Saikei - το πρώτο μου

Σαϊκέι Τοπίο σε Μικρογραφία και ο,τι έχει σχέση.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

mariaoz
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 323
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012, 21:21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από mariaoz »

Καλύτερο έτσι. Όμορφο έχει γίνει.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από Hfestion »

florian έγραψε:Χαχαχα μόνο γύψος του λείπει! Φερ το στη επόμενη συνάντηση να υπογράψουμε :-)
Μπράβο πάντως για τις ιδέες. Από μένα έχεις αποκτήσει όπως και δηποτε τον τίτλο "Mcguyver" τον Bonsai" ;-)



Αν θες να υπογρψεις σε γύψο υπαρχει χώρος αλλά οχι στο τοπιο που βλέπεις.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από Harris »

Bravo Δώρη!!! Είναι και πιο ωραίο έτσι! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από RiaDr »

Ω... αποκαλυπτήρια! Μ' αρέσει πολύ όταν φτιάχνει κάποιος κάτι πέρα απ' τα συνηθισμένα, είδατε πόσες πρωτότυπες ιδέες/προτάσεις ακούστηκαν ήδη; Μπράβο Δώρη, καλή συνέχεια και να μας ενημερώνεις για την εξέλιξή του!
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από florian »

Χαχαχα μόνο γύψος του λείπει! Φερ το στη επόμενη συνάντηση να υπογράψουμε :-)
Μπράβο πάντως για τις ιδέες. Από μένα έχεις αποκτήσει όπως και δηποτε τον τίτλο "Mcguyver" τον Bonsai" ;-)

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από Hfestion »

karesansui έγραψε:Η κατασκευή σου, μιας και την ...έζησα απο κοντά, είναι αξιόλογη και με φαντασία!
Να έχεις υπόψη σου πως πέρα απο τις τεχνικές στήριξης που αναφέρεις, το πότισμα είναι ένα δύσκολο θέμα με αυτές τις βραχώδεις κατασκευές!
Πλήν όμως η ...φύση προνοεί!
Ο βράχος αυτός που κουβάλησε ο Φλόριαν απο το βουνό και ευγενικά παραχώρησε, είναι πορώδης.
Επομένως αν τον τοποθετήσεις σε ένα δοχείο συνέχεια γεμάτο με νερό, ο βράχος ρουφάει το νερό σαν σφουγγάρι και κρατάει πάντα μια υγρασία.
Το πότισμα πρέπει να γίνεται με καταιονισμό (κατάβρεγμα απο ψηλά) οπότε τα αυτόματα μπέκ ποτίσματος σαν βροχή εδώ προσφέρουν πολλές υπηρεσίες, αλλοιώς χειροκίνητα...

Είναι ακόμα η απαρχή αλλά αυτή η κατασκευή έχει πολλές προοπτικές για κάτι το εντυπωσιακό!
Καλη η ιδέα σου, θα βρω ένα δοχείο να τον τοποθετήσω που να εχει συνέχεια νερό.

-- 20 Δεκ 2013, 21:27 --
Harris έγραψε:
Η προσπαθεια του hfestion ειναι πραγματικά πολυ καλή όμως το δέντρο θελει αρκετο κλάδεμα γιατι ειναι αρκετα μεγαλο σε σχεση με τον βραχο και δεν υπάρχει αρμονία. Επισης θα βοηθουσε το δέντρο γιατι με τις λιγες ριζες που εμειναν θα έχει λιγότερο φυλλωμα να τραφεί.

Ακόμα μια καλή ιδεα του Florian είναι να γεμισει σε μερικα σημεια ο βραχος με moss θα του ταίριαζε!

Μια άλλη ιδέα θα ήταν να κανεις τρυπες στον βράχο να βάλεις σιδερα. Να μπορεσεις ετσι να φτιάξεις ενα 'μπαλκόνι΄ και επανω εκει να βαλεις το δέντρο σου ωστε να εχεις μεγαλυτερη επιφάνεια να καλύψουν οι ρίζες.


Παντως αυτο που θα έκανα και στο ειπα και στην συνάντηση είναι οτι πρέπει να γίνει μικρότερο με κλάδεμα.

Ευχαριστουμε για την παρουσίαση!!!

Σε ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λόγια. Την Κυριακή μαζι με κάποιες βελτιώσεις θα κάνω και μικρη διαμόρφωση στο πάνω δεντρο, όντως θελει κλάδεμα. Η ιδέα το Φλοριαν και με τα Moss είναι απαραίτητη. Χαρη καλή ηιδεα σου να φτιάξω κάτι σαν μπαλκόνι, αλλα αφου δεν έγινε στην αρχή τώρα ειναι δύσκολο να γίνει.

-- 20 Δεκ 2013, 21:35 --
Nikolas6997 έγραψε:Πολύ ωραία κατασκευή, αλλά κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να άνοιγες τρύπες με αρίδα 18 mm τού μπετό σε πυκνή διάταξη και να σμιλευτεί δια να χωρεί χώμα ούτως ώστε να διατηρηθούν τα φυτά.. Φαίνεται ότι είναι πορώδες πέτρωμα όπως αναφέρει και ο Παναγιώτης από τα ξεραμένα ίχνη moss στο κάτω μέρος.. Είναι μιά ωραία σύνθεση Hfestion... Συγχαρητήρια. [ Εικόνα ]
Σε ευχαριστώ πολύ Νικόλα, καλη η ιδέα σου τωρα ομωε δεν μπορω να το πειράξω άλλο. Είναι το πρώτο μου, το επόμενο θα το μελετήσω περισσότερο

-- 20 Δεκ 2013, 21:39 --
CaptainAmerica έγραψε:Θα μου άρεσε και εμένα με μικρότερο σε φύλλωμα δέντρο. Φοβερή και η πέτρα!
Δεν εχει ξεκινήσει ακομα η διαμορφωση... Τα μπράβο για την πετρα πανε στον florian

-- 20 Δεκ 2013, 21:43 --
Ifikratis έγραψε:Bravo στον Florian που σας χάρισε τέτοιες ωραίες πέτρες! Δώρη μια χαρά ξεκίνησες , έχει μέλλον. Μου αρέσει σαν σκέψη.
Η τεχνη των bonsai είναι για να κάνει φιλίες.
Άν καταφερω να το κρατήσω ζωντανό θα γίνει πολύ ωραίο

-- 20 Δεκ 2013, 21:46 --
florian έγραψε:Πολλές ευχαριστίες βρε παιδιά... Σιγά, δέχομαι και παραγγελίες για πέτρες ;-) μιας και είμαι κάθε μέρα στο βούνο τις μαζέυω χωρίς κόπο!
Τώρα για τους έμπειρους, μήπως αντί να τρυπίσεις τη πέτρα θα ήταν εφικτό να πέραστεί λέπτος σώληνας, στον οποίο κάνεις και τρύπες και να ποτιστούν με σύρριγα. Κάπως όπως στην εικόνα...



Πολυ καλη η ιδεα σου. Μπράβο!!!

-- 21 Δεκ 2013, 17:22 --

Οι εργασίες συνεχίζονται....

Ο πανω γιουνιπερος στερεωθηκε αρχικά με ενα ειδος γαζας βαμβακερής και καθολου ελαστικής. Τοποθετήθηκε αλλη μια πέτρα, έγινε ενας ναρθικας απο φλιο πευκου και πρόσθεσα στα κενά που δημιουργηθηκαν μιγμα απο κομποστ και τυρφη. Τελος τυλίχθηκε με την βαμβακερη γαζα που σαν ανέφερα και μετα εβακα και εκαστικο επίδεσμο. Από πανω εβαλα moss που το στεριώσα με σύρμα.
Δημιουργησα μια κωνικοτητα και οταν ποτιζω τον επανω γιουνιπερο ποτίζονται και οι υπόλοιποι.
Νομίζω οτι η επιβιωση της σύνθεσης ειναι σε καλο δρόμο.

Τωρα σιγα σιγα ξεκιναει η διαμόρφωση.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από karesansui »

Φανταστικό σαν σύλληψη, εύκολο στην εκτέλεση!!!
Μπράβο Φλόριαν!!! Ευχαριστούμε για την ιδέα.[img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... oIM/41.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

florian
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: 10 Ιουν 2013, 09:41
Τοποθεσία: Athens - Varkiza
Has thanked: 12 times
Been thanked: 10 times

Re: Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από florian »

Πολλές ευχαριστίες βρε παιδιά... Σιγά, δέχομαι και παραγγελίες για πέτρες ;-) μιας και είμαι κάθε μέρα στο βούνο τις μαζέυω χωρίς κόπο!
Τώρα για τους έμπειρους, μήπως αντί να τρυπίσεις τη πέτρα θα ήταν εφικτό να πέραστεί λέπτος σώληνας, στον οποίο κάνεις και τρύπες και να ποτιστούν με σύρριγα. Κάπως όπως στην εικόνα...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Ifikratis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 229
Εγγραφή: 30 Ιουν 2010, 14:12
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από Ifikratis »

Bravo στον Florian που σας χάρισε τέτοιες ωραίες πέτρες! Δώρη μια χαρά ξεκίνησες , έχει μέλλον. Μου αρέσει σαν σκέψη.
Η ημιμάθεια χείρων εστί και αυτής ταύτης της αμαθείας
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Θα μου άρεσε και εμένα με μικρότερο σε φύλλωμα δέντρο. Φοβερή και η πέτρα!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από Hfestion »

Η αλήθεια είναι ότι χωρίς την πέτρα του Φλόριαν δεν θα είχα τίποτα.
Σε ευχαριστώ πολύ και να ξέρεις ότι κάτι εχω στο μυαλό μου για σένα.
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Πολύ ωραία κατασκευή, αλλά κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να άνοιγες τρύπες με αρίδα 18 mm τού μπετό σε πυκνή διάταξη και να σμιλευτεί δια να χωρεί χώμα ούτως ώστε να διατηρηθούν τα φυτά.. Φαίνεται ότι είναι πορώδες πέτρωμα όπως αναφέρει και ο Παναγιώτης από τα ξεραμένα ίχνη moss στο κάτω μέρος.. Είναι μιά ωραία σύνθεση Hfestion... Συγχαρητήρια. [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... IM/103.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από Harris »

Ευχαριστώ και εγω το Florian για τις πέτρες που μου ευγενικά μου έδωσε. Ελπίζω να βρω χρόνο να φτιάξω κάποιο τοπιο για να το βάλω στο νεο μου σταντ μιας και δεν εχω κανενα αξιολογο προ-μπονσαι / μπονσαι. Ολα με το καιρό τους! :P

Η προσπαθεια του hfestion ειναι πραγματικά πολυ καλή όμως το δέντρο θελει αρκετο κλάδεμα γιατι ειναι αρκετα μεγαλο σε σχεση με τον βραχο και δεν υπάρχει αρμονία. Επισης θα βοηθουσε το δέντρο γιατι με τις λιγες ριζες που εμειναν θα έχει λιγότερο φυλλωμα να τραφεί.

Ακόμα μια καλή ιδεα του Florian είναι να γεμισει σε μερικα σημεια ο βραχος με moss θα του ταίριαζε!

Μια άλλη ιδέα θα ήταν να κανεις τρυπες στον βράχο να βάλεις σιδερα. Να μπορεσεις ετσι να φτιάξεις ενα 'μπαλκόνι΄ και επανω εκει να βαλεις το δέντρο σου ωστε να εχεις μεγαλυτερη επιφάνεια να καλύψουν οι ρίζες.


Παντως αυτο που θα έκανα και στο ειπα και στην συνάντηση είναι οτι πρέπει να γίνει μικρότερο με κλάδεμα.

Ευχαριστουμε για την παρουσίαση!!!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από karesansui »

Η κατασκευή σου, μιας και την ...έζησα απο κοντά, είναι αξιόλογη και με φαντασία!
Να έχεις υπόψη σου πως πέρα απο τις τεχνικές στήριξης που αναφέρεις, το πότισμα είναι ένα δύσκολο θέμα με αυτές τις βραχώδεις κατασκευές!
Πλήν όμως η ...φύση προνοεί!
Ο βράχος αυτός που κουβάλησε ο Φλόριαν απο το βουνό και ευγενικά παραχώρησε, είναι πορώδης.
Επομένως αν τον τοποθετήσεις σε ένα δοχείο συνέχεια γεμάτο με νερό, ο βράχος ρουφάει το νερό σαν σφουγγάρι και κρατάει πάντα μια υγρασία.
Το πότισμα πρέπει να γίνεται με καταιονισμό (κατάβρεγμα απο ψηλά) οπότε τα αυτόματα μπέκ ποτίσματος σαν βροχή εδώ προσφέρουν πολλές υπηρεσίες, αλλοιώς χειροκίνητα...

Είναι ακόμα η απαρχή αλλά αυτή η κατασκευή έχει πολλές προοπτικές για κάτι το εντυπωσιακό!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Saikei - το πρώτο μου

Δημοσίευση από Hfestion »

Μια νεα σελίδα ξεκιναω να γραφω με επικεφαλίδα "Σαικει". Το τοπιο που βλέπετε ειναι το πρώτο μου και το έφτιαξα στην τελευταία μας συνάντηση. Σαν πρωτη μου εντυπώση, διακρίνω οτι εκτός απο το κομμάτι της διαμόρφωσης θα πρεπει καποιος να πάρει σοβαρα υπόψη του την επιβίωση των δεντρων. Το χώμα ειβαι λιγο και ανά πάσα στιγμή μπορεί το τοπίο να μην εχει κσθολιυ υγρασία με αποτέλεσμα να ξεραθεί

Στην περίπτωση μου χρησιμοποιείσα λάσπη που την εφτιαξε ο Παναγιώτης για να χτισω λιγο χωρο και να τοποθετηθούν τα τρία δεντράκια. Χρησιμοποιείσα χωμα χωρίς καθολου ανόργανα για να κρατάει υγρασια και τέλος κάλυψα ολα τα δεβτρακθα με μοςς. Το πανω δεντρο ειβαι κυριολεκτικά γατζομενο στον βράχο. Για να το βοηθήσω το στεριώσα με ένα κομμάτι γάστρας. Την Κυριακή εχω σκοπο να την αντικαθιστησω με ελαστικο επίδεσμο και να τον καλύψω με μοςς.
Το μεσαίο δεντρο είναι κυριολεκτικά μέσα σε μια τρύπα και ποτίζετε απο το δεντρο που ειναι απο πάνω του. Κάτω αριστερά βρίσκετε άλλο ένα το οποίο το έχτισα.

Αυριο θα τραβήξω πιο κοντινές φωτογραφίες
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση