JUNIPER ITOIGAWA

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Δέν είναι δικό μου το φυτό.Βρήκα αυτές τις φωτό και προσπάθησα να βοηθήσω, γιατί είμαι της άποψης ότι site χωρίς φωτογραφίες (δικιές μας ή ξένες ) προς καθοδήγηση και κατανόηση των λεχθέντων είνα μισή βοήθεια.Πάντως η τεχνική αυτή της αλλαγής θέσεως ενός φυτού από κάθετο σε οριζόντιο και αντίθετα είναι εύκολη και θεαματική.Ισως κάνουμε κάτι τέτοιο όλοι μαζί αν βρούμε το κατάλληλο φυτό.Απλά χρειάζεται φαντασία και αυτή έρχεται με τα χρόνια.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

My Nellie
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1451
Εγγραφή: 23 Ιαν 2010, 21:29
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από My Nellie »

Λάζαρε, δεν ξέρω..., ίσως η απάντηση να είναι σε αυτή την παράγραφο από το post του Γιάννη
Jean-Zac έγραψε: ... ... Προσοχή οι φωτογραφίες είναι '' κλεμμένες '' (προς αποφυγή πάσης παρεξηγήσεως )
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Hombre »

Γιαννη το γιουνιπερακι ειναι δικο σου και αν ναι , αγορα απο φυτωριο η απο εξω?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Philip »

Γιαννη καταλαβα τι εννοεις...ειναι μια ενδιαφερουσα ιδεα , μπορει κ να του ταιριαζει. Θα το δουμε απο κοντα σε κανενα workshop να το ζησουμε καλυτερα. :P
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Philip κατάφερα προς στιγμή να βάλω αυτές τις φωτό αναφερόμενος σε αυτά που είχα γράψει προγενέστερα.Αλλά φοβάμαι ότι οjuniperos είναι πολύ μικρός .Ισως σε μία άλλη αγορά.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Philip »

Jean-Zac έγραψε:Ειναι δύσκολο να δώσεις την αποψή σου για την διαμόρφωση ενός φυτού γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετικό μάτι-νού-καρδιά-χέρι.

Αυτο ειναι σημαντικο :P Γιαννη.

Το συγκεκριμενο δεντρακι ειναι ενας μικρος ''ανατολιτης'' γιουνιπερος. Σε καποιες απο τις συναντησεις μας θα το φερω και θα τον δουμε απο κοντα.Απο κοντα θα βγάλουμε ποιο ασφαλη συμπερασματα. Ειμαι σιγουρος οτι θα ακουσουμε 100 διαφορετικες γνωμες για την μορφη του. Για εμενα αυτο ειναι συναρπαστικο :dance:
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2504
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 236 times

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Ειναι δύσκολο να δώσεις την αποψή σου για την διαμόρφωση ενός φυτού γιατί ο καθένας μας έχει διαφορετικό μάτι-νού-καρδιά-χέρι.Θα προτιμούσα μια ριζοσπαστική εργασία και μορφή στον junipero αλλά δέν έχω και καλή εικόνα της μορφής του.(ζωντανή μορφή θα έλεγα).Θα πρότεινα λοιπόν να γείρει ο κορμός στίς 40 μοίρες ,μορφοποιώντας πλέον τήν ''κόμμωσή του'' σε 3-4 επίπεδα προς την δεξιά πλευρά (κάτι σαν καταρράκτης ) και το γνωστό shari να διατρέχει τον κορμό.Το μόνο πρόβλημα είναι στήν μεταφύτευση καθ' οτι το σύνολο χώμα + ρίζες θα βρίσκεται περίπου κάθετα στο στόμιο της σημερινής γλάστρας.Αρα θα πρέπει να γίνει μονόπλευρη εκμετάλευση των ριζών μιά και το τμήμα που θα βρίσκεται προς τα επάνω κάποια στιγμή θα πρέπει να κοπεί.Τώρα αν το μέγεθος του φυτού είναι μικρό και δεν επιτρέπει τέτοιου είδους επέμβαση ,ίσως να μπορούσε να τοποθετηθεί σέ μία ανάλογη πέτρα που θα του δώσει ύψος και θα επιτρέψει αυτή την τοποθέτηση και μορφή.Το μόνο προβλημα είναι ότι οι ρίζες του juniperus δεν σφίγγουν γερά την πέτρα.Αλλά και αυτό μπορεί να λυθεί.Οταν θα μπορέσω να ανεβάσω φωτό (εχω πρόβλημα και ελπίζω τα παιδιά να μου το λύσουν ΓΡΗΓΟΡΑ ) θα προσπαθήσω να σας δώσω τι περιγράφω .Προσοχή οι φωτογραφίες είναι '' κλεμμένες '' (προς αποφυγή πάσης παρεξηγήσεως )
Άβαταρ μέλους

Topic author
Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Philip »

Θα δεις ........οταν παραλαβεις κ εσυ....τι απιθανα δεντρα είναι :clap: :clap:

bilys
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 21 Ιαν 2010, 14:01
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από bilys »

φερε πετσετα για τα σαλια μου...
απιθανο
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Harris »

Philip έγραψε:Η πρωτη εργασια παραγματοποιηθηκε στον juniper. Υπηρχε ένα κλαδι οπως είδατε το οποιο αν δεν γινοταν γρηγορα jin θα σαπιζε. Η εργασια έγινε με εργαλεια χαρακτικης χωρις την χρηση Dremel. Σιγουρα με την χρηση αυτων των εργαλειων χρειαζόμαστε περισσοτερο χρονο, αλλα η διασκεδαση της δημιουργειας ειναι ποιο συναρπαστικη. :P

Η επομενη εργασια θα γίνει τον χειμωνα με την δημιουργεια του shari. Μεχρι τοτε θα αρκεστω στο τσιμπημα για την διαμορφωση του φυλλωματος... :violin:

[img]http://i592.photobucket.com/albums/tt3/ ... jin979.jpg[/img][img]http://i592.photobucket.com/albums/tt3/ ... jin969.jpg[/img]
πολύ όμορφο το δέντρο! και το jin τα "σπάει" :) Αλήθεια όμως γιατί πρέπει να είναι σε θερμοκήπιο? :think:
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Philip »

Η πρωτη εργασια παραγματοποιηθηκε στον juniper. Υπηρχε ένα κλαδι οπως είδατε το οποιο αν δεν γινοταν γρηγορα jin θα σαπιζε. Η εργασια έγινε με εργαλεια χαρακτικης χωρις την χρηση Dremel. Σιγουρα με την χρηση αυτων των εργαλειων χρειαζόμαστε περισσοτερο χρονο, αλλα η διασκεδαση της δημιουργειας ειναι ποιο συναρπαστικη. :P

Η επομενη εργασια θα γίνει τον χειμωνα με την δημιουργεια του shari. Μεχρι τοτε θα αρκεστω στο τσιμπημα για την διαμορφωση του φυλλωματος... :violin:

[img]http://i592.photobucket.com/albums/tt3/ ... jin979.jpg[/img][img]http://i592.photobucket.com/albums/tt3/ ... jin969.jpg[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Philip »

Γεια σου μαστερ,
Το Juniperus chinensis Itoigawa μου εχει ετοιμο το φυλλωμα . Σιγουρα γι' αυτο που λες εχεις απολυτο δικιο. Θελει καθαρισμα πρωτα . :P
Γιατι ομως τα εχεις στο θερμοκηπιο? Υπαρχει καποιος λογος?

Master bonsai
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 16 Φεβ 2010, 14:56
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Master bonsai »

:text-bravo: θα σου ελεγα να το καθαρισεις πρωτα απο τα πολλα και μετα να παρεις αποφαση πως θα το διαμορφωσεις ο σινενσις οταν του κανεις κοντο κλαδεμα θελει πανω απο 2 χρονια :laughing-rolling: :laughing-rolling: για να ξανα φουντωσει το λεω εκ πειρας εφτιαξα 5 κομματια στο θερμοκηπειο εδω και δυο χρονια και τωρα αρχιζουν να βγαζουν παλι φυλλα :text-bravo:
Άβαταρ μέλους

Liz@ki
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 00:18
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Liz@ki »

Hombre έγραψε:Επιλογη Α και Β αναλογα το γουστο και βεβαια αν υπαρχη το αναλογο σε μηκος κλαδι :text-welcomewave:
σκιτσογραφε!!! perfect!! :text-bravo:

βρηκα και εγω ομως Φιλιππε κατι πολυ καλο....και δυσκολο..

http://www.bonsaicollector.com/Liporace ... is_13.html
«Παλιά, οι άνθρωποι μελετούσαν για να βελτιώσουν τον εαυτό τους. Σήμερα, μελετούν για να εντυπωσιάσουν τους άλλους.» Κομφούκιος
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Hombre »

Επιλογη Α και Β αναλογα το γουστο και βεβαια αν υπαρχη το αναλογο σε μηκος κλαδι :text-welcomewave:
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Philip »

:text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:

Απο κλαδια αλλο τιποτα , εχουμε μπολικα.

Υ.Γ το Α κ Β τι ειναι στο πρωτο σκιτσο?
Άβαταρ μέλους

Hombre
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 627
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:55
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Hombre »

Δυο προχειρα σκιτσα χωρις να ξερω αν υπαρχουν κλαδακια που μπορουν να υποστηριξουν το σχεδιο ;)
[img]http://i940.photobucket.com/albums/ad24 ... hilip1.jpg[/img]
[img]http://i940.photobucket.com/albums/ad24 ... hilip2.jpg[/img]
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Philip »

Harris έγραψε: Εδω ειμαι παρον!!! :)

Αντε φωτογραφε........ετοιμασου εχουμε δουλειες :greetings-wavegreen:
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Harris »

Philip έγραψε::text-bravo: Ωραιο ποτ Λιζα......

Λειπει ο φωτογραφος μου............αλλα κατι θα κανω Λαζαρε :doh:

Εδω ειμαι παρον!!! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Philip
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 1774
Εγγραφή: 27 Δεκ 2009, 18:35
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: JUNIPER ITOIGAWA

Δημοσίευση από Philip »

:text-bravo: Ωραιο ποτ Λιζα......

Λειπει ο φωτογραφος μου............αλλα κατι θα κανω Λαζαρε :doh:
Απάντηση