Λοφος...

Σαϊκέι Τοπίο σε Μικρογραφία και ο,τι έχει σχέση.
Άβαταρ μέλους

M_e_r_l_i_n
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 279
Εγγραφή: 27 Ιαν 2014, 08:30
Τοποθεσία: Bavaria
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λοφος...

Δημοσίευση από M_e_r_l_i_n »

karesansui έγραψε:Άψογη η περιγραφείσα και εκτελεσθείσα εργασία! Αν είναι η πρώτη σου προσπάθεια, συγχαρητήρια!

Μυστικό: τα βρύα τα κόβουμε σε μικρότερα κομμάτια, πχ 4-5 τετ. εκ. ή και μικρότερα στην περίπτωσή σου και τα τοποθετούμε. Έτσι δημιουργείται καλύτερο το ανάγλυφο του εδάφους που φύεται το δασάκι και αποφεύγουμε να δίνουμε την εντύπωση ότι τα κομμάτια απο τα βρύα ...πέσανε τυχαία πάνω στο χώμα. Αν δε τα βρύα είναι διαφορετικών ειδών ή/και αποχρώσεων τότε ο συνδυασμός τους πάνω στο υπόστρωμα χαρίζει ένα πολύ ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα.

-- 16 Φεβ 2014, 08:40 --

Μυστικό #2 : Το υλικό ή η οποιαδήποτε κατασκευή στήριξης του χώματος δεν πρέπει να φαίνεται σε κανένα σημείο περιμετρικά της κατασκευής. Το καλύπτουμε και αυτό με βρύα.

+100

Για να επιτευχθεί ο βρύα μεγαλώνει περισσότερο στην επιφάνεια, θα πρέπει επίσης να
να τοποθετηθεί πολύ λεπτή.
Έτσι στην κάτω πλευρά για την αφαίρεση της γης περισσότερο, η επίπεδη τα βρύα τοποθετείται
καλύτερα στη συνέχεια οι νέες ρίζες συνδεθεί με το υπόστρωμα

To attain the moss grows more on the surface, it should also
be placed very thin.
So on the lower side to remove the earth more, the flatter the moss is placed
better then the new roots connect with the substrate

-- 16 Φεβ 2014, 09:04 --

Αυτό που πιστεύω ότι είναι θετικό το γεγονός ότι έχετε ένα μονό αριθμό (5) χρησιμοποιείται στα δέντρα.

Ίσως θα ήταν να παρέχεται η δυνατότητα τα δέντρα πολύ πιο κοντά στην
παρούσα ως φυσικό δάσος

Was ich gut finde, das du eine ungerade Zahl (5) an Bäumen verwendet hast.

Eventuell wäre es eine Option die Bäume viel Näher zusammen zu stellen um
so eine natürliche Wald darzustellen


What I think is good that you have an odd number (5) is used on trees.

Maybe it would be to provide an option the trees much closer together to
present as a natural forest

VirtualWald1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
My Facebook Address:

https://www.facebook.com/uwe.zeiler.14
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: Λοφος...

Δημοσίευση από karesansui »

Άψογη η περιγραφείσα και εκτελεσθείσα εργασία! Αν είναι η πρώτη σου προσπάθεια, συγχαρητήρια!

Μυστικό: τα βρύα τα κόβουμε σε μικρότερα κομμάτια, πχ 4-5 τετ. εκ. ή και μικρότερα στην περίπτωσή σου και τα τοποθετούμε. Έτσι δημιουργείται καλύτερο το ανάγλυφο του εδάφους που φύεται το δασάκι και αποφεύγουμε να δίνουμε την εντύπωση ότι τα κομμάτια απο τα βρύα ...πέσανε τυχαία πάνω στο χώμα. Αν δε τα βρύα είναι διαφορετικών ειδών ή/και αποχρώσεων τότε ο συνδυασμός τους πάνω στο υπόστρωμα χαρίζει ένα πολύ ωραίο αισθητικό αποτέλεσμα.

-- 16 Φεβ 2014, 08:40 --

Μυστικό #2 : Το υλικό ή η οποιαδήποτε κατασκευή στήριξης του χώματος δεν πρέπει να φαίνεται σε κανένα σημείο περιμετρικά της κατασκευής. Το καλύπτουμε και αυτό με βρύα.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
antonisxania
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 11 Ιαν 2014, 17:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λοφος...

Δημοσίευση από antonisxania »

Τον λοφο μου θα τον κρατησω,εκτος βεβαια αν δεν κρατησει απο μονος του.Λιγα λογια για τα βηματα της συνθεσης του.Τρυπησα με διαμαντοτρυπανο σε 10 σημεια την πετρα για αποστραγγιση του νερου.Τοποθετησα ενα διχτακι για να μην βουλωσουν απο τα πετραδακια οι τρυπες αλλα και για να μπλεξουν αργοτερα οι ριζες των δεντρων και να ειναι πιο στερεο.Εβαλα περιμετρικα σοβα ταχειας πηξεως και εχτισα πανω του με σπασμενα κομματια της ιδιας πετρας ενα "μπεντενακι" οπως λεμε και στον τοπο μου για να συγκρατειται νερο και χωμα.Αφαιρεσα τα δεντρακια απο τις γλαστρες (το υποστρωμα ηταν σκετο κοκκινοχωμα) ξεμπλεξα τις ριζες με νερο τις εκοψα στο 1/3 και τα εβαλα πανω σε ενα εκατοστο υποστρωματος φυτοχωματος χαλικιου -ενυδρειου. Εβαλα το μεγαλυτερο στο κεντρο και τα υπολοιπα εκατερωθεν σε διαφορετικα υψη για να πετυχω καπως συμμετρικοτητα τριγωνου.Η τοποθετηση ηταν ευκολη γιατι οι ριζες ειχαν ενα μερος κοκκινοχωματος ακομα.Μετα γεμιζα με το υποστρωμα μου τα κενα.Ποτισα αργα και τοποθετησα τα βρυα που αφαιρεσα απο ενα μερος 30 μετρα απο την αυλη μου.Τα εβρεξα και απο τις 2 πλευρες και τα πιεσα ελαφρως για να "κολλησουν" στο υποστρωμα.Προσεξα οτι με την προσθηκη των βρυων η συγκρατηση του νερου ειναι αποτελεσματικοτερη και δεν κυλλαει προς τα εξω αλλα κατευθειαν εντος της πετρας.Τωρα μενει να δω αν επιζησουν τα δεντρακια.Οσο για τα βρυα δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος αλλα δεν πειραζει,ειναι ευκολοαντικαταστατα.Παντως το τοποθετησα σε περος στην αυλη που εχει ηλιο μεχρι το μεσημερι και θα το ψεκαζω συχνα για διατηρηση υγρασιας .Το κετο που ανεφερες μαλλον ειναι ενα ειδος πηλου ,οχι δεν εβαλα αλλα νομιζω οτι θα ηταν χρησιμο.Για το μελλον ελπιζω να μεινει ζωντανο,να τοποθετησω ακομα 2 δεντρακια,να μεγαλωσουν για να τα συρματωσω ολα μαζι,να πυκνωσουν τα βρυα και με καποιο μαγικο τροπο να "χασει" βαρος η πετρα γιατι ειναι παχια και πολυ βαρια!!!
Αμες δε γεσομεθα πολλω καρονες
Άβαταρ μέλους

Paulos
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 725
Εγγραφή: 20 Ιαν 2011, 10:54
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Λοφος...

Δημοσίευση από Paulos »

Για πρώτο δασάκι μου φαίνεται αρκετά καλό.

Μπράβο για την προσπάθεια.
τη συγγένεια της ανθρώπινης διανοίας προς τον Άπειρον Λόγον
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Λοφος...

Δημοσίευση από iohokahey »

καλησπερα αντωνη..οταν αναφερεις ''για εκπαιδευτικους λογους'' εννοεις οτι θα το χαλασεις? ή θα το κρατησεις?
γιατι ρωταω..δεν θα σου κρυψω οτι μου φαινεται λιγο προχειροδουλεια,οχι το δασακι σου,αλλα η τοποθετηση του μοςς..
νομιζω οτι με το μερακι που χεις θα μπορουσες να το κανεις και καλυτερο..μιας και ανεφερες ομως οτι ηταν ''εκπαιδευτικο'',η εμπειρια σου θα σε βοηθησει στο επομενο..να σου εξομολογηθω οτι εγω δεν εχω κανει δασακι ακομα(αρα δεν ειμαι και ο καταλληλοτερος για συμβουλες),σε περιπου εναμιση μηνα υπολογιζω να το πραγματοποιησω..
αν συναντησες δυσκολια στην τοποθετηση μοςς -δεν ξερω αν το γνωριζεις- αλλα αν το καταβρεξεις (μπολικο νερο) γινεται ιδιαιτερα ευκαμπτο!!

φιλικα,γιωργος..



υγ.ενημερωτικα,για συγκρατηση του χωματος κετο εβαλες?
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Λοφος...

Δημοσίευση από Petros »

Καλός!!! Πολύ μου αρέσει !
Μπράβο!
Άβαταρ μέλους

Topic author
antonisxania
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 11 Ιαν 2014, 17:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοφος...

Δημοσίευση από antonisxania »

Καλησπερα σε ολους.Η κατασκευη μου αυτη πραγματοποιηθηκε για εκπαιδευτικους κυριως σκοπους.Τα υλικα τα ειχα,τα δεντρακια μου παραχωρηθηκαν,οποτε το ρισκο να μην πετυχει ηταν μηδενικου κοστους.Οι δυσκολιες που αντιμετωπισα θα με βοηθησουν στο μελλον σε αναλογες κατασκευες.Εχω πολλες αποριες ακομα αλλα γι αυτο το λογο ειμαστε εδω.

-- 15 Φεβ 2014, 16:59 --

Η αλλη πλευρα.

-- 15 Φεβ 2014, 17:07 --

Α
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αμες δε γεσομεθα πολλω καρονες
Απάντηση