Τύρφη

Εμπειρικές συζητήσεις σχετικά με υλικά που έχουμε χρησιμοποιήσει και χρησιμοποιηούμε. (Χώματα, λιπάσματα, εργαλεία, γλάστρες κ.α)
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Lazorik
Mame
Mame
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Κατάσταση: Χωρίς σύνδεση

Τύρφη

Δημοσίευση #1 από Lazorik » πριν από 11 μήνες

Πριν λίγες μέρες πετάχτηκα στο Praktiker για να αγοράσω τύρφη ενόψει της άνοιξης και συγκεκριμένα αυτή:  http://www.praktiker.gr/p/tyrfi-valtikis-200lt-58701. Διαβάζοντας τις λεπτομέρειες στη συσκευασία είδα ότι έχει ph γύρω στο 4 αν θυμάμαι καλά. Η απορία μου είναι αν αυτή η τιμή δεν είναι υπερβολικά όξινη για τα περισσότερα δεντράκια μας, ειδικά αν η τύρφη συνδυαστεί αποκλειστικά με ελαφρόπετρα στο υπόστρωμα και δεν αναμιχθεί με κάποιο άλλο οργανικό υλικό. Από την άλλη στο Leroy υπάρχει αυτή η τύρφη http://www.blondyromania.ro/images/BlondyRomania_BalticPeat.jpg με ph 5,5-6,5 που μοιάζει πιο ισορροπημένη επιλογή. Ισχύει ή το ph δεν παίζει τόσο ρόλο τελικά; Από προσωπική εμπειρία υπερτερεί κάποια έναντι της άλλης;

Άβαταρ μέλους

Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 22 times
Been thanked: 35 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #2 από Harris » πριν από 11 μήνες

Σε τι δεντρα θέλεις να την βαλεις αυτη την τύρφη ;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Lazorik
Mame
Mame
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Δημοσίευση #3 από Lazorik » πριν από 11 μήνες

Είναι αρκετά, ελιές, ροδιές, πυξάρι, κυδωνίαστρο, βουκαμβίλιες και άλλα. Κανένα οξύφιλο προς το παρόν. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα φυτόχωμα με περλίτη και λέω φέτος να δοκιμάσω ελαφρόπετρα με τύρφη. Ή μήπως να μείνω στο φυτόχωμα;

Άβαταρ μέλους

Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 22 times
Been thanked: 35 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #4 από Harris » πριν από 11 μήνες

Lazorik έγραψε:Είναι αρκετά, ελιές, ροδιές, πυξάρι, κυδωνίαστρο, βουκαμβίλιες και άλλα. Κανένα οξύφιλο προς το παρόν. Μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα φυτόχωμα με περλίτη και λέω φέτος να δοκιμάσω ελαφρόπετρα με τύρφη. Ή μήπως να μείνω στο φυτόχωμα;

Να βρεις τύρφη ή φυτοχωμα Λιθουανίας 5.5 ph υπάρχει αντίστοιχο και για οξυφυλλα. 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα