Νέα Ελιά bonsai

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από Hfestion »

Jean-Zac έγραψε:Βλέπουμε ότι τα κλαδιά πάνε όλα προς τα επάνω και όχι σχετικά παράλληλα με το βάζο. Θα τα συρμάτωμα λοιπόν για να αλλάξω την πορεία τους και να περιμένω την παρουσία νέων βλαστών. Όλα εξαρτώνται από την φόρμα που θέλουμε να επιτύχουμε στο φυτό μας. Για να καταλήξουμε σε μία κωνικότητα θα πρέπει να αυξηθεί η διάμετρος της κόμης-φυλλώματος και αυτό γίνεται παρεμβαίνοντας με το σύρμα για να κατευθύνουμε τα κλαδιά σε επιλεγμένες θέσεις. Το σχήμα ενός μπονσάι είναι προσωπική άποψη και καλό θα ήταν ο ιδιοκτήτης να εκθέσει με κάποιο σχέδιο την όποια ιδέα του και εμείς εδώ στο φόρουμ φροντίζουμε ώστε να τον βοηθήσουμε σε αυτό.



Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο κύριος τρόπος για να σχηματίσουμε ένα μπονσάι είναι να το κλαδεύουμε τακτικά. Βασικά υπάρχουν δύο διαφορετικές τεχνικές κλαδέματος. Αυτή της συντήρησης ώστε να διατηρήσουμε και να βελτιώσουμε την ήδη υπάρχουσα μορφή και η άλλη που παρέχει ένα πιο αυστηρό κλάδεμα ώστε να δώσουμε στο δένδρο το σχήμα και το στιλ που έχουμε επιλέξει. Πρίν όμως εμβαθύνουμε αυτές τις τεχνικές καλό είναι να συλλέξουμε πληροφορίες αναφορικά με την ανάπτυξη του είδους του δένδρου μας. Αυτό θα μα βοηθήσει να καταλάβουμε πώς να κλαδεύουμε το μπονσάι μας πιο αποτελεσματικά.

Τα δένδρα έχουν μία φυσική τάση να διανέμουν την μεγαλύτερη ανάπτυξή τους στα υψηλότερα ή στα ακριανά-εξωτερικά σημεία τους. Αυτός ο φυσικός μηχανισμός ενθαρρύνει τα δένδρα να μεγαλώνουν σε ύψος ώστε να μην σκιάζονται από τα άλλα παραπλήσια. Η τάση αυτή έχει σαν αποτέλεσμα τα εσωτερικά και χαμηλά κλαδιά να ατροφούν και να πεθαίνουν, ενώ αυτά προς την κορυφή να δυναμώνουν. Κάτι που συνέβη και στην δική σου ελιά με δυσμενείς επιπτώσεις για τον σχηματισμό. Αυτό λοιπόν μας αποκαλύπτει όχι μόνο την σημασία του κλαδέματος σε γενικές γραμμές, αλλά και πώς ότι με ένα επιθετικό-δραστικό κλάδεμα των υψηλών και εξωτερικών σημείων θα αναπτύξουμε την βλάστηση και στα υπόλοιπα σημεία.

Αυτό έκανα με το σχέδιο που παρουσίασα. Κλάδεψα δραστικά, άλλαξα γωνία στον κορμό για να εκμεταλλευτώ καλύτερα τα κλαδιά και με μία νέα κατεύθυνση στο δεξιό κλαδί έφτιαξα την κορυφή. Έτσι τώρα βλέπω ότι έχω σαν βάση μία καλή μελλοντική κωνικότητα για τον σχηματισμό του φυλλώματος και με την νέα βλάστηση θα καταφέρω να αυξήσω τα κλαδιά (ελπίζω !!)



Λαέ του bonsaiforum.gr

Ψηφίστε την δική μου πρόταση

Θα έχετε

Δωρεάν συρμάτωμα.
Δωρεάν κλάδεμα.
Δωρεάν διαμόρφωση.
Δωρεάν βίρτουαλ.
Δωρεάν ποτά στο Paradise στην Μύκονο.

Άσε που σε επόμενη συνάντηση workshop θα έχω για βοηθό μου την Carmen Electra !!!!
[ Εικόνα ] [ Εικόνα ]
.
Ευχαριστούμε πολύ Γιάννη!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από stelios »

DimosA έγραψε:Ρίχνω λευκό....
Και τα 2 virtual έχουν κάτι ξεχωριστό...

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από DimosA »

Ρίχνω λευκό....
Και τα 2 virtual έχουν κάτι ξεχωριστό...
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Θα πρέπει να το γύρεις το δέντρο και να το ενισχύσεις ίσως με κάποια γλάστρα.

Topic author
hackertom
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 23 Μάιος 2015, 20:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από hackertom »

Πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση του Jean-Zac σκέφτομαι να ακολουθήσω αυτήν μιας και μου άρεσε περισσότερο. .

Σήμερα προχώρησα στο κλάδεμα ακολουθώντας όσο μπορώ ποιο πίστα τις φωτογραφίες / οδηγίες που έδωσε ο Jean. . Ελπίζοντας σε πυκνό φύλλωμα από εδώ και πέρα. .

Σύρμα θα μπει σε λίγες μέρες

Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι πως άλλαξε μοίρες ο κορμός και πήρε καμπύλη αριστερά. . . . . Μια βοήθεια εδώ;
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Όλα τα virtual βοηθάνε. Να είσαστε καλά που μας βοηθάτε. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Βλέπουμε ότι τα κλαδιά πάνε όλα προς τα επάνω και όχι σχετικά παράλληλα με το βάζο. Θα τα συρμάτωμα λοιπόν για να αλλάξω την πορεία τους και να περιμένω την παρουσία νέων βλαστών. Όλα εξαρτώνται από την φόρμα που θέλουμε να επιτύχουμε στο φυτό μας. Για να καταλήξουμε σε μία κωνικότητα θα πρέπει να αυξηθεί η διάμετρος της κόμης-φυλλώματος και αυτό γίνεται παρεμβαίνοντας με το σύρμα για να κατευθύνουμε τα κλαδιά σε επιλεγμένες θέσεις. Το σχήμα ενός μπονσάι είναι προσωπική άποψη και καλό θα ήταν ο ιδιοκτήτης να εκθέσει με κάποιο σχέδιο την όποια ιδέα του και εμείς εδώ στο φόρουμ φροντίζουμε ώστε να τον βοηθήσουμε σε αυτό.



Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι ο κύριος τρόπος για να σχηματίσουμε ένα μπονσάι είναι να το κλαδεύουμε τακτικά. Βασικά υπάρχουν δύο διαφορετικές τεχνικές κλαδέματος. Αυτή της συντήρησης ώστε να διατηρήσουμε και να βελτιώσουμε την ήδη υπάρχουσα μορφή και η άλλη που παρέχει ένα πιο αυστηρό κλάδεμα ώστε να δώσουμε στο δένδρο το σχήμα και το στιλ που έχουμε επιλέξει. Πρίν όμως εμβαθύνουμε αυτές τις τεχνικές καλό είναι να συλλέξουμε πληροφορίες αναφορικά με την ανάπτυξη του είδους του δένδρου μας. Αυτό θα μα βοηθήσει να καταλάβουμε πώς να κλαδεύουμε το μπονσάι μας πιο αποτελεσματικά.

Τα δένδρα έχουν μία φυσική τάση να διανέμουν την μεγαλύτερη ανάπτυξή τους στα υψηλότερα ή στα ακριανά-εξωτερικά σημεία τους. Αυτός ο φυσικός μηχανισμός ενθαρρύνει τα δένδρα να μεγαλώνουν σε ύψος ώστε να μην σκιάζονται από τα άλλα παραπλήσια. Η τάση αυτή έχει σαν αποτέλεσμα τα εσωτερικά και χαμηλά κλαδιά να ατροφούν και να πεθαίνουν, ενώ αυτά προς την κορυφή να δυναμώνουν. Κάτι που συνέβη και στην δική σου ελιά με δυσμενείς επιπτώσεις για τον σχηματισμό. Αυτό λοιπόν μας αποκαλύπτει όχι μόνο την σημασία του κλαδέματος σε γενικές γραμμές, αλλά και πώς ότι με ένα επιθετικό-δραστικό κλάδεμα των υψηλών και εξωτερικών σημείων θα αναπτύξουμε την βλάστηση και στα υπόλοιπα σημεία.

Αυτό έκανα με το σχέδιο που παρουσίασα. Κλάδεψα δραστικά, άλλαξα γωνία στον κορμό για να εκμεταλλευτώ καλύτερα τα κλαδιά και με μία νέα κατεύθυνση στο δεξιό κλαδί έφτιαξα την κορυφή. Έτσι τώρα βλέπω ότι έχω σαν βάση μία καλή μελλοντική κωνικότητα για τον σχηματισμό του φυλλώματος και με την νέα βλάστηση θα καταφέρω να αυξήσω τα κλαδιά (ελπίζω !!)



Λαέ του bonsaiforum.gr

Ψηφίστε την δική μου πρόταση

Θα έχετε

Δωρεάν συρμάτωμα.
Δωρεάν κλάδεμα.
Δωρεάν διαμόρφωση.
Δωρεάν βίρτουαλ.
Δωρεάν ποτά στο Paradise στην Μύκονο.

Άσε που σε επόμενη συνάντηση workshop θα έχω για βοηθό μου την Carmen Electra !!!!
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... olling.gif[/img]
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από Hfestion »

Sim62 έγραψε:[ Εικόνα ]Για να σου επιτρέψουμε να κάνεις γκάλοπ-ψηφοφορία απαιτούμε να συμφωνήσεις στα προαπαιτούμενα. Οπως βλέπεις και οι δύο που σου προτείνουμε λύσεις απαιτούμε κούρεμα της ελιάς !!![ Εικόνα ]
[ Εικόνα ]
[ Εικόνα ]
Εγώ πάλι προτείνω debate ανάμεσα στους 2 που έκαναν τα virtual μας εξηγήσουν πια διαμόρφωση και γιατί θα είναι καλύτερη

Χαχαχα χάχα!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]Για να σου επιτρέψουμε να κάνεις γκάλοπ-ψηφοφορία απαιτούμε να συμφωνήσεις στα προαπαιτούμενα. Οπως βλέπεις και οι δύο που σου προτείνουμε λύσεις απαιτούμε κούρεμα της ελιάς !!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /gluck.gif[/img]

Topic author
hackertom
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 23 Μάιος 2015, 20:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από hackertom »

Jean-Zac έγραψε:Είπα να προτείνω και την δικιά μου εκδοχή για την ελιά σου. [ Εικόνα ]
.
Εκτός από ΝΑΙ ή ΌΧΙ σε δημοψήφισμα πρέπει να επιλέξω και σε ποιο virtual να καταλήξω τώρα. .;

Γκάλοπ ψηφοφορία ΤΏΡΑ. .

Έτσι να κάνουμε και ένα επίκαιρο σχόλιο. . :Ρ
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Ωραία τα virtual αλλά εάν ήταν δική μου η ελιά ίσως να μου άρεσε πιο πολύ του Βασίλη.
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Είπα να προτείνω και την δικιά μου εκδοχή για την ελιά σου. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... histle.gif[/img]
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από Harris »

Μπράβο. Πολύ χαίρομαι που βλέπω τόσο ωραία καλλιτεχνικά βιρτουαλ. Μπράβο και πάλι.
Η ελιτσα θα γίνει μούρλια. ;)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

hackertom έγραψε:Δεν το είπα για να θίξω κάποιον ίσα ίσα που ευχαριστώ κιόλας την δυνατότητα που παρέχει το forum και τον άνθρωπο που έκατσε και το έκανε για βοήθεια δικιά μου. Απλά καταλαβαίνω ότι από φωτογραφίες δεν βγαίνει συμπέρασμα 100 % καθώς και κάτι δεν μου κολλούσε καλά στην προσπάθεια να βγάλω το αποτέλεσμα στο δέντρο και για αυτό το επισήμανα. .

Εν πάση περιπτώσει ευχαριστώ για το νέο virtual δείχνει όμορφο

[justify]Στο φόρουμ όπως θα καταλάβες δεν υπάρχουν οι έννοιες θίξιμο ή παρεξήγηση. Ο ένας βοηθάει τον άλλο και όλοι μαζί συζητάμε τις επιλογές και τις ευκαιρίες που μας δίνουν τα δέντρα που ανεβάζουμε. [/justify][justify]Οι επισημάνσεις που έκανα απλώς αποσκοπούν, όσον αφορά τα virtuals, στο να έχει κάποιος που έχει την διάθεση και τον χρόνο να τα κάνει, μία όσο το δυνατόν πιό ξεκάθαρη φωτογραφία για αυτό.[/justify][justify]Επίσης για να υπάρχει ένα καλό και κυρίως εφικτό αποτέλεσμα, θα ήταν χρήσιμο, αν κάτι στο virtual ''δεν δουλεύει'' να το επισημαίνει ο αιτών το virtual για να γίνονται οι απαραίτητες διορθώσεις, όπως πολύ καλά έκανες.[/justify][justify]Καλή συνέχεια λοιπόν με την ωραία ελίτσα σου και να μας ενημερώνεις για την πορεία της. [/justify]

Maiden
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: 07 Ιουν 2015, 03:43
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από Maiden »

Ανεκτίμητη η βοήθεια του φορουμ πραγματικά. Μπράβο σας.
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέα ελιά για μπονσάι

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Hfestion έγραψε:Η πρόταση του sim62 είναι πολύ καλή, νομίζω ότι κάπως έτσι πρέπει να κινηθείς

Topic author
hackertom
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 23 Μάιος 2015, 20:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από hackertom »

Δεν το είπα για να θίξω κάποιον ίσα ίσα που ευχαριστώ κιόλας την δυνατότητα που παρέχει το forum και τον άνθρωπο που έκατσε και το έκανε για βοήθεια δικιά μου. Απλά καταλαβαίνω ότι από φωτογραφίες δεν βγαίνει συμπέρασμα 100 % καθώς και κάτι δεν μου κολλούσε καλά στην προσπάθεια να βγάλω το αποτέλεσμα στο δέντρο και για αυτό το επισήμανα. .

Εν πάση περιπτώσει ευχαριστώ για το νέο virtual δείχνει όμορφο
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από Sim62 »

hackertom έγραψε:Γιατί πρέπει να κοπεί ο κορμός με τα δύο κλαδιά που ενώνει. . Στο virtual δείχνει απλό στην πράξη δεν είναι γιατί πιστεύω θα χαλάσει το δέντρο εάν δεις τις φωτογραφίες ποιό προσεκτικά
Ας έχουμε υπ΄όψιν μας ότι τα virtual τις περισσότερες φορές είναι μια γνώμη προς μια γενική κατεύθυνση και τίποτε περισσότερο μιας και δεν έχουμε μπροστά μας το δέντρο για να εκτιμήσουμε όλες τις δυνατότητες ή τους περιορισμούς με τρισδιάστατη ματιά.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 25 Ιουν 2015, 23:07 --


Επίσης και κάτι άλλο με κεφαλαιώδη σημασία όσον αφορά την αιτούμενη βοήθεια μέσω virtuals. Είναι σχεδόν αδύνατον να καθορίσει κάποιος μόνο από φωτογραφίες την κύρια-εμπρόσθια όψη του δέντρου μέσα από 4-5 φωτογραφίες που πολλές φορές παίρνονται από λάθος γωνίες και επίπεδα. Και σε δέντρα με πληθώρα αλληλοεμπλεκόμενων κλαδιών όπως το συγκεκριμένο.Αυτό είναι μέλημα του ιδιοκτήτη του δέντρου να το κάνει με τον σωστό τρόπο αν βέβαια διαθέτει τις απαραίτητες γνώσεις και εκπαίδευση για κάτι τέτοιο.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 26 Ιουν 2015, 10:38 --
olea 1 base.jpg
olea 2 base.jpg
olea 4 base.jpg
olea 3 base.jpg
olea 4 final.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από Vasilhs »

Καλά είσαι μέχρι εδώ. Συνέχισε με σύρμα από φθινόπωρο.

Topic author
hackertom
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 23 Μάιος 2015, 20:30
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Νέα Ελιά bonsai

Δημοσίευση από hackertom »

Γιατί πρέπει να κοπεί ο κορμός με τα δύο κλαδιά που ενώνει. . Στο virtual δείχνει απλό στην πράξη δεν είναι γιατί πιστεύω θα χαλάσει το δέντρο εάν δεις τις φωτογραφίες ποιό προσεκτικά
Απάντηση