μπουκαμβίλια

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: μπουκαμβίλια

Δημοσίευση από Harris »

Όλες οι φωτογραφίες σου είναι λάθος. Δεν εχουν λευκό φόντο και αρχικές ήταν πολύ κοντινές. 
Το φόρουμ τον εχεις διαβάσει καθόλου; Είδες πως ανεβάζουν οι φίλοι μας τις φωτογραφίες των δέντρων τους;
Θέλεις πρόσβαση στην βιβλιοθήκη αλλά δεν εχεις μελετήσει τα ανοικτά άρθρα. (π[ίστεψε με τα ανοικτα άρθρα είναι αρκετά "δυσκολα")  Τα κλειστά που ειναι πιο εξιδικευμένα σε τι θα σε βοηθήσουν εαν δεν εχεις τις βασικές γνώσεις;
Ξεκίνα με το να διαβάζεις το φόρουμ και  με τα ανοικτά άρθρα τις βιβλιοθήκης θα σε πάνε βήμα βήμα. 
Εσύ θες απο τον νυπιαγωγείο να μπείς στο Πανεπιστήμιο!
 Εδώ είμαστε εμείς να σε βοηθήσουμε αλλά να βλέπουμε και απο σένα ενδιαφέρον.
:welcome  

Υ.Γ άλλο δέντρο έχεις για δημιουργία μπονσάι;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
StathisGian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 08 Απρ 2017, 20:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: μπουκαμβίλια

Δημοσίευση από StathisGian »

Το αν ειναι ή δεν είνα τα σωστά κλαδιά είναι πλεόν λίγο αργά και να το ψάξω αλλα και να κάνω κάτι για αυτο. Όταν μπορούσα και είχα στείλει τις φωτογραφίες κανένας δεν με βοηθησε με κάποιο προσχέδιο ή κατι τετοιο. Εξάλλου δεν έχω τον χρόνο να γίνω ο εξπέρ των μπονσάι και να ξεψαχνίσω τα λίγα ξεκλείδωτα άρθρα της βιβλιοθήκης. Για τελείως μόνος μου λοιπόν το αποτέλεσμα είναι το λιγότερο ενδιαφέρον.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: μπουκαμβίλια

Δημοσίευση από Harris »

Καλως τον. Η απουσία σου απο το φορουμ έφερε αυτό το αποτέλεσμα στο δέντρο σου. :)  Μπορει να εισαι ευχαριστημένος εσύ και η μητέρα σου και αυτο είναι ευχάριστο.
Τι βλέπουμε απο αυτο το δέντρο; 2 κλαδιά. Είναι τα "σωστά" κλαδιά (να αφησεις) απο εκείνα που είχε αρχικά το δέντρο σου; Έπρεπε να το βάλεις αμέσως σε ποτ;
Διάβασε τα ανοικτά θέματα της βιβλιοθήκης και εδώ στο φόρουμ. να καταλάβεις ποια κλαδιά κόβουμε, πότε βάζουμε ενα δέντρο σε ποτ. κ.α
Τι μπορείς να κάνεις με αυτό το δέντρο; Υπάρχει ενα πραγματικά ωραίο μέλλον ; Αναζήτησε τα μέσα στην βιβλιοθήκη / φορουμ μας.  :welcome
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
StathisGian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 08 Απρ 2017, 20:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: μπουκαμβίλια

Δημοσίευση από StathisGian »

Επιστρέφω μετά απο αρκετό χρονικό διάστημα χωρίς να συμμετέχω τόσο σε όλα αυτα τα θέματα καθώς το μόνο που μου πρόσφεραν ειναι να καταλάβω οτι σημασία οταν ξεκινάς κάτι τέτοιο είναι να φτιάξεις κάτι που να ταιριάζει στην αισθητική σου, μία μικρογραφία κάποιου δέντρου τις περισσότερες φορές ειναι αρκετο να μας κάνει ευτυχησμένους. Το αν θα λέγεται μπονσάι, θα μπαίνει σε ποτ, σε πρε ποτ και όλες αυτές οι λεπτομέρειες είναι περιττά. Εξάλλου λίγοι στο περίγυρω μας θα καταλάβουν τις μικρές ή μεγάλες διαφορές ενός μπονσάι και κάποιου φυτού που μοιάζει με μπονσάι. καποιος θα πει, μα το κάνεις για εσένα. οχι για τους άλλους. Εγώ λοιπον κύριοι δεν το κάνω για εμένα. Το κάνω για αυτούς που το θαύμασαν ως το στολίδι του ομολογουμένους πλούσιου κήπου μου. Για τις φωτογραφίες που το έβγαλαν και τα συναισθήματα που έβγαλε. Το κάνω για την μητέρα μου που στις αρχές της πέρναγε απαρατηρητο και τώρα το προσέχει σαν τα μάτια της και έχει γίνει το αγαπημένο της. Το κάνω για να μπω εδω μέσα να σας δείξω τις φωτο και να σας πω ολα αυτα.
Υ.Γ 8 μήνες για  μπουκαμβίλια είναι ένα εύλογο χρονικό διάστημα για να πάρεις απο φυτώριο ένα φυτό περίπου τριών ετών , να το βάλεις κατευθείαν σε πότ και να προχωράς σε σταδιακά κλαδέματα μέχρι να αφησεις τα κλωναρια που σου αρέσει να βλέπεις ανθισμένα. εμάνα μου αρεσαν αυτά τα δύο καθώς ήταν χοντρά και το ένα γέρνει καπως προς τα έξω. βλέπετε και ημερομηνίες πως ηταν και πως εγινε μεσα σε λίγους μηνες. Θα το μεταφυτεύσω τον φλεβάρη μαρτη σε λίγο μεγαλύτερο ποτ ισως και με καλύτερη κ΄λίση να φαινεται πιο όμορφο προφίλ. αυτα. καλή συνέχεια σε όσους αρέσει να δημιουργούν.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: μπουκαμβίλια

Δημοσίευση από Hfestion »

Ολοι ξεκινήσαμε από καπου και μονο που ξεκινησες είναι κατι. Οι βουκαμβικιες είναι δυνατα δενρα και συνχωρουν λαθοι. Αν θες τη γνωμη μου βαλτο σε ένα σημειο που δε το χτυπάει ο ηλιος και ο αερας. Προσοχή με το ποτισμα και αστο να προσαρμοστει
Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 612
Εγγραφή: 06 Απρ 2012, 08:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: μπουκαμβίλια

Δημοσίευση από filitsa »

Καλή επιτυχία στο δέντρο σου.

Topic author
StathisGian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 08 Απρ 2017, 20:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

μπουκαμβίλια

Δημοσίευση από StathisGian »

Tην κλάδεψα και την μεταφύτευσα σε ποτ προσφάτος... δεν ξέρω αν έκανα καλά..τωρα τι κανουμε? να περιμένω και βλέπουμε του χρόνου? το καλό πάντως είναι οτι εχει πιάσει και δεν ξεράθηκε :P
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση