Πυξάρι για αρχή!

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Νικολας72
Mame
Mame
Has thanked: 12 times
Been thanked: 1 time
Κατάσταση: Χωρίς σύνδεση

Re: Πυξάρι για αρχή!

Δημοσίευση #21 από Νικολας72 » πριν από 5 μήνες

Τρείς μήνες είναι αρκετοί για να στοιχειοθετήσουν την ανάγκη για επικαιροποίηση, σωστά?

Το πυξάρι της καρδιάς μου, δέχτηκε πρόσφατα τις υπηρεσίες του υπουργείου εξωτερικών της Αμερικής (μονολεκτικά: επέμβαση!) Κι ως εκ τούτου δεν μπορούσα να αντισταθώ στον πειρασμό να το μοιραστώ μαζί σας...

Εικόνα

Η επέμβαση αφορούσε κατά κύριο λόγο κλαδεματάκι σ' όσα κλωνάρια δεν πήγαιναν εκεί που τους έλεγα (κατά το γνωστό ρητό: "...όπου δεν πίπτει λόγος, πίπτει ψαλίδι"! Μήν μου πείτε ότι δεν το έχετε ακούσει ποτέ...)

'Οτι ξέφευγε από τα επιθυμητά (μήκη και πλάτη), κατέληγε να διαπιστώνει από πρώτο χέρι εάν ήταν αρκετά ακονισμένη η λεπίδα του ψαλιδού μου. Δημοκρατική μέθοδος. Η αλήθεια είναι ότι είχε φουντώσει το κάθε ένα από τα κλαδάκια του, οπότε χρειαζόταν διαμόρφωση για να ξεκαθαρίσει η εικόνα.

Αυτό όμως στο οποίο θα ήθελα να σταθώ, είναι η προσπάθεια κάμψης ενός κλαδιού χρησιμοποιώντας εναλλακτικά υλικά. Στα λίγα συρματώμτα που έχω κάνει μέχρι σήμερα, συνήθως χρησιμοποιούσα ηλεκτρολογικό καλώδιο για δύο λόγους: πρώτον ο εμπεριεχόμενος χαλκός κυκλοφορεί σε διάφορες διατομές, οπότε έτυχε να έχω από περισσεύματα διάφορα ρετάλια κατάλληλα για διαφορετικού πάχους κλαδιά & δεύτερον έχουν την γνωστή επικάλυψη από εύκαμπτο πλαστικό το οποίο σημαίνει λιγότερος τραυματισμός του κλαδιού, αφού μέρος της δύναμης που ασκείται στο σημείο κάμψης του κλαδιού την "τρώει" το πλαστικό... Αυτό έκανα και στο πρώτο κλαδάκι χαμηλά δεξιά.

Στο δεύτερο κλαδί αριστερά ψηλά, έτυχε να μην έχω κατάλληλο καλώδιο και το χοντρό κομμάτι που είχα διαθέσιμο ήταν μαύρο και ίδιου πάχους με το κλαδί. Σκέφτηκα λοιπόν να χρησιμοποιήσω σχοινάκι αγκυρωμένο στην βάση του κορμού, πάνω σε ξερό κλαδάκι από παλιά τομή, και στην κορυφή στο σημείο επαφής με το κλαδάκι, πρίν δεθεί η θηλιά το σχοινί περάστηκε μέσα από ένα τμήμα εύκαμπτου πλαστικού από καλώδιο. Το αποτέλεσμα....

Εικόνα Εικόνα

Θέλω να πιστεύω πως κατ' αυτόν τον τρόπο και με το πέρασμα του χρόνου δεν θα μείνει τίποτα (από σημάδια...) παρά μόνο το κλαδάκι στην νέα του θέση. Πώς σας φάνηκε?

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!

Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Has thanked: 9 times
Been thanked: 23 times
Κατάσταση: Χωρίς σύνδεση

Δημοσίευση #22 από iohokahey » πριν από 5 μήνες

Θα το πω(ή μαλλον θα το γραψω) οπως μου βγαινει..
..μ'αρεσει πολυυυ οπως τα λες νικολα!!

Υγ.κατι μου λεει οτι εχεις κανει ιδιαιτερα μαθηματα..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση