Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Harris »

Φίλε μου κανείς δεν μπερδεύτηκε ή σου ειπε κάτι λάθος. Τα μπονσαι δεν είναι 1+1=2 ;)

Ακολούθα τις οδηγίες μας και όπου έχεις πρόβλημα μας λες.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από marios »

Δεν θα έχεις πρόβλημα! Όλα θα πάνε καλά!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Οκ παιδιά, με πείσατε! Με το πρώτο φως το βγάζω φωτογραφίες, το κρίμα στο λαιμό σας, και τις περνάω να το δείτε! Άλλωστε τι θα δείτε; Ένα χοντρό ματσούκι να βγαίνει μέσα από ένα μεγάλο ζεμπίλι... Άσε που προφανώς θα είναι οι πρώτες και οι τελευταίες του δύστυχου δέντρου... Όμως παιδιά με μπλέξατε άσχημα! Ας ξεκινήσω απορίες, μην ξεχνάτε ότι είμαι και άσχετος από την τέχνη σας:
Κατ'αρχήν ο Χάρης αντιφάσκει με τον Παναγιώτη, ο οποίος αντιφάσκει με τον... εαυτό του: Στο πρώτο του μήνυμα ο Παναγιώτης γράφει να μειώνω λίγο λίγο την μπάλα με τα χρόνια, κάτι που αλλάζει στο επόμενο λέγοντας να το μειώσω γενναία τελικά στο 1\3 (και μάλλον μιλώντας για τώρα, άμεσα), και ο Χάρης μου λέει να το μειώσω 30% τώρα. Και οι δύο συμφωνείτε μάλλον ότι πρέπει να φάω μήκος, και όχι ύψος της μπάλας. Όμως το πρόβλημά μου είναι βέβαια το ύψος, αυτό κι αν δίνει βάρος, αλλά είναι και αντιαισθητικό! Πώς μπορώ να φάω και ύψος; Εν ολίγοις, να μην του μειώσω μπάλα κατ'αρχήν με τον τρόπο που γνωρίζω; Το ξέρω ότι σας κουράζω και δεν χρειάζεται να μου απαντήσετε αν σας ζάλισα... Χάρη, πολύ δύσκολα μου έβαλες με τα μίγματα των χωμάτων σου, αλλά θα το παλέψω! Όμως η οδηγία δ] που μου έδωσες μου φαίνεται τόσο μα τόσο δύσκολη... Όμως και συ με ωθείς στο να κόψω μήκος. Θα το προσπαθήσω κι αυτό, αλλά ειδικά αυτό το "αραίωσε το κάτω μέρος και περιμετρικά" δεν το "πιάνω" καθόλου... Γαμώτο, γιατί να μην έχω την πείρα σας... Τέλος πάντων, ξημερώνει τώρα, σε λίγο βάζω φωτογραφίες και βλέπουμε.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 29 Απρ 2014, 05:08 --

Τώρα που το ξαναδιαβάζω, συγνώμη βρε Παναγιώτη που σου λέω ότι αντιφάσκεις, δε στη λέω! Απλά έμπλεξα... Και, Χάρη, γιατί να μην κόψω αργότερα τις ξερές ρίζες; Αχ, ξαναλέω, γιατί να μην έχω τις γνώσεις σας;...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 29 Απρ 2014, 06:24 --

Ορίστε και το τσεκουρεμένο πλατάνι, έτσι όπως το καθάρισα πολύ χοντρικά με τα χέρια μόνο. Δίπλα και το αρχικό ζεμπίλι. Παναγιώτη δεν το έπλυνα! Οι διαστάσεις του κορμού είναι 55 πόντοι ύψος με περίμετρο 25 πόντους, και η μπάλα 40 πόντους φάρδος με 30 ύψος. Τεράστια...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 29 Απρ 2014, 06:27 --

Και εδώ. Πάω να το ξαναβάλω στο ζεμπίλι του και να το ποτίσω. Περιμένω νέα σας!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Harris »

karesansui έγραψε:
Μενέλαος έγραψε:... Τι εννοείς καλέ μου Παναγιώτη με το "μείωσε την μπάλα κατά τα 2/3; Δηλαδή να μείνει το 1/3 ή να το μειώσω στα 2/3; Γιατί για το 1/3 ειδικά μάλλον θα χρειαστεί... πριονοκορδέλλα με τις ρίζες που θα έχει! Γιατί εξάλλου να μην ξεπλύνω τις ρίζες τώρα που πετάει το πλατάνι ξανά; Και τι είναι αυτό που αντικρύζοντας την ξεπλυμένη ρίζα θα τα τινάξω;! Αφού εννοείται ότι εγώ είμαι ο εφιάλτης του πλατάνου, κι όχι αυτός σε μένα!
Μια γενναία μείωση επιβάλλεται! Να αφήσεις το 1/3...
Πριονοκορδέλλα βεβαίως και μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν χρειαστεί, δεν θα είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος!

Όσο για το τι θα αντικρύσεις πλένοντας την ρίζα σε πλατάνι 2 μέτρων σε βαρελόγλαστρα ποιός ξέρει πόοοσα χρόνια θα μπορεί κάλλιστα να μοιάζει με αυτήν:

[ Εικόνα ]

Θα μπορέσεις να την ...διαχειριστείς;

Νομίζω οτι χρειαζόμαστε φωτογραφία!!!

Εχω δεί πλατάνια σε φυτώρια μέσα σε γλάστρες δεν νομίζω οτι θα είναι τέτοιο πράγμα! [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/pray.gif[/img]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- Δευτ Απρ 28, 2014 11:22 pm --

Τι ξερές ρίζες που μπορεί να έχει στην επιφάνεις ΜΗΝ τις ΚΟΨΕΙΣ!!!! Τις θέλουμε!!! Καλό είναι πριν κανεις κάτι να ανεβάσεις ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από karesansui »

Μενέλαος έγραψε:... Τι εννοείς καλέ μου Παναγιώτη με το "μείωσε την μπάλα κατά τα 2/3; Δηλαδή να μείνει το 1/3 ή να το μειώσω στα 2/3; Γιατί για το 1/3 ειδικά μάλλον θα χρειαστεί... πριονοκορδέλλα με τις ρίζες που θα έχει! Γιατί εξάλλου να μην ξεπλύνω τις ρίζες τώρα που πετάει το πλατάνι ξανά; Και τι είναι αυτό που αντικρύζοντας την ξεπλυμένη ρίζα θα τα τινάξω;! Αφού εννοείται ότι εγώ είμαι ο εφιάλτης του πλατάνου, κι όχι αυτός σε μένα!
Μια γενναία μείωση επιβάλλεται! Να αφήσεις το 1/3...
Πριονοκορδέλλα βεβαίως και μπορείς να χρησιμοποιήσεις αν χρειαστεί, δεν θα είσαι ο πρώτος ούτε ο τελευταίος!

Όσο για το τι θα αντικρύσεις πλένοντας την ρίζα σε πλατάνι 2 μέτρων σε βαρελόγλαστρα ποιός ξέρει πόοοσα χρόνια θα μπορεί κάλλιστα να μοιάζει με αυτήν:

[img]http://imagizer.imageshack.us/v2/800x600q90/841/gqwn5.jpg[/img]

Θα μπορέσεις να την ...διαχειριστείς;
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Harris »

Καλώς τον! Λοιπόν σχετικά με το δέντρο σου! Μια χαρά θα πάει το δέντρο σου! Είμαι σίγουρος οτι θα έχεις ενα δέντρο που σε 4-5 χρόνια θα είσαι υπερήφανος!!!

α) Αγόρασε Ακτυβοζίνη για μεταφυτεύσεις!
α1) Αγόρασε ποταμίσια άμμο και ελαφρόπετρα μικρή 2-4εκ και τύρφη καλή (Γερμανική , Λιθουανίας, Λετονίας οτι βρεις εκτός απο Ελληνικη)
β) Βρες μια ωραία πλαστική μεγάλη γλάστρα αλλά μικρότερη απο αυτή που είναι τώρα. Σε ΟΒΑΛ σχήμα.
γ) Αγόρασε ενα σταυρο-κατσάβιδο μακρύ αλλά όχι πολύ χοντρό και στην μέγγενη λύγισε το για να φτιάξεις ενα τέτοιο εργαλείο
[img]http://us.123rf.com/450wm/3drenderings/ ... i-tool.jpg[/img] δ) Βγάλε το δέντρο σου απο την γλάστρα του και με ενα πριόνι κόψε 30% (δηλαδή εαν η γλάστρα έχει μήκος 30 εκ κόψε τα 10εκ) και αραίωσε το κάτω μέρος και περιμετρικά ώστε να απλωθούν οι ρίζες του. Ξέπλυνε χαλαρά περιμετρικά εαν δεν μπορείς να το διώξεις. Κόψε και επιπλέον με το ψαλίδι ρίζες για να απλώσουν για να μπορέσεις να το βάλεις στην γλάστρα.

ε) Βάλε στο κάτω μέρος τις γλάστρας ελαφροπετρα μαζί με τύρφη και ρίζε ακτυβοζίνη μερικούς κόκκους και βαλε το δέντρο σου μετά ρίξε ποταμίσια μαζί με τύρφη και ελαφρόπετρα (και λίγο ακτυβοζίνη) και με ένα καλαμάκι απο σουβλάκι ή κόψε καλάμι και μπαινόβγαζέ το μεσα στο χώμα ώστε να γεμίσει το χώμα παντού!!! Να μην αφήσεις αέρα καθόλου να έχει μεσα στις ρίζες του χώμα.

Πότισε καλά και άσε το σε σκιερό μέρος !
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Paulos »

Μενέλαος έγραψε:Πράγματι Θαλασσόλυκε εκτός από την λοβο... εεε, εννοώ, την κορμοτομή δεν έχει γίνει τίποτε άλλο (ακόμη, γιατί είναι βράδυ!). Σ'ευχαριστώ για τη διευκρίνηση φίλε Iohokahey, δεν είχα καταλάβει τι εννοούσες! Αρκούν αυτά που έγραψε ο Παναγιώτης βέβαια, αρκεί να τα καταλάβαινα κιόλας! Τι εννοείς καλέ μου Παναγιώτη με το "μείωσε την μπάλα κατά τα 2/3; Δηλαδή να μείνει το 1/3 ή να το μειώσω στα 2/3; Γιατί για το 1/3 ειδικά μάλλον θα χρειαστεί... πριονοκορδέλλα με τις ρίζες που θα έχει! Γιατί εξάλλου να μην ξεπλύνω τις ρίζες τώρα που πετάει το πλατάνι ξανά; Και τι είναι αυτό που αντικρύζοντας την ξεπλυμένη ρίζα θα τα τινάξω;! Αφού εννοείται ότι εγώ είμαι ο εφιάλτης του πλατάνου, κι όχι αυτός σε μένα!
Καλησπέρα και απο μένα!
Τι χώμα έχει; Βγάλε φωτο και στο χώμα να το δούμε.
[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/goodpost.gif[/img]
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Πράγματι Θαλασσόλυκε εκτός από την λοβο... εεε, εννοώ, την κορμοτομή δεν έχει γίνει τίποτε άλλο (ακόμη, γιατί είναι βράδυ!). Σ'ευχαριστώ για τη διευκρίνηση φίλε Iohokahey, δεν είχα καταλάβει τι εννοούσες! Αρκούν αυτά που έγραψε ο Παναγιώτης βέβαια, αρκεί να τα καταλάβαινα κιόλας! Τι εννοείς καλέ μου Παναγιώτη με το "μείωσε την μπάλα κατά τα 2/3; Δηλαδή να μείνει το 1/3 ή να το μειώσω στα 2/3; Γιατί για το 1/3 ειδικά μάλλον θα χρειαστεί... πριονοκορδέλλα με τις ρίζες που θα έχει! Γιατί εξάλλου να μην ξεπλύνω τις ρίζες τώρα που πετάει το πλατάνι ξανά; Και τι είναι αυτό που αντικρύζοντας την ξεπλυμένη ρίζα θα τα τινάξω;! Αφού εννοείται ότι εγώ είμαι ο εφιάλτης του πλατάνου, κι όχι αυτός σε μένα!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από iohokahey »

Μενέλαος έγραψε:Iohokahey τι εννοείς λέγοντας "δε νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι αφού ήδη γίναν τόσα";
απο εργασιες εννοουσα..συγγνωμη αν δεν εγινα κατανοητος..επειδη εγραψες
Μενέλαος έγραψε:να μου δώσετε όσες γίνεται ιδέες, τι πλάνο ανάπτυξης (λέμε τώρα, σιγά και μην επιβιώσει...) να ακολουθήσω, πότε να κόψω ρίζες (κάτι που δεν έχω τολμήσει ποτέ στη ζωή μου), πού να κόψω ρίζες, πώς να κόψω ρίζες, πόσο να κόψω ρίζες, γιατί να κόψω ρίζες, τι να κάνω αν κι εφόσον πετάξουν τα μάτια... Τέτοια πράγματα!"

αυτα που σου 'πε ομως ο karesansui αρκουν νομιζω,ε?!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2741
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 15 times
Been thanked: 47 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από karesansui »

Μενέλαε, καλησπέρα και καλορρίζικο το νέο σου τερατάκι (δικός σου ο χαρακτηρισμός [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... histle.gif[/img])
Αφού το υιοθέτησες, έστω και με το τίμημα των 10 ευρώ θα πρέπει να επιμεληθείς την ανατροφή του απο ΄δω και πέρα!
Μείωσε, όπως γράφεις την μπάλλα χώματος (σε ...τρώνε τα χέρια σου, το διακρίνω ευχερώς [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]) κατά τα 2/3 δουλεύοντας περιμετρικά της ριζόμπαλλας. Μην ξεπλύνεις τώρα που ξαναπετάει το πλατάνι...έχει βέβαια αποθέματα για να μην τα τινάξει αν ξεπλύνεις ρίζα αλλά φοβάμαι πως αν την ξεπλύνεις θα τα ...τινάξεις εσύ με αυτό που θα αντικρίσεις! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img]
Υπομονή λοιπόν και θα μειώνεις προοδευτικά την ρίζα χρόνο με τον χρόνο...
Επι του παρόντος, μείωση της ριζόμπαλλας, πότισμα, λίπανση...τα γνωρίζεις εσύ αυτά πολύ καλά εξάλλου!

Α!!! Μην ξεχάσεις... [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... otpics.gif[/img] όπως και να ΄χει...!!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

thalassolikos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 16 Απρ 2014, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από thalassolikos »

Μα εκτός από κορμοτομη δεν έχει γίνει καμία άλλη εργασία.Σωστά ;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Δεν τολμάω ακόμη φίλοι μου να βάλω φωτογραφία... Άσε να το ζητήσουν κι άλλοι και βλέπουμε... Φοβάμαι ότι θα με κράξετε άσχημα! Ο πλάτανος ήταν πάνω από 5 μέτρα ύψος, είπε ο πωλητής...Iohokahey τι εννοείς λέγοντας "δε νομίζω να μπορεί να γίνει κάτι αφού ήδη γίναν τόσα";
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Paulos »

[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/worthless.gif[/img]



Περιμένουμε ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από iohokahey »

Μενέλαος έγραψε:" ο πλατανοβιαστής"
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/laughing/rolling.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/laughing/rolling.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/laughing/rolling.gif[/img]


βαλε βρε ανθρωπε του θεου μια φωτογραφια..!
αν και δεν νομιζω να μπορει να γινει κατι αφου ηδη γιναν τοσα..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

thalassolikos
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 16 Απρ 2014, 15:27
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από thalassolikos »

Καλή επιτυχία.Βάλε φωτογραφία για να δούμε τα τολμηρά σου βήματα.Πάντως σε πρόσφατη επίσκεψη σε φυτώριο βρήκα 5 πλατάνια των 3 μέτρων στην τιμή των τριάντα ευρώ το καθένα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλησπέρα στην παρέα! Μόλις αγόρασα έναν πλάτανο των 130 ευρώ για 10 ευρώ. Όχι, δεν είμαι τόσο μάγκας, απλά το δέντρο, πρώην πολύ μεγάλο και με αρκετά χρονάκια στην πλάτη του έμεινε στο φυτώριο που το βρήκα, απότιστο για 20 μέρες, με αποτέλεσμα να έχει ξεραθεί όλο το πάνω τμήμα του, αλλά να έχει επιζήσει το κάτω. Το μίνι ιστορικό του λοιπόν είναι ότι του έκοψαν όλο τον πάνω κορμό και του αφήσαν κάπου ένα μέτρο μόνο ύψος από το κάτω τμήμα του, το οποίο κι έχει βλαστήσει. Σ'αυτήν την άθλια κατάσταση λοιπόν είπα δε βαριέσαι, πες ότι πίνω έναν καφέ, το πήρα για ένα δεκάρικο, και είπα να πειραματιστώ μπας και φτιάξω και γω στη ζωή μου κάτι που να μοιάζει σε μπονσάι. Τους έβαλα και το πετσόκοψαν κι άλλο ο χασάπης, και έχουν δεν έχουν μείνει 40 εκατοστά ύψος χοντρού, πολύ χοντρού κορμού, με ένα σωρό μάτια από κάτω που προς το παρόν δουλεύουν, αν και πολύ αμφιβάλλω για το πόσο ακόμη, και μια τερατώδης και πανάβαρη μπάλα χώματος. Πριν σπεύσετε να με αφορίσετε από το φόρουμ με χαρακτηρισμούς του είδους "ο εφιάλτης στο δρόμο με τους πλατάνους", " ο πλατανοβιαστής" κτλ, να σας πω ότι σας υπόσχομαι να κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου κι ότι θα χρησιμοποιήσω όλη μου την εμπειρία και την υπομονή που έχω στα δασικά δέντρα για να ζήσει!!! Άλλωστε, αυτή ακριβώς η εμπειρία μου έχει δείξει ότι ο πλάτανος αντέχει (ως τώρα βέβαια...) τα πάντα, αρκεί να έχει ένα και μόνο πράγμα: Νερό. Πολύ και καθαρό. Κάτι που θα του παρέχω, μαζί με άφθονη λίπανση και συνεχή ψεκάσματα το καλοκαίρι. Το νερό άλλωστε ήταν και ο λόγος που έχασα τον προηγούμενό μου πλάτανο. εξίσου θηρίο κι αυτός (βλέπετε πότισμα από γεώτρηση...) Γιατί σας τα λέω όλα αυτά; Μα... για να με βοηθήσετε! Στο τι πρέπει να κάνω! Άμεσα (αύριο) σκοπεύω να ακολουθήσω την πεπατημένη για μένα, δηλαδή αφαίρεση και ξέπλυμα χώματος ώστε να βγουν όσο γίνεται περισσότερες ρίζες έξω, κάποιες από τις οποίες, ειδικά τις πάνω πάνω πάλι η πείρα μου μου έχει δείξει ότι θα τις ξεράνει εν καιρώ το ίδιο το δέντρο, και κατά συνέπεια την κατά το δυνατό μεγαλύτερη μείωση του όγκου της τερατόμπαλας. Από σας θέλω, αν βέβαια θελήσετε να ασχοληθείτε με τον "χασάπη" και δεν τον πετάξετε έξω από το φόρουμ, να μου δώσετε όσες γίνεται ιδέες, τι πλάνο ανάπτυξης (λέμε τώρα, σιγά και μην επιβιώσει...) να ακολουθήσω, πότε να κόψω ρίζες (κάτι που δεν έχω τολμήσει ποτέ στη ζωή μου), πού να κόψω ρίζες, πώς να κόψω ρίζες, πόσο να κόψω ρίζες, γιατί να κόψω ρίζες, τι να κάνω αν κι εφόσον πετάξουν τα μάτια... Τέτοια πράγματα! Δεν τολμώ να βάλω ακόμη φωτογραφίες του δύστυχου δέντρου έτσι όπως το κατάντησα (και το κατάντησαν) γιατί η κατάρα εκ μέρους σας θα πέσει σύννεφο...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Απάντηση