bonsai pot απο χαρτι

Επιλογή γλάστρας (pot) για το μπονσάι μας.
Άβαταρ μέλους

DimItRisC
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από DimItRisC »

Πολύ όμορφες κατασκευές.
Εικόνα

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από konstantinos132 »

geogeo έγραψε:Ναι αν πολτοποιήσεις το χαρτί, τότε μπορείς να το διαχειριστείς πολύ πιο εύκολα.

Ίνες πολυπροπυλενίου δεν έβαλα. Αλλά είναι καλή ιδέα να τις βάζεις. Τα κάνει πιο γερά.

Όσο για την ρητίνη:
Hombre έγραψε:REVINEX , δεν θυμαμαι καλα την τιμη , νομιζω 60-65 ευρω το μεγαλο και κανα τριανταρι το μικρο.

Το 1 κιλό που έψαξα κάνει 5€. Και προσφέρει μεγαλύτερη αντοχή, όπως και το αστάρι… (το οποίο το πέταξα και δεν ξέρω την μάρκα, αλλά αν πας και ρωτήσεις θα σου πουν).

Όσο για να γίνει πιο λείο, σημαντικό ρόλο παίζει να είναι καλά πολτοποιημένες οι εφημερίδες. Από εκεί και πέρα το να πιεστεί καλά το μείγμα μέσα στο καλούπι, για να μην υπάρχουν κενά.

Αν αφού στεγνώσει καλά και θέλεις να γίνει πιο λείο μπορείς να πάρεις ένα γυαλόχαρτο, "χοντρό" ή "λεπτό", ανάλογα… και να το τρίψεις. Εγώ το έκανα ειδικά στα σημεία όπου δεν υπήρχε καλούπι.

Μπορείς να πάρεις και λίγο στόκο (ένα μικρό κουτάκι κάνει κανά ευρώ) και να βάλεις στα όποια κενά και αφού στεγνώσει, να το τρίψεις με ένα "λεπτό" γυαλόχαρτο. Μπορείς να το κάνεις και παραπάνω από μία φορές για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Και μετά εφαρμόζεις το αστάρι ή την μπογιά ή ότι άλλο θες…


τhanks geo!!!!!!!!!!

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από konstantinos132 »

Paulos έγραψε:
konstantinos132 έγραψε:
Paulos έγραψε:'Βγαίνουν' πολύ χοντρά όμως ή κάνω λάθος;
ναι βγαινουν γιαυτο και προτιμω ποτ για δασακια φλατ δηλδ με λιγο τοιχακι..ομως με καποιο τροπο ..οπωες ειπε ο φιλος μας πιο πανω αν κοψεις το χαρτι μετα το μουλιασμα με τα χερια σε μεγαλο βαθμο ισως τα καταφερεις και πιο λεπτα...γιατι το χαρτι ειναι αυτο που χαλαει την διαμορφωση.....οποτε αφου τα κοβει και με το χερι μετα το μουλιασμα ισως ειναι πιο ευκολο στο πλασιμο....ισως κανεις και εξαιρετικα ποτ...γιατι αντοχη εχουν..αυτο ειναι το μονο σιγουρο...και στο να μην σπανε αλλα και στη βροχη ...



θα το προσπαθήσω και εγώ! Ευχαριστούμε!!!

προσπαθησε το φιλε μου θα ικανοποπιοηθεις απο το αποτελεσμα και οτι απορια εχεις στειλε πμ η εδω ντελογο...να την λυσουμε...αντε καλη επιτυχια....

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από marios »

geogeo έγραψε:Ναι αν πολτοποιήσεις το χαρτί, τότε μπορείς να το διαχειριστείς πολύ πιο εύκολα.

Ίνες πολυπροπυλενίου δεν έβαλα. Αλλά είναι καλή ιδέα να τις βάζεις. Τα κάνει πιο γερά.

Όσο για την ρητίνη:
Hombre έγραψε:REVINEX , δεν θυμαμαι καλα την τιμη , νομιζω 60-65 ευρω το μεγαλο και κανα τριανταρι το μικρο.
Το 1 κιλό που έψαξα κάνει 5€. Και προσφέρει μεγαλύτερη αντοχή, όπως και το αστάρι… (το οποίο το πέταξα και δεν ξέρω την μάρκα, αλλά αν πας και ρωτήσεις θα σου πουν).

Όσο για να γίνει πιο λείο, σημαντικό ρόλο παίζει να είναι καλά πολτοποιημένες οι εφημερίδες. Από εκεί και πέρα το να πιεστεί καλά το μείγμα μέσα στο καλούπι, για να μην υπάρχουν κενά.

Αν αφού στεγνώσει καλά και θέλεις να γίνει πιο λείο μπορείς να πάρεις ένα γυαλόχαρτο, "χοντρό" ή "λεπτό", ανάλογα… και να το τρίψεις. Εγώ το έκανα ειδικά στα σημεία όπου δεν υπήρχε καλούπι.

Μπορείς να πάρεις και λίγο στόκο (ένα μικρό κουτάκι κάνει κανά ευρώ) και να βάλεις στα όποια κενά και αφού στεγνώσει, να το τρίψεις με ένα "λεπτό" γυαλόχαρτο. Μπορείς να το κάνεις και παραπάνω από μία φορές για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Και μετά εφαρμόζεις το αστάρι ή την μπογιά ή ότι άλλο θες…
Περιμένω ειλικρινά να δω φωτογραφίες με τις εργασίες!
[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/41.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

geogeo
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 15:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από geogeo »

Ναι αν πολτοποιήσεις το χαρτί, τότε μπορείς να το διαχειριστείς πολύ πιο εύκολα.

Ίνες πολυπροπυλενίου δεν έβαλα. Αλλά είναι καλή ιδέα να τις βάζεις. Τα κάνει πιο γερά.

Όσο για την ρητίνη:
Hombre έγραψε:REVINEX , δεν θυμαμαι καλα την τιμη , νομιζω 60-65 ευρω το μεγαλο και κανα τριανταρι το μικρο.
Το 1 κιλό που έψαξα κάνει 5€. Και προσφέρει μεγαλύτερη αντοχή, όπως και το αστάρι… (το οποίο το πέταξα και δεν ξέρω την μάρκα, αλλά αν πας και ρωτήσεις θα σου πουν).

Όσο για να γίνει πιο λείο, σημαντικό ρόλο παίζει να είναι καλά πολτοποιημένες οι εφημερίδες. Από εκεί και πέρα το να πιεστεί καλά το μείγμα μέσα στο καλούπι, για να μην υπάρχουν κενά.

Αν αφού στεγνώσει καλά και θέλεις να γίνει πιο λείο μπορείς να πάρεις ένα γυαλόχαρτο, "χοντρό" ή "λεπτό", ανάλογα… και να το τρίψεις. Εγώ το έκανα ειδικά στα σημεία όπου δεν υπήρχε καλούπι.

Μπορείς να πάρεις και λίγο στόκο (ένα μικρό κουτάκι κάνει κανά ευρώ) και να βάλεις στα όποια κενά και αφού στεγνώσει, να το τρίψεις με ένα "λεπτό" γυαλόχαρτο. Μπορείς να το κάνεις και παραπάνω από μία φορές για να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Και μετά εφαρμόζεις το αστάρι ή την μπογιά ή ότι άλλο θες…

GEO_TH bonsai pots
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από Paulos »

konstantinos132 έγραψε:
Paulos έγραψε:'Βγαίνουν' πολύ χοντρά όμως ή κάνω λάθος;
ναι βγαινουν γιαυτο και προτιμω ποτ για δασακια φλατ δηλδ με λιγο τοιχακι..ομως με καποιο τροπο ..οπωες ειπε ο φιλος μας πιο πανω αν κοψεις το χαρτι μετα το μουλιασμα με τα χερια σε μεγαλο βαθμο ισως τα καταφερεις και πιο λεπτα...γιατι το χαρτι ειναι αυτο που χαλαει την διαμορφωση.....οποτε αφου τα κοβει και με το χερι μετα το μουλιασμα ισως ειναι πιο ευκολο στο πλασιμο....ισως κανεις και εξαιρετικα ποτ...γιατι αντοχη εχουν..αυτο ειναι το μονο σιγουρο...και στο να μην σπανε αλλα και στη βροχη ...

θα το προσπαθήσω και εγώ! Ευχαριστούμε!!!
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από konstantinos132 »

Paulos έγραψε:'Βγαίνουν' πολύ χοντρά όμως ή κάνω λάθος;
ναι βγαινουν γιαυτο και προτιμω ποτ για δασακια φλατ δηλδ με λιγο τοιχακι..ομως με καποιο τροπο ..οπωες ειπε ο φιλος μας πιο πανω αν κοψεις το χαρτι μετα το μουλιασμα με τα χερια σε μεγαλο βαθμο ισως τα καταφερεις και πιο λεπτα...γιατι το χαρτι ειναι αυτο που χαλαει την διαμορφωση.....οποτε αφου τα κοβει και με το χερι μετα το μουλιασμα ισως ειναι πιο ευκολο στο πλασιμο....ισως κανεις και εξαιρετικα ποτ...γιατι αντοχη εχουν..αυτο ειναι το μονο σιγουρο...και στο να μην σπανε αλλα και στη βροχη ...

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από konstantinos132 »

geogeo έγραψε:Πολύ ωραία και αυτά το ποτ!

Το να κάνω παρουσίαση, λίγο δύσκολο μιας και θα αργήσω πολύ να ξαναφτιάξω…

Μόνο κάποια πράγματα που παρατήρησα με τον καιρό:

Τις εφημερίδες πρώτα τις μούλιασα στο νερό ολόκληρες και μετά το μούλιασμα τις έκοψα κομματάκια με τα χέρια. Παρατήρησα ότι είναι πιο εύκολο αυτό.

Τα πολτοποίησα με το χέρι, με μια σπάτουλα (σου βγαίνει λίγο η πίστη βέβαια…). Τα πολτοποίησα πολύ καλά, μέχρι να φαίνονται οι ίνες του χαρτιού. Και χρησιμοποίησα ίση ποσότητα πολτού και τσιμέντου.

Τις τρύπες τις έκανα πιο μετά όπως κι εσύ. Είναι πιο εύκολο έτσι…

Για να γίνει στεγανό ο «Hombre» είχε βάλει μια ειδική ρητίνη. Εγώ τα πέρασα με ένα ειδικό αστάρι. Αν και η ρητίνη νομίζω είναι πιο καλή.

κοιτα τωρα αυτες οι μκρες διαφορες πως κανουν μια μεγαλη διαφορα στα ποτ....αν τισ εκοβα κομματακια τιος εφημεριδες θα ηταν πιο συνεργασιμο το υλικο θα το επλαθα οπως ηθελα... και ισως γιαυτο καταφερες να κανεις μικρα ποτακια..και μικρα δηλδ...μετα εντυπωσιαστηκα με το ποσο λεια ηταν....και φταιει η ρητινη η το ασταρι...τι ρητινη ειναι αυτη?δεν εβαλες μεσα ινες πολυπροπυλενιου? η ρητινη ειναι που τα εκανε τοσο λεια σαν κεραμικα?παντως οταν υπαρχουν τα υλικα θα φτια ξω και θα ζητησω μερικες συμβουλες πως να τα κανω λεια αφου θα τα εχω τελειωσει στο χρωμα του τσιμεντου....απο κει και περα δεν κατεχα τι να κανω...ευχαριστω...μονο λιγη υπομονη μεχχρι να γινει αυτο ..λογω οιονομικου θεματος...
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από Paulos »

'Βγαίνουν' πολύ χοντρά όμως ή κάνω λάθος;
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από konstantinos132 »

marios έγραψε:Για τοιχάκι τι χώμα/υλικό βάζεις;

με το ιδιο υλικο που κανω και τον πατο(ολοκληρο το ποτ δηλδ...
Άβαταρ μέλους

geogeo
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 15:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από geogeo »

Πολύ ωραία και αυτά το ποτ!

Το να κάνω παρουσίαση, λίγο δύσκολο μιας και θα αργήσω πολύ να ξαναφτιάξω…

Μόνο κάποια πράγματα που παρατήρησα με τον καιρό:

Τις εφημερίδες πρώτα τις μούλιασα στο νερό ολόκληρες και μετά το μούλιασμα τις έκοψα κομματάκια με τα χέρια. Παρατήρησα ότι είναι πιο εύκολο αυτό.

Τα πολτοποίησα με το χέρι, με μια σπάτουλα (σου βγαίνει λίγο η πίστη βέβαια…). Τα πολτοποίησα πολύ καλά, μέχρι να φαίνονται οι ίνες του χαρτιού. Και χρησιμοποίησα ίση ποσότητα πολτού και τσιμέντου.

Τις τρύπες τις έκανα πιο μετά όπως κι εσύ. Είναι πιο εύκολο έτσι…

Για να γίνει στεγανό ο «Hombre» είχε βάλει μια ειδική ρητίνη. Εγώ τα πέρασα με ένα ειδικό αστάρι. Αν και η ρητίνη νομίζω είναι πιο καλή.

GEO_TH bonsai pots

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από marios »

Για τοιχάκι τι χώμα/υλικό βάζεις;

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από konstantinos132 »

απο τη σελιδα που ανεφερε ο geogeo απο εκει μπηκα και τα εφτιαξα...μου το ειχαν συστησει απο ενα φορουμ και εκανα αυτο που εβλεπα χωρις το εργαλειο για ανακατεμα...τα δικα μου μπροστα στου geogeo ειναι τιποτα και φτιατηκαν αποτι καταλαβαινω με τον ιδιο σχεδον τροπο...εμενα μαρεσει πιο που για να κανω ποτ για τοπια ...φλατ δηλδ με ενα τοιχαλακι γυρω γυρω και του δινω και οτι σχημα θελω,ΑΛΛΑ εγω βλεπω οτι του geo ειναι πολυ καλυτερα και τον ιδιο τροπο....ισως εσυ φιλε μ geo εισαι καταλληλοτερος να κανεις μια παρουσιαση...εχω εντυπωσιαστει πως τα εχεις κανει ακριβως πού ωραια bonsai pots....πραγματικα φοβερα....

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από konstantinos132 »

ειχα αρκετες φωτος αλλα τις ψαχνω και δεν τις βρισκω...\

Topic author
konstantinos132
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 188
Εγγραφή: 09 Ιουν 2010, 10:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από konstantinos132 »

βλεπω θελουν αρκετοι να το δουν θα προσπαθησω να το κανω γρηγορα...να και κανα 2 φωτος απο αλλα π[οτακια τετοια,χαρτινα...

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4462
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 232 times
Επικοινωνία:

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από Hfestion »

Σε ευχαριστούμε πολύ

nancy
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 07 Ιαν 2011, 10:24
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από nancy »

geogeo έγραψε:Πολύ καλή ιδέα η δημιουργία τέτοιων δοχείων!![img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smileys/Happy/11.gif[/img]
Πάρα πολύ οικονομικά και πάνω απ’ όλα η χαρά το να κατασκευάζεις κάτι μόνος σου.

Παρακάτω είναι κάποια θέματα με την κατασκευή παρόμοιων δοχείων:
http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=44&t=77
http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=29&t=910
http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=44&t=5230

Περιμένω να δω και την δική σου παρουσίαση! Να πάρω ιδέες...[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]
+1
Άβαταρ μέλους

geogeo
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 208
Εγγραφή: 27 Μαρ 2011, 15:51
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από geogeo »

Πολύ καλή ιδέα η δημιουργία τέτοιων δοχείων!![img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smileys/Happy/11.gif[/img]
Πάρα πολύ οικονομικά και πάνω απ’ όλα η χαρά το να κατασκευάζεις κάτι μόνος σου.

Παρακάτω είναι κάποια θέματα με την κατασκευή παρόμοιων δοχείων:
http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=44&t=77
http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=29&t=910
http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=44&t=5230

Περιμένω να δω και την δική σου παρουσίαση! Να πάρω ιδέες...[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... ooIM/3.gif[/img]

GEO_TH bonsai pots
Άβαταρ μέλους

Vasilhs
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 759
Εγγραφή: 20 Ιαν 2010, 14:03
Has thanked: 0
Been thanked: 4 times

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από Vasilhs »

Θα περιμένω πως και πως μια τέτοια παρουσίαση!!! Ευχαριστούμε Κωνσταντίνε
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: bonsai pot απο χαρτι

Δημοσίευση από Harris »

konstantinos132 έγραψε:ναι ειναι καλη ιδεα θα χρειαστει λιγος χρονος...ομως θα φτιαξω 3-4 φλατ ποτ για δασακια και θατο φωτογραφιζω συγχρονως...ομως ισως αργησω λιγο να το κανω...παντως θα το κανω οταν θα εχω τα υλικα και οτι χρειαζομαι για νατο φτιαξω...ειμαι ανεργος και αφραγκος επισης και μπαινει ανοιξη και υωρα ειναι που χρειαζομαι λεφτα για τα φυτα ...μεταφυτευσεις λπασματα και πολλα αλλα οπως ξερετε η ανοιξη η καλυτερη εποχη για το χομπι μας.μολις υγκεντρωσω ταυλικα θα το κανω....we got a deal
Ελπιζω να πανε ολα καλα! Οταν θα εισαι ετοιμος ανεβαζεις! :)
Θα περιμένουμε!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση