PINUS MUGO

Φωτογραφίζουμε το δέντρο μας πριν την αγορά του και το παρουσιάζουμε για γνώμες - συμβουλές.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: PINUS MUGO

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Τα μούγκο, που ζουν σε μεγάλα υψόμετρα, είναι προβληματικά, φαντάζομαι παντού στην Ελλάδα (εκτός κι αν είσαι στην κορυφή του Ολύμπου ίσως). Για το σιλβέστρις δεν ξέρω, αλλά δε θα έχει κι αυτό τα προβληματάκια του, μια και, και αυτό θέλει υψόμετρο; Γιατί δεν παίρνεις το απλό, το κοινό πεύκο, που είναι κακό σκυλί κι αντέχει τα πάντα; Άσε που τα βρίσκεις με 3 ευρώ. Να μην δίνεις και τόσα λεφτά για τόσο "δύσκολα" δέντρα όπως το μούγκο...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: PINUS MUGO

Δημοσίευση από myrtilos »

Πεύκο γιατί μου αρέσουν πολύ και το συγκεκριμένο είναι πολύ όμορφο (αν το δεις ζωντανά είναι πολύ καλύτερο απ' ότι στη φωτογραφία).
Επίσης όσο αφορά την ευαισθησία δεν γνωρίζω πολλά, αλλά μένω Νάουσα που είναι κάπως πιο δροσερά σε σχέση με την Αθήνα.Βέβαια η προσωπική εμπειρία του Μενέλαου(μάλλον έχεις αγοράσει πάνω από μία φορά)με προβληματίζει.
Τα pinus sylvestris είναι πιο ανθεκτικά;

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: PINUS MUGO

Δημοσίευση από marios »

Στην μεταφύτευση έχει θέμα και στην πολύ ζέστη. Αλλά γιατί πεύκο;
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: PINUS MUGO

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Είναι πολύ όμορφο, αλλά πρόσεξε αν το αγοράσεις τελικά, μια και τα χρήματα δεν είναι λίγα. Τα μούγκο είναι πολύ ευαίσθητα, και σπάνια τα καταφέρνουν στο κλίμα μας. Προσωπικά, όσα μούγκο έχω αγοράσει στο παρελθόν, και όχι τόσο ακριβά βέβαια, δεν θέλησαν να επιζήσουν... Απ'την άλλη, έχω δει και κάποιες εξαιρέσεις, όπως ένα τεράστιο που ευδοκιμούσε επί χρόνια σε ένα πεζοδρόμιο στην Καλλιθέα, το οποίο, μαζί με έναν επίσης γιγάντιο γιουνίπερο δίπλα του, απλά μια μέρα εξαφανίστηκαν....
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: PINUS MUGO

Δημοσίευση από Stefasteri »

Δε θα το αγόραζα. Δεν μοιάζει με δέντρο όλα τα κλαδιά είναι μαζεμένα σε ένα σημείο.

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: PINUS MUGO

Δημοσίευση από myrtilos »

1.Το δέντρο είναι καταπράσινο,η φωτογραφία είναι χάλια.
2.Δεν πρόσεξα για οφθαλμούς αλλά το δέντρο έσφυζε από ζωή.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: PINUS MUGO

Δημοσίευση από Sim62 »

Φαίνεται πολύ καλό και με προοπτικές.
Δύο πράγματα να ρωτήσω.
1. Οι βελόνες που φαίνονται πιο ανοικτόχρωμες είναι όντως κιτρινισμένες ή είναι το φώς που τις κάνει έτσι ?
2.Επειδή απ΄την εικόνα δεν μπορώ να διακρίνω, νέους οφθαλμούς είδες αν έχει και ρωτάω γιατί ένα άρρωστο πεύκο κάποιες φορές μένει στάσιμο για καιρό.
Αν είναι εντάξει θα έλεγα να το πάρεις, η τιμή είναι καλή.

Topic author
myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

PINUS MUGO

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Σε φυτώριο βρήκα αυτό το δέντρο(pinus mugo).
Ο κορμός είναι του είναι όσο ένα τενεκεδάκι energy drink (λίγο πιο λεπτό από τα συνηθισμένα), μου άρεσε η πλούσια διακλάδωση και η γενική του εικόνα που δυστυχώς δεν γίνεται κατανοητή σε αυτή τη φωτογραφία.Την φωτογραφία την τράβηξα εγώ αλλά λόγω χρόνου δεν έβγαλα άλλη.
Η τιμή του είναι 35 ευρώ.
Ποία είναι η γνώμη σας ?
pinus mugo.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση