Δασάκι με ginkgo biloba

Σαϊκέι Τοπίο σε Μικρογραφία και ο,τι έχει σχέση.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Δασάκι με ginkgo biloba

Δημοσίευση από Lazorik »

Εγώ περίμενα να μου πείτε ότι είναι πολύ αραιά τοποθετημένα  :). Μπορεί η φωτογραφία να ξεγελάει αλλά το ποτ είναι περίπου 50x40 και σχεδόν ασήκωτο, τα δεντράκια έχουν πολύ χώρο να αναπτυχθούν γιατί έχουν μικρές ρίζες και ελάχιστα κλαδιά ακόμα. Πιο πυκνά θα φαίνονταν πιο ρεαλιστικά νομίζω σαν αλλά προτίμησα για αρχή να τους δώσω χώρο για να μεγαλώσουν. Με την ευκαιρία, ένα ωραίο άρθρο του Βαλαβάνη για δασάκια που πέτυχα ψάχνοντας ιδέες https://valavanisbonsaiblog.com/2014/03 ... st-bonsai/
και μια φωτογραφία για να φανεί το μέγεθος του ποτ
IMG_20180426_161725.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Δασάκι με ginkgo biloba

Δημοσίευση από Harris »

Πολλά τα δεντράκια για ένα τόσο μικρο γλαστράκι. Να εβγαζες 3 ή   5  να τα εβαζες σε ένα άλλο γλαστράκι.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Δασάκι με ginkgo biloba

Δημοσίευση από Lazorik »

Το ποτ είχε μείνει άδειο από το περασμένο καλοκαίρι, αφού το δασάκι με τις σεκόγιες που είχα προσπαθήσει να φτιάξω δεν άντεξε τις υψηλές θερμοκρασίες, οπότε είπα να κάνω μια νέα προσπάθεια με ένα πιο ανθεκτικό και αγαπημένο είδος.
IMG_20180422_164514.jpg
Έχει βέβαια πολύ πρώιμη μορφή, ίσως στο μέλλον αν πάνε όλα καλά και με μερικές παρεμβάσεις αποκτήσει περισσότερο ενδιαφέρον.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση