Γιουνιπεράκι σε γλάστρα (pro-bonsai)

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Γιουνιπεράκι σε γλάστρα (pro-bonsai)

Δημοσίευση από Petros »

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Το δέντρο σου μου θυμίζει έντονα αυτό το σχήμα. [img]http://ecx.images-amazon.com/images/I/411BNJTP7TL.jpg[/img] Θα ήταν μια καλή αρχή να προσπαθούσες κάτι τέτοιο σε σχήμα μέχρι να βρεις κάποιο καλύτερο υλικό.

Καλή συνέχεια εύχομαι.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γιουνιπεράκι σε γλάστρα (pro-bonsai)

Δημοσίευση από Sim62 »

vasilisvsk έγραψε:Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση φίλε sim. Κάτι ακόμα τι λίπανση θεωρείς καλύτερη για το δικό μου δεντράκι σε αυτή τη φάση χημικό η οργανικό και τι; Αν μπορείς πρότεινε μου κάτι να πάρω μια ιδέα. Πχ χημικό 10-8-6 η οργανικό. Γενικά στο εξωτερικό βλέπω ότι χρησιμοποιούνε κυρίος οργανικά παρά χημικά. Ευχαριστώ.

Σου έχω στείλει π.μ (προσωπικό μήνυμα) με κάποιες πληροφορίες. Δεν είναι σωστό να διαφημίζουμε δημόσια στο φόρουμ εταιρίες και εμπορικές ιστοσελίδες.

Topic author
vasilisvsk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Μάιος 2016, 14:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπεράκι σε γλάστρα (pro-bonsai)

Δημοσίευση από vasilisvsk »

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση φίλε sim. Κάτι ακόμα τι λίπανση θεωρείς καλύτερη για το δικό μου δεντράκι σε αυτή τη φάση χημικό η οργανικό και τι; Αν μπορείς πρότεινε μου κάτι να πάρω μια ιδέα. Πχ χημικό 10-8-6 η οργανικό. Γενικά στο εξωτερικό βλέπω ότι χρησιμοποιούνε κυρίος οργανικά παρά χημικά. Ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γιουνιπεράκι σε γλάστρα (pro-bonsai)

Δημοσίευση από Sim62 »

vasilisvsk έγραψε:Σε ευχαριστώ φίλε sim. Το χώμα μου αυτή τη στιγμή έχει ph 7-7.2 απο ότι έχω διαβάσει θέλει ph 5.5 -7 πως μπορώ να το ρίξω και τι λίπανση να βάλω. Όταν λες σταθερό προγραμμα τι εννοείς ακριβώς . Διάβασα ότι μια βάση απο οργανικά στοιχεια όπως σάπια φύλλα πευκοβελόνες και κομματάκια φλοιού πεύκου είναι καλός τρόπος να κρατήσεις το χώμα υγειες. Αν απλά προσθέσω στη γλάστρα μια βάση απο ελαφρό πέτρα τωρα χωρίς να πειραξω το φυτό θα υπάρξει πρόβλημα. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.

[justify]Το χώμα σου έχει λοιπόν ακριβώς ουδέτερο ph. Είναι αλήθεια ότι τα κωνοφόρα προτιμούν μια οξύτητα εδάφους 5-6 ph. Υπάρχουν κάποιοι τρόποι να το κάνεις ελαφρώς πιο όξινο περίπου κατά μία 1 ή 1 1/2 μονάδες. Ο πιο επιθετικός τρόπος για να το πετύχεις είναι με την πρόσθεση πετρώδους θείου, περίπου 10 γραμμάρια για γλάστρες μεσαίου μεγέθους. Αν το ρίξεις στο γλαστράκι που είναι τώρα περίπου 3-4 γραμμάρια. Οι άλλοι τρόποι που είναι πιο φυσικοί αλλά και περισσότερο χρονοβόροι είναι με πρόσθεση compost κωνοφόρων (που να περιέχουν δηλαδή πευκοβελλόνες ή και φλοιούς πεύκων) ή η χρησιμοποίηση λιπασμάτων για οξύφυλλα (πχ αζαλέες και για μία μόνο φορά κάθε έτος). Εννοείται πως η πρόσθεση σκέτων πευκοβελονών και φλοιού πεύκου θα βοηθήσει επίσης.[/justify][justify]Η πρόσθεση στο κάτω μέρος της γλάστρας ελαφρόπετρας 8-12mm σε κοκκομετρία, συνήθως βοηθάει στην καλύτερη αποστράγγιση του νερού, αλλά αυτό εξαρτάται κυρίως από το μίγμα του κυρίου υποστρώματος.[/justify][justify]Όσον αφορά αυτό που λέω για σταθερό πρόγραμμα λίπανσης εννοώ πως αφού διαλέξεις αν θα χρησιμοποιήσεις χημικά ή οργανικά λιπάσματα θα πρέπει να είσαι συνεπής στην εφαρμογή της λίπανσης σχετικά με τις δοσολογίες και τις χρονικές επαναλήψεις. [/justify][justify]Αν χρειάζεσαι περισσότερες πληροφορίες για αυτό το θέμα να επανέλθω ευχαρίστως.[/justify]

Topic author
vasilisvsk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Μάιος 2016, 14:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπεράκι σε γλάστρα (pro-bonsai)

Δημοσίευση από vasilisvsk »

Σε ευχαριστώ φίλε sim. Το χώμα μου αυτή τη στιγμή έχει ph 7-7.2 απο ότι έχω διαβάσει θέλει ph 5.5 -7 πως μπορώ να το ρίξω και τι λίπανση να βάλω. Όταν λες σταθερό προγραμμα τι εννοείς ακριβώς . Διάβασα ότι μια βάση απο οργανικά στοιχεια όπως σάπια φύλλα πευκοβελόνες και κομματάκια φλοιού πεύκου είναι καλός τρόπος να κρατήσεις το χώμα υγειες. Αν απλά προσθέσω στη γλάστρα μια βάση απο ελαφρό πέτρα τωρα χωρίς να πειραξω το φυτό θα υπάρξει πρόβλημα. Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Γιουνιπεράκι σε γλάστρα (pro-bonsai)

Δημοσίευση από Sim62 »

Νομίζω είναι νωρίς ακόμη για διαμόρφωση. Είναι ακόμη πολύ νεαρός. Εγώ θα έλεγα να το αφήσεις 2-3 χρόνια τουλάχιστον χωρίς επεμβάσεις ,μόνο να το λιπαίνεις με σταθερό πρόγραμμα. Με αυτό τον τρόπο μετά θα έχεις πολύ περισσότερες επιλογές για διαμόρφωση και θα έχεις και κάπως πιο ικανοποιητικό πάχος κορμού.
Ισως την επόμενη άνοιξη μόνο μια φύτευση σε μεγαλύτερο δοχείο για να αναπτυχθούν περισσότερο οι ρίζες του.

Topic author
vasilisvsk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Μάιος 2016, 14:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Γιουνιπεράκι σε γλάστρα (pro-bonsai)

Δημοσίευση από vasilisvsk »

RiaDr έγραψε:Βασίλη καλώς ήρθες στην παρέα! Ο γιουνίπερός σου δείχνει υγιέστατος και ως είδος είναι ό,τι πρεπει για τη δημιουργία μπονσάι, οπότε έκανες καλή επιλογη! Θα θέλαμε μόνο οι φωτογραφίες του να βγουν απ' το πλάι, στο ύψος της γλάστρας με μονόχρωμο φόντο πίσω, ώστε να μπορέσουμε πιο εύκολα να σου προτείνουμε ιδέες διαμόρφωσης.

Ρίξε μια ματιά και στη Βιβλιοθήκη μας, θα βρεις σίγουρα άρθρα που θα σ' ενδιαφέρουν, μιας και δηλώνεις λάτρης των μπονσάι. Κι αν θέλεις, γράψε Λίγα λόγια για σένα στη σχετική ενότητα ώστε να γνωριστούμε όλοι καλύτερα.

Καλώς ήρθες και πάλι. [ Εικόνα ]

Ευχαριστώ πολύ φίλε RiaDR. Έχω βγάλει τις φωτογραφίες όπως μου είπες και τις ανέβασα. Ναι η βιβλιοθήκη είναι όντως πολύ χρήσιμη έχω διαβάσει αρκετά. Γενικότερα εκτός απο τη διαμόρφωση απο πού μπορώ να προμηθευτώ σύρμα χαλκού η αλουμίνιου στη θεσσαλονίκη. Κάποιος θεσσαλονικιός ας βοηθήσει.
Ευχαριστώ.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Γιουνιπεράκι σε γλάστρα (pro-bonsai)

Δημοσίευση από Harris »

RiaDr έγραψε:Βασίλη καλώς ήρθες στην παρέα! Ο γιουνίπερός σου δείχνει υγιέστατος και ως είδος είναι ό,τι πρεπει για τη δημιουργία μπονσάι, οπότε έκανες καλή επιλογη! Θα θέλαμε μόνο οι φωτογραφίες του να βγουν απ' το πλάι, στο ύψος της γλάστρας με μονόχρωμο φόντο πίσω, ώστε να μπορέσουμε πιο εύκολα να σου προτείνουμε ιδέες διαμόρφωσης.

Ρίξε μια ματιά και στη Βιβλιοθήκη μας, θα βρεις σίγουρα άρθρα που θα σ' ενδιαφέρουν, μιας και δηλώνεις λάτρης των μπονσάι. Κι αν θέλεις, γράψε Λίγα λόγια για σένα στη σχετική ενότητα ώστε να γνωριστούμε όλοι καλύτερα.

Καλώς ήρθες και πάλι. [ Εικόνα ]
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... mewave.gif[/img]

[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/+1.gif[/img]
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

RiaDr
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2840
Εγγραφή: 04 Οκτ 2011, 14:53
Τοποθεσία: Αθήνα
Has thanked: 6 times
Been thanked: 6 times

Re: Γιουνιπεράκι σε γλάστρα (pro-bonsai)

Δημοσίευση από RiaDr »

Βασίλη καλώς ήρθες στην παρέα! Ο γιουνίπερός σου δείχνει υγιέστατος και ως είδος είναι ό,τι πρεπει για τη δημιουργία μπονσάι, οπότε έκανες καλή επιλογη! Θα θέλαμε μόνο οι φωτογραφίες του να βγουν απ' το πλάι, στο ύψος της γλάστρας με μονόχρωμο φόντο πίσω, ώστε να μπορέσουμε πιο εύκολα να σου προτείνουμε ιδέες διαμόρφωσης.

Ρίξε μια ματιά και στη Βιβλιοθήκη μας, θα βρεις σίγουρα άρθρα που θα σ' ενδιαφέρουν, μιας και δηλώνεις λάτρης των μπονσάι. Κι αν θέλεις, γράψε Λίγα λόγια για σένα στη σχετική ενότητα ώστε να γνωριστούμε όλοι καλύτερα.

Καλώς ήρθες και πάλι. [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... flower.gif[/img]
"Το καλύτερο λίπασμα για τα φυτά είναι η σκιά του κηπουρού.."

Topic author
vasilisvsk
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 13 Μάιος 2016, 14:57
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γιουνιπεράκι σε γλάστρα (pro-bonsai)

Δημοσίευση από vasilisvsk »

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέο μέλος και όπως όλοι έχω και εγώ μια αγάπη για τα μπονσάι. Θα ήθελα την βοηθειά σας για το φρέσκο γιουνιπεράκι που αγόρασα πριν λίγες μέρες. Είναι σε γλάστρα δεν το έχω πειράξει ακόμα. Έκοψα μόνο λίγα ξανθά φύλλα και κάποια απο το κορμό μικρά πάλι για να δώ την φισιολογία του. Έχω ανεβάσει και κάποιες φώτογραφίες να δείτε να μου πείτε τη γνώμη σας. Ο κορμός του ειναι λυγισμένος απο πολυ χαμηλά και θέλω λίγο βοήθεια για το πιο μπράτσο να λυγισω για κορυφή η αν θα το πάω για cascade (αν το είπα καλά). Απ''οσο διάβασα και κατάλαβα καλο είναι να μην το μεταφυτεύσω ακόμα. Αν μπορειτε να βοηθήσετε λιγο στη διαμόρφωση του γιατι το σχήμα του ειναι με κλιση προς τα αριστερα και χαμηλά.

Ευχαριστώ στη διαθεσή σας για περισσότερες πληροφορίες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση