Αγριελια απο την αυλη μου.

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Αγριελια απο την αυλη μου.

Δημοσίευση από Harris »

Θα φουντώσει η ελίτσα σου μέχρι τον Ιουνιο θα είναι αγνώριστη. Αρκεί να έχει βρει τον χωρο της στην γλάστρα σου.

Θα γίνει όμορφη πιστεύω! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
antonisxania
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 11 Ιαν 2014, 17:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγριελια απο την αυλη μου.

Δημοσίευση από antonisxania »

Ευχαριστω πολυ Παναγιωτη και εγω την ιδια εντυπωση εχω για την αντοχη της.Θα σε κρατω ενημερο για την πορεια της και θα περιμενω συμβουλες.
Αμες δε γεσομεθα πολλω καρονες
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2736
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 46 times

Re: Αγριελια απο την αυλη μου.

Δημοσίευση από karesansui »

Αντώνη, οι αγριελιές είναι σαν τα ...αγριόχορτα! Δεν παθαίνουν τίποτε, μα τίποτε, απολύτως!!
Μου αρέσει το αποτέλεσμα στην συγκεκριμένη αγριελιά.
Αν σου πετάξει απο τον κομμένο κορμό βλαστάρια άφησέ τα. Θα σου εξηγήσω τι θα κάνεις τότε.
Μετά απο 5-6 εβδομάδες περίπου, αρχίζεις και την λιπαίνεις. Μέχρι τότε κράτα το χώμα νωπό με ανάλογα ποτίσματα (όποτε χρειάζεται δηλαδή).
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Topic author
antonisxania
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 11 Ιαν 2014, 17:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγριελια απο την αυλη μου.

Δημοσίευση από antonisxania »

Ξερεις,Iohokahey επειδη ειμαι αρχαριος λειτουργω περισσοτερο βαση ενστικτου και λιγοτερο βαση γνωσεων.Ο καιρος θα δειξει.
Αμες δε γεσομεθα πολλω καρονες
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Αγριελια απο την αυλη μου.

Δημοσίευση από iohokahey »

αν και απο οτι ξερω,ειναι δυνατα δεντρα οι ελιες,εκανες πολλες αγχωτικες κινησεις απ'ευθειας..μακαρι να ανταπεξελθει..!γνωμη μου ομως,μην την πειραξεις αλλο,να δυναμωσει..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
antonisxania
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 11 Ιαν 2014, 17:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγριελια απο την αυλη μου.

Δημοσίευση από antonisxania »

Δεν μου ταιριαζε οπως το εβλεπα και προχωρισα στην κοπη του κλαδιου και καταφερα να δεσω με συρμα πιο χαμηλα ωστε να παρειτην αρχικη επιθυμητη μορφη.Εχω χρησιμοποιησει πετονια και σπαγκο για να μην σπασουν τα μικρα κλαδακια.

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 23 Ιαν 2014, 18:49 --

Πιο ευκρινεις εικονες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αμες δε γεσομεθα πολλω καρονες
Άβαταρ μέλους

Nikolas6997
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 1102
Εγγραφή: 19 Μάιος 2012, 10:00
Τοποθεσία: Λεμεσός-Κύπρος
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Αγριελια απο την αυλη μου.

Δημοσίευση από Nikolas6997 »

Να ξέρεις η αγριελιά θα καθυστερήσει να δείξει σημάδια ριζώσεις, αυτό θα το καταλάβεις από τον καιρό που θα χρειαστεί να βγάλει νέα φυλλαράκια. Δια αυτό προσοχή. Δεν ήταν όμως τώρα εποχή να την βγάλεις, αλλά περίπου την άνοιξη και μετά.. [img]http://www.bonsaiforum.gr/richedit/smil ... IM/103.gif[/img]
Nikolas6997Εικόνα

Εικόνα

Πάμε μια βόλτα στα βουνά,
που κελαηδούνε μόνο τα πουλιά.....
Άβαταρ μέλους

Topic author
antonisxania
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: 11 Ιαν 2014, 17:19
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αγριελια απο την αυλη μου.

Δημοσίευση από antonisxania »

Η εν λογω αγριελια φυτρωσε διπλα ακριβως σε μια λευκα.Προσεχτικα αλλα χωρις μεγαλη επιτυχια την εβγαλα απο το χωμα χανωντας ομως το μεγαλυτερο μερος των ριζων της.Την μεταφυτευσα σε μεγαλη σχετικα γλαστρα στηριζοντας την με συρμα. Την κλαδεψα πολυ γενναια αφηνοντας ενα μεγαλο κλωναρι ωστε να ελξω το μοναδικο κλαδι που αφησα προς το κεντρο(Το κλωναρι αυτο αργοτερα θα το κοψω).Οπως συνηθιζω, περιμενω με χαρα τις παρατηρησεις σας..και εν κατακλειδι θα σας μεταφερω μια σκεψη μου.Οποιος δεν ασχολειται δεν κανει λαθη.Λαθη κανει αυτος που ασχολειται αλλα μαθαινει απο αυτα...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αμες δε γεσομεθα πολλω καρονες
Απάντηση