Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Ifikratis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 30 Ιουν 2010, 14:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Ifikratis »

Πώς είναι τώρα δηλαδή;
Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Όχι βέβαια αλλά έχει αρχίσει να φουσκώνει ήδη τα μπουμπούκια του!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από stathis »

Πέταξε χειμωνιάτικα;
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Πιστός στο ραντεβού μου κάθε αρχή του μήνα, σας βάζω φωτογραφία του πλατάνου μου όπως είναι σήμερα. Αυτός, όσο του αφαιρώ χώμα, τόσο θεριεύει! Ο απολογισμός βέβαια γι'αυτό είναι τέσσερις φορές την ημέρα πότισμα και δύο ψέκασμα, πάντα με νερό με λίπασμα. Όμως το αποτέλεσμα με ενθουσιάζει!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 02 Φεβ 2015, 11:05 --

Καλημέρα σε όλους! Έτοιμο το πλατάνι καλοκλαδεμένο, για να δείξει την αξία του τη σεζόν που έρχεται! Μένει μια καλή γλάστρα να βρω να το βάλω!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από RiaDr »

Το σημαντικό είναι πως δείχνει υγιέστατος. Σοφά πράττεις περιμένοντας, έχεις χρόνια μπροστά σου για εργασίες διαμόρφωσης!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από marios »

Μενέλαος έγραψε:Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Sim62, εννοείς φυσικά ότι λόγω του κορφολογήματος τα πλατάνια σου πετάνε παντού. Και ο δικός μου πετάει διαρκώς χωρίς να κορφολογώ, όμως τον έχω αφήσει φέτος για να συνέλθει να πετάει ανεξέλεγκτα, και πέραν του ότι αλλάζω την κατεύθυνση των κλαδιών που με ενδιαφέρουν με σπάγγο, έχω ασχοληθεί κυρίως με τις ρίζες, όμως του χρόνου, που θα κρατήσω τους βασικούς κλάδους και θα κλαδέψω όλους τους υπόλοιπους μικρότερους και παράταιρους, το συζητάμε για το κορφολόγημα πολύ σοβαρά! Θα ήταν υπέροχο τα βασικά κλαδιά να είναι γεμάτα μικρά μικρά φυλλαράκια! Βάλε σε παρακαλώ φωτογραφίες των πλατάνων σου να τους δω!
Έτσι σιγά σιγά όπως πράττεις θα έχεις σίγουρα αποτελέσματα!
Θα ήθελα να δω και εγώ τα δέντρα σου sim62 την εργασία σου με το κορφολόγημα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Sim62, εννοείς φυσικά ότι λόγω του κορφολογήματος τα πλατάνια σου πετάνε παντού. Και ο δικός μου πετάει διαρκώς χωρίς να κορφολογώ, όμως τον έχω αφήσει φέτος για να συνέλθει να πετάει ανεξέλεγκτα, και πέραν του ότι αλλάζω την κατεύθυνση των κλαδιών που με ενδιαφέρουν με σπάγγο, έχω ασχοληθεί κυρίως με τις ρίζες, όμως του χρόνου, που θα κρατήσω τους βασικούς κλάδους και θα κλαδέψω όλους τους υπόλοιπους μικρότερους και παράταιρους, το συζητάμε για το κορφολόγημα πολύ σοβαρά! Θα ήταν υπέροχο τα βασικά κλαδιά να είναι γεμάτα μικρά μικρά φυλλαράκια! Βάλε σε παρακαλώ φωτογραφίες των πλατάνων σου να τους δω!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Sim62 έγραψε:Μενέλαε έχω και εγώ 3 πλατανάκια μικρότερα βέβαια από τα δικά σου. Απο τις αρχές Μαίου συνέχεια τα κορφολογώ (κόβω τις κορυφές) και κόβω τα μεγαλύτερα φύλλα και ο ρυθμός με τον οποίο πετάνε από παντού νέα βλαστάρια είναι απίστευτος. Με βάση αυτή μου την εμπειρία θα πρότεινα να μην φοβηθείς να κάνεις έστω πειραματικά το ίδιο σε κάποια κλαδιά ειδικά με μεγάλα μεσοδιαστήματα στα φύλλα για να δείς την αντίδρασή του. Ετσι θα πετύχεις μεγαλύτερη και πιό πυκνή διακλάδωση πράγμα που θα βοηθήσει και σε σημαντική σμίκρυνση των φύλλων.
Τα φύλλα αν τα κόψεις στο τέλος του μίσχου ακριβώς πρίν το φύλλο τότε ο μίσχος ξεραίνεται και πέφτει από μόνος του και κατά πάσα πιθανότητα έχεις καινούργιο βλαστάρι ακριβώς στο σημείο που πέφτει. Αυτή η δημιουργία νέας ανάπτυξης για τα πλατάνια θα συμβαίνει πιθανά για τον επόμενο ένα - ενάμιση μήνα οπότε έχεις καιρό. Αν το κάνεις περιμένουμε φωτογραφίες... Υπέροχο το πλατάνι σου...
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Sim62 »

Μενέλαε έχω και εγώ 3 πλατανάκια μικρότερα βέβαια από τα δικά σου. Απο τις αρχές Μαίου συνέχεια τα κορφολογώ (κόβω τις κορυφές) και κόβω τα μεγαλύτερα φύλλα και ο ρυθμός με τον οποίο πετάνε από παντού νέα βλαστάρια είναι απίστευτος. Με βάση αυτή μου την εμπειρία θα πρότεινα να μην φοβηθείς να κάνεις έστω πειραματικά το ίδιο σε κάποια κλαδιά ειδικά με μεγάλα μεσοδιαστήματα στα φύλλα για να δείς την αντίδρασή του. Ετσι θα πετύχεις μεγαλύτερη και πιό πυκνή διακλάδωση πράγμα που θα βοηθήσει και σε σημαντική σμίκρυνση των φύλλων.
Τα φύλλα αν τα κόψεις στο τέλος του μίσχου ακριβώς πρίν το φύλλο τότε ο μίσχος ξεραίνεται και πέφτει από μόνος του και κατά πάσα πιθανότητα έχεις καινούργιο βλαστάρι ακριβώς στο σημείο που πέφτει. Αυτή η δημιουργία νέας ανάπτυξης για τα πλατάνια θα συμβαίνει πιθανά για τον επόμενο ένα - ενάμιση μήνα οπότε έχεις καιρό. Αν το κάνεις περιμένουμε φωτογραφίες... Υπέροχο το πλατάνι σου...
Άβαταρ μέλους

pinusmugo
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 885
Εγγραφή: 21 Αύγ 2012, 17:05
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από pinusmugo »

Ωραιος και σπανιος ο πλατανος.Εχει δυσκολια στο να κρατησεις τα φυλλα μικρα,θελει ιδιαιτερη τεχνικη και αποφυλλωση σε καποιες στιγμες αλλα μια χαρα θα τα παει!!!
«Δεν μπορείς να δημιουργήσεις ένα αριστούργημα αν πρώτα δεν καταστρέψεις ένα»
Άβαταρ μέλους

Alex777
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 135
Εγγραφή: 01 Απρ 2010, 22:48
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Alex777 »

Ζωντανός με ωραίο νεμπαρι. Μια χαρά τον εδεις!.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Θα προσέχω! Πολύ λίγο, ούτε το μισό από αυτό που λέει πάνω θα βάζω!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 01 Ιούλ 2014, 13:16 --

Καλό μήνα σε όλους! Πώς σας φαίνεται ο πλάτανός μου; Ώριμος πια μέσα στο καλοκαίρι, δε σταματάει να βγάζει καινούρια φύλλα! Κιτρίνισε και κάποια που κάποιες μέρες καθυστέρησα μέσα στη μέρα λόγω εργασίας το πότισμά του, αλλά συνεχίζει ακάθεκτος. Στην δεύτερη φωτογραφία οι ρίζες του, το "νεμπάρι" του, καλά αποκαλυμμένο πια, μια και έχω κατεβάσει πολλούς πόντους το χώμα, αλλά πλέον λόγω καλοκαιριού σταμάτησα. Από φθινόπωρο πάλι.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Μενέλαος έγραψε:Φίλε Καραγιώργο Α. θα συμφωνήσω μαζί σου, κι εμένα δε μου άρεσε το σχεδιάγραμμα του Παναγιώτη και μάλον δε θα κάνω κάτι τέτοιο, αντίθετα θέλω πολλούς κλάδους εκατέρωθεν του κορμού από πάνω μέχρι κάτω. Βέβαια κάθε πρόταση για σχέδιο κτλ. καλοδεχούμενη! Και μάλλον δε θα του μειώσω άλλο το ύψος αλλά αυτό συζητιέται. Σε είχα ρωτήσει και κάποια στιγμή τι εννοείς να κόψω με "συναίνεση" (εννοούσες μήπως με "σύνεση";) παράταιρα κλαδάκια αλλά προφανώς δεν το είδες! Το άβατάρ μου αφού δε μου έβαλε κανείς... έτσι θα μείνει, μια και γω είμαι πολύ βραδύκαυστο με αυτά, κι όταν είχε ασχοληθεί ο Παναγιώτης να με βοηθήσει να βάλω, σήκωσε τα χέρια ψηλά μια και δεν κατάφερα τίποτε... Αν θες εσύ να βάλεις κάτι για μένα, να φύγουν τα χαζοκουκλάκια, θα σου είμαι υποχρεωμένος!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 10 Ιουν 2014, 10:49 --

Υ.Γ. Από σήμερα ξεκινάω να ψεκάζω και να ποτίζω με νερό με λίπασμα κάθε μέρα, στο ένα τρίτο της ποσότητας που αναγράφεται στο υδατοδιαλυτό λίπασμα, κατόπιν συμβουλής του γεωπόνου. Ελπίζω ο πλάτανος να γίνει τόσο θηρίο που να πιάσει...νεράιδες!!!
Με σύνεση !!! Εμ αυτά ειναι άμα βιάζεται κάποιος!!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]
Μόνο η διαχείριση μπορεί να σε βοηθήσει με το πρόβλημα στο avatar[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 10 Ιουν 2014, 12:28 --

Προσοχή με τα λιπάσματα ειναι καλοκαίρι !
Καλητερα να διασταυρώνεις τις γνώμες των Γιατρών!!!
Όλοι να πουλήσουν θέλουν!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Φίλε Καραγιώργο Α. θα συμφωνήσω μαζί σου, κι εμένα δε μου άρεσε το σχεδιάγραμμα του Παναγιώτη και μάλον δε θα κάνω κάτι τέτοιο, αντίθετα θέλω πολλούς κλάδους εκατέρωθεν του κορμού από πάνω μέχρι κάτω. Βέβαια κάθε πρόταση για σχέδιο κτλ. καλοδεχούμενη! Και μάλλον δε θα του μειώσω άλλο το ύψος αλλά αυτό συζητιέται. Σε είχα ρωτήσει και κάποια στιγμή τι εννοείς να κόψω με "συναίνεση" (εννοούσες μήπως με "σύνεση";) παράταιρα κλαδάκια αλλά προφανώς δεν το είδες! Το άβατάρ μου αφού δε μου έβαλε κανείς... έτσι θα μείνει, μια και γω είμαι πολύ βραδύκαυστο με αυτά, κι όταν είχε ασχοληθεί ο Παναγιώτης να με βοηθήσει να βάλω, σήκωσε τα χέρια ψηλά μια και δεν κατάφερα τίποτε... Αν θες εσύ να βάλεις κάτι για μένα, να φύγουν τα χαζοκουκλάκια, θα σου είμαι υποχρεωμένος!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 10 Ιουν 2014, 10:49 --

Υ.Γ. Από σήμερα ξεκινάω να ψεκάζω και να ποτίζω με νερό με λίπασμα κάθε μέρα, στο ένα τρίτο της ποσότητας που αναγράφεται στο υδατοδιαλυτό λίπασμα, κατόπιν συμβουλής του γεωπόνου. Ελπίζω ο πλάτανος να γίνει τόσο θηρίο που να πιάσει...νεράιδες!!!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Hfestion έγραψε:
karesansui έγραψε:[ Εικόνα ]
ο παναγιώτης σου εκανε ένα σχεδιάγραμμα, μελέτησε το πολύ καλά. Αν θες την γνώμη που, μεχρι το φθινόπωρο μόνο νερό και λίπασμα και τίποτα αλός. μόλις μπει ο χειμώνας, κόβεις τον κορμό στους 20πόντους και λοξα. Και κρατάς μόνο έναν βλαστός, όπου σε αυτόν θα κανείς όλη την διαμόρφωση του.
(όπως το σχέδιο του παναγιώτη)
Τη μανία και αυτή ???
Γιατι κόψιμο ο κορμός στους 20 πόντους???
Απο σκουπόξυλο να γινει μπυροποτιρο ???[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]
Το κοντιμα του κορμού μπορεί να γίνει λίγο-λίγο και σε βάθος χρόνου !
Λέω Καλητερα να ασχοληθείς με την διαμόρφωση των κλάδων και μόλις σου έρθει η ιδέα ασχολισου και με το Υψος .
Γιατι άμα μετανιώσεις για κατι θα ειναι αργά [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]



Ps Που ειναι το avatar σου???[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img][img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από iohokahey »

Hfestion έγραψε:
karesansui έγραψε:[ Εικόνα ]
ο παναγιώτης σου εκανε ένα σχεδιάγραμμα, μελέτησε το πολύ καλά. Αν θες την γνώμη που, μεχρι το φθινόπωρο μόνο νερό και λίπασμα και τίποτα αλός. μόλις μπει ο χειμώνας, κόβεις τον κορμό στους 20πόντους και λοξα. Και κρατάς μόνο έναν βλαστός, όπου σε αυτόν θα κανείς όλη την διαμόρφωση του.
(όπως το σχέδιο του παναγιώτη)
αχ δωρη,με αυτο το ταμπλετ διαβαζουμε 20 φορες τα ποστ σου για να καταλαβουμε τι λες..[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/offtopic.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Hfestion »

karesansui έγραψε:[ Εικόνα ]
ο παναγιώτης σου εκανε ένα σχεδιάγραμμα, μελέτησε το πολύ καλά. Αν θες την γνώμη που, μεχρι το φθινόπωρο μόνο νερό και λίπασμα και τίποτα αλός. μόλις μπει ο χειμώνας, κόβεις τον κορμό στους 20πόντους και λοξα. Και κρατάς μόνο έναν βλαστός, όπου σε αυτόν θα κανείς όλη την διαμόρφωση του.
(όπως το σχέδιο του παναγιώτη)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Τι εννοείς "με συναίνεση" φίλε μου;;;
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Καραγιωργος Α
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 678
Εγγραφή: 01 Ιουν 2013, 23:27
Τοποθεσία: Εύβοια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Καραγιωργος Α »

Κοψεεεεεε με συναίνεση !!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... violin.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλάτανος (βοήθειά μου...)

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Δε βαριέσαι Γιώργο, σιγά την κούραση... την πλάκα μου κάνω κιόλας! Άλλωστε, μαζί με το πότισμα ταυτόχρονα "σκάβω" και τις ρίζες με τη δέσμη του ψεκαστήρα. Το τερπνόν μετά του... τερπνού δηλαδή! Αν και λίγο φοβήθηκα με αυτά που μου έγραψαν οι προηγούμενοι κύριοι και μάλλον θα το αραιώσω λίγο... Το καλοκαίρι θα χρειάζεται και τρίτο ψέκασμα, μετά το μεσημέρι που μπαίνει στην σκιά, αλλιώς δε την βγάζω καθαρή... Μην ανησυχείτε με τις τάβλες, ΔΕΝ φεύγει χώμα από εκεί, από αλλού το βγάζω!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 08 Ιουν 2014, 07:09 --

Καλημέρα παιδιά! Επειδή η ζούγκλα συνεχίζεται, να κόψω κανένα παράταιρο βλασταράκι ώστε να δυναμώνουν και οι κύριοι κλάδοι που θέλω να κρατήσω, ή θα του κάνω ζημιά τέτοιαν εποχή; Σας ευχαριστώ!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Απάντηση