Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από Sim62 »

vasilis sivvas έγραψε:πολυ ωραία , όπως πάντα. Εάν τα έβαζες στο έδαφος για μερικά χρόνια δεν θα είχες καλύτερη και πιο γρήγορη ανάπτυξη. δεν ξέρω βέβαια εάν έχεις ελεγχόμενο έδαφος να τα βάλεις. εγώ θα το έκανα για 3-4 χρόνια

Το ξέρω Βασίλη έχεις δίκιο, δυστυχώς δεν έχω χώρο, προς το παρόν. Ετσι αρκούμαι για αυτά να τα έχω σε σχετικά μεγάλα δοχεία μέχρι να δώ τι θα κάνω.
Άβαταρ μέλους

vasilis sivvas
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 22 Απρ 2014, 09:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από vasilis sivvas »

πολυ ωραία , όπως πάντα. Εάν τα έβαζες στο έδαφος για μερικά χρόνια δεν θα είχες καλύτερη και πιο γρήγορη ανάπτυξη. δεν ξέρω βέβαια εάν έχεις ελεγχόμενο έδαφος να τα βάλεις. εγώ θα το έκανα για 3-4 χρόνια
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από Sim62 »

SIORSPATHIS έγραψε:Ωραια....διασταυρωθηκε λοιπον....οσο αφορα τις συστροφες ,αν καταλαβα καλα στο αρθρο(δεν ειχε σαφεστερη αναφορα στην πρακτικη)σε εναν νεαρο κορμο,ευλιγιστο,να τον στριβει καποιος,με καποιον τροπο,ωστε να παραμενει στριμμενος....τωρα,κατα ποσο εφικτο ειναι αυτο...δε ξερω....και αν ισχυει κατι τετοιο

Ναι αυτό γίνεται σε νεαρά δέντρα με λεπτό κορμό κυρίως με συρμάτωμα αλλά νομίζω στα πεύκα δεν πρέπει να το παρακάνεις. Μεγάλες συστροφές για παράδειγμα δείχνουν πολύ καλύτερα σε γιουνίπερους και όχι τόσο στα πεύκα. 1-2 πιο απαλές καμπύλες ή γωνίες συνηθίζεται και ταιριάζει περισσότερο.

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Ωραια....διασταυρωθηκε λοιπον....οσο αφορα τις συστροφες ,αν καταλαβα καλα στο αρθρο(δεν ειχε σαφεστερη αναφορα στην πρακτικη)σε εναν νεαρο κορμο,ευλιγιστο,να τον στριβει καποιος,με καποιον τροπο,ωστε να παραμενει στριμμενος....τωρα,κατα ποσο εφικτο ειναι αυτο...δε ξερω....και αν ισχυει κατι τετοιο
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από Sim62 »

SIORSPATHIS έγραψε:Σε επιπεδο εμφανισης τελικα,τιποτα δεν συγκρινεται με την φυσικη μεθοδο αναπτυξης,αλλα τι να κανουμε και εμεις που ειμαστε και λιγο ανυπομονοι παραπανω.... :D :D :D Μια αλλη επισης τεχνικη,που εχω διαβασει ειναι η εξης,δεν γνωριζω αν ειναι και σωστη βεβαια.......χαραγματα και συστροφες (εφ'οσον γινεται ηλικιακα) με μαχαιρι ή αλλο αιχμηρο εργαλειο στον κορμο,τον φθινωπορο 'η τον χειμωνα,)οπου ειναι και λιγοτερο δραστηριος).Τα τραυματα στεγνωνουν και επουλωνονται,μετα ,την ανοιξη με το φουσκωμα του κορμου,τα χαραγματα γινονται εμφανεστερα και σε λιγα χρονια θα εχουμε ξεχωριστες πλακες...

Αυτό με τα χαράγματα ναί, κάτι κάνει με τον καιρό. Πρόσεξε όμως οι χαρακιές να είναι πολύ μικρές, αραιές και μακριά η μια απ΄την άλλη, για να μπορεί το κάμβιο στρώμα του δέντρου να τις παρακάμπτει εύκολα. Όπως λέμε πάντα στα πεύκα οι εργασίες και οι επεμβάσεις πρέπει να μοιράζονται σε πολλές καλλιεργητικές περιόδους. Για παράδειγμα κάνε 5-10 χαράγματα φέτος και συνέχισε μετά από 2 χρόνια με άλλα.
Όσο για τις συστροφές που λές δεν κατάλαβα τι εννοείς.

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Σε επιπεδο εμφανισης τελικα,τιποτα δεν συγκρινεται με την φυσικη μεθοδο αναπτυξης,αλλα τι να κανουμε και εμεις που ειμαστε και λιγο ανυπομονοι παραπανω.... :D :D :D Μια αλλη επισης τεχνικη,που εχω διαβασει ειναι η εξης,δεν γνωριζω αν ειναι και σωστη βεβαια.......χαραγματα και συστροφες (εφ'οσον γινεται ηλικιακα) με μαχαιρι ή αλλο αιχμηρο εργαλειο στον κορμο,τον φθινωπορο 'η τον χειμωνα,)οπου ειναι και λιγοτερο δραστηριος).Τα τραυματα στεγνωνουν και επουλωνονται,μετα ,την ανοιξη με το φουσκωμα του κορμου,τα χαραγματα γινονται εμφανεστερα και σε λιγα χρονια θα εχουμε ξεχωριστες πλακες...
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από Sim62 »

Μενέλαος έγραψε:Μα... είναι δυνατόν να αγοράσει κανείς τέτοιο φουκαριάρικο δεντράκι, και πουλάνε μάλιστα και πολλά τέτοια; Εμένα μου δημιουργεί οίκτο έτσι όπως το έχουν καταντήσει, και πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο.Αν ήξερες πάντως πόσοι μου έχουν πει όλα αυτά τα χρόνια, κυρίως φυτωριούχοι, να μην κόβω ποτέ την κορφή ενός πεύκου γιατί ξεραίνεται... Ράδιο αρβύλα λοιπόν. Και επειδή ήμουν αγενής την προηγούμενη φορά και ξεχάστηκα, να προσθέσω ότι τα πευκάκια σου είναι υπέροχα! Αναμένω πώς και πώς να δω πώς θα τα διαμορφώσεις, και κυρίως πια, πώς θα τους "φας" την κορυφή!

Φυτοριούχοι κιόλας στο είπανε, τι να πώ ? Εγώ απ΄τα μεγαλύτερα Scots pines που έχω τους έχω κλαδέψει όχι μία αλλά πολλές κορυφές εδώ και 2 χρόνια και η ανάπτυξη και ο οργασμός νέας βλάστησης δεν περιγράφονται.
Όσο για το φάγωμα της κορυφής στα πευκάκια θα πρέπει να περιμένεις ... λίγο. Μερικά χρόνια.
Άβαταρ μέλους

stathis
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 268
Εγγραφή: 28 Ιαν 2011, 15:36
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από stathis »

Sim62 έγραψε:
SIORSPATHIS έγραψε:Αααα ναι?? χμμμ....σωστο και αυτο,δεν το ηξερα...καλυτερα πιο φυσικα τοτε..


Η παρακάτω φωτογραφία δείχνει ένα πεύκο που δημιουργήθηκε με βεβιασμένη πάχυνση με συρμάτωμα και παραμονή του σύρματιος στον κορμό. Περίπου τέτοια είναι όλα αυτού του είδους και το μεγάλο τους μειονέκτημα είναι ότι έχουν άσχημα αποτελέσματα στην κωνικότητα του κορμού που πολλές φορές είναι ανάποδη. Πιστεύω συμφωνείς ότι το εποτέλεσμα δεν είναι και πολύ ελκυστικό και πολύ δύσκολα ανατρέπεται η διορθώνεται.
15.pt.jpg
Στο παρακάτω σκίτσο φαίνεται μια πιο φυσική μέθοδος με τη ανάπτυξη θυσιαζόμενου κλαδιού συνήθως του κορυφαίου το οποίο μετά την πάροδο 6-8 ετών θα κοπεί και που δίνει άριστα αποτελέσματα και στην πάχυνση και στην κωνικότητα του κορμού.
PineProgression-1024x791.jpg

Κλασσικά δέντρα παραγωγής μαλσαι. Δεν ξέρω πως θα μπορούσε να πετύχει σαν πείραμα.
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Μα... είναι δυνατόν να αγοράσει κανείς τέτοιο φουκαριάρικο δεντράκι, και πουλάνε μάλιστα και πολλά τέτοια; Εμένα μου δημιουργεί οίκτο έτσι όπως το έχουν καταντήσει, και πρώτη φορά βλέπω κάτι τέτοιο.Αν ήξερες πάντως πόσοι μου έχουν πει όλα αυτά τα χρόνια, κυρίως φυτωριούχοι, να μην κόβω ποτέ την κορφή ενός πεύκου γιατί ξεραίνεται... Ράδιο αρβύλα λοιπόν. Και επειδή ήμουν αγενής την προηγούμενη φορά και ξεχάστηκα, να προσθέσω ότι τα πευκάκια σου είναι υπέροχα! Αναμένω πώς και πώς να δω πώς θα τα διαμορφώσεις, και κυρίως πια, πώς θα τους "φας" την κορυφή!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από Sim62 »

Μενέλαος έγραψε:Δηλαδή Μπάμπη, αυτό που λένε ότι δεν πειράζουμε την κορφή στα πεύκα γιατί πεθαίνουν, δεν ισχύει; Την πετσοκόβουμε χωρίς πρόβλημα; Πού το βρήκες φωτογραφία αυτό το δυστυχισμένο πευκάκι; Το κακομοιρούλικο...

[justify]Όχι Μενέλαε δεν ισχύει κάτι τέτοιο για τα πεύκα. Δεν έχω ξανακούσει να πεθάνει πεύκο απ΄αυτό, εφόσον πιο κάτω υπάρχει επαρκές φύλλωμα. Αν δεν μπορούσε να γίνει αυτό σε οποιαδήποτε κορυφή στα πεύκα δεν θα είχαμε ούτε ανάπτυξη ούτε διακλάδωση. Αυτό που ισχύει είναι όταν κόβουμε κάτι να διασφαλίζουμε ότι μένει πιο πίσω επαρκές φύλλωμα. Τότε δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.[/justify][justify]Όσο για το πευκάκι υπάρχουν πάρα πολλά που τα πουλάνε και απ΄το διαδίκτυο και θα συμφωνήσω μαζί σου φαίνεται κακομοιριασμένο το καημένο. Δεν ήθελε να γίνει έτσι αλλά δεν νομίζω να το άκουσε κανένας. [/justify]
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Δηλαδή Μπάμπη, αυτό που λένε ότι δεν πειράζουμε την κορφή στα πεύκα γιατί πεθαίνουν, δεν ισχύει; Την πετσοκόβουμε χωρίς πρόβλημα; Το είχα δει που το έκανε ένας πολωνός νομίζω σε όλα του τα πεύκα, τα πετσόκοβε χωρίς έλεος, και αναρωτιόμουν πάντα αν και πόσο θα ζούσαν... Πού το βρήκες φωτογραφία αυτό το δυστυχισμένο πευκάκι; Το κακομοιρούλικο...
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Εχει ασχημο αποτελεσμα οντως.....εχεις δικιο...παω αμεσως να ξεσυρματωσω το Βιμπουρνο μουυυυυυυυυ........ :)
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από Sim62 »

SIORSPATHIS έγραψε:Αααα ναι?? χμμμ....σωστο και αυτο,δεν το ηξερα...καλυτερα πιο φυσικα τοτε..

[justify]Η παρακάτω φωτογραφία δείχνει ένα πεύκο που δημιουργήθηκε με βεβιασμένη πάχυνση με συρμάτωμα και παραμονή του σύρματιος στον κορμό. Περίπου τέτοια είναι όλα αυτού του είδους και το μεγάλο τους μειονέκτημα είναι ότι έχουν άσχημα αποτελέσματα στην κωνικότητα του κορμού που πολλές φορές είναι ανάποδη. Πιστεύω συμφωνείς ότι το εποτέλεσμα δεν είναι και πολύ ελκυστικό και πολύ δύσκολα ανατρέπεται η διορθώνεται.[/justify]
15.pt.jpg
[justify]Στο παρακάτω σκίτσο φαίνεται μια πιο φυσική μέθοδος με τη ανάπτυξη θυσιαζόμενου κλαδιού συνήθως του κορυφαίου το οποίο μετά την πάροδο 6-8 ετών θα κοπεί και που δίνει άριστα αποτελέσματα και στην πάχυνση και στην κωνικότητα του κορμού.[/justify]
PineProgression-1024x791.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Αααα ναι?? χμμμ....σωστο και αυτο,δεν το ηξερα...καλυτερα πιο φυσικα τοτε..
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από Sim62 »

SIORSPATHIS έγραψε:Καλη επιτυχια με τα δεντρακια σου,μια χαρα φαινονται...! Επισης ετσι απειραχτα ,κατα την διαρκεια του ετους θα καταφερεις και μια σχετικη παχυνση των κορμων τους,εκτος απο οφθαλμους....ενα tip επιπλεον ειναι,να κανεις ενα ''πνιξιμο'' με συρμα σφιχτα, του κορμου,στο σημειο της διακλαδωσης,ετσι οι χυμοι θα δυσκολευονται να περασουν ,διογκωνοντας τον...Καλημερα!

[justify]Το θέμα είναι ότι προτιμάω να παχαίνει ο κορμός με φυσικές μεθόδους και υπάρχουν πολλές. Αυτό το τεχνητό φούσκωμα που αναφέρεις τις περισσότερες φορές αν όχι όλες δημιουργεί πολύ ακαλαίσθητα για τα μάτια μου αποτελέσματα και συνήθως παραπέμπει σε εισαγόμενα mallsai πευκάκια και αυτό είναι κάτι που θέλω να αποφύγω. Ασε που δημιουργείται μεγάλος κίνδυνος να σου μείνει το δέντρο στα χέρια γιατί έχω την εντύπωση ότι στα φυτώρια της Ανατολής που το κάνουν αυτό για να έχουν γρήγορα εμπορικά αποτελέσματα χάνουν μεγάλο αριθμό απ΄αυτά. Κάπου είχα διαβάσει κάτι σχετικό.[/justify]

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Καλη επιτυχια με τα δεντρακια σου,μια χαρα φαινονται...! Επισης ετσι απειραχτα ,κατα την διαρκεια του ετους θα καταφερεις και μια σχετικη παχυνση των κορμων τους,εκτος απο οφθαλμους....ενα tip επιπλεον ειναι,να κανεις ενα ''πνιξιμο'' με συρμα σφιχτα, του κορμου,στο σημειο της διακλαδωσης,ετσι οι χυμοι θα δυσκολευονται να περασουν ,διογκωνοντας τον...Καλημερα!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Pinus brutia ( Πεύκη η τραχεία) - Νεαρά δέντρα

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Πρόκειται όπως είναι και ο τίτλος για νεαρά πεύκα ενός είδους πολύ διαδεδομένου στον Ελλαδικό χώρο για αυτό και η προσαρμογή και ανταπόκρισή τους είναι αξιοσημείωτη. Τα τελευταία 2 χρόνια λιπαίνονται αρκετά έντονα και φέτος φαίνονται για πρώτη φορά τα αποτελέσματα. Ηδη αρκετά νωρίς για πεύκα έχουν αναπτύξει πολύ εύρωστα κεριά όπως φαίνεται στις φωτογραφίες. Μοναδική επέμβαση πάνω τους μέχρι τώρα ήταν η αφαίρεση κάποιων κλαδιών που έκρινα ότι δεν χρειάζονται για το μέλλον. Για την συνέχεια του έτους θα συνεχίσω μόνο με επιθετική λίπανση χωρίς ιδιαίτερο κλάδεμα των κεριών και των νέων βλαστών (εκτός ορισμένων περιπτώσεων που χρειάζεται) στην αρχή παρά μόνο στο τέλος, γιατί θέλω δημιουργία οφθαλμών πιό κοντά στον κορμό (Back budding).[/justify][justify]Τον χειμώνα που έρχεται θα κάνω το πρώτο συρμάτωμα πάνω τους για να αρχίσουν οι κορμοί και τα βασικά κλαδιά να παίρνουν τη θέση τους. Νομίζω είναι νωρίς ακόμη να τα παρουσιάσω ξεχωριστά το καθένα, αυτό θα γίνει αργότερα μετά το συρμάτωμα που θα αρχίσουν να αποκτούν το καθένα τον χαρακτήρα τους. Είναι 6 τον αριθμό και οι φωτογραφίες είναι 2 για το καθένα απ΄τις αντίθετες πλευρές.[/justify]
1-01-Μάρτιος.JPG
1-02-Μάρτιος.JPG
2-01-Μάρτιος.JPG
2-02-Μάρτιος.JPG
3-01-Μάρτιος.JPG
3-02-Μάρτιος.JPG
4-01-Μάρτιος.JPG
4-02-Μάρτιος.JPG
5-01-Μάρτιος.JPG
5-02-Μάρτιος.JPG
6-01-Μάρτιος.JPG
6-02-Μάρτιος.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση