Η αγριελια μου.

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών

Συγγραφέας
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Been thanked: 4 times
Κατάσταση: Χωρίς σύνδεση

Η αγριελια μου.

Δημοσίευση #1 από Λουκάς Καρούσος » πριν από 1 χρόνο

Καλησπέρα....ακουω γνωμες για το δεντράκι.ελπιζω οτι η μεταφύτευση εγινε με επιτυχία και ότι δε θα μου σκασει τπτ περίεργο
20160226_151726.jpg
20160226_151718.jpg
20160226_151708.jpg

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 9 times
Been thanked: 54 times

Δημοσίευση #2 από karesansui » πριν από 1 χρόνο

Καλησπέρα!
Ολίγον τι bizarre το σχήμα της ελιάς σου!!
Πότε την μεταφύτευσες;
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Συγγραφέας
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono

Δημοσίευση #3 από Λουκάς Καρούσος » πριν από 1 χρόνο

Εχθες...αναπτύσσεται πολυ γρήγορα ήδη.ετσι την βρηκα.φε ξερω ακομα το θα κανω ακριβώς.κλαδεψα συρματωσα και τον χειμωνα θα παρω μερικες σοβαρές αποφάσεις.

Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 9 times
Been thanked: 54 times

Δημοσίευση #4 από karesansui » πριν από 1 χρόνο

Οψόμεθα ες Χειμώνα λοιπόν!
Καλό ρίζωμα στην αγριελιά σου...
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake

Συγγραφέας
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono

Δημοσίευση #5 από Λουκάς Καρούσος » πριν από 1 χρόνο

Συμβουλές για να τη σχηματισω δεκτές

Άβαταρ μέλους

Harris
Υπέρ-Συντονιστής
Υπέρ-Συντονιστής
Has thanked: 22 times
Been thanked: 35 times
Επικοινωνία:

Δημοσίευση #6 από Harris » πριν από 1 χρόνο

Το λιοντάρι της Νεμέας!
Λοιπόν περιμένουμε να δούμε νέα φύλλα και ριζικό σύστημα. Σε 2 χρόνια!
Καλή επιτυχία.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Συγγραφέας
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono

Δημοσίευση #7 από Λουκάς Καρούσος » πριν από 1 χρόνο

karesansui έγραψε:Οψόμεθα ες Χειμώνα λοιπόν!
Καλό ρίζωμα στην αγριελιά σου...

Αμην

Συγγραφέας
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono

Δημοσίευση #8 από Λουκάς Καρούσος » πριν από 1 χρόνο

Harris έγραψε:Το λιοντάρι της Νεμέας!
Λοιπόν περιμένουμε να δούμε νέα φύλλα και ριζικό σύστημα. Σε 2 χρόνια!
Καλή επιτυχία.

Πράγματι...τράβηξα τον αλιμονο να κοψω τη Κεντρική ριζα, η οποια ηταν χοντρη σαν τον κορμό.οτι βλέπεις επανω απ το χωμα, σχεδον το ίδιο είναι κι απο κατω.

Άβαταρ μέλους

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Has thanked: 7 times
Been thanked: 14 times

Δημοσίευση #9 από Hfestion » πριν από 1 χρόνο

Ωραία, πως θα σου φαινόταν αν έκοβες το δεξί λεπτό Και ίσιο κορμό?
Καλή συνέχεια από μένα

Στάλθηκε από το HTC Desire 310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Συγγραφέας
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono

Δημοσίευση #10 από Λουκάς Καρούσος » πριν από 1 χρόνο

Hfestion έγραψε:Ωραία, πως θα σου φαινόταν αν έκοβες το δεξί λεπτό Και ίσιο κορμό?
Καλή συνέχεια από μένα

Στάλθηκε από το HTC Desire 310 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Μαλλον θα τον κόψω.ήλπιζα να την κανω δικορμη αλλα δε βλεπω μα βγαίνει......

Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση #11 από RiaDr » πριν από 1 χρόνο

Ιδιαίτερο δείγμα ελιάς... Να πάνε όλα καλά, να ριζώσει και έχεις καιρό για τη διαμόρφωση - θα συμφωνήσω πάντως πως ίσιος κορμός στα δεξιά δεν προσθέτει κάτι, μάλλον ελαττώνει την αισθητική αξία.

Θα ήθελα να δω και μια φωτογραφία με λευκό (έστω μονόχρωμο) φόντο, όποτε μπορέσεις. Εικόνα
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Συγγραφέας
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono

Δημοσίευση #12 από Λουκάς Καρούσος » πριν από 1 χρόνο

RiaDr έγραψε:Ιδιαίτερο δείγμα ελιάς... Να πάνε όλα καλά, να ριζώσει και έχεις καιρό για τη διαμόρφωση - θα συμφωνήσω πάντως πως ίσιος κορμός στα δεξιά δεν προσθέτει κάτι, μάλλον ελαττώνει την αισθητική αξία.

Θα ήθελα να δω και μια φωτογραφία με λευκό (έστω μονόχρωμο) φόντο, όποτε μπορέσεις. [ Εικόνα ]

Θα κανω φωτογράφηση σύντομα οπως πρέπει.ισως και αυριο καυαφερω να ανεβασω κατι.πάντως παρα τη μεταφύτευση συνεχίζει να αναπτυσεται με τρελο ρυθμό.μεσα σε 2 μερες εχει βγαλει 4 με 6 νεα φυλα σε καθε κλαδί και σχεδον έχουν ωριμάσει αυτα που βγήκαν νωρίτερα.θα τον κοψω τον κορμό ναι.σκεφτομαι το νεκρο ξυλο...μηπως κανω κατι τετοιο.τι λέτε;

Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση #13 από CaptainAmerica » πριν από 1 χρόνο

Το δεξιό λεπτό γιατι δεν το κόβεις;

Συγγραφέας
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono

Δημοσίευση #14 από Λουκάς Καρούσος » πριν από 1 χρόνο

θα κοπει.

Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Has thanked: 25 times
Been thanked: 63 times

Δημοσίευση #15 από Sim62 » πριν από 1 χρόνο

[FONT=Book Antiqua]Εάν η φωτογράφηση μας προσφέρει την καλύτερη δυνατή εμπρόσθια όψη του δέντρου τότε σαφώς και υπάρχουν ορισμένα σημεία στα οποία μάλλον χρειάζονται κάποιες επεμβάσεις προκειμένου να βελτιωθεί έως κάποιο βαθμό η εικόνα του κορμού.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
olea sylvestris 3.jpg
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]1. Ο κορμός στα σημεία 1 και 2 έχει ανάποδη κωνικότητα και χρειάζεται να σκαλιστεί και στις δύο πλευρές, περίπου σύμφωνα με τις γραμμές (δεν έχω μπροστά μου το δέντρο), για να διορθωθεί το πρόβλημα και να αποκτηθεί μια κάποια σωστή κωνικότητα.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]2. Ο μικρότερος κορμός δεξιά να αποκοπεί στην βάση του.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]3. Στις θέσεις 4, 5 που υπάρχουν εξογκώματα αλλά και στη θέση 3 από την αφαίρεση του μικρότερου δεξιά κορμού θα ήταν μία λύση να σκαφτούν πρός τα μέσα και να δημιουργηθεί η εικόνα κουφάλας δέντρου (Ιαπωνιστί Uro). Αυτό σε μεταγενέστερους χρόνους όταν ο κορμός θα αρχίσει να παλιώνει θα προσέθετε ιδαίτερα στην αισθητική εικόνα του δέντρου.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Εάν δεν με απατά η όραση μου και η φωτογράφηση βλέπω ήδη ξεκινημένα κλαδιά στις θέσεις 6, 7 και 8. Αυτά λοιπόν λαμβάνω υπόψιν μου στην δημιουργία της παρακάτω virtual απεικόνισης ενός πιθανού μέλλοντος της ελιάς. Αν υπάρχουν κλαδιά που είτε δεν βλέπω είτε δεν φαίνονται, ακόμη καλύτερα θα υπάρχουν και πιο πολλές ευκαιρίες για δημιουργία πυκνότερης διακλάδωσης..[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
olea sylvestris 2.jpg
[/FONT]

Αυτόματη Συγχώνευση Δημοσίευσης -- 01 Μαρ 2016, 00:11 --

[FONT=Book Antiqua]Εάν δεν με απατά η όραση μου και η φωτογράφηση βλέπω ήδη ξεκινημένα κλαδιά στις θέσεις 6, 7 και 8. Αυτά λοιπόν λαμβάνω υπόψιν μου στην δημιουργία της παρακάτω virtual απεικόνισης ενός πιθανού μέλλοντος της ελιάς. Αν υπάρχουν κλαδιά που είτε δεν βλέπω είτε δεν φαίνονται, ακόμη καλύτερα θα υπάρχουν και πιο πολλές ευκαιρίες για δημιουργία πυκνότερης διακλάδωσης.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]
olea sylvestris 2.jpg
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Συγγραφέας
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono

Δημοσίευση #16 από Λουκάς Καρούσος » πριν από 1 χρόνο

Sim62 έγραψε:[FONT=Book Antiqua]Εάν η φωτογράφηση μας προσφέρει την καλύτερη δυνατή εμπρόσθια όψη του δέντρου τότε σαφώς και υπάρχουν ορισμένα σημεία στα οποία μάλλον χρειάζονται κάποιες επεμβάσεις προκειμένου να βελτιωθεί έως κάποιο βαθμό η εικόνα του κορμού.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
olea sylvestris 3.jpg
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]1. Ο κορμός στα σημεία 1 και 2 έχει ανάποδη κωνικότητα και χρειάζεται να σκαλιστεί και στις δύο πλευρές, περίπου σύμφωνα με τις γραμμές (δεν έχω μπροστά μου το δέντρο), για να διορθωθεί το πρόβλημα και να αποκτηθεί μια κάποια σωστή κωνικότητα.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]2. Ο μικρότερος κορμός δεξιά να αποκοπεί στην βάση του.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]3. Στις θέσεις 4, 5 που υπάρχουν εξογκώματα αλλά και στη θέση 3 από την αφαίρεση του μικρότερου δεξιά κορμού θα ήταν μία λύση να σκαφτούν πρός τα μέσα και να δημιουργηθεί η εικόνα κουφάλας δέντρου (Ιαπωνιστί Uro). Αυτό σε μεταγενέστερους χρόνους όταν ο κορμός θα αρχίσει να παλιώνει θα προσέθετε ιδαίτερα στην αισθητική εικόνα του δέντρου.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]Εάν δεν με απατά η όραση μου και η φωτογράφηση βλέπω ήδη ξεκινημένα κλαδιά στις θέσεις 6, 7 και 8. Αυτά λοιπόν λαμβάνω υπόψιν μου στην δημιουργία της παρακάτω virtual απεικόνισης ενός πιθανού μέλλοντος της ελιάς. Αν υπάρχουν κλαδιά που είτε δεν βλέπω είτε δεν φαίνονται, ακόμη καλύτερα θα υπάρχουν και πιο πολλές ευκαιρίες για δημιουργία πυκνότερης διακλάδωσης..[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
olea sylvestris 2.jpg
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]Εάν δεν με απατά η όραση μου και η φωτογράφηση βλέπω ήδη ξεκινημένα κλαδιά στις θέσεις 6, 7 και 8. Αυτά λοιπόν λαμβάνω υπόψιν μου στην δημιουργία της παρακάτω virtual απεικόνισης ενός πιθανού μέλλοντος της ελιάς. Αν υπάρχουν κλαδιά που είτε δεν βλέπω είτε δεν φαίνονται, ακόμη καλύτερα θα υπάρχουν και πιο πολλές ευκαιρίες για δημιουργία πυκνότερης διακλάδωσης.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]
olea sylvestris 2.jpg
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]

Μολις ειδες το ονειρο μου φίλτατε...βεβαια υπαρχουν κι αλλα κλαδια πολλα ακομα που η φωτογραφία δεν αποκαλύπτει γι αυτο και θα ανεβάσω καλυτερη αργότερα.ευχαριστώ πάρα παρα πολυ για το δωρο της τελευταίας φωτογραφίας.

Άβαταρ μέλους

thanos75
Omono
Omono
Has thanked: 25 times
Been thanked: 22 times

Δημοσίευση #17 από thanos75 » πριν από 1 χρόνο

Εξαιρετικά!

Άβαταρ μέλους

filitsa
Imperial
Imperial
Has thanked: 6 times
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση #18 από filitsa » πριν από 1 χρόνο

Sim62 έγραψε:[FONT=Book Antiqua]Εάν η φωτογράφηση μας προσφέρει την καλύτερη δυνατή εμπρόσθια όψη του δέντρου τότε σαφώς και υπάρχουν ορισμένα σημεία στα οποία μάλλον χρειάζονται κάποιες επεμβάσεις προκειμένου να βελτιωθεί έως κάποιο βαθμό η εικόνα του κορμού.[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
olea sylvestris 3.jpg
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
olea sylvestris 2.jpg
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]
olea sylvestris 2.jpg
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]

Εικόνα Νομίζω οτι καλύτερη ελιά απο αυτή που παρουσίασε ο sim62 δεν μπορεί να γίνει. Εικόνα

Συγγραφέας
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono

Δημοσίευση #19 από Λουκάς Καρούσος » πριν από 1 χρόνο

filitsa έγραψε:
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
olea sylvestris 3.jpg
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]
[FONT=Book Antiqua]
olea sylvestris 2.jpg
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]
olea sylvestris 2.jpg
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]

[FONT=Book Antiqua]
[/FONT]

[ Εικόνα ] Νομίζω οτι καλύτερη ελιά απο αυτή που παρουσίασε ο sim62 δεν μπορεί να γίνει. [ Εικόνα ]

Δεν μπορει να γινει...και είναι πολυ κοντα στη πραγματικότητα της ελιας...καντε τον σταυρό σας να μου γινει ετσι η ελιτσα μου γιατι εχω ενθουσιαστεί....

Συγγραφέας
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono

Δημοσίευση #20 από Λουκάς Καρούσος » πριν από 1 χρόνο

12788818_10208460963459931_1421852489_o.jpg

Συγχωρέστε τις ατέλειες της φωτογραφίας αλλα τετοια ωρα τετοια λογια. τουλάχιστον δινεται μια πιο καθαρη εικόνα της ελιάς.προσεχώς θα μπει το Photoshop.

• Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • συνεχεια με αγριελια
    από mpatellas » πριν από 3 μήνες » σε Virtual Help
    8
    229
    από mpatellas Προβολή της τελευταίας δημοσίευσης
    πριν από 3 μήνες
  • αγριελια με ριζα ...ριζα!!!
    από mpatellas » πριν από 3 μήνες » σε Virtual Help