Μπλε κυπαρίσσι

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.
Απάντηση

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Μπλε κυπαρίσσι

Δημοσίευση από christos1908 »

Εντάξει είναι πολύ ωραίο δέντρο αλλά θα προτιμούσα να διαθέσω τα χρήματα μου για να αγοράσω κάτι που θα έχει περισσότερες πιθανότητες να επιβιώσει στα χέρια μου. Δε με λες και ιδιαίτερα έμπειρο για να ασχοληθώ με ένα τόσο δύσκολο δέντρο. Πάντως είναι πραγματικά πολύ όμορφο...
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2729
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 6 times
Been thanked: 40 times

Re: Μπλε κυπαρίσσι

Δημοσίευση από karesansui »

Ναι, το κλίμα της Αττικής είναι ξηροθερμικό όπου και να κατοικείς εκτός αν μένεις σε chalet στην Πάρνηθα!
Δεν τίθεται θέμα σωστής ή μη κοπής της ρίζας αλλά ειδικότερα της κοπής μόνο.
Εναλλακτικά, αν έχεις ερωτευτεί το συγκεκριμένο δέντρο, μπορείς να το προσαρμοσεις σε ενα διαφορετικό δοχείο ΧΩΡΙΣ να κοψεις ρίζα παρά μόνο να την ...τακτοποιήσεις στο νεο της χώρο και να το χαίρεσαι όσο κρατήσει έτσι σαν μπονσάι κήπου!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Μπλε κυπαρίσσι

Δημοσίευση από christos1908 »

Χάρη από θερμοκρασίες λες; και για τη ρίζα να υποθέσω δε μπορεί να μπει σε ποτ αν δεν κοπεί σωστά;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Μπλε κυπαρίσσι

Δημοσίευση από Harris »

Αθήνα δεν μένεις; Αν ναι ΜΗΝ το αγοράσεις δεν ζουν αυτά τα δέντρα στην Αθήνα. Επίσης δεν ζουν εαν τους κόψεις και την ρίζα. Δεν τους αρέσει να τους πειράζουν την ριζα.
Κρίμα τα λεφτά.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Μπλε κυπαρίσσι

Δημοσίευση από Sim62 »

christos1908 έγραψε:Καλά ότι να ναι... Φυσικά και δεν είναι κυπαρίσσι... Έλατο είναι!!!! Δεν ξέρω τι σκεφτόμουν όταν έγραφα... Αν μπορεί κάποιος ας αλλάξει τον τίτλο παρακαλώ. Γιατί είσαι τόσο κάθετος;;; από οικονομικής πλευράς το λες ή σαν είδος;;;

Σαν είδος είναι από τα πιο ωραία bonsai αφού περάσουν όμως αρκετά χρόνια και κάνει καλή διακλάδωση άρα και μικρότερες βελόνες. Για τα λεφτά λέω. Δεν ξέρω την αγορά στα μέρη σου αλλά στην περιοχή μου τέτοια δέντρα σε αυτό περίπου το μέγεθος τα βρίσκεις από 25-30 ευρώ και με λίγο παζάρι και φθηνότερα.

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Μπλε κυπαρίσσι

Δημοσίευση από christos1908 »

Καλά ότι να ναι... Φυσικά και δεν είναι κυπαρίσσι... Έλατο είναι!!!! Δεν ξέρω τι σκεφτόμουν όταν έγραφα... Αν μπορεί κάποιος ας αλλάξει τον τίτλο παρακαλώ. Γιατί είσαι τόσο κάθετος;;; από οικονομικής πλευράς το λες ή σαν είδος;;;
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Μπλε κυπαρίσσι

Δημοσίευση από Sim62 »

Κυπαρίσι πάντως δεν είναι. Αν δεν με ξεγελούν τα ματάκια μου Picea pungens glauca ή κάποια άλλη ποικιλία ελάτης.
50 ευρώ ? ΜΑΚΡΙΑ !!!

Topic author
christos1908
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: 25 Μάιος 2013, 20:50
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Μπλε κυπαρίσσι

Δημοσίευση από christos1908 »

Η αναζήτηση δε σταματάει ποτέ... Βρήκα σήμερα σε φυτώριο το παρακάτω δέντρο. Δυστυχώς δε μπόρεσα να τραβήξω φωτογραφίες της προκοπής. Είναι και πολύ πυκνό από χαμηλά και ήταν αδύνατο αν δεν ανοίγει κάποιος τα κλαδιά να φανεί κορμός. Ήταν πάντως πολύ ικανοποιητικός σε πάχος ουζοπότηρου (το έχω ξανά πει αυτό, δεν είναι μόνο ότι το τσούζω κάπου κάπου αλλά είναι αντιπροσωπευτικό) με πολύ πυκνά κλαδιά από χαμηλά. Τιμή 50€ με παζάρι (δεν τα λες και λίγα)... Τι λέτε;;;
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση