Ελιά

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Ελιά

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Ειναι ελια μπολιασμενη πιθανον και σιγουρα οχι αγριελια,οπου ενδεικνειται καλυτερα,λογω μικροτερου μεγεθους φυλλων. Δωσε οσο μπορεις πιο συνεκτικο σχημα και απεφυγε μεγαλα κλαδια,μιας και το δεντρακι ειναι μικρου μεγεθους

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από myrtilos »

Αυτό που βλέπω στις φωτογραφίες 1 και 4 μου αρέσει,νομίζω ότι έχεις κάνει καλή δουλεία.
Όμορφο δέντρο καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Sim62 »

Να μην το πειράξεις εκεί καθόλου. Με τα χρόνια θα έρθει στα ίσια του και εκεί πέρα.
Μια χαρά το έκανες το υπόλοιπο. Δεν ξέρω γιατί λέει ο stelios ότι δεν θα ζήσει και πιο χαμηλό κόψιμο εννοεί. Αν εννοεί το σκάλισμα που έκανες για να φύγει ο μεγάλος κάλος,  εγώ βλέπω γύρω από το σκάλισμα τόσο ζωντανό ιστό άθικτο που όχι μόνο θα του επιτρέψει να ζήσει αλλά να θριαμβεύσει κι΄όλας. Για ελιά μιλάμε.
Λίγη πάστα στην περιφέρεια της τομής όπου είναι εκτεθειμένο το κάμβιο στρώμα θα βοηθήσει να μην υπάρξει μεγάλη απώλεια χυμών.
IMG_5786.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από stelios »

Νομίζω οτι δεν θα ζήσει το δέντρο με τόσο χαμηλό κόψιμο.

Topic author
Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Προχώρησα σε εργασίες για πρώτη φορά. Τρείς πλευρές είναι πριν και μετά ... Ξέφυγα λίγο και καθάρησα και ένα σημείο πιο ψηλά με γυαλόχαρτο. Στο σημείο που έκοψα να βάλω καμία πάστα?

Το σημείο που λες Sim να το φέρω και αυτό στα ίσια του ή θα του κάνω καμιά ζημιά. Σε εκείνο το σημείο φουσκώνει απότομα αυτό συμαίνει οτι είναι μπολιασμένη? δεν έχει κανένα άλλο σημάδι ...
Ευχαριστώ για την βοήθεια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Sim62 »

Νομίζω είναι μπολιασμένη. το πιθανότερο σημείο εδώ
IMG_5776.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Ευχαριστώ πολύ!

Δε νομίζω να είναι μπολιασμένη , φαντάζομαι θα φαινόταν εκτός και εαν δεν έχω την εμπειρία να το δώ.

Ευχαριστώ Sim για τα εξαρτήματα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Ελιά

Δημοσίευση από Sim62 »

Καλορίζικη και απο μένα. Είναι πολύ ενδιαφέρον δεντράκι και με πολύ καλές προοπτικές.
Δεν είναι και τόσο άσχημα τα πράγματα όσον αφορά τον κορμό, νομίζω εξαρτάται και από την μπροστινή όψη που θα διαλέξεις.
Εξαρτήματα που κάνουν καλή δουλειά στο σκάλισμα είναι τα παρακάτω ανάλογα βέβαια με την δυσκολία. Κάποια κάνουν την βαριά δουλειά, κάποια τα φινιρίσματα.
15630.png
15629.png
15612(4).png
15607.png
15623.png
15639.png
Νομίζω αρχικά πρέπει να διορθώσεις συτό το εξόγκωμα στην βάση του κορμού γιατί χαλάει την συνολική ροή του.
IMG_5778.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ελιά

Δημοσίευση από iohokahey »

καλοριζικη!
είναι μπολιασμενη?
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Ελιά

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Καλησπέρα!
Την αγάρασα από ένα ανθοπωλείο στη Κεφαλονιά. Από 40 ευρώ μου την άφησε 30, δε ξέρω εαν είναι πολλά ή οχι... Αλλά δεν είχα βρεί καμία στην Αθήνα με αυτό το κορμό. Με χαλάει λίγο γιατί ο κορμός της από κάποιο σημείο και μετά είναι "ίσιος". Τί εργαλεία χρησιμοποιείτε στο "dremel" για το σκάλισμα των κορμών? Μπας και το δοκιμάσω ! Τα φύλλα είναι κάπως μεγάλα αλλά με τα κλαδέματα φαντάζομαι κάποια στιγμή θα μικρύνουν. Όποια  πληροφορία έχετε για το τι μπορώ να κάνω με τον κορμό , τα φύλλα αλλά κυρίως την διαμόρφωση του .....
Ευχαριστώ  !
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση