WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Συναντήσεις εργασίας των μελών (workshops)
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από RiaDr »

Υποψιάζομαι πως θα γίνεται χαμός, αλλά όλοι οι καλοί χωράνε (Μεγάλο το πάρκο...)!


ΥΓ Όσοι έχετε κουράγιο να ...γράψετε χιλιόμετρα, φέρτε και τα πιτσιρίκια σας μαζί, σίγουρα θα περάσουν καλά στη λιακάδα! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... ouphug.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από karesansui »

thanos75 έγραψε:Γνωρίζουμε ότι υπάρχει παράλληλη εκδήλωση στην Ακαδημία Πλάτωνος αυτή την Κυριακή;
Η θεματολογία είναι κοινή "Γιορτή πρασίνου στην Ακαδημία Πλάτωνος" με διάφορες εκδηλώσεις όλη μέρα (ομάδα atenistas green - Γεωπ.Πανεπ. Αθηνών). Θα μαζετεί πολύς κόσμος, θα είναι ωραία, αρκεί να μπορέσουμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε.

Αυτό δεν το γνώριζα αλλά, είναι μια καλή ευκαιρία να μας γνωρίσουν και να έχουμε μια γόνιμη ανταλλαγή απόψεων. Εξάλλου με παρόμοιο αν όχι το ίδιο αντικείμενο ασχολούμαστε [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]

http://www.bonsaiforum.gr/viewtopic.php?f=51&t=6265
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από thanos75 »

Γνωρίζουμε ότι υπάρχει παράλληλη εκδήλωση στην Ακαδημία Πλάτωνος αυτή την Κυριακή;
Η θεματολογία είναι κοινή "Γιορτή πρασίνου στην Ακαδημία Πλάτωνος" με διάφορες εκδηλώσεις όλη μέρα (ομάδα atenistas green - Γεωπ.Πανεπ. Αθηνών). Θα μαζετεί πολύς κόσμος, θα είναι ωραία, αρκεί να μπορέσουμε να κάνουμε αυτά που θέλουμε.

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Καλησπερα,αλλαξε τελικα μερος το workshop βλεπω,δεν θα γινει στη Λ.Μαραθωνος,αλλα στην Ακαδημια Πλατωνος...μια χαρα! εχω γρηγορη προσβαση... Σκεφτομαι να φερω τα 2 τελευταια κομματια οπου ασχοληθηκα,να ακουσω γνωμες και συμβουλες...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από Harris »

Να το φέρεις εάν μπορείς είναι καλο

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από thanos75 »

Harris έγραψε:
...Το πυξάρι να το φέρεις.
και εγώ έλεγα αυτό να αφήσω πίσω. Εντάξει, θα τα βάλω όλα στον ώμο και θα τα φέρω... να πάρουν και αυτά τον αέρα τους [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... e_wink.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από Harris »

thanos75 έγραψε:έχει εύκολη πρόσβαση ώστε να πλησιάσουμε με το αυτοκίνητο ή να μην κουβαλήσουμε πολύ πράγμα; Γιατί ακόμα είναι όλα σε μεγάλες γλάστρες όχι σε ποτ [ Εικόνα ]
Θα σε βοηθήσουμε και εμείς. :)

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- Τετ Απρ 13, 2016 9:11 pm --

Το πυξάρι να το φέρεις.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από karesansui »

thanos75 έγραψε:έχει εύκολη πρόσβαση ώστε να πλησιάσουμε με το αυτοκίνητο ή να μην κουβαλήσουμε πολύ πράγμα; Γιατί ακόμα είναι όλα σε μεγάλες γλάστρες όχι σε ποτ [ Εικόνα ]

Η πρόσβαση στην είσοδο του πάρκου είναι ευχερής αλλά, θα διανύσεις κάποια απόσταση μέχρι την τοποθεσία που θα στηθεί το εργαστήρι.
Θα συμβούλευα να επιλέξεις τα ελαφρότερα δοχεία για πιό εύκολη μεταφορά!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από thanos75 »

έχει εύκολη πρόσβαση ώστε να πλησιάσουμε με το αυτοκίνητο ή να μην κουβαλήσουμε πολύ πράγμα; Γιατί ακόμα είναι όλα σε μεγάλες γλάστρες όχι σε ποτ [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... nfused.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από Harris »

panixoras έγραψε:[ Εικόνα ] εσω ετοιμος......[ Εικόνα ]

Το ξερω γεννηθηκες ετοιμος!! Δες τον χάρτη πως θα έρθετε!!! :)

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- Τετ Απρ 13, 2016 2:41 pm --
thanos75 έγραψε:Λοιπόν, για να είμαστε προετοιμασμένοι, όπως λέει ο Χάρης, πρόκειται να φέρω τα παρακάτω δεντράκια:

ΦΥΛΛΟΒΟΛΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ. Το άγνωστο δεντράκι που παρουσίασα στο viewtopic.php?f=9&t=8385
_20160409.jpg
να το δούμε από κοντά μήπως βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα για το είδος του και για την αντιμετώπιση που χρειάζεται τους επόμενους μήνες (κατευθύνσεις για κορφολόγηση κλπ)

ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ΝΑΝΑ. Την έχω παρουσιάσει στο viewtopic.php?f=48&t=8268
_20160411.jpg
Μετά την μεταφύτευση που της έκανα έχει ζοριστεί λίγο και έχει μείνει στάσιμη. Νομίζω πως είναι κατάλληλη εποχή για τα εσπεριδοειδή για κλάδεμα. Νομίζω ότι το χρειάζεται για να ελαφρύνει λίγο.

ΠΥΞΑΡΙ. Για στυλ με πολλαπλούς κορμούς. Το έχω παρουσιάσει στο viewtopic.php?f=48&t=8337
_20160312.jpg
Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι κατάλληλη εποχή, αλλά νομίζω ένα καθάρισμα χαμηλά στους κορμούς που θα επιλέξουμε για διατήρηση δεν θα του κάνει κακό.

ΤΣΙΝΤΟΝΙΑ. Την παρουσίασα στο viewtopic.php?f=9&t=8339
_20160312.jpg
έχει χάσει τα λουλούδια της και νομίζω ότι μπορεί να κλαδευτεί ελαφρά για να μπει στο σωστό δρόμο...

Αυτά, γιατί δεν βρήκα μπακαζιέρα. Τα υπόλοιπα θεωρητικά με ερωτήσεις απουσία του ενδιαφερόμενου. [ Εικόνα ]


Εαν εχεις πρόβλημα με την νεα διεύθυνση που θα γινει το WORKSHOP πάρε με τηλ.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από florian »

Τέλεια, ακομα καλτερα, φερτε και αντιηλιακο!!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από Harris »

Εάν μπορείτε να φέρετε κανένα τραπεζάκι ή καρέκλα (ή και τα 2 θα βολέψει).
Το workshop θα γίνει σε άλλο σημείο από το περσινό, θα είναι λίγο πιο μέσα απο την είσοδο που φαίνεται πιο κάτω στον διαδραστικό χάρτη. Είναι ένα σημείο που ανακάλυψε ο Νίκος, γι 'αυτό καλό είναι να έχετε και κάποιο κινητό μήπως δεν μας δείτε.

Επίσης:Μπορείτε να δείτε την είσοδο μέσω googlemap σε διαδραστικό χάρτη :
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από Kostas »

thanos75 έγραψε:Λοιπόν, για να είμαστε προετοιμασμένοι, όπως λέει ο Χάρης, πρόκειται να φέρω τα παρακάτω δεντράκια:

ΦΥΛΛΟΒΟΛΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ. Το άγνωστο δεντράκι που παρουσίασα στο viewtopic.php?f=9&t=8385
_20160409.jpg
να το δούμε από κοντά μήπως βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα για το είδος του και για την αντιμετώπιση που χρειάζεται τους επόμενους μήνες (κατευθύνσεις για κορφολόγηση κλπ)

ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ΝΑΝΑ. Την έχω παρουσιάσει στο viewtopic.php?f=48&t=8268
_20160411.jpg
Μετά την μεταφύτευση που της έκανα έχει ζοριστεί λίγο και έχει μείνει στάσιμη. Νομίζω πως είναι κατάλληλη εποχή για τα εσπεριδοειδή για κλάδεμα. Νομίζω ότι το χρειάζεται για να ελαφρύνει λίγο.

ΠΥΞΑΡΙ. Για στυλ με πολλαπλούς κορμούς. Το έχω παρουσιάσει στο viewtopic.php?f=48&t=8337
_20160312.jpg
Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι κατάλληλη εποχή, αλλά νομίζω ένα καθάρισμα χαμηλά στους κορμούς που θα επιλέξουμε για διατήρηση δεν θα του κάνει κακό.

ΤΣΙΝΤΟΝΙΑ. Την παρουσίασα στο viewtopic.php?f=9&t=8339
_20160312.jpg
έχει χάσει τα λουλούδια της και νομίζω ότι μπορεί να κλαδευτεί ελαφρά για να μπει στο σωστό δρόμο...

Αυτά, γιατί δεν βρήκα μπακαζιέρα. Τα υπόλοιπα θεωρητικά με ερωτήσεις απουσία του ενδιαφερόμενου. [ Εικόνα ]

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/angry/6393.gif[/img] Έχεις ωραία κομμάτια. Καλές οι επιλογές σου.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από RiaDr »

Να τα φέρεις, να τα φέρεις! Θα έχει και υπέροχο καιρό απ' ό,τι φαίνεται...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από thanos75 »

Λοιπόν, για να είμαστε προετοιμασμένοι, όπως λέει ο Χάρης, πρόκειται να φέρω τα παρακάτω δεντράκια:

ΦΥΛΛΟΒΟΛΟ ΝΑΥΠΛΙΟΥ. Το άγνωστο δεντράκι που παρουσίασα στο viewtopic.php?f=9&t=8385
_20160409.jpg
να το δούμε από κοντά μήπως βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα για το είδος του και για την αντιμετώπιση που χρειάζεται τους επόμενους μήνες (κατευθύνσεις για κορφολόγηση κλπ)

ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑ ΝΑΝΑ. Την έχω παρουσιάσει στο viewtopic.php?f=48&t=8268
_20160411.jpg
Μετά την μεταφύτευση που της έκανα έχει ζοριστεί λίγο και έχει μείνει στάσιμη. Νομίζω πως είναι κατάλληλη εποχή για τα εσπεριδοειδή για κλάδεμα. Νομίζω ότι το χρειάζεται για να ελαφρύνει λίγο.

ΠΥΞΑΡΙ. Για στυλ με πολλαπλούς κορμούς. Το έχω παρουσιάσει στο viewtopic.php?f=48&t=8337
_20160312.jpg
Δεν είμαι σίγουρος ότι είναι κατάλληλη εποχή, αλλά νομίζω ένα καθάρισμα χαμηλά στους κορμούς που θα επιλέξουμε για διατήρηση δεν θα του κάνει κακό.

ΤΣΙΝΤΟΝΙΑ. Την παρουσίασα στο viewtopic.php?f=9&t=8339
_20160312.jpg
έχει χάσει τα λουλούδια της και νομίζω ότι μπορεί να κλαδευτεί ελαφρά για να μπει στο σωστό δρόμο...

Αυτά, γιατί δεν βρήκα μπακαζιέρα. Τα υπόλοιπα θεωρητικά με ερωτήσεις απουσία του ενδιαφερόμενου. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/dance.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από panixoras »

Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από Harris »

Ευχαριστούμε Παναγιώτη για τις πληροφορίες. Είναι μια καλή εποχή για μεταφυτεύσεις των δέντρων μας!
Όποιος σκέφτεται να φέρει δέντρο να το ανεβάσει φωτογραφία να το δούμε για να το επεξεργαστούμε λιγάκι.

Φυσικά είναι ΔΩΡΕΑΝ χωρίς "κρυφές" χρεώσεις. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/gelio3d.gif[/img]

Ο διαδραστικός χάρτης Μοναστηριού 140, Αθήνα 104 42
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

WORKSHOP BONSAIFORUM 17 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2016

Δημοσίευση από karesansui »

aprilios.jpg
Απρίλιος! Ο ανοιξιάτικος μήνας, ο μήνας των λουλουδιών ( εξ ού και η ονομασία του στα λατινικά Aprillis απο το ρήμα aperire = ανοίγω )
Μήνας τραγουδισμένος από τους ποιητές και τον λαό μας. "Έστησε ο Έρωτας χορό με τον Ξανθό Απρίλη "
Το bonsaiforum στήνει τον δικό του ...χορό με τα μπονσάι μας, την Κυριακή 17 του Απρίλη, γύρω στις 10:30 στην Ακαδημία Πλάτωνος

Ελάτε όλοι να απαντήσουμε την Άνοιξη με τα μικρά μας δεντράκια!

Θα είμαστε όλοι εκεί !!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Απάντηση