Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από Sim62 »

Υπάρχει μια παρεξήγηση σχετικά με τις ελιές και το πότισμα όσον αφορά φυσικά τα bonsai και prebonsai,( τα οποία βρίσκονται συνήθως σε ρηχό δοχείο).
Επειδή οι ελιές στην φύση επιδεικνύουν αξιοσημείωτη αντοχή στην έλλειψη υγρασίας, πολλοί τελείως αυθαίρετα και εσφαλμένα νομίζουν ότι στην φροντίδα και καλλιέργεια της ελιάς η χρήση του νερού πρέπει να είναι περιορισμένη.
Κάτι που φυσικά είναι τελείως λάθος. Ακόμη και η ελιά είναι ένα δέντρο με ρίζες και ανάγκες σε υγρασία στο υπόστρωμα της όπως όλα τα υπόλοιπα. Η αντοχή της στην έλλειψη υγρασίας σε καμμιά περίπτωση δεν σημαίνει πως αν ποτίζεται κανονικά δεν θα τα πηγαίνει καλύτερα.
Πολύ περισσότερο στα bonsai ή prebonsai, που λόγω των ρηχών δοχείων και του λιγότερου χώματος το πότισμα πρέπει να γίνεται κανονικά. Αν δε στο υπόστρωμα κυριαρχούν τα ανόργανα συστατικά και η αποστράγγιση είναι καλή οπότε και δεν θα υπάρχει πρόβλημα συγκράτησης υπερβολικής υγρασίας ακόμα και το καθημερινό πότισμα ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα. Το αντίθετο.
Σε ότι ειδικότερα αφορά τα bonsai δεν θα πρέπει ποτέ να επιτρέψουμε να στεγνώσει εντελώς το υπόστρωμα στην περιοχή των ριζών.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από stelios »

Μια χαρά τότε. :)

Topic author
xristosac
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Αύγ 2015, 20:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από xristosac »

Τελικα το εφαρμωσα την τεχνικη αυτη. Η Ελιτσα Δειχνει να τα πηγαινει μια χαρα. Ευχαριστω!
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Με το δάχτυλο 3-4 εκ βλέπεις εάν θέλει πότισμα. Εάν είναι υγρό δεν ποτιζεις. :)
Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από arxarious »

xristosac έγραψε:Μου έχουν πει να ποτίζω ανάλογα με την υγρασία στο χώμα... Είναι σωστή η τεχνική αυτή ;
Νομίζω πως είναι σωστή αυτή η τεχνική! Βάζεις λίγο το δάκτυλο στη γλάστρα και βλέπεις!

Βέβαια παίζει ρόλο και το είδος του δέντρου. Θα μου πεις που θα ξέρω τι χρειάζεται κάθε δέντρο? Η απάντηση είναι διάβασμα, διάβασμα και διάβασμα.
Παναγιώτης

Topic author
xristosac
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Αύγ 2015, 20:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από xristosac »

Μου έχουν πει να ποτίζω ανάλογα με την υγρασία στο χώμα... Είναι σωστή η τεχνική αυτή ;

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από Hfestion »

xristosac έγραψε:Οκ! Ευχαριστώ Παναγιώτη. Μήπως επίσης ξέρετε κάθε ποτέ πρέπει να την ποτίζω ;
Εξαρτάται, σιγά σιγά θα μάθεις τις ανάγκες που έχει σε νερό κτλ. Συνήθως οι ελιές θελουν νερό όταν έχει πολύ ζεστη μέρα παρά μέρα. Εγώ τώρα τις δικές μου τις ποτιζω ανα 2 μέρες. Αλλά πρόσεξε, αυτό που σου λέω δεν είναι ο κανόνας. Στην αυλή μου εχω πολύ λίγο ήλιο και έχω αρκετά ανοργανο χωμα.

Topic author
xristosac
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Αύγ 2015, 20:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από xristosac »

Οκ! Ευχαριστώ Παναγιώτη. Μήπως επίσης ξέρετε κάθε ποτέ πρέπει να την ποτίζω ;
Άβαταρ μέλους

arxarious
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 271
Εγγραφή: 04 Μάιος 2015, 21:09
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από arxarious »

xristosac έγραψε:Το Ελπίζω Μαρία αν και δεν αμφιβάλω για της δυνατότητες της ελιάςάλλα τον « χασάπη» [ Εικόνα ]. Όσο για τον Σεπτέμβρη θα ήθελα να συμμετάσχω στην συνάντησημιας και μένω Αθηνά και ευχαριστώ για την βοήθεια . Ξέρετε πληροφορίες για την συνάντηση Πχ τοποθεσίαή μέρα ; [ Εικόνα ]
Συνήθως γίνεται ανάρτηση με το που και πότε μερικές μέρες πριν την συνάντηση. Οπότε stay tuned [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
Παναγιώτης

Topic author
xristosac
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Αύγ 2015, 20:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από xristosac »

Το Ελπίζω Μαρία αν και δεν αμφιβάλω για της δυνατότητες της ελιάςάλλα τον « χασάπη» [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... nfused.gif[/img]. Όσο για τον Σεπτέμβρη θα ήθελα να συμμετάσχω στην συνάντησημιας και μένω Αθηνά και ευχαριστώ για την βοήθεια . Ξέρετε πληροφορίες για την συνάντηση Πχ τοποθεσίαή μέρα ; [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από mariaoz »

Θα σου γίνει πανέμορφη η ελίτσα σου Χρήστο.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από Harris »

xristosac έγραψε:Αρκετά όμορφο ευχαριστώ πολύ και ειναι μια πολύ καλή ιδέα . Αλλα ξερω αν γνωρίζω αρκετά πράγματα για να το πετύχω. Επειδή τα κλαδιά είναι αρκετά μεγάλα σε πάχος πως θα καταφέρω να δώσω μια κλήση τουλάχιστον στα πάνω κλαδιά γιατί η βάση υποψιάζομαι θα γίνει με μια μεταφύτευση .Επίσης δεν νομίζω το συρμάτωμα να πιάνει σε τόσο χοντρό κορμό …[ Εικόνα ]
Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα το σπουδαίο το δέντρο είναι έτοιμο. Απλα απο φθινόπωρο θα το μεταφυτεύσεις με την κλίση αυτή που σχεδίασε ο JZ.
Μένεις Αθηνα; Αν ναι στην συνάντηση Σεπτεμβρίου μπορούμε να το φτιάξουμε σε ενα training pot.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
xristosac
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Αύγ 2015, 20:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από xristosac »

Αρκετά όμορφο ευχαριστώ πολύ και ειναι μια πολύ καλή ιδέα . Αλλα ξερω αν γνωρίζω αρκετά πράγματα για να το πετύχω. Επειδή τα κλαδιά είναι αρκετά μεγάλα σε πάχος πως θα καταφέρω να δώσω μια κλήση τουλάχιστον στα πάνω κλαδιά γιατί η βάση υποψιάζομαι θα γίνει με μια μεταφύτευση .Επίσης δεν νομίζω το συρμάτωμα να πιάνει σε τόσο χοντρό κορμό …[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... nfused.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Kάνω μία προσπάθεια (virtual) διαμόρφωσης στην ελιά. Την γέρνω προς τα αριστερά (βλέπεις πόσο), αφαιρώ τα κλαδιά που δεν με ενδιαφέρουν και χαμηλώνω λίγο το δεξιό κλαδί ώστε να δώσω μία κωνικότητα στο φύλλωμα.
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Σωστό. Αλλά δεν είναι περίοδος για κλάδεμα το αύγουστο.

Topic author
xristosac
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Αύγ 2015, 20:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από xristosac »

Το σκέφτηκα αν και μάλλον στην κατάσταση που είναι πρέπει να χρησιμοποιήσω πριόνι...Και πρέπει λογικά να γίνει από εκεί που αρχίζει το δεύτερο. Υπάρχει τρόπος να μην κόψω κάποιο από τα 3 κλαδάκια και παρόλα αυτά να αλλάξει η διαμόρφωση του ..ίσως με τον χρόνο ;
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Ίσως να έφευγε το μεσαίο

Topic author
xristosac
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Αύγ 2015, 20:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από xristosac »

δηλαδή ποσό αριστερά ....Αρχικά φοβάμαι μην την πληγώσω γιατί τα 3 βασικά κλαδιά της είναι αρκετά χοντρά ....
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Στην πάνω πρώτη φωτογραφία εάν την γυρεις προς τα αριστερά κάτι γίνεται :)

Topic author
xristosac
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: 19 Αύγ 2015, 20:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Ελιτσα για διαμορφωση !!!!

Δημοσίευση από xristosac »

Καλησπέρα !!! Έχω μια ελίτσα την όποια ως αρχάριος δεν έχω ιδέαγια το πώς θα την διαμορφώσω . Πείτε μου την άποψη σας ….[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... nfused.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση