Πεύκο

Σκοπός αυτής της ενότητας είναι πώς θα μπορούσε το φυτό μας να διαμορφωθεί και πώς θα μπορεί να είναι έπειτα από μερικά χρόνια. (Jean-Zac)

Συγγραφέας
christos1908
Omono
Omono
Been thanked: 1 time
Κατάσταση: Χωρίς σύνδεση

Πεύκο

Δημοσίευση #1 από christos1908 » πριν από 3 εβδομάδες

Καλημέρα σε όλους. 
Μετά από παρότρυνση μέλους του forum βάζω αυτό πευκακι να δούμε πω μπορεί να πάει. Είναι ταλαιπωρημένο όπως βλέπετε... έλεγα σε πρώτη φάση να καθαρίσω τα ξερά κλαδιά και βελόνες να δούμε τι μένει αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας.
Μετά εγώ αυτό που βλέπω και δεν μου αρέσει είναι ότι τα κλαδιά του είναι μακριά και έχουν βελόνες στο τέλος. Ο κορμός του έχει κάποιο ελαφρύ κυματισμό, δεν είναι εντελώς ίσιος.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 25 times
Been thanked: 62 times

Δημοσίευση #2 από Sim62 » πριν από 3 εβδομάδες

Πρέπει να καθαρίσεις οπωσδήποτε τα ξερά κλωνάρια( τα οποία πρόσεξε γιατί υποδηλώνουν κάποιο σοβαρό πρόβλημα στο δέντρο σου). Μετά  να αφαιρέσεις μικρά κλαδιά που φυτρώνουν ανάμεσα ή στην σκιά μεγαλύτερων, να αφαιρέσεις ίσως τα 2-3 χαμηλότερα κλαδιά και μετά να δούμε τι μένει και πως μπορεί να διαμορφωθεί. Δύσκολο πράγμα πάντως να σου κάνει κάποιος ένα virtual για αυτό το πεύκο αν δεν το δεί πρώτα απο κοντά, πχ μέχρι ποιο σημείο και σε ποιά κλαδιά υπάρχουν πράσινες βελόνες, κάτι που δεν φαίνεται στις φωτογραφίες που ανέβασες.
Εχει γίνει πρόσφατα μεταφύτευση στο δέντρο ?

Συγγραφέας
christos1908
Omono
Omono

Δημοσίευση #3 από christos1908 » πριν από 3 εβδομάδες

Όχι δεν έχει γίνει... θεωρώ ότι τα ξερά κλαδιά έχουν προκύψει από έλλειψη φωτός γιατί η «ξερή» πλευρά είναι αυτή που ήταν προς τη σκιά... όπως επίσης ότι έχει ποτιστεί και παρά πολύ το δεντράκι...
θα προχωρήσω σε ένα πρώτο καθάρισμα χωρίς να κόψω κλαδιά και θα ξανάβαλω φωτογραφίες μήπως βοηθήσει....

Συγγραφέας
christos1908
Omono
Omono

Δημοσίευση #4 από christos1908 » πριν από 3 εβδομάδες

Παιδιά επιστρέφω με φωτογραφίες μετα απο ενα πολυ γρήγορο καθαρισμα.... πείτε μου τη γνώμη σας για το πως θα μπορούσε να γίνει...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 21 times
Been thanked: 34 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #5 από Harris » πριν από 3 εβδομάδες

Έκανες καλή δουλειά! Κόψε τα χαμηλά που βρίσκονται κοντά στο χώμα...
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

deus x machina
Shohin
Shohin
Been thanked: 5 times

Δημοσίευση #6 από deus x machina » πριν από 3 εβδομάδες

Χρηστο καλημερα,
εκανες καλο καθαρισμα οντως οπως ειπε κ ο Χαρης πριν απο μενα κ θα συμφωνησω επισης μαζι του οτι θα χρειαστει να κοψεις τα πολυ χαμηλα κλαδακια για να ξεκινησει να εχει ο κορμος σου οπτικα μια αρχη -βαση.
Στην υγεια του παντως το βλεπω μια χαρα .
Καλη συνεχεια
Nihil humanum mihi alienum est

Συγγραφέας
christos1908
Omono
Omono

Δημοσίευση #7 από christos1908 » πριν από 3 εβδομάδες

Ευχαριστώ παιδιά...
Για να μην κάνουμε λάθη εννοείτε να κόψω τα κλαδιά οπως παρακάτω;;;

Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 25 times
Been thanked: 62 times

Δημοσίευση #8 από Sim62 » πριν από 2 εβδομάδες

Με την ελπίδα πως μπορεί να βοηθήσω κάπως ρίξε μια ματιά σε ένα topic που ανέβασα παλιότερα με μια δασική πεύκη αρκετά ίδια με το δικό σου πεύκο. Ακόμη και τα κλαδιά έχουν περίπου το ίδιο βασικό μοτίβο οπότε νομίζω θα πάρεις μια ιδέα πως περίπου θα μπορούσες να ξεκινήσεις μια παρόμοια διαμόρφωση ( αν σου αρέσει βεβαια το αποτέλεσμα στο δικό μου)
viewtopic.php?f=9&t=8635

Συγγραφέας
christos1908
Omono
Omono

Δημοσίευση #9 από christos1908 » πριν από 2 εβδομάδες

Πραγματικά μοιάζουν αρκετά και το αποτέλεσμα είναι πολύ ωραίο...
Θέλει λίγο ψάξιμο βέβαια γιατί από το κέντρο και προς τα πάνω ξεκινάνε παρά πολλά κλαδιά. Αλλά όντως βοηθάει παρά πολύ το δικό σου topic.

Είχα σκοπό να κόψω τα τρία χαμηλά κλαδιά αφήνοντας ένα κομμάτι για μελλοντική χρήση ή αφαίρεση αργότερα... θα το κάνω και θα βάλω νέες φωτό να το δούμε...

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση