bonsai pot απο χαρτι

Επιλογή γλάστρας (pot) για το μπονσάι μας.
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
konstantinos132
Shohin
Shohin
Κατάσταση: Χωρίς σύνδεση

bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση #1 από konstantinos132 » πριν από 5 χρόνια

[justify]λοιπον θα προσπαθησω να σας εξηγησω πως τα εκανα αυτα τα ποτ και πιστεψτε με για δασακια ειναι οτι πρεπει οσο για την αντοχη τους παρολο που ειναι απο χαρτι 3 χειμωνες βραχονται απο τη βροχη καιδεν εχει παθει τιποτα μα τιποτα απολυτως αρκει μα εχει φτιαχτει σωστα...ελπιζω να ειμαι απολυτα σαφης και κατανοητος[/justify][justify]χρεαιζομαστε ινες προπυλενιου απο μαντρες με οικοδομικα υλικα....τσιμεντακι κανονικο..ισως και ασπρο να πηγαινε και μαλιστα ισως καλυτερα γιατι εχει ενα θεμα μ το βαψιμο...ελαχιστο χωμα θαλασσης και εφημεριδες κομεννες σε λωριδες η σε μικροτερα κοματια..[/justify][justify]σε μια λεκανη αφηνουμε τις εφημεριδες(κομενες οπως ειπαμε)για 2 μερες..η μια...[/justify][justify]μετα αδειαζουμε το νερο ωστε να μεινει οσο χρειαζεσαι για να προσθεσεις τα υπολοιπα υλικα[/justify][justify]ριχνεις τσιμεντακι μπολικο οσο πιο πολυ τοσο πιο γερο οχι ομως υπερβολες[/justify][justify]ριχνουμε και 2-3 χουφτιες αμμο συγχρονος μαλαζετε να κανετε χαρμανι...με ενα μιστρι η κατι τετοιο[/justify][justify]ισως χρειαστει μια χουφτια αμμο ακομη[/justify][justify]οταν αρχιζει και δενει λιγο βαζετε τις ινες τις οποιες θα τις θρυματιζετε οσο καλυτερα μπορειτε γιατι χρησιμευουν οπως τα σιδερα στο μπετον να κρατανε γερο το ολο θεμα[/justify][justify]ΤΩΡΑ οσον αφορα τις ποσοτητες κι εγω δεν ακολουθησα πιστα τα πραγματα οπως τα διαβασα λαι τα εβαζα με το ματι..εφοσον ηξερα τα παραπανω....[/justify][justify]πιστευω να ημουν κατανοητος[/justify][justify]γιατυχον που ξεχασα κατι θα το γραψω η καποια αλλη απορια παλι θα απαντησω...μπορετε με το μειγμα το τελικο να κανετα και ποτακια κανονικα αρκει να εχετε καποια καλουπια..το μειγμα πρεπει να ειναι ετσι ωστε να χτιζεται...να μπορεις να κανεις διαφορα..οχι πολυ μαλακο δηλδ...[/justify][justify]επισης θα συναντησετε δυσκολιες στο μαλαγμα λογω του χαρτιου μην μασατε ομως γερα και οταν θα φτιαχνετε καποιο ποτ θα σας δυσκολεψει λιγο στο να κανεις λεια επιφανεια αυτο εειναι στον ανθρωπο το πως θα φτιαξει το μειγμα,απο τη στιγμη που θα βαλεις αυτα τα υλικα ..αν δεις οτι χρειαζεται τσιμεντο παραπανω για πιο ωραιο μειγμα η πιο δυνατο ποτ βαλτε τσιμεντο παραπανω...και στα αλλα υλικα..αμμος ομως δεν χρειαζεται πολυ,,,,στην ουσια καθολου...εγω εβαλα 2-3 χουφτιες(με τα 2 χερια) και το συγκεκριμενο που βλεπετε δεν σπαει με τιποτα....τις τρυπες η αλλες εμπνευσεις που εχετε τις κανετ οταν στεγνωσει ελαχιστα ωστε να μην χαλαει η λεια επιφανεια..(να μην φανετε το χαρτι δηλδ ..να φαινετε το τσιμεντο...[/justify][justify]αυτα ευχαριστω.....[/justify][justify]Υ.Γ.[/justify][justify]σκεφτομουν οτι ισως φτιαξω καποια ειδους βραχια με αυτο το υλικο η κατι παρομοιο ....[/justify]

Άβαταρ μέλους

Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 24 times
Been thanked: 39 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #2 από Harris » πριν από 5 χρόνια

Φιλε Κων/νε θα ηταν παρα πολυ καλο εαν μπορουσες αυτη την διαδικασια να την εχεις και με φωτογραφιες! Θα ηταν ενα παρα πολυ ωραιο άρθρο! Τι λες;

Σε ευχαριστουμε!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
konstantinos132
Shohin
Shohin

Δημοσίευση #3 από konstantinos132 » πριν από 5 χρόνια

ναι ειναι καλη ιδεα θα χρειαστει λιγος χρονος...ομως θα φτιαξω 3-4 φλατ ποτ για δασακια και θατο φωτογραφιζω συγχρονως...ομως ισως αργησω λιγο να το κανω...παντως θα το κανω οταν θα εχω τα υλικα και οτι χρειαζομαι για νατο φτιαξω...ειμαι ανεργος και αφραγκος επισης και μπαινει ανοιξη και υωρα ειναι που χρειαζομαι λεφτα για τα φυτα ...μεταφυτευσεις λπασματα και πολλα αλλα οπως ξερετε η ανοιξη η καλυτερη εποχη για το χομπι μας.μολις υγκεντρωσω ταυλικα θα το κανω....we got a deal

Άβαταρ μέλους

Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 24 times
Been thanked: 39 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #4 από Harris » πριν από 5 χρόνια

konstantinos132 έγραψε:ναι ειναι καλη ιδεα θα χρειαστει λιγος χρονος...ομως θα φτιαξω 3-4 φλατ ποτ για δασακια και θατο φωτογραφιζω συγχρονως...ομως ισως αργησω λιγο να το κανω...παντως θα το κανω οταν θα εχω τα υλικα και οτι χρειαζομαι για νατο φτιαξω...ειμαι ανεργος και αφραγκος επισης και μπαινει ανοιξη και υωρα ειναι που χρειαζομαι λεφτα για τα φυτα ...μεταφυτευσεις λπασματα και πολλα αλλα οπως ξερετε η ανοιξη η καλυτερη εποχη για το χομπι μας.μολις υγκεντρωσω ταυλικα θα το κανω....we got a deal

Ελπιζω να πανε ολα καλα! Οταν θα εισαι ετοιμος ανεβαζεις! :)
Θα περιμένουμε!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση #5 από Vasilhs » πριν από 5 χρόνια

Θα περιμένω πως και πως μια τέτοια παρουσίαση!!! Ευχαριστούμε Κωνσταντίνε

Άβαταρ μέλους

geogeo
Shohin
Shohin

Δημοσίευση #6 από geogeo » πριν από 5 χρόνια

Πολύ καλή ιδέα η δημιουργία τέτοιων δοχείων!!Εικόνα
Πάρα πολύ οικονομικά και πάνω απ’ όλα η χαρά το να κατασκευάζεις κάτι μόνος σου.

Παρακάτω είναι κάποια θέματα με την κατασκευή παρόμοιων δοχείων:
viewtopic.php?f=44&t=77
viewtopic.php?f=29&t=910
viewtopic.php?f=44&t=5230

Περιμένω να δω και την δική σου παρουσίαση! Να πάρω ιδέες...Εικόνα

[FONT=Arial Black]GEO_TH[/FONT] [FONT=Arial Black]bonsai pots[/FONT]

Άβαταρ μέλους

nancy
Shohin
Shohin

Δημοσίευση #7 από nancy » πριν από 5 χρόνια

geogeo έγραψε:Πολύ καλή ιδέα η δημιουργία τέτοιων δοχείων!!Εικόνα
Πάρα πολύ οικονομικά και πάνω απ’ όλα η χαρά το να κατασκευάζεις κάτι μόνος σου.

Παρακάτω είναι κάποια θέματα με την κατασκευή παρόμοιων δοχείων:
viewtopic.php?f=44&t=77
viewtopic.php?f=29&t=910
viewtopic.php?f=44&t=5230

Περιμένω να δω και την δική σου παρουσίαση! Να πάρω ιδέες...Εικόνα

+1

Άβαταρ μέλους

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Has thanked: 9 times
Been thanked: 15 times

Δημοσίευση #8 από Hfestion » πριν από 5 χρόνια

Σε ευχαριστούμε πολύ
Small Trees...
BIG DREAMS

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
konstantinos132
Shohin
Shohin

Δημοσίευση #9 από konstantinos132 » πριν από 5 χρόνια

βλεπω θελουν αρκετοι να το δουν θα προσπαθησω να το κανω γρηγορα...να και κανα 2 φωτος απο αλλα π[οτακια τετοια,χαρτινα...

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
konstantinos132
Shohin
Shohin

Δημοσίευση #10 από konstantinos132 » πριν από 5 χρόνια

ειχα αρκετες φωτος αλλα τις ψαχνω και δεν τις βρισκω...\

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
konstantinos132
Shohin
Shohin

Δημοσίευση #11 από konstantinos132 » πριν από 5 χρόνια

απο τη σελιδα που ανεφερε ο geogeo απο εκει μπηκα και τα εφτιαξα...μου το ειχαν συστησει απο ενα φορουμ και εκανα αυτο που εβλεπα χωρις το εργαλειο για ανακατεμα...τα δικα μου μπροστα στου geogeo ειναι τιποτα και φτιατηκαν αποτι καταλαβαινω με τον ιδιο σχεδον τροπο...εμενα μαρεσει πιο που για να κανω ποτ για τοπια ...φλατ δηλδ με ενα τοιχαλακι γυρω γυρω και του δινω και οτι σχημα θελω,ΑΛΛΑ εγω βλεπω οτι του geo ειναι πολυ καλυτερα και τον ιδιο τροπο....ισως εσυ φιλε μ geo εισαι καταλληλοτερος να κανεις μια παρουσιαση...εχω εντυπωσιαστει πως τα εχεις κανει ακριβως πού ωραια bonsai pots....πραγματικα φοβερα....

Άβαταρ μέλους

marios
Imperial
Imperial
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Δημοσίευση #12 από marios » πριν από 5 χρόνια

Για τοιχάκι τι χώμα/υλικό βάζεις;

Άβαταρ μέλους

geogeo
Shohin
Shohin

Δημοσίευση #13 από geogeo » πριν από 5 χρόνια

Πολύ ωραία και αυτά το ποτ!

Το να κάνω παρουσίαση, λίγο δύσκολο μιας και θα αργήσω πολύ να ξαναφτιάξω…

Μόνο κάποια πράγματα που παρατήρησα με τον καιρό:

Τις εφημερίδες πρώτα τις μούλιασα στο νερό ολόκληρες και μετά το μούλιασμα τις έκοψα κομματάκια με τα χέρια. Παρατήρησα ότι είναι πιο εύκολο αυτό.

Τα πολτοποίησα με το χέρι, με μια σπάτουλα (σου βγαίνει λίγο η πίστη βέβαια…). Τα πολτοποίησα πολύ καλά, μέχρι να φαίνονται οι ίνες του χαρτιού. Και χρησιμοποίησα ίση ποσότητα πολτού και τσιμέντου.

Τις τρύπες τις έκανα πιο μετά όπως κι εσύ. Είναι πιο εύκολο έτσι…

Για να γίνει στεγανό ο «Hombre» είχε βάλει μια ειδική ρητίνη. Εγώ τα πέρασα με ένα ειδικό αστάρι. Αν και η ρητίνη νομίζω είναι πιο καλή.

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
konstantinos132
Shohin
Shohin

Δημοσίευση #14 από konstantinos132 » πριν από 5 χρόνια

marios έγραψε:Για τοιχάκι τι χώμα/υλικό βάζεις;

με το ιδιο υλικο που κανω και τον πατο(ολοκληρο το ποτ δηλδ...

Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση #15 από Paulos » πριν από 5 χρόνια

'Βγαίνουν' πολύ χοντρά όμως ή κάνω λάθος;
[FONT=sans-serif][HIGHLIGHT=#ffffff]τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον[/HIGHLIGHT][/FONT]

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
konstantinos132
Shohin
Shohin

Δημοσίευση #16 από konstantinos132 » πριν από 5 χρόνια

geogeo έγραψε:Πολύ ωραία και αυτά το ποτ!

Το να κάνω παρουσίαση, λίγο δύσκολο μιας και θα αργήσω πολύ να ξαναφτιάξω…

Μόνο κάποια πράγματα που παρατήρησα με τον καιρό:

Τις εφημερίδες πρώτα τις μούλιασα στο νερό ολόκληρες και μετά το μούλιασμα τις έκοψα κομματάκια με τα χέρια. Παρατήρησα ότι είναι πιο εύκολο αυτό.

Τα πολτοποίησα με το χέρι, με μια σπάτουλα (σου βγαίνει λίγο η πίστη βέβαια…). Τα πολτοποίησα πολύ καλά, μέχρι να φαίνονται οι ίνες του χαρτιού. Και χρησιμοποίησα ίση ποσότητα πολτού και τσιμέντου.

Τις τρύπες τις έκανα πιο μετά όπως κι εσύ. Είναι πιο εύκολο έτσι…

Για να γίνει στεγανό ο «Hombre» είχε βάλει μια ειδική ρητίνη. Εγώ τα πέρασα με ένα ειδικό αστάρι. Αν και η ρητίνη νομίζω είναι πιο καλή.

κοιτα τωρα αυτες οι μκρες διαφορες πως κανουν μια μεγαλη διαφορα στα ποτ....αν τισ εκοβα κομματακια τιος εφημεριδες θα ηταν πιο συνεργασιμο το υλικο θα το επλαθα οπως ηθελα... και ισως γιαυτο καταφερες να κανεις μικρα ποτακια..και μικρα δηλδ...μετα εντυπωσιαστηκα με το ποσο λεια ηταν....και φταιει η ρητινη η το ασταρι...τι ρητινη ειναι αυτη?δεν εβαλες μεσα ινες πολυπροπυλενιου? η ρητινη ειναι που τα εκανε τοσο λεια σαν κεραμικα?παντως οταν υπαρχουν τα υλικα θα φτια ξω και θα ζητησω μερικες συμβουλες πως να τα κανω λεια αφου θα τα εχω τελειωσει στο χρωμα του τσιμεντου....απο κει και περα δεν κατεχα τι να κανω...ευχαριστω...μονο λιγη υπομονη μεχχρι να γινει αυτο ..λογω οιονομικου θεματος...

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
konstantinos132
Shohin
Shohin

Δημοσίευση #17 από konstantinos132 » πριν από 5 χρόνια

Paulos έγραψε:'Βγαίνουν' πολύ χοντρά όμως ή κάνω λάθος;
ναι βγαινουν γιαυτο και προτιμω ποτ για δασακια φλατ δηλδ με λιγο τοιχακι..ομως με καποιο τροπο ..οπωες ειπε ο φιλος μας πιο πανω αν κοψεις το χαρτι μετα το μουλιασμα με τα χερια σε μεγαλο βαθμο ισως τα καταφερεις και πιο λεπτα...γιατι το χαρτι ειναι αυτο που χαλαει την διαμορφωση.....οποτε αφου τα κοβει και με το χερι μετα το μουλιασμα ισως ειναι πιο ευκολο στο πλασιμο....ισως κανεις και εξαιρετικα ποτ...γιατι αντοχη εχουν..αυτο ειναι το μονο σιγουρο...και στο να μην σπανε αλλα και στη βροχη ...

Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση #18 από Paulos » πριν από 5 χρόνια

konstantinos132 έγραψε:
Paulos έγραψε:'Βγαίνουν' πολύ χοντρά όμως ή κάνω λάθος;
ναι βγαινουν γιαυτο και προτιμω ποτ για δασακια φλατ δηλδ με λιγο τοιχακι..ομως με καποιο τροπο ..οπωες ειπε ο φιλος μας πιο πανω αν κοψεις το χαρτι μετα το μουλιασμα με τα χερια σε μεγαλο βαθμο ισως τα καταφερεις και πιο λεπτα...γιατι το χαρτι ειναι αυτο που χαλαει την διαμορφωση.....οποτε αφου τα κοβει και με το χερι μετα το μουλιασμα ισως ειναι πιο ευκολο στο πλασιμο....ισως κανεις και εξαιρετικα ποτ...γιατι αντοχη εχουν..αυτο ειναι το μονο σιγουρο...και στο να μην σπανε αλλα και στη βροχη ...

θα το προσπαθήσω και εγώ! Ευχαριστούμε!!!
[FONT=sans-serif][HIGHLIGHT=#ffffff]τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον[/HIGHLIGHT][/FONT]

Άβαταρ μέλους

geogeo
Shohin
Shohin

Δημοσίευση #19 από geogeo » πριν από 5 χρόνια

Ναι αν πολτοποιήσεις το χαρτί, τότε μπορείς να το διαχειριστείς πολύ πιο εύκολα.

Ίνες πολυπροπυλενίου δεν έβαλα. Αλλά είναι καλή ιδέα να τις βάζεις. Τα κάνει πιο γερά.

Όσο για την ρητίνη:
Hombre έγραψε:REVINEX , δεν θυμαμαι καλα την τιμη , νομιζω 60-65 ευρω το μεγαλο και κανα τριανταρι το μικρο.

Το 1 κιλό που έψαξα κάνει 5€. Και προσφέρει μεγαλύτερη αντοχή, όπως και το αστάρι… (το οποίο το πέταξα και δεν ξέρω την μάρκα, αλλά αν πας και ρωτήσεις θα σου πουν).

Όσο για να γίνει πιο λείο, σημαντικό ρόλο παίζει να είναι καλά πολτοποιημένες οι εφημερίδες. Από εκεί και πέρα το να πιεστεί καλά το μείγμα μέσα στο καλούπι, για να μην υπάρχουν κενά.

Αν αφού στεγνώσει καλά και θέλεις να γίνει πιο λείο μπορείς να πάρεις ένα γυαλόχαρτο, "χοντρό" ή "λεπτό", ανάλογα… και να το τρίψεις. Εγώ το έκανα ειδικά στα σημεία όπου δεν υπήρχε καλούπι.

Μπορείς να πάρεις και λίγο στόκο (ένα μικρό κουτάκι κάνει κανά ευρώ) και να βάλεις στα όποια κενά και αφού στεγνώσει, να το τρίψεις με ένα "λεπτό" γυαλόχαρτο. Μπορείς να το κάνεις και παραπάνω από μία φορές για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Και μετά εφαρμόζεις το αστάρι ή την μπογιά ή ότι άλλο θες…

Άβαταρ μέλους

marios
Imperial
Imperial
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Δημοσίευση #20 από marios » πριν από 5 χρόνια

geogeo έγραψε:Ναι αν πολτοποιήσεις το χαρτί, τότε μπορείς να το διαχειριστείς πολύ πιο εύκολα.

Ίνες πολυπροπυλενίου δεν έβαλα. Αλλά είναι καλή ιδέα να τις βάζεις. Τα κάνει πιο γερά.

Όσο για την ρητίνη:
Hombre έγραψε:REVINEX , δεν θυμαμαι καλα την τιμη , νομιζω 60-65 ευρω το μεγαλο και κανα τριανταρι το μικρο.

Το 1 κιλό που έψαξα κάνει 5€. Και προσφέρει μεγαλύτερη αντοχή, όπως και το αστάρι… (το οποίο το πέταξα και δεν ξέρω την μάρκα, αλλά αν πας και ρωτήσεις θα σου πουν).

Όσο για να γίνει πιο λείο, σημαντικό ρόλο παίζει να είναι καλά πολτοποιημένες οι εφημερίδες. Από εκεί και πέρα το να πιεστεί καλά το μείγμα μέσα στο καλούπι, για να μην υπάρχουν κενά.

Αν αφού στεγνώσει καλά και θέλεις να γίνει πιο λείο μπορείς να πάρεις ένα γυαλόχαρτο, "χοντρό" ή "λεπτό", ανάλογα… και να το τρίψεις. Εγώ το έκανα ειδικά στα σημεία όπου δεν υπήρχε καλούπι.

Μπορείς να πάρεις και λίγο στόκο (ένα μικρό κουτάκι κάνει κανά ευρώ) και να βάλεις στα όποια κενά και αφού στεγνώσει, να το τρίψεις με ένα "λεπτό" γυαλόχαρτο. Μπορείς να το κάνεις και παραπάνω από μία φορές για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Και μετά εφαρμόζεις το αστάρι ή την μπογιά ή ότι άλλο θες…

Περιμένω ειλικρινά να δω φωτογραφίες με τις εργασίες!
Εικόνα

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση