Πλέγμα αποστράγγισης

Επιλογή γλάστρας (pot) για το μπονσάι μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Πλέγμα αποστράγγισης

Δημοσίευση από alexcorfu »

Όσον αφορά τα δίχτυα ελαιοσυλλογής, τα ανέφερα διότι υπάρχει στην Κέρκυρα ένα μοντέλο που προτιμούν οι καλλιεργητές, το οποίο είναι πιο άκαμπτο από τη σίτα, είναι από μαύρο πλαστικό σχετικά σκληρό. Ένα κομματάκι τόσο όσο χρειάζεται για την τρύπα αποστράγγισης, είναι σχετικά άκαμπτο. Το "μάτι" του είναι γύρω στα 5-7 χιλ. Προσωπικά το χρησιμοποιώ και για κόσκινο όταν θέλω να αφαιρέσω τα μεγάλα πετραδάκια. Μοιάζει πολύ με αυτό της φωτογραφίας που παραθέτω από το διαδίκτυο. Προσοχή, όποιος ενδιαφερθεί και ρωτήσει, αν του πουν για το πράσινο δίχτυ, να μην ασχοληθεί καθόλου... Είναι μαλακό σαν ύφασμα, πολύ "αεράτο" και ελαφρύ και δε θα του χρησιμεύσει καθόλου ως πλέγμα αποστράγγισης! 
dixtia-mpalkoniou-mayro.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Πλέγμα αποστράγγισης

Δημοσίευση από marios »

Δημήτρης ΒΑΝ έγραψε:Καλησπέρα!

Οποιος θέλει σίτα για τα έντομα όπως λέει και ο Alex μπορώ να του στείλω , δεν ξερω βέβαια τα μεταφορικά και εάν συμφέρει . Εχω ξενοδοχείο και αρκετοί πελάτες περνάνε από μέσα οπότε αλλάζω συχνά... Αυτή τη στιγμή έχω ένα ρολό , μισοφαγωμένο γιατί το έχω ήδη χρησιμοποιήσει. Βέβαια είναι πολύ ψιλή η σίτα 1mm.   Μου κοστίζει 15 ευρώ το ρολό ( 220cm x 160cm ) και θα το βρείτε ευκολα σε καταστήματα με κουφώματα.
:text-thankyoublue:

προστέθηκε πρίν 25 δευτερόλεπτα:
ευχαριστούμε!!!

Δημήτρης ΒΑΝ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Δεκ 2015, 15:59
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Πλέγμα αποστράγγισης

Δημοσίευση από Δημήτρης ΒΑΝ »

Καλησπέρα!

Οποιος θέλει σίτα για τα έντομα όπως λέει και ο Alex μπορώ να του στείλω , δεν ξερω βέβαια τα μεταφορικά και εάν συμφέρει . Εχω ξενοδοχείο και αρκετοί πελάτες περνάνε από μέσα οπότε αλλάζω συχνά... Αυτή τη στιγμή έχω ένα ρολό , μισοφαγωμένο γιατί το έχω ήδη χρησιμοποιήσει. Βέβαια είναι πολύ ψιλή η σίτα 1mm.   Μου κοστίζει 15 ευρώ το ρολό ( 220cm x 160cm ) και θα το βρείτε ευκολα σε καταστήματα με κουφώματα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Πλέγμα αποστράγγισης

Δημοσίευση από alexcorfu »

Υπάρχει μία πλαστική σίτα για τα έντομα που μπαίνει στα κουφώματα. Είναι αρκετά ψιλή και βρίσκεται εύκολα. Για όσους και όσες κατοικούν στην επαρχία, μία πολύ καλή λύση είναι το πλαστικό δίχτυ που μαζεύουν τις ελιές. Μοιάζει πάρα πολύ με τη σίτα που χρησιμοποιείται στα διάφορα video από τους καλλιεργητές.

Topic author
Pads_V
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 13:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πλέγμα αποστράγγισης

Δημοσίευση από Pads_V »

Kostas έγραψε:Δεν βρίσκω πάντως σε κάποιο σωστό μέγεθος τρύπας... Όλες είναι πολύ μεγάλες.
Αυτο το προβλημα έχω κι εγώ. Το μόνο που έχω βρει που ισως βολευει διοτι εχει μικρο ματι και ειναι σχετικα φθηνο ειναι ο πλαστικος καμβας για χειροτεχνιες. Θα προμηθευθω τις επομενες μερες και θα ενημερωσω.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Πλέγμα αποστράγγισης

Δημοσίευση από Kostas »

Δεν βρίσκω πάντως σε κάποιο σωστό μέγεθος τρύπας... Όλες είναι πολύ μεγάλες.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πλέγμα αποστράγγισης

Δημοσίευση από Sim62 »

Lazorik έγραψε:Σε χρωματοπωλεία/μαγαζιά με εργαλεία θα βρεις διάφορες πλαστικές σίτες.
Και εννοείται παίρνεις με το μέτρο και τα κόβεις μόνος σου όσο μέγεθος τα θέλεις.
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Πλέγμα αποστράγγισης

Δημοσίευση από Lazorik »

Σε χρωματοπωλεία/μαγαζιά με εργαλεία θα βρεις διάφορες πλαστικές σίτες.

Topic author
Pads_V
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: 22 Σεπ 2016, 13:13
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Πλέγμα αποστράγγισης

Δημοσίευση από Pads_V »

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια εναλλακτική με το σωστή διάμετρο ματιού πέρα από αγορά πλέγματος από το εξωτερικό;
Αν όχι υπάρχει κάποιο μαγαζί στην Αθήνα που θα μπορούσα να προμηθευτώ;
Απάντηση