Βελανιδια

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από Kostas »

Τέλειο! Πολύ ωραια διαμόρφωση.
These users thanked the author Kostas for the post:
Hfestion (27 Δεκ 2019, 16:29)
Rating: 7.14%
Εικόνα

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από Hfestion »

Νικολας72 έγραψε:
18 Δεκ 2019, 14:14
Φανταστικό δέντρο και εντός εποχικού κλίματος, αφού -αν δεν κάνω λάθος- είναι της ίδιας οικογένειας με το δεντράκι απ' όπου προκύπτουν τα πολύ γνωστά σε όλους μας "γκυ", με τα αγκαθωτά φύλλα και τους μικρούς κόκκινους καρπούς..!

Βέβαια, δεν ξέρω αν το δικό σου είναι αυτής της συνομοταξίας ή το άλλο είδος που βγάζει κανονικά βελανίδια..(?) Νομίζω το ένα από τα δύο έχει μικρότερα φύλλα στη φύση. Έχουμε δύο μπροστά απ' το σπίτι μας στο Βόλο. Οι Πηλιορείτες τα λένε "λιόπουρνα". Είχα προσπαθήσει να πάρω εναέρια καταβολάδα, ανεπιτυχώς... (θα ξαναπροσπαθήσω όμως!)

Πίσω στο δεντράκι σου τώρα. Πολύ καλή η προσπάθεια σου και μελετημένη. Σχεδιαστικά, ήδη το δεντράκι με το χαμήλωμα των κάτω κλαδιών δείχνει αρκετά μεγαλύτερο από την ηλικία του. Ωραίο τριγωνικό σχήμα στην κόμη, συνολικά nice job!

Εάν μου επιτρέπεις, ένα πράγμα ίσως θα έκανα διαφορετικό: θα άφηνα τα χαμηλότερα κλαδιά απείραχτα (και μάλλον για αρκετά χρόνια...), όχι για λόγους αισθητικής ή σχεδίου, αλλά ως μέσο για να επιτύχω πάχυνση του κορμού χαμηλά στην βάση, και μόνο όταν επιτυγχάνονταν ο σκοπός μου (μεγαλύτερη κωνικότητα) τότε θα τα κλάδευα. Αλλά αυτό είναι κάτι που μπορείς να το κάνεις ξεκινώντας από δω κι έπειτα, με την νέα βλάστηση που σίγουρα θα πετάξει την ερχόμενη άνοιξη. Ή, μπορείς εάν έχεις προβλήματα με το σημερινό νεμπαρι, να το αναγκάσεις να βγάλει πιο ψηλά ρίζες...

Σε κάθε περίπτωση, ωραία προσπάθεια, πολλά υποσχόμενο δεντράκι. Θα με ενδιέφερε να μάθω λίγα πράγματα περισσότερα για την ιστορία του, πώς άρχισες, πού το βρήκες κλπ. 

Καλή συνέχεια.
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Όπως έχω ξανά γράψει, τα ποστ μου έχουν γίνει και ένα είδος ημερολογίου για μένα.
Σαν επιλογή δέντρου ήταν εντελώς λάθος, όμως τα πρωτα χρόνια δεν είχα την εμπειρία στο να διαλέξω κατάλληλα δέντρα. Αυτό ήρθε αργότερα και μετά από πολλές λάθος επιλογές.

Πάντα όμως θεωρούσα χρεως μου να το φτάσω σε ένα καλό επίπεδο, με την τελευταία διαμόρφωση θεωρώ ότι τώρα ξεκινάω από την αρχή.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Φανταστικό δέντρο και εντός εποχικού κλίματος, αφού -αν δεν κάνω λάθος- είναι της ίδιας οικογένειας με το δεντράκι απ' όπου προκύπτουν τα πολύ γνωστά σε όλους μας "γκυ", με τα αγκαθωτά φύλλα και τους μικρούς κόκκινους καρπούς..!

Βέβαια, δεν ξέρω αν το δικό σου είναι αυτής της συνομοταξίας ή το άλλο είδος που βγάζει κανονικά βελανίδια..(?) Νομίζω το ένα από τα δύο έχει μικρότερα φύλλα στη φύση. Έχουμε δύο μπροστά απ' το σπίτι μας στο Βόλο. Οι Πηλιορείτες τα λένε "λιόπουρνα". Είχα προσπαθήσει να πάρω εναέρια καταβολάδα, ανεπιτυχώς... (θα ξαναπροσπαθήσω όμως!)

Πίσω στο δεντράκι σου τώρα. Πολύ καλή η προσπάθεια σου και μελετημένη. Σχεδιαστικά, ήδη το δεντράκι με το χαμήλωμα των κάτω κλαδιών δείχνει αρκετά μεγαλύτερο από την ηλικία του. Ωραίο τριγωνικό σχήμα στην κόμη, συνολικά nice job!

Εάν μου επιτρέπεις, ένα πράγμα ίσως θα έκανα διαφορετικό: θα άφηνα τα χαμηλότερα κλαδιά απείραχτα (και μάλλον για αρκετά χρόνια...), όχι για λόγους αισθητικής ή σχεδίου, αλλά ως μέσο για να επιτύχω πάχυνση του κορμού χαμηλά στην βάση, και μόνο όταν επιτυγχάνονταν ο σκοπός μου (μεγαλύτερη κωνικότητα) τότε θα τα κλάδευα. Αλλά αυτό είναι κάτι που μπορείς να το κάνεις ξεκινώντας από δω κι έπειτα, με την νέα βλάστηση που σίγουρα θα πετάξει την ερχόμενη άνοιξη. Ή, μπορείς εάν έχεις προβλήματα με το σημερινό νεμπαρι, να το αναγκάσεις να βγάλει πιο ψηλά ρίζες...

Σε κάθε περίπτωση, ωραία προσπάθεια, πολλά υποσχόμενο δεντράκι. Θα με ενδιέφερε να μάθω λίγα πράγματα περισσότερα για την ιστορία του, πώς άρχισες, πού το βρήκες κλπ. 

Καλή συνέχεια.
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από Hfestion »

Ένα update για να υπάρχει και στο αρχείο (forum),

Πριν απο είκοσι μέρες έγινε άλλη μια διαμόρφωση.
Έχοντας στο μυαλό μου κάτι εντελώς φυσικο, ακολουθησε τακτοποίηση κλαδιών από την αρχή και μπήκαν σιρματα όπου ήταν απαραίτητο.
Στα μάτια μου βλέπω αρκετά πράγματα που πρέπει να διορθώσω όπως το nebari και αρκετά πράγματα που πρέπει να κάνω, όλα στον καιρό τους. Το σημαντικότερο είναι ότι αυτό ''το δέντρο είναι ζωντανό'',, τα υπόλοιπα θα έρθουν αργά ή γρήγορα αρκεί να εξακολουθεί να είναι.

Λίγες φωτογραφίες και τέλος και μια Χριστούγεννιατικη έκδοση
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Γρηγόρης
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 20 Μαρ 2017, 10:00
Has thanked: 0
Been thanked: 6 times

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από Γρηγόρης »

Μπράβο πάρα πολύ ωραίο
Κρίμα που από τη μία μεριά δε πέταξε ποτέ κλαδιά. Θα ήταν ακόμη πιο ωραίο.
Η βάση του κορμού όλα τα λεφτά.

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από Hfestion »

Το πουρναρι εμεινε στη γωνιτσα του χωρις πολλα πολλα. Δυο τρια κλαδεματα το χρονο για να μη ξεφυγει, ηλιος, λιπασματακι κι ολα καλα. Φετος μετα απο χρονια εκανα τη τριτη του μεταφυτευση και φαινεται να τα πηγαινει καλα! Το χωμα του ειχε γινει λασπη, οχι πως ειχε προβλημα. Αλλα σιγουρα στις καλοκαιρινες ζεστες θα ειχε.
Εβγαλα και ολα τα συρματα. Προσεχως θα γινει διαμορφωση.
Στο μυαλο μου εχω δυο projects. Το ειναι ειναι ενα συμμαζεμα στη φορμα που ειναι τωρα και το αλλο,λιγο πιο δραστικο.
Θα δειξει.... καλα να ειμαστε.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Kostas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 529
Εγγραφή: 02 Ιαν 2011, 02:41
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από Kostas »

Ωραίο δέντρο. Αν και μου αρέσουν οι ελιές σου πολύ. Είμαι τις ελιάς.
Εικόνα

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από Hfestion »

RiaDr έγραψε:
Hfestion έγραψε:Οτι θα πετάξει είναι σίγουρο, απλά είναι αργής ανάπτυξης... Τώρα έχει ύψος περίπου 60 πόντους

Είναι ψηλή, είναι η αλήθεια, αν όμως εξελιχθεί όμορφα, γιατί να μην παραμείνει ως μπονσάι μεγάλου μεγέθους;
... ο καιρός θα δείξει. ..

Οι τελευταίες φωτογραφίες είναι μετά από αποφυλλωση, γενικά είναι πάρα πολύ πυκνή
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από RiaDr »

Hfestion έγραψε:Οτι θα πετάξει είναι σίγουρο, απλά είναι αργής ανάπτυξης... Τώρα έχει ύψος περίπου 60 πόντους

Είναι ψηλή, είναι η αλήθεια, αν όμως εξελιχθεί όμορφα, γιατί να μην παραμείνει ως μπονσάι μεγάλου μεγέθους;
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από Hfestion »

RiaDr έγραψε:Όχι μωρέ την καημένη, είναι όμορφη έτσι και δεν ξέρεις αν τελικά θα πετάξει νέα κλαδιά και πότε θα φτάσουν να δείξουν ξανά συμμετρικά με τα ήδη υπάρχοντα... Τι ύψος έχει τώρα;


ΥΓ Με το "λίγα σύρματα" γέλασα πάντως... Τα "πολλά" δηλαδή πώς θα ήταν; [ Εικόνα ]
Οτι θα πετάξει είναι σίγουρο, απλά είναι αργής ανάπτυξης... Τώρα έχει ύψος περίπου 60 πόντους
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από RiaDr »

Όχι μωρέ την καημένη, είναι όμορφη έτσι και δεν ξέρεις αν τελικά θα πετάξει νέα κλαδιά και πότε θα φτάσουν να δείξουν ξανά συμμετρικά με τα ήδη υπάρχοντα... Τι ύψος έχει τώρα;


ΥΓ Με το "λίγα σύρματα" γέλασα πάντως... Τα "πολλά" δηλαδή πώς θα ήταν; [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από Hfestion »

fan coil έγραψε:Οι δυο απόψεις θα ήταν καλές γι' αυτό το δέντρο. Τι λέει ο owner?
...το σκέφτομαι... για την ώρα θα μείνει έτσι από φθινόπωρο βλέπουμε

fan coil
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Απρ 2015, 10:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από fan coil »

Οι δυο απόψεις θα ήταν καλές γι' αυτό το δέντρο. Τι λέει ο owner?
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από iohokahey »

γιατι να το κανεις κατι αλλο?[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]
εμενα μου αρεσει οπως ειναι,οσο περναν τα χρονια και γερναει ο κορμος θα δειξει ολη την ομορφια του!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... egreen.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από Sim62 »

Ίσως να την κατέβαζες στο μισό για αρχή. Πιστεύω έτσι θα πετούσε περισσότερη διακλάδωση πιο χαμηλά.
Πάντως είναι πολύ όμορφο είδος για bonsai.
Καλή συνέχεια ...

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από Hfestion »

Σήμερα βρηκα χρόνο και ασχολήθηκα με αρκετά δέντρα μου. Ήρθε λοιπόν και η σειρά αυτης της βελανιδιας να της κανω την δεύτερη της αποφυλλωση

[img]//images.tapatalk-cdn.com/15/05/16 ... 53a208.jpg[/img]

Μπήκαν και λίγα σύρματα

[img]//images.tapatalk-cdn.com/15/05/16 ... 3b4a6e.jpg[/img]

Δε σας κρύβω ότι έχει αρχίσει να με προβληνατιζει αυτός ο όσιος κορμός

[img]//images.tapatalk-cdn.com/15/05/16 ... 4b2add.jpg[/img]

Μια μου (τολμηρη) σκέψη είναι να κοπεί στους 20 πόντους, στο κατω κλαδι και να ξεκινήσω απο την αρχή. Η άλλη μου σκέψη να συνεχίσω ως έχει

Topic author
Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπορώ να πω ότι είναι αρκετά αργής ανάπτυξης, θα χρειαστούν ακόμα 4-5χρονακια. Το εχω σε μια γωνιτσα, το γυρνάω γύρω γυρω, πολυ λίπασμα (πάντα βιολογικο) και συνεχως τσιμπαω.
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από RiaDr »

Ωραίο κομμάτι, με προοπτικές. Το νεμπάρι όντως ιδιαίτερο, κάτι σε χταπόδι μου θύμισε! [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... _smile.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

Γεια να δούμε εξέλιξη ... μια χαρα είναι
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Βελανιδια

Δημοσίευση από Harris »

karesansui έγραψε:Δώρη, είναι ένα πανέμορφο πουρνάρι και η διαμόρφωσή του εξαιρετική ! Μπράβο!
Πάντως, δεν έχω λόγια... Είσαι όλο ευχάριστες εκπλήξεις! !


[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]

Σε μερικά χρόνια θα αρχίζει να δείχνει την αξία του.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Απάντηση