριβώς, και σε πόσα χρόνια θα φτάσω να τις έχω ελαχιστοποιήσει, έχοντας καταφέρει παράλληλα να ζει. Οποιεσδήποτε περαιτέρω συμβουλές και μεθοδολογίες καλοδεχούμενες!
http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... takes.html
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από filitsa »

Μενέλαος έγραψε:Καλημέρα. Όχι... [ Εικόνα ]Το μόνο που έκανα ήταν να γίνει η τομή λοξή. Βλέπεις ήμουν τόσο βέβαιος ότι θα πεθάνει... [ Εικόνα ] [ Εικόνα ] [ Εικόνα ]
Μη με [ Εικόνα ]!!!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 06 Μάιος 2014, 08:51 --

Λοιπόν, και πάλι καλημέρα. Πρέπει να αρχίσω να ομαδοποιώ πια τις γνώσεις μου κατά θέματα. Με ενδιαφέρει πολύ όπως έχετε δει το θέμα των ριζών, και έψαξα αρκετά στην βιβλιοθήκη χωρίς όμως να βρω αυτό που θέλω. Αυτό που θα ήθελα, αν κάποιος ή κάποιοι από εσάς εχουν την καλοσύνη να ασχοληθούν, είναι να αποκτήσω τελικά έναν οδηγό όσον αφορά την διαδικασία και το βάθος χρόνου που απαιτείται μέχρι να καταφέρω να μειώσω στο ελάχιστο τις ρίζες. Οπωσδήποτε τα όσα μου είπαν οι προηγούμενοι κύριοι είναι πολύτιμα, όμως κάτι ακόμη λέιπει, ή έτσι νομίζω! Έστω λοιπόν ο συγκεκριμένος πλάτανος, που αν ζήσει, κάθε πότε θα πρέπει να ψαλιδίζω και να μειώνω τις ρίζες, ποιαν εποχή ακριβώς, και σε πόσα χρόνια θα φτάσω να τις έχω ελαχιστοποιήσει, έχοντας καταφέρει παράλληλα να ζει. Οποιεσδήποτε περαιτέρω συμβουλές και μεθοδολογίες καλοδεχούμενες!

Ψάχνεις λες και είναι συνταγή μαγειρικής! Αν ήταν έτσι όλοι θα ήξεραν για όλα τα δέντρα! Τίποτα δεν λείπει από τις συζητήσεις και τα άρθρα.

Εάν διαβάσεις και ομαδοποιήσεις θα βρεις τις απαντήσεις σου σε όλα!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλημέρα. Όχι... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... msorry.gif[/img]Το μόνο που έκανα ήταν να γίνει η τομή λοξή. Βλέπεις ήμουν τόσο βέβαιος ότι θα πεθάνει... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_e_sad.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_e_sad.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_e_sad.gif[/img]
Μη με [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... gblack.gif[/img]!!!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 06 Μάιος 2014, 08:51 --

Λοιπόν, και πάλι καλημέρα. Πρέπει να αρχίσω να ομαδοποιώ πια τις γνώσεις μου κατά θέματα. Με ενδιαφέρει πολύ όπως έχετε δει το θέμα των ριζών, και έψαξα αρκετά στην βιβλιοθήκη χωρίς όμως να βρω αυτό που θέλω. Αυτό που θα ήθελα, αν κάποιος ή κάποιοι από εσάς εχουν την καλοσύνη να ασχοληθούν, είναι να αποκτήσω τελικά έναν οδηγό όσον αφορά την διαδικασία και το βάθος χρόνου που απαιτείται μέχρι να καταφέρω να μειώσω στο ελάχιστο τις ρίζες. Οπωσδήποτε τα όσα μου είπαν οι προηγούμενοι κύριοι είναι πολύτιμα, όμως κάτι ακόμη λέιπει, ή έτσι νομίζω! Έστω λοιπόν ο συγκεκριμένος πλάτανος, που αν ζήσει, κάθε πότε θα πρέπει να ψαλιδίζω και να μειώνω τις ρίζες, ποιαν εποχή ακριβώς, και σε πόσα χρόνια θα φτάσω να τις έχω ελαχιστοποιήσει, έχοντας καταφέρει παράλληλα να ζει. Οποιεσδήποτε περαιτέρω συμβουλές και μεθοδολογίες καλοδεχούμενες!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Καλημέρα Πάστα για πληγές Έβαλες Εκεί που έκοψες να μην πέρνει υγρασία??? [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... histle.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από iohokahey »

Hfestion έγραψε:ΌΧΙ! Βάλτον σε σκιά, φρόντισε να είναι το χώμα παντα βρεγμένο, ψεκαζε συνέχεια τον κορμο, εγω υα ψαλιδιζα και τα φύλλα του θα κρατούσα το 1/3 απο αυτά.

Και υπομονη, το θεμα ειναι να μην στεγνώσει ο κορμος
μπραβο ρε δωρη..αυτος ειναι ο ορισμος της Αμεσης Βοηθειας..!!
(ειναι οπως λεμε Το Ελληνικο Φορουμ για τα Μπονσαι!!)[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/laughing/rolling.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/laughing/rolling.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Σ'ευχαριστώ, έτσι θα κάνω!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Hfestion »

ΌΧΙ! Βάλτον σε σκιά, φρόντισε να είναι το χώμα παντα βρεγμένο, ψεκαζε συνέχεια τον κορμο, εγω υα ψαλιδιζα και τα φύλλα του θα κρατούσα το 1/3 απο αυτά.

Και υπομονη, το θεμα ειναι να μην στεγνώσει ο κορμος
Απάντηση