Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από iohokahey »

εξαισια τα παει λουκα!![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilie ... photos.gif[/img]
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Μια χαρα δε τα παει ο μικρός;[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016060 ... c57ac0.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016060 ... 91bbb4.jpg[/img]

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

alexcorfu έγραψε:
Λουκάς Καρούσος έγραψε:
alexcorfu έγραψε:Μπράβο Λουκά και από μένα! Αξιέπαινη προσπάθεια με όμορφο αποτέλεσμα![ Εικόνα ]
Alex όταν με το καλο μεγαλώσει το κλαδακι και πεταξει και νεα βλάστηση θα αρχισει να δείχνει όντως.αυτη τη δουλεια με του φικους την κανει συνεχώς ο David Cortijas...αν και δε ξερω ισπανικά το πως μεταμορφώνει τους φικους του εμπορίου με αφηνει άφωνο.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι ναι, μπράβο! Τον έχω δεί! Είναι και κάτι βιετναμέζοι και καμποτζιανοί που κάνουν κάτι τρελούς φίκους εκεί πέρα... [ Εικόνα ]
Ισχύει... ο cortijas εχει εμμονή με τους φικους και κανει φοβερή δουλειά γενικά με τα δεντρα του....καλα οι βιετναμεζοι κλπ. Λογο κλίματος ειναι λογικο να ειδικεύονται στα τροπικά αλλά στην Ισπανία εχει λίγο πολύ το ιδιο κλιμα με εμάς και ο τυπος τους διατηρεί κι ολο τον χρόνο εξω.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από alexcorfu »

Λουκάς Καρούσος έγραψε:
alexcorfu έγραψε:Μπράβο Λουκά και από μένα! Αξιέπαινη προσπάθεια με όμορφο αποτέλεσμα![ Εικόνα ]
Alex όταν με το καλο μεγαλώσει το κλαδακι και πεταξει και νεα βλάστηση θα αρχισει να δείχνει όντως.αυτη τη δουλεια με του φικους την κανει συνεχώς ο David Cortijas...αν και δε ξερω ισπανικά το πως μεταμορφώνει τους φικους του εμπορίου με αφηνει άφωνο.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι ναι, μπράβο! Τον έχω δεί! Είναι και κάτι βιετναμέζοι και καμποτζιανοί που κάνουν κάτι τρελούς φίκους εκεί πέρα... [img]http://bonsaiforum.gr/images/smilies/icon_cool.gif[/img]

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4491
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 323 times
Been thanked: 242 times
Επικοινωνία:

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από Hfestion »

Μπράβο έκανες εξαιρετική δουλειά

Στάλθηκε από το GT-P3110 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από Lazorik »

Κατάλαβα, ευχαριστώ.

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Lazorik έγραψε:Εγώ δεν κατάλαβα ποιο ακριβώς σημείο του ficus ginseng είναι αυτό [ Εικόνα ]. Ρωτάω μήπως πάρω κι εγώ καμιά ιδέα, τρεις έχω.
Ειναι το σημειο στο οποιο αλλαζει η κωνικοτητα.κανονικα γα δεντρα στην βαση τους "ανοιγουν" μακρια απ τον κορμο.ο τζινσενκ ειναι σαν μπάλα στογγυλος στην βαση του.στην ουσια την μπαλα την εκανα ημισφαιριο διορθώνοντας την ελλειψη κωνικοτητας.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Lazorik
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: 20 Φεβ 2016, 23:47
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από Lazorik »

Εγώ δεν κατάλαβα ποιο ακριβώς σημείο του ficus ginseng είναι αυτό [img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/eusa/think.gif[/img]. Ρωτάω μήπως πάρω κι εγώ καμιά ιδέα, τρεις έχω.

ιλαριων
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 27 Απρ 2011, 21:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από ιλαριων »

Λουκα μπραβο σου ετσι πρεπει να πειραματιζομαστε παντα με το χομπι που εχουμε,οποιο ειναι αυτο,και οταν υπαρχει επιτυχια εκει ειναι ολη η ευχαριστηση του κοπου μας,
Αφου η πρωτη σου εφαρμογη πηγε πολυ καλλα,που ηταν λιγο δυσκολη,σιγουρα και η δευτερη θα παει καλυτερα.
[img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

alexcorfu έγραψε:Μπράβο Λουκά και από μένα! Αξιέπαινη προσπάθεια με όμορφο αποτέλεσμα![ Εικόνα ]
Alex όταν με το καλο μεγαλώσει το κλαδακι και πεταξει και νεα βλάστηση θα αρχισει να δείχνει όντως.αυτη τη δουλεια με του φικους την κανει συνεχώς ο David Cortijas...αν και δε ξερω ισπανικά το πως μεταμορφώνει τους φικους του εμπορίου με αφηνει άφωνο.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

alexcorfu
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: 23 Μάιος 2014, 12:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Επικοινωνία:

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από alexcorfu »

Μπράβο Λουκά και από μένα! Αξιέπαινη προσπάθεια με όμορφο αποτέλεσμα![img]http://www.bonsaiforum.gr/images/smilies/text/bravo.gif[/img]

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

thanos75 έγραψε:μπράβο και απο μένα Λουκά. Κάνω και γω εκπαίδευση φέτος σε εναέριες καταβολάδες. Έχω κάνει σε καμιά 15αριά δέντρα (διάφορα είδη) και έχω κόψει ήδη τις δύο (πυράκανθο και ροδιά) και ελπίζω να πανε καλά μέσα στο καλοκαίρι που έρχεται. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι μεγάλη χαρά να επιτυγχάνεις το εγχείρημά σου !
Ειναι μεγαλη ...πριν λιγο έλεγξα και τις αλλες δυο καταβολαδε παλι σε 2 φικους τζινσενγκ και εχουν κι αυτες πετυχει....σε μερικες μερες θα τις κόψω σε λιγοτερο απο μήνα αυτη τη φορά....Εικόνα εύχομαι καλη επιτυχεια στο εγχείρημα σου.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 774
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από thanos75 »

μπράβο και απο μένα Λουκά. Κάνω και γω εκπαίδευση φέτος σε εναέριες καταβολάδες. Έχω κάνει σε καμιά 15αριά δέντρα (διάφορα είδη) και έχω κόψει ήδη τις δύο (πυράκανθο και ροδιά) και ελπίζω να πανε καλά μέσα στο καλοκαίρι που έρχεται. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Είναι μεγάλη χαρά να επιτυγχάνεις το εγχείρημά σου !
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από iohokahey »

Μια χαρα λουκα!!
το καλυτερο ειναι οταν οι προσπαθειες καρποφορουν!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Harris έγραψε:Μπράβο πολύ καλή προσπάθεια. Τα κατάφερες μια χαρά.
Εχω αλλα δυο στην αναμονη για τσεκ...αυτα θα τα αφησω 2 βδομαδες ακομα γιατι εκανα την καταβολαδα πιο μετα.δε μπορουσα να πιστεψω οτι φτιαχνει ριζες τοσο γρηγορα......Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6682
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 135 times
Επικοινωνία:

Re: Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από Harris »

Μπράβο πολύ καλή προσπάθεια. Τα κατάφερες μια χαρά.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
Λουκάς Καρούσος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 449
Εγγραφή: 05 Φεβ 2016, 17:22
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καταβολαδα Νο 1 επιτυχής

Δημοσίευση από Λουκάς Καρούσος »

Σημερα ειπα μιας και περασε ενας μηνας απο την καταβολαδα να τσεκαρω τον φικο τζινσεγκ,τον ηθικό αυτουργό του κολλήματος μου με το χομπι μας.για να πω την αληθεια δε πίστευα οτι θα δω κατι ιδιαιτερο και ειχα ηδη παρει κοντα μου σχοινί για να ξανακλείσω το πλαστικο με το οποιο ειχα τυλίξει τον σφαγνο....αλλα εκανα λαθος...[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016052 ... 2d02f9.jpg[/img]οπως βλεπετε εξεπλάγην ευχαριστα μιας και ειχε γεμισει ριζες μερικες εκ των οποίων ειχαν ήδη μπει και μεσα στο χωμα [img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016052 ... 48c4be.jpg[/img]ρκοψα λοιπον τις τεραστιες ριζες που ειχε πριν, κλασσικο των δέντρων αυτών του εμπορίου και τα κλαδια του μικροκαρπου επανω [img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016052 ... 3792fb.jpg[/img]και εμεινε αυτο το μικρούλι φικακι ρετουσα tigerbark[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016052 ... 5d7554.jpg[/img] το εβαλα και στην γλαστρουλα του και ιδού[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016052 ... de1170.jpg[/img][img]//uploads.tapatalk-cdn.com/2016052 ... 7a612c.jpg[/img].Τώρα εχει το μεγαλυτερο μερος της σεζον να δωσει πονο με νεα βλάστηση και απο Οκτώβρη τα ξαναλεμε.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση