Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από iohokahey »

μενελαε προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αδικα παιδευεσαι με το ψεκαστηρι..το ιδιο καλα θα ποτιστει το δεντρακι σου και με ενα ποτιστηρι,ειτε αγοραστο αλλα ειτε και αυτοσχεδιο (οπως εχω κανει εγω)..σιγουρα με τον κουβα δεν θα υπαρχει ισοποση κατανομη νερου φανταζομαι..

συμφωνω με το ψεκασμα του κορμου,οταν πιασουν οι ζεστες ομως χρειαζεται πιο πολυ!!

διαφωνω με τις ταβλες που εβαλες γυρω απο την μπαλα χωματος για τον λογο που προανεφερε ο georg..[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/romance/grouphug.gif[/img]

καλη συνεχεια με το δεντρο σου..!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

gate1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 24 Σεπ 2010, 04:18
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από gate1908 »

Θα συμφωνησω με τον georg θα το δεις στην μεταφύτευση.
Άβαταρ μέλους

Georg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Ιαν 2014, 02:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Georg »

Δεδομένου ότι κάποια στιγμή θα το βάλεις σε ρηχή γλάστρα (training pot ή και pot κανονικό) σε ενδιαφέρει να κρατήσεις όσον το δυνατόν περισσότερες από αυτές τις μικρές ρίζες κοντά στην επιφάνεια του χώματος. Δεδομένου ότι δεν ξέρεις και τι γίνεται στον υπόλοιπο όγκο τις ριζόμπαλας γιατί να χάνεις ρίζες τζάμπα.
Εξάλου, στην πρώτη φωτογραφία ήδη φαίνονται οι πρώτες χοντρές ρίζες του νεμπάρι, οπότε μπορείς να εκτιμήσεις που θα είναι η επιφάνεια του υποστρώματος στο μέλλον.
Πάντως, όπως έγραψες και εσύ, αν χάσεις λίγες από αυτές δεν έγινε και τίποτα. Κάποιες ούτως η άλλως θα τις αφαιρέσεις εσύ ο ίδιος γιατί δεν θα ταιριάζουν με το νεμπάρι σου, αλλά αυτό θα ήταν καλύτερα να γίνει στην μεταφύτευση που θα αποκτήσεις και πλήρη εικόνα του τι γίνεται εκεί μέσα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Περιμένοντας οπωσδήποτε και των πιο έμπειρων την γνώμη, φίλε Georg να σου πω ότι στο κενό που πράγματι βλέπεις στην μπάλα δεν φεύγει χώμα επειδή τον ποτίζω μόνο με τον ψεκαστήρα (και μου βγαίνει το χέρι!), και ποτίζεται με αυτόν τον τρόπο πάρα πολύ καλύτερα από το να πότιζα με κουβά! Και δε φεύγει νερό από τα πλάγια, και ποτίζεται και πολύ βαθιά. Μάλλον δε θα ακολουθήσω την συμβουλή σου να μην ψεκάζω καθημερινά το φύλλωμα και τον κορμό, ας μου πουν όμως και οι άλλοι, κι αυτό διότι όταν και στο παρελθόν είχα ένα μεγάλο πλατανάκι το πόσο δίψαγε το καλοκαίρι δε λέγεται, δεν το προλάβαινα, και ήταν και ο μόνος τρόπος να μην ξεραίνονται εν ριπή οφθαλμού τα φύλλα του... Με προβλημάτισες όμως πολύ με τα ριζίδια που αναφέρεις: τι μπορεί να πάθει, που πράγματι έχουν βγει στη φόρα και τέτοια; Αυτά απ'ότι βλέπω ζουν και προφανώς δουλεύουν κανονικά, κι ας είναι έξω από το χώμα, κι αυτό γιατί όλη τη μέρα το δέντρο παραμένει υγρό. Όμως, και η παλαιότερη εμπειρία μου μου έχει δείξει ότι κάποια από αυτά τα ριζίδια έτσι κι αλλιώς θα ξεραθούν και θα τα αποβάλλει τελικά το δέντρο, αν δεν τα κόψω εγώ πρώτος, χωρίς κάποιαν επίπτωση στην υγεία του. Αν θέλεις εξήγησέ μου καλύτερα! Βλέπεις θέλω να συνεχίσω να αφαιρώ λίγο λίγο χώμα... Στο κενό που βλέπεις πράγματι έχω βάλει χοντρόξυλα στα πλαίσια της "καταπίεσης" του δέντρου, με σκοπό από του χρόνου να "μετακομίσει" σε μικρότερη γλάστρα, αλλά και για να βαστάω σφικτή την μπάλα. Σ'ευχαριστώ που ασχολήθηκες τόσο!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Georg
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 17 Ιαν 2014, 02:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Georg »

Συγχαρητήρια, ο πλάτανος σου φαίνεται να πηγαίνει πολύ καλά και δείχνει υγιέστατος.

Ίσως όμως θα πρέπει να μην απομακρύνεις περαιτέρω το χώμα από την βάση γιατί σιγά σιγά αρχίζουν και βγαίνουν στην επιφάνεια, εκτός από το νεμπάρι, και λεπτά ριζίδια. Θα μπορέσεις να αποκαλύψεις καλύτερα το νεμπάρι στην επόμενη μεταφύτευση που θα κάνεις.

Επίσης, πολύ σωστά έπραξες και διατηρούσες υγρό τον κορμό ψεκάζοντας τον δύο φορές την ημέρα, αλλά δεδομένου ότι ο πλάτανος σου έχει γεμίσει κλαδιά και πλέον αναπτύσεται κανονικά (και με γοργούς ρυθμούς) θεωρώ πως δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσεις να καταβρέχεις τον κορμό τόσο συχνά. Βέβαια ένα μπάνιο που και που του κάνει καλό (ιδιαίτερα τώρα που πλησιάζουν και οι γερές ζέστες του καλοκαιριού) αλλά καταβρέχοντας το τόσο συχνά δημιουργείς κατάλληλες συνθήκες για την προσέλκυση εντόμων και την ανάπτυξη μηκυτιάσεων.

Τέλος, αν βλέπω καλά στην πρώτη φωτογραφία, στην περιφέρεια της γλάστρας υπάρχει κενό μεταξύ ριζόμπαλας και τοιχώματος και έχεις βάλει πέτρες (ή σανίδια) για να σφηνώσεις την ριζόμπαλα; Αν ισχύει, τότε αυτό το κενό θα πρέπει να το γεμίσεις με χώμα γιατί με τα ποτίσματα θα παρασέρνεις το χώμα και θα ξεπλύνεις όλες τις ρίζες, όχι μόνο στην επιφάνεια αλλά και στον υπόλοιπο σώμα τις ριζόμπαλας.

Αυτές είναι κάποιες πρόχειρες παρατηρήσεις απ' όσο μπόρεσα να δω από τις φωτογραφίες σου. Περίμενε να δεις τι θα σου πουν σχετικά με αυτά και οι πιο έμπειροι.
Σε κάθε περίπτωση, μέχρι εδώ, εσύ και ο πλάτανος σου τα πάτε πολύ καλά. [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]

christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από christos1908 »

Κοιτά ρε πως έγινε το παλούκι!!! Μπράβο ρε φίλε...
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Είναι κάτι παραπάνω από ένα μήνα που έχω τον πλάτανό μου και ειλικρινά έχει ξεπεράσει κάθε προσδοκία μου, παρ'όλη την ταλαιπωρία που του έχω κάνει! Δεν ξέρει τι του γίνεται από δύναμη και ανάπτυξη, και έχει γίνει από μόνος του ήδη ένας μικρός κήπος! Οι εργασίες που έχω κάνει όλον αυτόν τον καιρό είναι:
-Του έχω ξανακόψει την κορυφή του κορμού πάνω πάνω ώστε να την ισιώσω και να είναι πιο όμορφη, και την έχω καλύψει με αυτή την ειδική επίστρωση του εμπορίου.
-Ισιώνω με σπάγγο τα κλαδιά του όπως βλέπετε στις φωτογραφίες, γιατί τα μεγαλώνει από μόνος του σχεδόν όλα προς τα πάνω κάθετα.
-Ψέκασμα με νερό σε φύλλα και κορμό πρωί βράδυ, αλλά και πότισμα πρωί βράδυ ΜΟΝΟ με τον ψεκαστήρα και όχι με κουβά. Έτσι ποτίζεται πολύ πιο ομοιόμορφα.
-Συνεχίζω και καθαρίζω από πάνω τις ρίζες καθημερινά, με την πίεση μόνο του ψεκαστήρα που τον ποτίζω, και έχει κατέβει αρκετά η στάθμη του χώματος, ενώ έχουν αρχίσει και αποκαλύπτονται οι βασικές του ρίζες (το nebari απ'ότι έχω καταλάβει από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα, σωστά το λέω;).
-Προσεκτική λίπανση.
Ελπίζω ειλικρινά να συνεχίσει αυτή η οργιώδης ανάπτυξη που έχει και να γίνει θηρίο!!!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από karesansui »

Πρόταση διαμόρφωσης...!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλά! Θα περιμένω! Τι είναι αυτό Παναγιώτη;
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Harris »

Γιατί βιάζεσαι; Κάτσε να βγαλει κλαδιά να δουμε τις δυνατοτητες του δέντρου με τα κλαδια του!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από karesansui »

Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Ευχαριστώ πολύ παιδιά! Κανείς άλλος με πιο πολλές λεπτομέρειες για το σχέδιο του δέντρου;
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από RiaDr »

Και γλωσσάρι υπάρχει (ιαπωνικών όρων σχετικών με τα μπονσάι) εδώ: http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... ssary.html

Συγχαρητήρια για το δέντρο, απ' ό,τι φαίνεται μια χαρά θα τα πάει! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Harris »

Μενέλαος έγραψε:Φίλε Hfestion με συγχωρείς για την τόσο καθυστερημένη απάντηση, όμως τον έχω μετακινήσει εδώ και καιρό σε πιο σκιερό μέρος τώρα που ζεσταίνει. Δε σε άκουσα γιατί γνωρίζω καλά τι παθαίνει ο πλάτανος με τον πολύ ήλιο... Πηγαίνει περίφημα όπως μπορείτε να δείτε στην σημερινή φωτογραφία! Το σπαγγάκι που βλέπετε είναι η δική μου εκδοχή συρματώματος του πάνω πάνω κλαδιού που μεγαλώνει αλματωδώς με κλίση 90 μοίρες και θέλω να το ισιώσω! Ελπίζω να μην πειράζει τέτοιαν εποχή... Θα "ενοχλήσω" άλλωστε και τα υπόλοιπα μόλις μεγαλώσουν λίγο. Τα χοντρόξυλα που βλέπετε στο ζεμπίλι τα έχω βάλει πρόχειρα να καλύπτουν το κενό που άφησε το χώμα από τα πολλά πλυσίματα (τα οποία και συνεχίζω αλλά με πολλή προσοχή και λίγο λίγο πια.). Ήθελα να ρωτήσω και κάτι: Σκέφτομαι να τον αφήσω να μεγαλώσει τα κλαδάκια του έτσι όπως πάνω κάτω τον βλέπετε αλλά στο πιο ίσιο τους. Μη σας πω ότι του χρόνου θα του φάω του κορμού κι άλλο ύψος. Αν, λέω αν, υπάρχουν κλαδιά εκατέρωθεν του κορμού και σε διάφορα ύψη, θα μπορεί να θεωρείται μπονζάι ή θα είναι άσχετο; Δεν μπορώ να σας σχεδιάσω και τι φαντάζομαι, αλλά σκεφτείτε κλαδιά που θα φεύγουν προς όλες τις διευθύνσεις σε διάφορα ύψη. Θα προσπαθήσω άλλωστε να θεριέψω τα κάτω κάτω κλαδιά. Επίσης, ακολουθώ τον "νόμο" που μου είχε δώσει ο Παναγιώτης αναφορικά με τα κεριά, δηλαδή να κόβω τα μεγάλα φύλλα και όποιο κερί πάει να παραμεγαλώσει; Τι είναι ρε παιδιά και αυτό το jin; Αμάν, όλο το σάιτ έψαξα, ένα σωρό αναφορές βρήκα, εξήγηση καμία... Μάλλον λείπει ένα γλωσσάρι...
jin & shari διβάζεις εδω: http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... dwood.html

Φυσικα και πέταξε το δέντρο σου γιατι δεν περιμενες; :) Αστα να μεγαλώσουν και βλεπεις μετα πως θα διαμορφώσεις (απο του χρόνου)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Φίλε Hfestion με συγχωρείς για την τόσο καθυστερημένη απάντηση, όμως τον έχω μετακινήσει εδώ και καιρό σε πιο σκιερό μέρος τώρα που ζεσταίνει. Δε σε άκουσα γιατί γνωρίζω καλά τι παθαίνει ο πλάτανος με τον πολύ ήλιο... Πηγαίνει περίφημα όπως μπορείτε να δείτε στην σημερινή φωτογραφία! Το σπαγγάκι που βλέπετε είναι η δική μου εκδοχή συρματώματος του πάνω πάνω κλαδιού που μεγαλώνει αλματωδώς με κλίση 90 μοίρες και θέλω να το ισιώσω! Ελπίζω να μην πειράζει τέτοιαν εποχή... Θα "ενοχλήσω" άλλωστε και τα υπόλοιπα μόλις μεγαλώσουν λίγο. Τα χοντρόξυλα που βλέπετε στο ζεμπίλι τα έχω βάλει πρόχειρα να καλύπτουν το κενό που άφησε το χώμα από τα πολλά πλυσίματα (τα οποία και συνεχίζω αλλά με πολλή προσοχή και λίγο λίγο πια.). Ήθελα να ρωτήσω και κάτι: Σκέφτομαι να τον αφήσω να μεγαλώσει τα κλαδάκια του έτσι όπως πάνω κάτω τον βλέπετε αλλά στο πιο ίσιο τους. Μη σας πω ότι του χρόνου θα του φάω του κορμού κι άλλο ύψος. Αν, λέω αν, υπάρχουν κλαδιά εκατέρωθεν του κορμού και σε διάφορα ύψη, θα μπορεί να θεωρείται μπονζάι ή θα είναι άσχετο; Δεν μπορώ να σας σχεδιάσω και τι φαντάζομαι, αλλά σκεφτείτε κλαδιά που θα φεύγουν προς όλες τις διευθύνσεις σε διάφορα ύψη. Θα προσπαθήσω άλλωστε να θεριέψω τα κάτω κάτω κλαδιά. Επίσης, ακολουθώ τον "νόμο" που μου είχε δώσει ο Παναγιώτης αναφορικά με τα κεριά, δηλαδή να κόβω τα μεγάλα φύλλα και όποιο κερί πάει να παραμεγαλώσει; Τι είναι ρε παιδιά και αυτό το jin; Αμάν, όλο το σάιτ έψαξα, ένα σωρό αναφορές βρήκα, εξήγηση καμία... Μάλλον λείπει ένα γλωσσάρι...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4482
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Hfestion »

Ο πλάτανος είναι δυνατό και ανθεκτικό δεντρο, δυσκολα βα τον έκανες. Μην του αλλάξεις σημείο, άφησε τον εκεί που τον έχεις.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Γιούπιιιιι! Το μωρό μου τα κατάφερε! Καλησπέρα σε όλη την παρέα! Σκάσαν τα μπουμπουκάκια - που είναι και μπόλικα - και βγήκαν ένα σωρό φυλλαράκια! Άντε να δούμε! Παρ'όλην την ταλαιπωρία ζει και βασιλεύει! Το αποτέλεσμα είναι και κάπου 15% λιγότερη μπάλα από την αρχική, ύστερα από το καθάρισμα ριζών που είχα κάνει. Αύριο θα βγάλω και φωτογραφίες να δείτε τα βλασταράκια! Γιούπιιιι!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 11 Μάιος 2014, 05:40 --

Δυστυχώς έβγαλε φλας η μηχανή και είναι κάπως φωτεινές οι φωτογραφίες, παρ'όλα αυτά θα πάρετε μια ιδέα:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από RiaDr »

Μενέλαε, όσο κι αν τα λες χαριτωμένα, θα σε μαλώσω! Οι συζητήσεις που κάνουμε εδώ δεν είναι για να κοροϊδέψουμε ή να μαλώσουμε κάποιον που έκανε λάθος κατά τη φροντίδα ενός δέντρου, αλλά προσπαθούμε είτε να τον προλάβουμε πριν το λάθος είτε να τον βοηθήσουμε να το διορθώσει, αν είναι εφικτό.

Είναι όπως όταν πας στον γιατρό: αν του πεις τα μισά συμπτώματα και τις μισές από τις θεραπείες που έχεις ήδη ακολουθήσει, τι διάγνωση θα κάνει και τι οδηγίες θα σου δώσει; Προτείνω λοιπόν στο μέλλον ν' αφήσεις τις....ντροπές και να λες απ' την αρχή τι έκανες, για να διευκολυνθούμε όλοι και να βοηθηθούν και τα δέντρα! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Μ'αρέσει αυτό: Δακτυλική Μέθοδος Επισκόπησης. Πολύ πρόστυχο μου ακούγεται! Σοβαρά όμως τώρα, παιδιά μην ανησυχείτε τουλάχιστον για το πότισμα, αυτό, κι ας έγραφα αστειευόμενος σε άλλο σημείο ότι δεν το γνωρίζω, ξέρω αρκετά καλά κάθε πότε και πόσο να το κάνω. Δεν κινδυνεύει από αυτό το πλατάνι. Και ναι, αν και όταν βρέχει είναι σε σημείο που δέχεται τη βροχή. Φίλε Hfestion, το έχασες γιατί δεν το πολυανάφερα, έκανα την πάπια για να μη με βρίσετε, ρίζα λίγο πείραξα, ναι, όχι τόσο όσο άλλες φορές, αλλά το πλύσιμό της και την επέμβασή της την έφαγε, δεν κρατήθηκα. Και είχα και ένα μικρό ατύχημα που δεν το ανέφερα, αλλά να το πάρει πια το ποτάμι, μη βαράτε, γιατί αλλιώς τα περίμενα κι αλλιώς ήταν, γι'αυτό και έκανα τη σύνδεση με τα φυλλαράκια: Οι ρίζες, παρ'όλο το βάρος τους τελικά δεν ήταν τόσο σφιχτές και μεγάλες όσο περίμενα, αλλά είναι αρκετά χαλαρές και λεπτές, πράγμα που μου φαίνεται περίεργο από την εμπειρία μου για δέντρο που είχε φτάσει τα 5 μέτρα ύψος, δεν μπορεί, κάποιο πρόβλημα θα είχε έτσι κι αλλιώς, με αποτέλεσμα κατά την "εγχείρηση" να μου διαλύσει ένα κομμάτι τους από την περίμετρο... Τις άπλωσα λίγο με το χέρι όπως με συμβούλευσαν και έχει ο θεός. Φυσικά και θα βγάλω φωτογραφία μόλις κι αν πετάξει από τα μπουμπούκια! Παναγιώτη έκανα ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι μου περιγράφεις την δεύτερη φορά, αλλά δεν φορτώθηκε. Θα ξαναδοκιμάσω πάντως!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2734
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 44 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από karesansui »

Βρε Μενέλαε, βρε Μενέλαε!!
Το πλατάνι δεν έχει επί του παρόντος τόσες ανάγκες σε νερό λόγω έλλειψης φύλλων! Όταν αποκτήσει τα φύλλα του , δεν θα το προλαβαίνεις...
Θα πετάξει, είναι σίγουρο. Παρακολούθησέ το καθημερινά να μην στεγνώσει το χώμα (η δακτυλική μέθοδος επισκόπησης είναι αναντικατάστατη) και τίποτε περισσότερο. Κατάβρεχέ το που και που...(αλλά δεν έχει ακόμα τόοοοση ζέστη!)
Μόλις βγάλει τα φύλλα απο τα μάτια που περιγράφεις ξανά ανέβασε μια φωτο να το χαρούμε όλοι [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Απάντηση