ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από Harris »

Bisba έγραψε:
karesansui έγραψε:

Το αιχμηρό δεν μας πειράζει! Ίσα- ίσα, με την υφή που έχουν ( πολυγωνικά και όχι στρογγυλά) αναπτύσσεται πιό γρήγορα το ριζικό σύστημα.
Εκείνο που πειράζει είναι που έκλεισε ένα εργοστάσιο/βιοτεχνία!
Κ.Παναγιώτη εαν δε μας πειράζει η υφή δε χρειαζόμαστε εργοστάσιο.
Μπορούμε να επισκεφτούμε μια μάντρα οικοδομικών υλικών και να ζητήσουμε να μας δώσουνε σπασμένα κεραμίδια ή τούβλα.
Πάντα έχουνε γιατι τους σπάνε κατα τη μεταφορά.Σαν τελευταία λύση μπορούμε να αγοράσουμε ολόκληρα.
Το τούβλο έχει απο 0.11- 0.15 και το κεραμίδι 0.50 περίπου.
Μετα με ένα σφυράκι στο σπίτι και με λίγο όρεξη μπορούμε να το φτιάξουμε σε οτι κοκομετρία μας αρέσει.
Θα στείλω και email σε 2 εργοστάσια που συνεργάζομαι να δούμε εαν εχουν σε αυτες τις κοκομετρίες υλικό ψημένο ή εαν μπορουν να μας φτιάξουν .

Να μετρήσουμε το pH... εάν αλλάζει με το νερό / χωμα. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από karesansui »

Bisba έγραψε: Κ.Παναγιώτη εαν δε μας πειράζει η υφή δε χρειαζόμαστε εργοστάσιο.
Μπορούμε να επισκεφτούμε μια μάντρα οικοδομικών υλικών και να ζητήσουμε να μας δώσουνε σπασμένα κεραμίδια ή τούβλα.
Πάντα έχουνε γιατι τους σπάνε κατα τη μεταφορά.Σαν τελευταία λύση μπορούμε να αγοράσουμε ολόκληρα.
Το τούβλο έχει απο 0.11- 0.15 και το κεραμίδι 0.50 περίπου.
Μετα με ένα σφυράκι στο σπίτι και με λίγο όρεξη μπορούμε να το φτιάξουμε σε οτι κοκομετρία μας αρέσει.
Θα στείλω και email σε 2 εργοστάσια που συνεργάζομαι να δούμε εαν εχουν σε αυτες τις κοκομετρίες υλικό ψημένο ή εαν μπορουν να μας φτιάξουν .

Καλησπέρα!
Μέσα στο μυαλό μου είσαι!!!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]
Avanti λοιπόν!! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Bisba
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 05 Ιουν 2015, 18:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από Bisba »

karesansui έγραψε:

Το αιχμηρό δεν μας πειράζει! Ίσα- ίσα, με την υφή που έχουν ( πολυγωνικά και όχι στρογγυλά) αναπτύσσεται πιό γρήγορα το ριζικό σύστημα.
Εκείνο που πειράζει είναι που έκλεισε ένα εργοστάσιο/βιοτεχνία!
Κ.Παναγιώτη εαν δε μας πειράζει η υφή δε χρειαζόμαστε εργοστάσιο.
Μπορούμε να επισκεφτούμε μια μάντρα οικοδομικών υλικών και να ζητήσουμε να μας δώσουνε σπασμένα κεραμίδια ή τούβλα.
Πάντα έχουνε γιατι τους σπάνε κατα τη μεταφορά.Σαν τελευταία λύση μπορούμε να αγοράσουμε ολόκληρα.
Το τούβλο έχει απο 0.11- 0.15 και το κεραμίδι 0.50 περίπου.
Μετα με ένα σφυράκι στο σπίτι και με λίγο όρεξη μπορούμε να το φτιάξουμε σε οτι κοκομετρία μας αρέσει.
Θα στείλω και email σε 2 εργοστάσια που συνεργάζομαι να δούμε εαν εχουν σε αυτες τις κοκομετρίες υλικό ψημένο ή εαν μπορουν να μας φτιάξουν .
φιλικά Μπάμπης.
www.xylofournoi.gr
Άβαταρ μέλους

mpatellas
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:13
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από mpatellas »

Δυστυχως ναι , και απ οτι εδειχνε ηταν μια υγιης επιχειριση

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH P310X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από karesansui »

[quote="mpatellas"]Το εργοστασιο δυστυχως εχει κλεισει αλλα μπορω να μαθω που πεταγαν παλια τα ελατωματικα και τα θραυσματα αλλα δεν νομιζω να χει τοσο μικρο κοκκο και σιγουρα θα ειναι αιχμηρα

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH P310X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk[/qupote]


Το αιχμηρό δεν μας πειράζει! Ίσα- ίσα, με την υφή που έχουν ( πολυγωνικά και όχι στρογγυλά) αναπτύσσεται πιό γρήγορα το ριζικό σύστημα.
Εκείνο που πειράζει είναι που έκλεισε ένα εργοστάσιο/βιοτεχνία!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

mpatellas
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:13
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από mpatellas »

Το εργοστασιο δυστυχως εχει κλεισει αλλα μπορω να μαθω που πεταγαν παλια τα ελατωματικα και τα θραυσματα αλλα δεν νομιζω να χει τοσο μικρο κοκκο και σιγουρα θα ειναι αιχμηρα

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH P310X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από karesansui »

mpatellas έγραψε:Ο περλιτης πιστευω ειναι πολυ ελαφρυς και δεν θα σταθεροποιητε το δεντρο

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH P310X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Με τούτα και με εκείνα μου ήρθε μια ιδέα![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... dtimer.gif[/img]
Εκεί που φτιάχνουν κεραμίδια και τούβλα, μήπως θα μπορούσαμε να βρούμε τριμμένο κεραμίδι/τούβλο;
Νομίζω πως θα άξιζε τον κόπο να δοκιμάσουμε αυτό το υλικό δηλαδή, τριμμένο κεραμίδι ή τούβλο σε κόκκους 2-4mm.

Για τον περλίτη συμφωνώ! Μπορεί να ξεπεράσουμε το πρόβλημα με το χρώμα αλλά, μόλις ποτίζεις θα σκορπίζει έξω από το δοχείο λόγω του ότι είναι πολύ ελαφρύς!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

mpatellas
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:13
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από mpatellas »

Ο περλιτης πιστευω ειναι πολυ ελαφρυς και δεν θα σταθεροποιητε το δεντρο

Στάλθηκε από το ALCATEL ONE TOUCH P310X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

geros
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 14:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από geros »

karesansui έγραψε:Η δύσκολη άροση του κοκκινοχώματος που αναφέρεις σημαίνει ότι χάνοντας την υγρασία του γίνεται συμπαγές και αδιαπέραστο από τον αέρα.
Άλλη η συμπεριφορά του στην γή και άλλη στο δοχείο. Μπορεί να έχει πολλά θρεπτικά συστατικά που κάνουν τα φυτά και τα δέντρα που καλλιεργούνται σε αυτό να είναι τα καλύτερα αλλά, δεν κάνει για τα μπονσάι.
Αν το βάλεις σε δοχείο μόλις στεγνώνει θα σχηματίζεται ένα συμπαγές υλικό σαν τα τούβλα και τα κεραμίδια που φτιάχνονται από αυτό (δεν είναι τυχαία η χρήση του για αυτόν τον σκοπό).
Μια δοκιμή όμως θα σε πείσει καλύτερα!
διογκωμενη αργιλος? εχεις κανει καποιο πειραμα? εβαζα παλια στις ορχιδεες αλλα ηταν μπαλες μεγαλες σε κοκκομετρια, σιγουρα θα υπαρχει ομως κατι σε μικροτερη διασταση, νομιζω εχω δει και ακατεργαστη για διακοσμητικο, θελω να δοκιμασω να βαλω περλιτη σε βαμμα κασιας να δω κατα ποσο θα γινει καφε , πιστευω οτι αν λυθει το θεμα του λευκου χρωματος ειναι καλη επιλογη και φθηνη
μια κοινωνία γίνεται καλύτερη όταν οι γέροι φυτέυουν δέντρα,
στων οποίων τη σκία ξέρουν πως δεν θα καθίσουν ποτέ...
Άβαταρ μέλους

mpatellas
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:13
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από mpatellas »

Μα αυτο ακριβως θα κανω δοκιμη
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από karesansui »

Η δύσκολη άροση του κοκκινοχώματος που αναφέρεις σημαίνει ότι χάνοντας την υγρασία του γίνεται συμπαγές και αδιαπέραστο από τον αέρα.
Άλλη η συμπεριφορά του στην γή και άλλη στο δοχείο. Μπορεί να έχει πολλά θρεπτικά συστατικά που κάνουν τα φυτά και τα δέντρα που καλλιεργούνται σε αυτό να είναι τα καλύτερα αλλά, δεν κάνει για τα μπονσάι.
Αν το βάλεις σε δοχείο μόλις στεγνώνει θα σχηματίζεται ένα συμπαγές υλικό σαν τα τούβλα και τα κεραμίδια που φτιάχνονται από αυτό (δεν είναι τυχαία η χρήση του για αυτόν τον σκοπό).
Μια δοκιμή όμως θα σε πείσει καλύτερα!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

mpatellas
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 03 Ιουν 2014, 12:13
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από mpatellas »

στο φ/β εχω βρει μια εταιρια στην ιταλια που πουλαει συσκευσιες των 10 λιτρων χωμα που στην οψη μοιαζει πολυ με το ακανταμα , το ονομα της ειναι bardula top soil αλλα η τιμη με την μεταφορα ηταν ασύμφορη, τωρα διαβαζοντας το αρθρο θυμηθηκα ενα χωραφι που εχουμε με χωμα που εδω ονομαζουμε κοκκινοπηλι , και χρησημευει σαν πρωτη υλη στα κεραμυδια και τουβλα , αυτο λοιπον το χωμα ειχε την ιδιοτηταα να σβολιαζει σκονη δεν το θυμαμαι ποτε και ετσι μου ρθε μια ιδεα , να μαζεψω ενα σακουλι , να το κοσκινισω να το βαλω σε γλαστρα και να το ποτιζω για κανα χρονο ,εννοειτε χωρις δεντρο, με σκοπο να δω πως θα ναι μετα απο ενα χρονο αν θα χει πετρωσει η οχι ......παρεπιπτώντοσ οσο δυσκολο ηταν στην καλλιεργεια τοσο καλη ηταν η ποιοτητα σε αυτα που καλλιεργουσαμε,

marios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1329
Εγγραφή: 09 Απρ 2012, 14:44
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από marios »


[COLOR=#NaNNaNNaN]Είχααγοράσει ένα σακουλάκι ακανταμα πριν χρόνια στην έκθεση Κηφισιάς. 20 ευρώ ανθυμάμαι καλά 5 λίτρα! Ναι σωστά έγραψα. Το ίδιο φαινόμενο που είχε και ο χάρηςείχα και εγώ στην σαγκερέτια μου. Έκανα μεταφύτευση σε ένα άλλο χώμα γερμανικόκαι αναπτερώθηκε. <o:p></o:p>[/COLOR]

[COLOR=#NaNNaNNaN] <o:p></o:p>[/COLOR]
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... cheers.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από iohokahey »

συμφωνω χαρη για το ακανταμα!!


[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img] για την ελαφροπετρα..


[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img][img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img][img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img] για τον ζεολιθο !!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από sinaf »

Sim62 έγραψε:Θα συμφωνήσω με τον Χάρη. Οι Γιαπωνέζοι το Acadama έχουν αυτό χρησιμοποιούνε και επειδή διαθέτουν τρομακτικό marketing αρκετοί έχουν επηρεαστεί και στην Ευρώπη και αγοράζουν ακριβά νομίζω, ένα πάμφθηνο στην Ιαπωνία υλικό. Για την χώρα μας νομίζω ο συνδυασμός ελαφρόπετρας (μικρής κοκκομετρίας 2-4 mm) και τύρφης είναι μια από τις καλύτερες λύσεις. Την χρησιμοποιώ σε όλα τα δέντρα μου σε διαφορετικές αναλογίες βέβαια, ανάλογα με το είδος και την ηλικία τους και τα αποτελέσματα είναι μέχρις στιγμής παραπάνω από ικανοποιητικά. Δεν παρουσιάζει ποτέ λόγω σύστασης το πρόβλημα που διαπίστωσε ο Χάρης με το Acadama, κατακρατεί υγρασία και την αποβάλλει σταδιακά ανάλογα με την θερμοκρασια του περιβάλλοντος και μαζί με την τύρφη δημιουργούν πολύ καλές συνθήκες αποστράγγισης του υποστρώματος.
Είναι ηφαιστιακό προιόν Ελληνικής παραγωγής, παράγεται στην νήσο Γυαλί κοντά στην Νίσυρο και απ΄όσο ξέρω η καλύτερη ποιότητα παγκοσμίως. Νομίζω ότι είμαστε τυχεροί που την έχουμε και ότι αξίζει την προσοχή μας.
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img] [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]Προτιμάμε τα ελληνικά προιόντα...Βέβαια ελπίζω η εταιρεία που κάνει την εξόρυξη να αποκαθιστά και το τοπίο ως ελάχιστη ανταπόδοση για το δώρο της φύσης.
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2727
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 5 times
Been thanked: 39 times

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα.
Δεν θα προσθέσω κάτι περισσότερο σε αυτά που έχουν ήδη γραφεί πιο πάνω για το ακαντάμα. Ανεκδοτολογικά αναφέρω, πως o Βάλτερ Πάλ σε κάποια συνέντευξή του, είχε παρομοιάσει την χρήση του ακαντάμα στα μπονσάι στον υπόλοιπο κόσμο εκτός Ιαπωνίας σαν να προσπαθούμε να φάμε μια μπριτζόλα με τα ξυλάκια και όχι με μαχαιροπήρουνα!
Επιπλέον συνηγορεί το γεγονός πως στην Κίνα, απ΄όπου και η καταγωγή του μπονσάι (πέ τζίνγκ), δεν χρησιμοποιούσαν ακαντάμα, για τον απλούστατο λόγο του ότι δεν υπήρχε στο έδαφός τους ανάλογο υλικό.

Στην ελληνική πραγματικότητα, όντως η ελαφρόπετρα και δη της Νισύρου, είναι το πλέον πρόσφορο υλικό για την σύσταση ενός μίγματος για υπόστρωμα των μπονσάι.
Πληροί όλα τα χαρακτηριστικά ενός σωστού υποστρώματος, δηλαδή. είναι ελαφριά, διατίθεται σε πολλές κοκκομετρίες αναλόγως των απαιτήσεών μας, απορροφά το νερό, λόγω σύστασης αφήνει διόδους για την είσοδο αέρα, είναι ανακυκλώσιμη σε μεγάλο βαθμό, έχει σταθερή δομή στις μεταβολές της θερμοκρασίας του περιβάλλοντος και την απαραίτητη σκληρότητα, το pH της είναι ουδέτερο έως ελαφρά αλκαλικό, έχει μεγάλη ιοντοανταλλακτική ικανότητα (πολύ μεγάλη σημασία για την λίπανση) και είναι πάμφθηνη και ευκολοεύρετη!
Ένα μείον θα της αναγνωρίσω μόνο. Το χρώμα που έχει στο δοχείο (γκριζωπό) και αποκτά όταν αποβάλλει την υγρασία (υπόλευκο)!
Το αναφέρω αυτό γιατί, έχει σημασία το τελικό αποτέλεσμα της εμφάνισης του υποστρώματος στα δοχεία μας να έχει και καλαισθησία, δεδομένου του γεγονότος ότι το μπονσάι μας είναι μια καλλιτεχνικά δοσμένη οπτική ψευδαίσθηση.
Θα πρότεινα λοιπόν, στο μείγμα υποστρώματος που ετοιμάζουμε, να χρησιμοποιείται χοντρή άμμος ποταμίσια ή ψιλό χαλικάκι ούτως ώστε η επιφάνεια του υποστρώματος να θυμίζει το κοινό και σύνηθες χώμα της φύσης. Εναλλακτικά, θα μπορούσαμε να σκορπίσουμε ή να καλύψουμε την επιφάνεια του δοχείου με τα προαναφερθέντα υλικά.
Ένα άλλο που θα πρέπει να επισημάνω είναι αυτό που ανέφερε ο sim62, την χρήση τύρφης, σε άλλη άλλοτε αναλογία, για την διατήρηση των επιπέδων υγρασίας του υποστρώματος στα σωστά επίπεδα ιδιαίτερα κατά του καλοκαιρινούς και μη μήνες όπου, η θερμοκρασία ξεπερνάει τους 250 C και η ελαφρόπετρα χάνει γρήγορα την ποσότητα νερού που έχει απορροφήσει στο πότισμα.


Αυτές τις επισημάνσεις ήθελα να κάνω σχετικά με την ελαφρόπετρα.

Την προτείνω ανεπιφύλακτα, ως ένα από τα κύρια συστατικά ενός κατάλληλου για τις κλιματολογικές συνθήκες της χώρας μας υποστρώματος για τα μπονσάι μας.
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από Sim62 »

Θα συμφωνήσω με τον Χάρη. Οι Γιαπωνέζοι το Acadama έχουν αυτό χρησιμοποιούνε και επειδή διαθέτουν τρομακτικό marketing αρκετοί έχουν επηρεαστεί και στην Ευρώπη και αγοράζουν ακριβά νομίζω, ένα πάμφθηνο στην Ιαπωνία υλικό. Για την χώρα μας νομίζω ο συνδυασμός ελαφρόπετρας (μικρής κοκκομετρίας 2-4 mm) και τύρφης είναι μια από τις καλύτερες λύσεις. Την χρησιμοποιώ σε όλα τα δέντρα μου σε διαφορετικές αναλογίες βέβαια, ανάλογα με το είδος και την ηλικία τους και τα αποτελέσματα είναι μέχρις στιγμής παραπάνω από ικανοποιητικά. Δεν παρουσιάζει ποτέ λόγω σύστασης το πρόβλημα που διαπίστωσε ο Χάρης με το Acadama, κατακρατεί υγρασία και την αποβάλλει σταδιακά ανάλογα με την θερμοκρασια του περιβάλλοντος και μαζί με την τύρφη δημιουργούν πολύ καλές συνθήκες αποστράγγισης του υποστρώματος.
Είναι ηφαιστιακό προιόν Ελληνικής παραγωγής, παράγεται στην νήσο Γυαλί κοντά στην Νίσυρο και απ΄όσο ξέρω η καλύτερη ποιότητα παγκοσμίως. Νομίζω ότι είμαστε τυχεροί που την έχουμε και ότι αξίζει την προσοχή μας.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από RiaDr »

Είναι ακριβό και μάλλον τείνει να γίνει ακριβότερο, μιας και έχουν απαγορευτεί οι εξαγωγές χώματος από την Ιαπωνία μετά τη Φουκουσίμα...
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

ΑΚΑΝΤΑΜΑ (akadama) υπόστρωμα για μπονσαι

Δημοσίευση από Harris »

Είχα αγοράσει απο ενα μεγαλο φυτώριο στις Αχαρνές ακανταμα πριν απο περίπου 6 χρόνια και έγινε μεταφύτευση σε μια μεγάλη κινεζικη φτελιά (μεγαλης ηλικιας) σε ποτ.
[img]https://acuariorosa.files.wordpress.com ... adama1.jpg[/img]

Μετά απο περίπου 2 χρόνια το φυτο δεν τα πήγαινε καλά και αποφασισα να το μεταφυτευσω σε μεγαλο training pot με ποταμισια αμμο μαζι με τυρφη (χωμα φυτωριου). Στη μεταφυτευση είδα οτι είχε γινει μια λάσπη σαν πηλός επάνω στις ρίζες... Τρομαχτικό το αποτέλεσμα.

Πέρασαν περιπου 2 χρονια και το φυτό έδειχνε καλά. Το μεταφυτευσα σε νεο μικροτερο training pot με αμμο γατας (tesco) και τυρφη και μετά απο άλλα 2 χρόνια το φυτό τα πηγαίνει περίφημα!

Δεν σημαινει οτι το ακανταμα δεν ειναι καλό απλα αυτο που αγορασα εγω δεν ηταν καλης ποιοτητας. Μαλλον θα ελεγα κάκιστης. Η τιμή ηταν τότε γύρω στα 20 ευρώ τα 15 λιτρα.
ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν σημαινει οτι εαν αγόραζα 50 ευρω απο καποιον αλλον τα 15 λιτρα θα ηταν και καλο! :)

Νομιζω οτι με το akadama, πέραν του οτι ειναι ακριβο, δεν μπορεις να ξερεις την ποιότητα που πουλάνε. Το ακανταμα ειναι ηφαιστιακό Ιαπωνικο υλικό. Στον Ελλαδικό χώρο έχουμε την ελαφρόπετρα που είναι αρίστης ποιότητας. Αλλά για την ελαφρόπετρα καλύτερα να ανοιχτει νεό θέμα με τις εμπειρίες μας.

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση