νανος πευκο

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: νανος πευκο

Δημοσίευση από alexcorfu »

Καλορίζικο το δεντράκι σου. Συμφωνώ με τις κατευθύνσεις που σου έδωσε ο Sim. Έχουμε το ίδιο δένδρο, οπότε μπορώ να προσθέσω πως το κλάδεψα αυτήν την εποχή, ελαφρά στις άκρες των κλαδιών και για να μειώσω (ελάχιστα για την ώρα) το μήκος τους, αλλά και για να ενθαρρύνουμε την ανάπτυξη νέων οφθαλμών πιο πίσω στο κλαδί. Πράγμα που λειτουργεί, μιας και έχουν γεμίσει με νέους! Τα κλαδιά που βρίσκονται κάτω χαμηλά, τα κρατάς για την ώρα ώστε να παχύνει ο κορμός περισσότερο! [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/ob ... cheers.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: νανος πευκο

Δημοσίευση από stelios »

Ξέρεις τι μου θυμίζει; Κάτι βουρτσάκια για τα δόντια. ;)

[img]http://www.ofarmakopoiosmou.gr/system/u ... 300138.jpg[/img]

Αστειεύομαι φυσικά μην με παρεξηγήσεις. Πρέπει να δώσεις κάποια κλίση στα κλαδιά. Τώρα είναι σαν να τα έχει σταυρώσει. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: νανος πευκο

Δημοσίευση από panixoras »

IMG_0119.JPG
IMG_0120.JPG
καλημερα παιδια δεν
IMG_0121.JPG
ξερω αν του αλλαξα τα φωτα αλλα αυτο μου ηρθε και εκανα ......το βαζω να μου πειτε τα λαθη μου...ευχαριστω[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/doh.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: νανος πευκο

Δημοσίευση από Sim62 »

Υπάρχουν ορισμένα θετικά σημεία σε αυτό το δέντρο και ένα αρνητικό που όμως διορθώνεται γιατί είναι σχετικά νεαρό.

Στα θετικά έχει αρχίσει να δημιουργεί κωνικότητα στον κορμό που με τα χρόνια θα γίνει καλύτερη. Έχει κλαδιά σε όλες τις κατευθύνσεις που θα δώσουν στο δέντρο βάθος και προοπτική όταν θα αρχίσει η διαμόρφωση του. Πάνω απ΄όλα φαίνεται υγιέστατο. Το μόνο αρνητικό όπως συμβαίνει στην πλειοψηφία των φυτωριακών πεύκων τα περισσότερα κλαδιά του δεν έχουν φύλλωμα κοντά στον κορμό παρά μόνο στην άκρη τους. Αυτό όμως μπορείς να το διορθώσεις με τον καιρό δημιουργώντας buck budding (διάβασε τα άρθρα για τα πεύκα στην βιβλιοθήκη). Θα είναι σχετικά εύκολο γιατί έχει νεαρά κλαδιά. Τις σκέτες βελόνες που είναι σε όλο το μήκος των κλαδιών μέχρι των κορμό τις φυλάς σαν κόρη οφθαλμού. Από τα σημεία που φυτρώνουν κυρίως θα πάρεις νέους οφθαλμούς και κεριά.
Φυσικά να πάς το δέντρο στην επόμενη συνάντηση όπου τα παιδιά θα σε βοηθήσουν να το ξεκινήσεις σωστά.
Κάποια στιγμή μελλοντικά θα χρειαστεί να αφαιρέσεις τα κλαδιά που έχω κόκκινη γραμμή στην φωτογραφία. Θα μπορούσες να το κάνεις από τώρα μόνος σου ή στην συνάντηση, αλλά θα έλεγα να το σκεφτείς να τα αφήσεις ένα δύο χρόνια γιατί θα συμβάλλουν πολύ και στην πάχυνση του κορμού χαμηλά και στην δημιουργία καλής κωνικότητας στον κορμό.

Καλή συνέχεια...
pine 1.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: νανος πευκο

Δημοσίευση από panixoras »

Πάντως εκτός από το μικρόβιο υπάρχει και η έμπνευση και να ξέρεις ότι είστε μέρος της ····(((·ακούς ρια μου·····

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 17 Νοέμ 2015, 14:24 --

Θα το φέρω στην συνάντηση να το δειτε
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: νανος πευκο

Δημοσίευση από RiaDr »

Όμορφο δέντρο και υγιές, αλλά θέλει αρκετή δουλειά. Γιατί δεν το φέρνεις στη συνάντηση του Δεκεμβρίου;
panixoras έγραψε: βγαινω στα δαση και κοιταζω τα σχηματα των δεντρων...εχω τρελαθη οπου δω δεντρο η φυτο το κοιταζω σαν γκομενα....
Μη νομίζεις πάντως ότι και τα δέντρα δεν μπορούν να .... σου κλείσουν το σπίτι, εκτός κι αν κολλήσει το "μικρόβιο" και το έτερον ήμισυ. Ακόμα και τότε όμως, καλό είναι να υπάρχει μέτρο. (Ακούς Χάρη....; ) [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... histle.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: νανος πευκο

Δημοσίευση από panixoras »

ναι κουκουναρια ειναι ....εγω εκανα λαθος
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: νανος πευκο

Δημοσίευση από Harris »

χαχαχαχα ΕΝΤΑΞΕΙ! Έχεις τον ιο, το μικροβιο!
Ετσι ειναι βγαίνεις βόλτα με τους φίλους σου και εκεινοι κοιτάζουν κοπέλες και εσυ τα δέντρα! :P
Σκίβεις χαμηλά να δεις τον κορμό την διακλάδωση κ.α
Πηγαίνεις διακοπές και ψάχνεις στο ιντερνετ εαν έχει φυτώρια στην περιοχη!

Καλά πας! Ελπίζω να μην σου φύγει η τρέλλα αυτή.

Το δέντρο σου πρέπει να ειναι κουκουναριά. Τι σου ειπαν εκει που το αγόρασες;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

Re: νανος πευκο

Δημοσίευση από panixoras »

μου αρεσε πρωτα το γεγονος οτι εχει κλαδεια με βελονες μεχρι την ριζα...εχει εναν σχετικα καλο σε παχος κορμο για αρχη μικρο βεβαια ...εχει παντου βελονες και μου φαινετε οτι σε πεντε χρονια απο τωρα αν το παω καλα θα εχει παρει το σχημα που θελω....

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 17 Νοέμ 2015, 12:45 --

ακομη δεν μπορω να καταλαβω την προοπτικη ενος δεντρου το βλεπω διαισθητικα τη αποτυπωμα μου αφηνει...μπορει να ακουγετε χαζο αλλα τωρα ψαχνω τον δρομο μου στο χωρο..ειναι πολλες οι πληροφοριες και ακομη δεν εχει καταλαβει το ματι μου τη ψαχνει....

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 17 Νοέμ 2015, 12:46 --
black pine 2.jpg


Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 17 Νοέμ 2015, 12:51 --

βγαινω στα δαση και κοιταζω τα σχηματα των δεντρων...εχω τρελαθη οπου δω δεντρο η φυτο το κοιταζω σαν γκομενα....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: νανος πευκο

Δημοσίευση από Harris »

Γειά σου!
Μην κοιτάζεις την τιμή πρώτα αλλά τι προοπτικές έχει.

Τι σου έκανε κλικ σε αυτό το δέντρο; Πως πιστεύεις οτι μπορεί να γίνει;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
panixoras
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 606
Εγγραφή: 30 Μάιος 2015, 10:16
Has thanked: 38 times
Been thanked: 11 times

νανος πευκο

Δημοσίευση από panixoras »

IMG_0012.JPG
IMG_0013.JPG
IMG_0014.JPG
καλημερα παιδια αγορασα σημερα 5 ευρω αυτο το δεντρακι πιστευω οτι εχει προοπτικες .ηθελα να ρωτησω ...το αφηνω οπως ειναι και του κανω μεταφυτευση την ανοιξει....και δευτερω περιμενω τα γενικοτερα σχολια σας ευχαριστω προκαταβολικα[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση