Πυξάρι για αρχή!

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από iohokahey »

Θα το πω(ή μαλλον θα το γραψω) οπως μου βγαινει..
..μ'αρεσει πολυυυ οπως τα λες νικολα!!

Υγ.κατι μου λεει οτι εχεις κανει ιδιαιτερα μαθηματα..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Τρείς μήνες είναι αρκετοί για να στοιχειοθετήσουν την ανάγκη για επικαιροποίηση, σωστά?

Το πυξάρι της καρδιάς μου, δέχτηκε πρόσφατα τις υπηρεσίες του υπουργείου εξωτερικών της Αμερικής (μονολεκτικά: επέμβαση!) Κι ως εκ τούτου δεν μπορούσα να αντισταθώ στον πειρασμό να το μοιραστώ μαζί σας...

Εικόνα

Η επέμβαση αφορούσε κατά κύριο λόγο κλαδεματάκι σ' όσα κλωνάρια δεν πήγαιναν εκεί που τους έλεγα (κατά το γνωστό ρητό: "...όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ψαλίδι"! Μήν μου πείτε ότι δεν το έχετε ακούσει ποτέ...)

'Οτι ξέφευγε από τα επιθυμητά (μήκη και πλάτη), κατέληγε να διαπιστώνει από πρώτο χέρι εάν ήταν αρκετά ακονισμένη η λεπίδα του ψαλιδού μου. Δημοκρατική μέθοδος. Η αλήθεια είναι ότι είχε φουντώσει το κάθε ένα από τα κλαδάκια του, οπότε χρειαζόταν διαμόρφωση για να ξεκαθαρίσει η εικόνα.

Αυτό όμως στο οποίο θα ήθελα να σταθώ, είναι η προσπάθεια κάμψης ενός κλαδιού χρησιμοποιώντας εναλλακτικά υλικά. Στα λίγα συρματώμτα που έχω κάνει μέχρι σήμερα, συνήθως χρησιμοποιούσα ηλεκτρολογικό καλώδιο για δύο λόγους: πρώτον ο εμπεριεχόμενος χαλκός κυκλοφορεί σε διάφορες διατομές, οπότε έτυχε να έχω από περισσεύματα διάφορα ρετάλια κατάλληλα για διαφορετικού πάχους κλαδιά & δεύτερον έχουν την γνωστή επικάλυψη από εύκαμπτο πλαστικό το οποίο σημαίνει λιγότερος τραυματισμός του κλαδιού, αφού μέρος της δύναμης που ασκείται στο σημείο κάμψης του κλαδιού την "τρώει" το πλαστικό... Αυτό έκανα και στο πρώτο κλαδάκι χαμηλά δεξιά.

Στο δεύτερο κλαδί αριστερά ψηλά, έτυχε να μην έχω κατάλληλο καλώδιο και το χοντρό κομμάτι που είχα διαθέσιμο ήταν μαύρο και ίδιου πάχους με το κλαδί. Σκέφτηκα λοιπόν να χρησιμοποιήσω σχοινάκι αγκυρωμένο στην βάση του κορμού, πάνω σε ξερό κλαδάκι από παλιά τομή, και στην κορυφή στο σημείο επαφής με το κλαδάκι, πρίν δεθεί η θηλιά το σχοινί περάστηκε μέσα από ένα τμήμα εύκαμπτου πλαστικού από καλώδιο. Το αποτέλεσμα....

Εικόνα Εικόνα

Θέλω να πιστεύω πως κατ' αυτόν τον τρόπο και με το πέρασμα του χρόνου δεν θα μείνει τίποτα (από σημάδια...) παρά μόνο το κλαδάκι στην νέα του θέση. Πώς σας φάνηκε?

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από Sim62 »

Πάντως Νικόλα πέρα από αυτά που συζητήσαμε πέρισυ, το πυξάρι σου φαίνεται πολύ όμορφο πλέον. Με το κλάδεμα που του έκανες το έβαλες πια σε μια σειρά. Εχει ήδη ωραίο στέμμα. Κάθε χρόνο θα γίνεται και καλύτερο.
Καλή συνέχεια λοιπόν.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από iohokahey »

μια χαρα νικολα!
οσο περισσοτερα χρονια συζεις με ένα δεντρο-φυτο τοσο πιο πολύ δενεσαι μαζι του και εκει νομιζω ερχεται η ανταμοιβή του εκάστοτε καλλιεργητη!αν τωρα,η επιβιωση του δεντρου συνοδευεται και από την ομορφια τοτε..!
στο πυξαρακι σου τα χεις και τα δυο νομιζω!
καλη συνεχεια!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από Νικολας72 »

        Ενάμιση χρόνο αργότερα από τα πρώτα βήματα, με αρκετές περισσότερες ώρες διαβάσματος και παρακολούθησης αμέτρητων βίντεο, επαναδιαπραγματεύτηκα την εξέλιξη του φυτού και πήρα αρκετές τολμηρές αποφάσεις: καταρχήν κατέβασα το ύψος, απαλάχθηκα από το διασταυρούμενο κλαδί, έθεσα νέα όρια συνολικά στο φυτό και μάλλον άρχισε να παίρνει ένα ύφος  πιο κοντά στα γνωστά στυλ "σκούπας".
        Αυτά όλα, last year... που λένε και στο χωριό μου! Το φυτό αντέδρασε ικανοποιητικά: έ ζ η σ ε ! Πέρασε όλη την χρονιά αναπτύσσοντας νέα φύλλα και κλαδάκια. Την έβγαλε καθαρή και με τον παγετό (το πρόλαβα και το συμμάζεψα έγκαιρα, ας είναι καλά το κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας...) οπότε φέτος ξεκίνησε με όρεξη την νέα ανάπτυξη. Κι εκεί που το χάζευα τις προάλες, κάποια ακατανίκητη περιέργεια με κατέλαβε, να ελέγξω πώς έχει αναπτυχθεί το ριζικό τους σύστημα, που με πολύ φροντίδα και σπουδή είχα στήσει σε ακτινωτή διάταξη πριν ενάμιση χρόνο. Κι όταν αναποδογύρισα το φυτό, κόβοντας τα συρματάκια, με περίμενε η έκπληξη...
        Οι ρίζες -γυμνές από χώμα- εφάπτονταν στο pot, χωρίς σχεδόν ούτε σκόνη χώματος από κάτω! Είχαν μεγαλώσει αρκετά, και στην κυκλική τροχιά τους κάποιες άρχισαν να συμβάλουν στην εικόνα της "φωλιάς". Πού πήγε το χώμα ρε παιδιά? Χωρίς να το πολυσκεφτώ, κούρεψα ελαφρά τις πολύ μεγάλες ρίζες, και το τοποέτησα σε νέο pot, ίδιας λογικής ιδιοκατασκευή από χαρτοπολτό και τσιμέντο. Εντάξει από άσπρο πήγαμε στο μαύρο, από στρογγυλό σε τετράγωνο, αλλά τουλάχιστον κρατήσαμε τον οικολογικό χαρακτήρα. Παρεπιπτόντως, τα pot μέχρι στιγμής αποδεικνύονται σκυλιά, αλλά γι' αυτά μάλλον θα ανοίξω κανούργιο θέμα, με φωτογραφικό υλικό από την διαδικασία κατασκευής μέχρι το τελικό αποτέλεσμα όταν φτιάξω καινούργια.
[center]
20170422_113154.jpg
 [/center]

Ιδού λοιπόν το νέο-παληό πυξάρι της δικής μου "αρχής"... Περιμένω τα σχόλιά σας και τις προτάσεις σας...

Υ.Γ. Την περισσότερη χαρά την έκανα όταν είδα εκείνο το χαμηλό κλαδάκι ακριβώς εκεί που το φανταζόμουνα!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Harris έγραψε:Ακριβώς όπως τα λέει ο Sim62. Στην αρχή βιαζόμαστε να βάλουμε τα δέντρα μας σε ποτ γιατι το bonsai είναι 2 λέξεις "δέντρο σε ριχό πιάτο" Πράγματι ενα δέντρο εαν δεν ειναι σε ποτ όσο ωραιο και εαν ειναι σε μια γλάστρα μπονσάι δεν ειναι. Ειναι ενα δέντρο ωραιο σε γλαστρα αλλα ενδυνάμη μπονσάι. (το αντίθετο δεν ειναι)

Το να βάλεις ενα δέντρο σε ποτ και να σου ζήσει δεν είναι τόσο εύκολος σκοπός. Δηλαδη το οτι κατάφερες το δεντράκι σου να ζήσει μέσα σε ενα ποτ έχει τα θετικά του. Ομως το ποτ δεν ειναι σε αναλογία σωστο με τον κορμο. (υψος και πάχος) Άρα ουσιαστικα το έχεις βάλει σε ενα ποτ που θα έμπαινε ενα μεγαλύτερο δέντρο με τις σωστες αναλογίες. Άρα ουτε και το ποτ είναι σωστό για το δέντρο σου. Ουσιαστικα πέρα απο τα διασταυρωμένα κλαδιά έχεις και λαθος ποτ. Θα έλεγα όμως οτι το έχεις σε ενα ωραιο training pot και μπράβο που το έφτιαξες μόνος σου.
Το δέντρο σου το έσωσες οπως λες απο το να το πατήσει καποια μπουλντόζα αλλά δεν είναι οτι καλυτερο χωρις να ειναι και ασχημο. Ειναι αρκετα όμορφο και έχω δει πολλά τέτοια δεντράκια σε πιο "σωστο" ποτ να τα πουλανε σαν μπονσαι. (mallsai)

Αυτό που θα έκανα εγω. Θα το έβαζα στην Γη ή σε μια γλαστα κανονικη. Θα το συρμάτωνα να πάρει κάποιο σχήμα και την άνοιξη θα του έβγαζα τα σύρματα και ξανα παλι τον φθινοπωρο - ανοιξη... ή θα το αφηνα στην Γη για 5 χρόνια και ισως καποια στιγμή να ασχολιόμουν μαζί του.

Αυτο που θα κάνεις (εαν θες) ειναι να πας καπου εκει στον Βολο, έχω περάσει εχει αρκετα μεγάλα και αξιόλογα φυτώρια με ωραία φυτα. Θα έβγαζα κάποιες φωτογραφίες και θα τις ανέβαζα στο φόρουμ (SAFARI), επίσης να κρατήσεις και τιμές για να μπορουμε να ειμαστε οσο πιο αντικειμενικοί γίνεται.

Καλύτερα να αγοράσεις κάτι καλό και να δώσεις ενα Χ ποσό παρα αυτο το ποσο Χ να το δώσεις για 3-4 δέντρα μέτρια. (μην κανεις τα δικά μου λάθη, δεν ειναι εποχές για σπατάλες. έχεις και 3 παιδιά να θρέψεις και ενα Varadero και ειδικα εαν ειναι το καρπυρατερατο τότε βάζεις βαθειά το χέρι στην τσέπη)

Καλή συνέχεια. (Ανέβασε και άλλο δέντρο σου εαν θες σε νέο θέμα)
[ Εικόνα ]
Ευχαριστώ Harris, για τις τίμιες επισημάνσεις σου.

Συμφωνώ με τα σχόλιά σου εν πολλοίς. ΈΙπαμε ήταν μία πρώτη "δοκιμαστική βόλτα", σαν να λέμε ένα μικρό προσωπικό test drive σ' ένα κόσμο που τώρα σιγά σιγά ανακαλύπτω και μου αρέσει πάρα πολύ.

Για μένα είναι επιτυχία το να γλιτώσω το φυτό από τα σκουπίδια, το να το πειράξω μ' ένα ψαλίδι στο χέρι στην λογική της διπλής κατάληξης κάθε κλαδιού, της παράλληλης διαμόρφωσης όγκων που να έχουν ένα ενδιαφέρον για την δική μου οπτική, και όλα αυτά σε μια από τις πρώτες ασκήσεις ουσιαστικά. Κι αφού το φυτό ζεί -μέχρι στιγμής- εγώ νιώθω οτι δεν τσακίστηκα στην πρώτη βόλτα και προφανώς θέλω να αρχίσω να εκπαιδεύομαι πριν κάνω μεγάλο ταξίδι. Εξ αυτού κι η πεποίθησή μου για την αναγκαιότητα των ειδικών γνώσεων...

Επειδή ακριβώς έχω δει πολύ καταπληκτικά πράγματα, τα οποία ξέρω οτι είναι ασκήσεις υπομονής και επιμονής και φροντίδας και προγραμματισμού και έμπνευσης και δημιουργικής διάθεσης και, και, και... γι' αυτό αντιλαμβάνομαι την δυσκολία και με συναρπάζει. (μάλλον πρέπει να το κοιτάξω το βίτσιο με τα δύσκολα...) Σε καμία περίπτωση δεν αισθάνομαι ετοιμος να καυχηθώ για το ταπεινό μου δημιούργημα, παρά μόνο για το γεγονός οτι ζει ακόμα...

Μου αρέσει βέβαι το pot το οποίο και πάλι έχεις δίκιο, (οτι ειναι training με τις αναλογίες του) αλλά γι' αυτό προοριζόταν εξ' αρχής. Kαι για να τεστάρω την αντοχή του στο χρόνο και την υγρασία έτσι ώστε να επαληθεύσω τα όσα διάβασα στο διαδίκτυο και στο μέλλον να πειραματιστώ με διαστάσεις και αναλογίες κανονικού bonsai pot. Ίσως μέχρι τότε να έχω βρει καμία καλή βελανιδιά ή οξιά στο Πήλιο και να την παλαίψω ως κανονικό δεντράκι bonsai.

Όσο για τα φυτώρια του Βόλου, όντως υπάρχουν μερικά πολύ καλά σημεία πώλησης λουλουδιών. Όμως τίποτα που να έχω δει μέχρι σήμερα, δεν αφορά την αγορά των bonsai, αφού ακόμα και οι ατζαλέες τους, είναι ενός το πολύ δύο ετών, κι έτσι έχουν πολύ λίγα χαρακτηριστικά αναφορικά με το επιθυμητό πάχος κορμού ή λοιπή διαμόρφωση. Όχι οτι πήγαινε ποτέ αναζητώντας υλικό για bonsai... Μπορεί να έχω προσπεράσει πολλές ευκαιρίες μέχρι τώρα κα ινα μην το έχω καν καταλάβει.

Και πάλι ευχαριστώ που πήρες τον χρόνο να με διαβάσεις...

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 02 Οκτ 2015, 22:50 --
Harris έγραψε:Ακριβώς όπως τα λέει ο Sim62. Στην αρχή βιαζόμαστε να βάλουμε τα δέντρα μας σε ποτ γιατι το bonsai είναι 2 λέξεις "δέντρο σε ριχό πιάτο" Πράγματι ενα δέντρο εαν δεν ειναι σε ποτ όσο ωραιο και εαν ειναι σε μια γλάστρα μπονσάι δεν ειναι. Ειναι ενα δέντρο ωραιο σε γλαστρα αλλα ενδυνάμη μπονσάι. (το αντίθετο δεν ειναι)

Το να βάλεις ενα δέντρο σε ποτ και να σου ζήσει δεν είναι τόσο εύκολος σκοπός. Δηλαδη το οτι κατάφερες το δεντράκι σου να ζήσει μέσα σε ενα ποτ έχει τα θετικά του. Ομως το ποτ δεν ειναι σε αναλογία σωστο με τον κορμο. (υψος και πάχος) Άρα ουσιαστικα το έχεις βάλει σε ενα ποτ που θα έμπαινε ενα μεγαλύτερο δέντρο με τις σωστες αναλογίες. Άρα ουτε και το ποτ είναι σωστό για το δέντρο σου. Ουσιαστικα πέρα απο τα διασταυρωμένα κλαδιά έχεις και λαθος ποτ. Θα έλεγα όμως οτι το έχεις σε ενα ωραιο training pot και μπράβο που το έφτιαξες μόνος σου.
Το δέντρο σου το έσωσες οπως λες απο το να το πατήσει καποια μπουλντόζα αλλά δεν είναι οτι καλυτερο χωρις να ειναι και ασχημο. Ειναι αρκετα όμορφο και έχω δει πολλά τέτοια δεντράκια σε πιο "σωστο" ποτ να τα πουλανε σαν μπονσαι. (mallsai)

Αυτό που θα έκανα εγω. Θα το έβαζα στην Γη ή σε μια γλαστα κανονικη. Θα το συρμάτωνα να πάρει κάποιο σχήμα και την άνοιξη θα του έβγαζα τα σύρματα και ξανα παλι τον φθινοπωρο - ανοιξη... ή θα το αφηνα στην Γη για 5 χρόνια και ισως καποια στιγμή να ασχολιόμουν μαζί του.

Αυτο που θα κάνεις (εαν θες) ειναι να πας καπου εκει στον Βολο, έχω περάσει εχει αρκετα μεγάλα και αξιόλογα φυτώρια με ωραία φυτα. Θα έβγαζα κάποιες φωτογραφίες και θα τις ανέβαζα στο φόρουμ (SAFARI), επίσης να κρατήσεις και τιμές για να μπορουμε να ειμαστε οσο πιο αντικειμενικοί γίνεται.

Καλύτερα να αγοράσεις κάτι καλό και να δώσεις ενα Χ ποσό παρα αυτο το ποσο Χ να το δώσεις για 3-4 δέντρα μέτρια. (μην κανεις τα δικά μου λάθη, δεν ειναι εποχές για σπατάλες. έχεις και 3 παιδιά να θρέψεις και ενα Varadero και ειδικα εαν ειναι το καρπυρατερατο τότε βάζεις βαθειά το χέρι στην τσέπη)

Καλή συνέχεια. (Ανέβασε και άλλο δέντρο σου εαν θες σε νέο θέμα)
[ Εικόνα ]
Ευχαριστώ Harris, για τις τίμιες επισημάνσεις σου.

Συμφωνώ με τα σχόλιά σου εν πολλοίς. ΈΙπαμε ήταν μία πρώτη "δοκιμαστική βόλτα", σαν να λέμε ένα μικρό προσωπικό test drive σ' ένα κόσμο που τώρα σιγά σιγά ανακαλύπτω και μου αρέσει πάρα πολύ.

Για μένα είναι επιτυχία το να γλιτώσω το φυτό από τα σκουπίδια, το να το πειράξω μ' ένα ψαλίδι στο χέρι στην λογική της διπλής κατάληξης κάθε κλαδιού, της παράλληλης διαμόρφωσης όγκων που να έχουν ένα ενδιαφέρον για την δική μου οπτική, και όλα αυτά σε μια από τις πρώτες ασκήσεις ουσιαστικά. Κι αφού το φυτό ζεί -μέχρι στιγμής- εγώ νιώθω οτι δεν τσακίστηκα στην πρώτη βόλτα και προφανώς θέλω να αρχίσω να εκπαιδεύομαι πριν κάνω μεγάλο ταξίδι. Εξ αυτού κι η πεποίθησή μου για την αναγκαιότητα των ειδικών γνώσεων...

Επειδή ακριβώς έχω δει πολύ καταπληκτικά πράγματα, τα οποία ξέρω οτι είναι ασκήσεις υπομονής και επιμονής και φροντίδας και προγραμματισμού και έμπνευσης και δημιουργικής διάθεσης και, και, και... γι' αυτό αντιλαμβάνομαι την δυσκολία και με συναρπάζει. (μάλλον πρέπει να το κοιτάξω το βίτσιο με τα δύσκολα...) Σε καμία περίπτωση δεν αισθάνομαι ετοιμος να καυχηθώ για το ταπεινό μου δημιούργημα, παρά μόνο για το γεγονός οτι ζει ακόμα...

Μου αρέσει βέβαι το pot το οποίο και πάλι έχεις δίκιο, (οτι ειναι training με τις αναλογίες του) αλλά γι' αυτό προοριζόταν εξ' αρχής. Kαι για να τεστάρω την αντοχή του στο χρόνο και την υγρασία έτσι ώστε να επαληθεύσω τα όσα διάβασα στο διαδίκτυο και στο μέλλον να πειραματιστώ με διαστάσεις και αναλογίες κανονικού bonsai pot. Ίσως μέχρι τότε να έχω βρει καμία καλή βελανιδιά ή οξιά στο Πήλιο και να την παλαίψω ως κανονικό δεντράκι bonsai.

Όσο για τα φυτώρια του Βόλου, όντως υπάρχουν μερικά πολύ καλά σημεία πώλησης λουλουδιών. Όμως τίποτα που να έχω δει μέχρι σήμερα, δεν αφορά την αγορά των bonsai, αφού ακόμα και οι ατζαλέες τους, είναι ενός το πολύ δύο ετών, κι έτσι έχουν πολύ λίγα χαρακτηριστικά αναφορικά με το επιθυμητό πάχος κορμού ή λοιπή διαμόρφωση. Όχι οτι πήγαινε ποτέ αναζητώντας υλικό για bonsai... Μπορεί να έχω προσπεράσει πολλές ευκαιρίες μέχρι τώρα κα ινα μην το έχω καν καταλάβει.

Και πάλι ευχαριστώ που πήρες τον χρόνο να με διαβάσεις...
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από Harris »

Ακριβώς όπως τα λέει ο Sim62. Στην αρχή βιαζόμαστε να βάλουμε τα δέντρα μας σε ποτ γιατι το bonsai είναι 2 λέξεις "δέντρο σε ριχό πιάτο" Πράγματι ενα δέντρο εαν δεν ειναι σε ποτ όσο ωραιο και εαν ειναι σε μια γλάστρα μπονσάι δεν ειναι. Ειναι ενα δέντρο ωραιο σε γλαστρα αλλα ενδυνάμη μπονσάι. (το αντίθετο δεν ειναι)

Το να βάλεις ενα δέντρο σε ποτ και να σου ζήσει δεν είναι τόσο εύκολος σκοπός. Δηλαδη το οτι κατάφερες το δεντράκι σου να ζήσει μέσα σε ενα ποτ έχει τα θετικά του. Ομως το ποτ δεν ειναι σε αναλογία σωστο με τον κορμο. (υψος και πάχος) Άρα ουσιαστικα το έχεις βάλει σε ενα ποτ που θα έμπαινε ενα μεγαλύτερο δέντρο με τις σωστες αναλογίες. Άρα ουτε και το ποτ είναι σωστό για το δέντρο σου. Ουσιαστικα πέρα απο τα διασταυρωμένα κλαδιά έχεις και λαθος ποτ. Θα έλεγα όμως οτι το έχεις σε ενα ωραιο training pot και μπράβο που το έφτιαξες μόνος σου.
Το δέντρο σου το έσωσες οπως λες απο το να το πατήσει καποια μπουλντόζα αλλά δεν είναι οτι καλυτερο χωρις να ειναι και ασχημο. Ειναι αρκετα όμορφο και έχω δει πολλά τέτοια δεντράκια σε πιο "σωστο" ποτ να τα πουλανε σαν μπονσαι. (mallsai)

Αυτό που θα έκανα εγω. Θα το έβαζα στην Γη ή σε μια γλαστα κανονικη. Θα το συρμάτωνα να πάρει κάποιο σχήμα και την άνοιξη θα του έβγαζα τα σύρματα και ξανα παλι τον φθινοπωρο - ανοιξη... ή θα το αφηνα στην Γη για 5 χρόνια και ισως καποια στιγμή να ασχολιόμουν μαζί του.

Αυτο που θα κάνεις (εαν θες) ειναι να πας καπου εκει στον Βολο, έχω περάσει εχει αρκετα μεγάλα και αξιόλογα φυτώρια με ωραία φυτα. Θα έβγαζα κάποιες φωτογραφίες και θα τις ανέβαζα στο φόρουμ (SAFARI), επίσης να κρατήσεις και τιμές για να μπορουμε να ειμαστε οσο πιο αντικειμενικοί γίνεται.

Καλύτερα να αγοράσεις κάτι καλό και να δώσεις ενα Χ ποσό παρα αυτο το ποσο Χ να το δώσεις για 3-4 δέντρα μέτρια. (μην κανεις τα δικά μου λάθη, δεν ειναι εποχές για σπατάλες. έχεις και 3 παιδιά να θρέψεις και ενα Varadero και ειδικα εαν ειναι το καρπυρατερατο τότε βάζεις βαθειά το χέρι στην τσέπη)

Καλή συνέχεια. (Ανέβασε και άλλο δέντρο σου εαν θες σε νέο θέμα)
[img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/violence/gluck.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από Νικολας72 »

ΔΕΝ ΔΙΑΛΕΞΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ ΦΥΤΟ... ΤΟ ΕΣΩΣΑ ΠΡΙΝ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ!!!!!!! (Δεν διαβάζεις πριν σχολιάσεις???)

Αλλά και εκτός αυτού, κατά την ανάγνωση, αγαπητέ μου vaggelako7, ευτυχώς ή δυστυχώς υπάρχει η ελευθερία της ερμηνείας, κάτι που όπως καταλαβαίνεις επιτρέπει την διεξαγωγή διαφορετικών συμπερασμάτων: γιατί απλά το μάτι του αναγνώστη Α στάθηκε σε διαφορετικά σημεία από το μάτι του αναγνώστη Β. Γι' αυτό ακριβώς και δύο άνθρωποι που διάβασαν το ίδιο βιβλίο, ή είδαν το ίδιο έργο είναι δυνατόν (και βάση στατιστικής το πιθανότερο) να εστιάσουν την προσοχή τους σε διαφορετικά σημεία. Αυτό φαίνεται πολύ εύκολα όταν ζητάς να σου κάνουν μία περίληψη...

Ωστόσο, για την ιστορία (όχι ότι έχει πρακτικό νόημα), να ξέρεις πως τα δύο συγκεκριμένα άρθρα τα είχα διαβάσει (μάλιστα το πρώτο για την επιλογή του σωστού φυτού bonsai), δύο φορές: μία πολύ παλιά και μία πολύ πρόσφατα! Και τις δύο φορές η δική μου ανάγνωση συγκράτησε ανάμεσα στις άλλες πληροφορίες, αυτό που αναφέρεται στην δεύτερη παράγραφο στην πέμπτη πρόταση: "... Οι περισσότεροι άνθρωποι, ιδιαίτερα εκείνοι που είναι νέοι στην τέχνη, θα πρέπει να αρχίσουν με νεότερα δέντρα."

Ερμηνεύοντας αυτό, ως αναγνώστης Β, η απειρία μου είναι πιθανόν να με έσπρωξε στην υπερβολή της επιλογής ενός πολύ νεότερου δέντρου (π.χ. 5ετών) -σε σχέση με τον πραγματικά προτεινόμενο ως νεότερο δέντρο (π.χ. 10ετών). Αυτή η υπερβολή -επιπροσθέτως..!- λόγω ιδιαιτερότητας του είδους -πολύ αργή ανάπτυξη- μπορεί να οδηγήσει στο αποτέλεσμα να μην μου φτάσουν τα χρόνια που θα ζω, μέχρι να το δω αληθινό bonsai, εάν δεν ξαναμπεί στο χώμα για να "παχύνει" κι άλλο ο κορμός ή να αποκτήσει κάποι άλλο επιθυμητό χαρακτηριστικό των bonsai. Ωστόσο δεν σου δίνει το λογικό δικαίωμα να αμφισβητείς τί έχω διαβάσει και τί πραγματικα χρειάζομαι να διαβάσω από 'δω κι έπειτα. Έτσι δεν είναι?

Μπoρεί να σου αρέσει ή όχι η δημιουργία, μπορεί να κριτικάρεις την ύπαρξη ή μη των τυπικών στοιχειων ενός bonsai (μαζί σου κι ίσως να συμφωνώ κιόλας), όμως με το να αμφισβητείς τί έχω διαβάσει και πόσο ή να πιστεύεις οτι δικαιούσαι να ειρωνεύεσαι τον "νέο που φαγώθηκε" να δει τα "κλειστά" θέματα του forum, νομίζω οτι απλά με προκαλείς να απαντήσω ή και να αμυνθώ. Ο τελευταίος λόγος για τον οποίο θα συμμετείχα σ' ένα forum, θα ήταν αυτός φίλε μου vaggelako7.
Όσο για την ευχή σου για καλή συνέχεια, στο βαθμό που πραγματικά το εννοείς μετά από τόση ειρωνεία, σ' ευχαριστώ.

Υ.Γ. Πάντως, ... ειλικρινά, έλεος πια με αυτό το "νέος", ξεκόλλα, δεν είσαι στο στρατό, σ' ένα forum για ενήλικες είσαι...!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 02 Οκτ 2015, 19:42 --
Petros έγραψε:Των αρχών και της φιλοσοφίας των bonsai? Με την πρώτη ματιά βλέπω 2 κλαδιά να διασταυρώνονται. Μάλλον κάτι δεν διάβασες σωστά. Εάν θες διάβασε το ανοικτό άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Θα σε βοηθήσει αρκετά.
http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... onsai.html

Ψιλο-κράζεις φιλε Πέτρο αλλά δυστυχώς έχεις δίκιο, γιατί όντως βλέπεις κλαδιά να διασταυρώνονται, κάτι αντιθετο με τους "κανόνες" του bonsai. Βέβαια εάν διάβαζες τα προηγούμενα σχόλια θα έβλεπες οτι ήταν μάλλον ατυχής επιλογή φυτού με την έννοια οτι το καημένο δεν είχε τις προϋποθέσεις για να γίνει ένα ικανοποιητικό probonsai. Ωστόσο -επίσης αναφέρεται στα προηγούμενα σχόλια- ήταν μία πρώτη απόπειρα να αποδώσω όσο μου επέτρεπε η υπάρχουσα δομή του φυτού- αρμονικούς όγκους σε ένα μάλλον όμορφο σύνολο τελικώς [...για τα δικά μου μάτια εν πάση περιπτώση]

Σε ευχαριστώ για την ωμή αλήθεια σου, αν και θα την άντεχα και σε πιο ευγενική εκδοχή... Είπαμε πρωτάρης, μην απογοητευθούμε κιόλας!

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 02 Οκτ 2015, 20:06 --
Sim62 έγραψε: Θα προσπαθήσω να είμαι ειλικρινής και όχι ευχάριστος, κατανοώντας ωστόσο ότι αυτό το πυξάρι είναι ίσως μια απ΄τις πρώτες προσπάθειές σου. Το θέμα είναι ότι τα πυξάρια είναι δέντρα πολύ αργής ανάπτυξης, η οποία αποκτά και τον χαρακτηρισμό εξοργιστικά αργή όταν περιορίζονται σε ένα μικρό δοχείο. Στο χώμα του κήπου έχουν καλύτερες επιδόσεις.
Η συνέπεια λοιπόν της φύτεψης του στο μικρό αλλά οικολογικό και όμορφο κατά τα άλλα pot, θα είναι να παραμείνει ένα όμορφο και συμπαθητικό φυτό, αλλά να μην φτάσει ποτέ ίσως ούτε στο επίπεδο ενός ικανοποιητικού prebonsai.

Επειδή αναφέρεις ότι θα ήθελες κάποια μέρα να του δώσεις μορφή bonsai, το μόνο που θα μπορούσα να προτείνω είναι για μια περίοδο τουλάχιστον 6 ετών ξεκινώντας άμεσα, να μπαίνει σταδιακά ανα 2ετία σε όλο και μεγαλύτερη γλάστρα και όχι pot για bonsai (με την πρώτη να είναι περίπου 7-8 λιτρών).


Στο διάστημα αυτό θα του παρέχεις το κανονικό του πότισμα και λίπανση και ίσως να πάρεις κάποιες αποφάσεις ως πρός την μελλοντική του διαμόρφωση, όσον αφορά τα κλαδιά του (Ισως συρμάτωμα και κλάδεμα σε κάποια από αυτά).

Από την αναλογία πάχους κορμού απ΄τη μία και κλαδιών και φυλλώματος απ την άλλη που βλέπω στο συγκεκριμένο, ο προφανής στόχος είναι το διπλάσιο κατ΄ελάχιστο και το τριπλάσιο ιδανικά πάχος κορμού. Όταν φτάσουμε εκεί θα μπορούμε να μιλάμε για ένα υλικό που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν βάση για ένα μελλοντικό bonsai.
Καταλαβαίνω ότι είναι λίγο σπαστικό αυτό που λέω, εγώ ο ίδιος έχω πέσει πολλές φορές σε αυτό το λάθος με διάφορα είδη δέντρων γιατί βιαζόμουνα να τα δώ σαν bonsai όμορφα μέσα στο pot. Τώρα βρίσκονται όλα πάλι μέσα στις γλάστρες τους. Θέλω να πιστεύω λοιπόν ότι έχω διδαχθεί απ΄αυτό, για αυτό και προτείνω αυτό που προτείνω.


Δυστυχώς η μανία του bonsai pot αδικεί και καθυστερεί πολλές φορές την ανάπτυξη δέντρων που έχουν προοπτικές και τα καταδικάζει στο να είναι απλά χαριτωμένα φυτά σε όμορφα δοχεία, όχι όμως αξιοπρεπή prebonsai, πόσο μάλλον bonsai.
Φίλε μου Sim62,


Είναι ίσως η πιο ειλικρινής, τεκμηριωμένη και εποικοδομητική κριτική που είδα μέχρι αυτή την στιγμή. Λες την γνώμη σου χωρίς ειρωνία, ή διάθεση καυστικού χιούμορ εις βάρος μου, και έτσι δεν με βάζει "απέναντί σου" αλλά παραμένω με προσοχή να παρατηρώ τα σχόλιά σου.


Τεκμηριώνεις την άποψή σου, και έτσι κερδίζεις την εμπιστοσύνη μου...


Ασκείς εποικοδομητικά την κριτική σου δίνοντας πραγματικές συμβουλές για καλύτερο αποτέλεσμα, δείχνοντάς μου ότι έχεις σεβαστεί τον κόπο μου και την αγωνία μου, αφού μπήκες στον κόπο να διαβάσεις το πώς προέκυψε το φυτό. Τώρα πια, εκτός από την προσοχή & την εμπιστοσύνη μου, κέρδισες και το σεβασμό μου.


Σε ευχαριστώ απ' την καρδιά μου. Να ξέρεις οτι κατά την γνώμη μου έχεις ότι χρειάζεται για να αποδώσεις τα μέγιστα στο ρόλο του εκπαιδευτή. Νομίζω οτι με έπεισες να ξαναβάλω το φυτό στην γλάστρα...
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από Petros »

Των αρχών και της φιλοσοφίας των bonsai? Με την πρώτη ματιά βλέπω 2 κλαδιά να διασταυρώνονται. Μάλλον κάτι δεν διάβασες σωστά. Εάν θες διάβασε το ανοικτό άρθρο στην βιβλιοθήκη μας. Θα σε βοηθήσει αρκετά.
http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... onsai.html
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από Νικολας72 »

vaggelakos7 έγραψε:Καλό είναι να βγάζεις φωτογραφίες χωρίς φλας. Το ποτ το εφτιαξες με γύψο και χαρτί;
Εχει καιρό μπροστά του το δέντρο σου αλλα με τον καιρό θα ομορφήνει. Χρειάζεται λίγο συρμάτωμα.
Οταν αγοράζεις δέντρα να τα παίρνεις πιο μεγάλα σε ηλικία.

Καλη επιτυχια απο μένα.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Το pot είναι με τσιμέντο, χαρτοπολτό και περλίτη.
Σωστή η παρατήρησή σου για την ηλικία του φυτού, δεν το αγόρασα για bonsai, υπήρχε στην αυλή του σπιτιού, παραμελημένο όπως έγραψα στο post. Απλώς ήτα νη πρώτη φορά που προσπάθησα να σχηματοποιήσω ένα φυτό με κλάδεμα, βάση των αρχών και της φιλοσοφίας των bonsai.

Είναι γεγονός οτι ήταν μια βιαστική επιλογή, αλλά έδωσε ένα ικανοποιητικό οπτικό αποτέλεσμα που έχει από εδώ κι έπειτα προοπτικές να γίνει κάποτε bonsai...
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Καλώς τον νέο που "φαγώθηκε" που δεν έχει από την πρώτη μέρα πρόσβαση στην βιβλιοθήκη του φόρουμ.
Περίμενα με ανυπομονησία να δω ένα από τα δέντρα σου. Τελικά το είδα και ξέρεις τι διαπίστωσα; Ότι δεν έχεις διαβάσει τα ΑΝΟΙΚΤΑ άρθρα της βιβλιοθήκης. Διάβασε για αρχή ένα. Διάβασε το προσεκτικά όμως.
http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... hoice.html
και μετά από το παραπάνω να διαβάσεις ακόμα ένα ΑΝΟΙΚΤΟ άρθρο της βιβλιοθήκης που είναι σε 3 μέρη. http://library.bonsaiforum.gr/index.php ... onsai.html

Καλή συνέχεια σου εύχομαι αγαπητέ μου. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... /gluck.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από stelios »

Το δέντρο σου να το βάλεις στην γη να μεγαλώσει και να ασχοληθείς με κάποιο άλλο. Όταν μεγαλώσει αρκετά σε 3-4-5 χρόνια το βάζεις σε ποτ. Το ότι το έβαλες σε ποτ δεν σημαίνει ότι έιναι μπονσαι.
Καλή συνέχεια
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Θα προσπαθήσω να είμαι ειλικρινής και όχι ευχάριστος, κατανοώντας ωστόσο ότι αυτό το πυξάρι είναι ίσως μια απ΄τις πρώτες προσπάθειές σου. Το θέμα είναι ότι τα πυξάρια είναι δέντρα πολύ αργής ανάπτυξης, η οποία αποκτά και τον χαρακτηρισμό εξοργιστικά αργή όταν περιορίζονται σε ένα μικρό δοχείο. Στο χώμα του κήπου έχουν καλύτερες επιδόσεις.[/justify]
[justify]Η συνέπεια λοιπόν της φύτεψης του στο μικρό αλλά οικολογικό και όμορφο κατά τα άλλα pot, θα είναι να παραμείνει ένα όμορφο και συμπαθητικό φυτό, αλλά να μην φτάσει ποτέ ίσως ούτε στο επίπεδο ενός ικανοποιητικού prebonsai.[/justify][justify]Επειδή αναφέρεις ότι θα ήθελες κάποια μέρα να του δώσεις μορφή bonsai, το μόνο που θα μπορούσα να προτείνω είναι για μια περίοδο τουλάχιστον 6 ετών ξεκινώντας άμεσα, να μπαίνει σταδιακά ανα 2ετία σε όλο και μεγαλύτερη γλάστρα και όχι pot για bonsai (με την πρώτη να είναι περίπου 7-8 λιτρών).[/justify]
[justify]Στο διάστημα αυτό θα του παρέχεις το κανονικό του πότισμα και λίπανση και ίσως να πάρεις κάποιες αποφάσεις ως πρός την μελλοντική του διαμόρφωση, όσον αφορά τα κλαδιά του (Ισως συρμάτωμα και κλάδεμα σε κάποια από αυτά).[/justify][justify]Από την αναλογία πάχους κορμού απ΄τη μία και κλαδιών και φυλλώματος απ την άλλη που βλέπω στο συγκεκριμένο, ο προφανής στόχος είναι το διπλάσιο κατ΄ελάχιστο και το τριπλάσιο ιδανικά πάχος κορμού. Όταν φτάσουμε εκεί θα μπορούμε να μιλάμε για ένα υλικό που θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί σαν βάση για ένα μελλοντικό bonsai.[/justify][justify]Καταλαβαίνω ότι είναι λίγο σπαστικό αυτό που λέω, εγώ ο ίδιος έχω πέσει πολλές φορές σε αυτό το λάθος με διάφορα είδη δέντρων γιατί βιαζόμουνα να τα δώ σαν bonsai όμορφα μέσα στο pot. Τώρα βρίσκονται όλα πάλι μέσα στις γλάστρες τους. Θέλω να πιστεύω λοιπόν ότι έχω διδαχθεί απ΄αυτό, για αυτό και προτείνω αυτό που προτείνω.[/justify]
[justify]Δυστυχώς η μανία του bonsai pot αδικεί και καθυστερεί πολλές φορές την ανάπτυξη δέντρων που έχουν προοπτικές και τα καταδικάζει στο να είναι απλά χαριτωμένα φυτά σε όμορφα δοχεία, όχι όμως αξιοπρεπή prebonsai, πόσο μάλλον bonsai.[/justify]
Άβαταρ μέλους

vaggelakos7
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 787
Εγγραφή: 03 Απρ 2012, 21:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από vaggelakos7 »

Καλό είναι να βγάζεις φωτογραφίες χωρίς φλας. Το ποτ το εφτιαξες με γύψο και χαρτί;
Εχει καιρό μπροστά του το δέντρο σου αλλα με τον καιρό θα ομορφήνει. Χρειάζεται λίγο συρμάτωμα.
Οταν αγοράζεις δέντρα να τα παίρνεις πιο μεγάλα σε ηλικία.

Καλη επιτυχια απο μένα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από Νικολας72 »

If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από Harris »

Σωστό. Ανέβασε και άλλη μια φωτογραφία από την άλλη μεριά.

Το φόρουμ σου μικραίνει αυτόματα την φωτογραφία σου. Απλά πρέπει να περιμενεις να το κάνει για σενα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

fan coil
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 12 Απρ 2015, 10:39
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από fan coil »

Ένα προβληματσι είναι στην φωτογραφία θα έπρεπε να βγαλεις η κάμερα να είναι λόγο πιο ψηλά. Να φαίνεται λίγο το χώμα του. Έτσι δείχνει πολύ ψηλό το δέντρο ενώ δεν είναι.
Δείχνει ωραίο δεντράκι πάντως και με υγεία τα φύλλα.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από Νικολας72 »

sinaf έγραψε:Με πρώτη ματιά, ωραίο το φόντο της φώτο. Ωραίο και το πυξάρι (προσωπικά θα έφερνα πιο κοντά στον κορμό τη φυλλωσιά).

Αυτό όμως που μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι το pot. Μπράβο, πολύ ωραία δουλειά. Ανέβασε θέμα όταν μπορέσεις για τη διαδικασία κατασκευής του.

Ευχαριστώ sinaf,

Έχεις δίκιο για την απόσταση της φυλλωσιάς από τον κορμό. Εάν έλλειπαν λίγα εκατοστά από τον κορμό, το σύνολο θα έδειχνε πιο αρμονικό, ενώ τώρα είναι κάπως ψιλόλιγνο... Όμως, δυστυχώς ήταν ένα ξεχασμένο κι απεριποίητο φυτό, που το έσωσα τελευταία στιγμή από την διάθεση των οικείων μου να το ξεφορτωθούν, γιατί πριν δυο χρόνια είχε κακή τοποθέτηση και είχε χάσει το μεγαλύτερο μέρος του φυλλώματός του. Όταν το περιέλαβα τότε, του άλλαξα χώμα, αφαίρεσα τμήμα της ριζόμπαλας που είχε γεμίσει ασφυκτικά την γλάστρα, το έβαλα σε μεγαλύτερη γλάστρα, του άλλαξα θέση για να το βλέπει πολύ περισσότερο ο ήλιος και το πότιζα (έκανα τα πάντα αλλιώς δηλαδή). Το φυτό που προφανώς είχε ακόμα ζωή μέσα του, ανταποκρίθηκε αλλά για το κατώτερο τμήμα του ήταν μάλλον αργά, αφού άρχισε να αναπτύσσεται από ένα σημείο και πάνω, ενώ είναι αλήθεια ότι δεν το ξανατσίμπησα στις κορυφές του, οπότε δεν είχε πρακτικά λόγο να ξανατινάξει φύλλα χαμηλά. Αφού λοιπόν αναπτύχθηκε προς τα πάνω αρκετά, το κάτω μέρος του δεν το έβλεπε κι ο ήλιος. Χώρια που τότε δεν είχα ιδέα οτι κάποια μέρα θα του δώσω μορφή μπονσάι. Πιστεύω οτι τώρα με το κούρεμα που έφαγε στο επάνω μέρος ίσως δω να τινάζουν φυλλαράκια και πιο χαμηλά, οπότε το ίδιο το φυτό θα μου δείξει ίσως κι άλλους δρόμυος στο μελλον για επαναδιαπραγμάτευση (για να είμαστε κι επίκαιροι...) του σχήματός του.

Ειλικρινά ευχαριστώ για τον χρόνο που έδωσες στη δουλειά μου και την προσοχή σου. Όσο για τα pot, είμαι πραγματικά ενθουσιασμένος & με το αποτέλεσμα & την ιδέα της ανακύκλωσης του χαρτιού ... Μόλις είμαι έτοιμος θα ανεβάσω υλικό!
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 20 times
Been thanked: 45 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από sinaf »

Με πρώτη ματιά, ωραίο το φόντο της φώτο. Ωραίο και το πυξάρι (προσωπικά θα έφερνα πιο κοντά στον κορμό τη φυλλωσιά).

Αυτό όμως που μου κέντρισε το ενδιαφέρον είναι το pot. Μπράβο, πολύ ωραία δουλειά. Ανέβασε θέμα όταν μπορέσεις για τη διαδικασία κατασκευής του.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση από Νικολας72 »

DimosA έγραψε:Και το πυξαρι καλό... Και η φωτογραφία τέλεια....Και το ποτ πολύ καλό.

Είναι το πρώτο σχόλιο που δέχομαι για την δουλειά μου, και όπως φαντάζεσαι ήταν πολύ σημαντικό να είναι κάτι θετικό. Ελπίζω να ήταν ειλικρινές...[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... oublue.gif[/img]
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση