Bonsai Ficus Ginseng σε κίνδυνο

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Bonsai Ficus Ginseng σε κίνδυνο

Δημοσίευση από RiaDr »

Αφού εντοπίσαμε το πρόβλημα, νομίζω πως όλα θα πάνε καλά![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Bonsai Ficus Ginseng σε κίνδυνο

Δημοσίευση από iohokahey »

καλως τον!

γιαννη ριξε και μια ματια σε ηδη ανοιχτα θεματα με ficus ginseng ανα το φορουμ..!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Bonsai Ficus Ginseng σε κίνδυνο

Δημοσίευση από Harris »

Καθάρισε το χώμα σαν να θες να κανεις μεταφύτευση... αφου πρωτα έχει ξεραθεί το χώμα. Δηλαδη μην ποτίζεις και βγάλε το εκτός σπιτιου να πάρει αέρα.
Σε μια καινουργια καθαρή γλάστρα με τρύπες βάλε χώμα καλό (ακριβό) όχι σουπερ μάρκετ 20 λιτρα 3 ευρώ. Να γράφει τι συστατικά έχει η συσκευασία. (π.χ ξανθιά τύρφη 50% μαυρη 30% περλίτη 10% ελαφρόπετρα 5% ζεολιθο 5% ) οχι απλα χωμα για φυτα!
Αλλιως διάβασε τι χώμα χρησιμοποιηούμε. Εκτός εαν περιμενεις στο workshop Μαρτίου να το φτιάξουμε παρέα.
Εαν το κάνεις μόνος σου να το τοποθετησεις μετα την μεταφύτευση σε ενα μέρος χωρίς βοριάδες και μεσημεριανό ήλιο. (καλύτερα για αρχή να είναι σε σκιερό μέρος μετα μπορει να το βλέπει ο πρωινός ή απογευματινός ήλιος)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Bonsai Ficus Ginseng σε κίνδυνο

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Καλημερα Γιαννη.κατα την προσαρμογη στο νεο περιβαλων θανπεσουν αρκετά φιλαράκια να εισαι σίγουρος.θα επανέλθει μεσα στην ανοιξη.κατα τα αλλα βγαλε το απ τη γλαστρα αμεσα χωρίς να πολυ πειράξεις (οσο γίνεται) τις ριζες.κατα πασα πιθανότητα ειναι φυτεμενο εκει απο παντα κι ριζες και χωμα είναι ενα σωμα πια.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1335
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 9 times
Been thanked: 25 times

Re: Bonsai Ficus Ginseng σε κίνδυνο

Δημοσίευση από marios »

Καλώς ήρθες Γιάννη. Εαν έχει έντομα και στα φύλλα ψέκασε με σαπουνόνερο και τα φύλλα. Το δέντρο σου να το βγάλεις στο μπαλκόνι να πάρει αέρα (όχι στον ήλιο σε σκιερό μέρος) και να αφερέσεις το κασπό.

Topic author
ΓιάννηςΝασιούλας
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Φεβ 2016, 21:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Bonsai Ficus Ginseng σε κίνδυνο

Δημοσίευση από ΓιάννηςΝασιούλας »

Υπάρχουν τρύπες αποστράγγισης στο κάτω μέρος της πλαστικής γλάστρας η οποία βρίσκεται στο εσωτερικό μιας πήλινης και μέσα σε εκείνη έχω κοιτάξει για το αν υπάρχει νερό/υγρασία/έντομα. Ενδέχεται να είχε ποτισθεί περισσότερο στο ανθοπωλείο. Δεν το έχω ψεκάσει καθόλου, μόνο χθες το ψέκασα με σαπουνόνερο, επιφανειακά στο χώμα όπου υπήρχαν τα έντομα και είχε θετικό αποτέλεσμα.
Ευχαριστώ πολύ για το θερμό καλωσόρισμα, για την άμεση απάντηση και για τις παραπομπές.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Bonsai Ficus Ginseng σε κίνδυνο

Δημοσίευση από RiaDr »

καλώς ήρθε στην παρέα μας. Το ginseng σου υποψιαζομαι πως είναι σε γλάστρα που δεν έχει τρύπες αποστράγγισης. Κοίταξε τον πάτο της κι αν είναι όντως έτσι μεταφύτευσέ το άμεσα σε άλλη γλάστρα παρόμοιου ή μεγαλύτερου μεγέθους που να έχει τρύπες. Το πιο πιθανό είναι πως απ' την πολλή υγρασία στις ρίζες εμφανίστηκαν και τα έντομα. Εσύ δεν το πότισες/ράντισες/ψέκασες καθόλου αυτές τις 10 μέρες;

Ρίξε μια ματιά και στα άρθρα της Βιβλιοθήκης μας που αφορούν το πότισμα και θα είμαστε σε επικοινωνία. Καλώς ήρθες και πάλι! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Bonsai Ficus Ginseng σε κίνδυνο

Δημοσίευση από Petros »

Ψεκασε με ααπουνονερο και βγάλε το δέντρο σου εκτός σε σκιερό μέρος.

Topic author
ΓιάννηςΝασιούλας
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 19 Φεβ 2016, 21:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Bonsai Ficus Ginseng σε κίνδυνο

Δημοσίευση από ΓιάννηςΝασιούλας »

Για αρχή καλησπέρα σε όλους και καλή τύχη να έχουμε στις σχετικές με τα bonsai δραστηριότητές μας. Αγόρασα την προηγούμενη εβδομάδα ένα bonsai ficus ginseng από ένα ανθοπωλείο. Έχουν περάσει περίπου 10 ημέρες και το χώμα του είναι νωπό χωρίς να το έχω ποτίσει. Το έχω σε ένα καλά αεριζόμενο δωμάτιο, με μέτρια φωτεινότητα και σε καθημερινή βάση εξετάζω το χώμα του, το οποίο βρίσκω νωπό. Στο μεταξύ κάποια φύλλα του μαυρίζουν και πέφτουν, έχω μαζέψει 6 μέχρι στιγμής και αυτό με κάνει να ανησυχώ. Ακόμη, παρατηρώντας το χώμα του στο φως μιας led λάμπας, παρατήρησα την ύπαρξη πολύ μικρών εντόμων στο χώμα και χαμηλά στις ρίζες του, τα οποία κινούνται πολύ γρήγορα και το μέγεθός τους δεν ξεπερνά το 1 χιλιοστό ώστε να μπορέσω να καταλάβω τι είναι. Κάθε φορά που προσπαθώ να πιάσω ή να σκοτώσω κάποιο από αυτά, εξαϋλώνονται. Επίσης το επάνω μέρος του κορμού του είναι περισσότερο σκούρο από το υπόλοιπο φυτό. Η αλήθεια είναι ότι λόγω της απειρίας μου σχετικά με τα bonsai, δεν ξέρω τι ακριβώς να κάνω και πως να αντιμετωπίσω τα ανοιχτά μέτωπα για να περιποιηθώ κατάλληλα το φυτό. Ελπίζω στην βοήθειά σας και επισυνάπτω μερικές φωτογραφίες παρακάτω για να σας βοηθήσουν. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση