γιουνιπερος literati

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: γιουνιπερος literati

Δημοσίευση από ioannis.makris »

οπως να ναι το εγραψα το κειμενο sorry

SIORSPATHIS
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: 08 Φεβ 2016, 20:06
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: γιουνιπερος literati

Δημοσίευση από SIORSPATHIS »

Ωραιο το buxus σου! Ιδανικα θα μπορουσες να ξεχωρισεις ισως το ενα και να ειχες δυο literati. Δυο μαζι δεν ταιριαζουν

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: γιουνιπερος literati

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Πολυ ομορφα αυτα που γραφεις karesansui Προσπαθω μελλοντικανα μπω στην βιβλιοθηκη αλλα ο κωδικος για καποιο λογο δεν.......  Ανεβαζω ακομα ενα δεντρακι ισως μελλοντικα  ενδιαφερον  για literati.  Θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας γιατι λογο απειριας μπορει αυτο που βλεπω εγω να ειναι ενα τιποτα

[img]https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=59469770[/img]

[img]https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=593CC864[/img]
Άβαταρ μέλους

karesansui
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 2736
Εγγραφή: 07 Μαρ 2011, 03:27
Τοποθεσία: Περιστέρι, Αττικής
Has thanked: 7 times
Been thanked: 46 times

Re: γιουνιπερος literati

Δημοσίευση από karesansui »

Καλησπέρα.
Ο ρυθμός λιτεράτι ή λόγιος ρυθμός, ανάγει την γέννησή του στην μινιμαλιστική φιλοσοφία, την κινέζικη καλλιγραφία και ζωγραφική! Στην προσπάθεια να αναπαραστήσουν τα ζωγραφισμένα από τους καλλιτέχνες δέντρα στην ρεαλιστική μορφή ενός μπονσάι, να μεταφέρουν δηλαδή την εικονική τέχνη στην ζωντανή, εμφανίστηκε  ο ρυθμός λιτεράτι (λόγιος) .  Δέντρα που έχουν τα ελάχιστα στοιχεία (κλαδιά, φύλλωμα) και παρόλα ταύτα αναπαριστούν την ολότητα ενός δέντρου, σαν τις γρήγορες και ακριβείς πινελιές με σινική μελάνη ενός καλλιγράφου. Πολλές φορές τα λιτεράτι είναι έτσι σχεδιασμένα ώστε να αναπαριστούν έναν χαρακτήρα της κινέζικης αλφάβητου.
Υπάρχει και η άποψη ότι ο ρυθμός αυτός (λιτεράτι) είναι μια εξπρεσσιονιστική μορφή τέχνης παρά μία μινιμαλιστική και ότι τα δέντρα που δημιουργούνται σε αυτόν τον ρυθμό θέλουν να δείξουν περισσότερο το συναίσθημα παρά την ρεαλιστική απεικόνιση της φύσης (αν και στην τέχνη του μπονσάι ο ρεαλισμός είναι το κλειδί ενός επιτυχημένου δέντρου)!!
Το υλικό που θα χρησιμοποιήσουμε πρέπει να ταιριάζει στο σχέδιο που έχουμε στο μυαλό μας αλλιώς θα αναγκάσουμε το δέντρο να γίνει κάτι που δεν μπορεί να γίνει! Το δέντρο γνωρίζει τι θέλει γι αυτό πρέπει να το ...ακούμε!
Το να αποφασίζουμε, αν δεν ξέρουμε τι να κάνουμε με το υλικό που έχουμε, ότι θα το μετατρέψουμε σε ρυθμό λιτεράτι είναι κάτι ανάλογο σαν να λέμε πως, αφού δεν κάνει για όρθιο ρυθμό ας το κάνουμε καταρράκτη!
Το λιτεράτι, δεν είναι ένας ρυθμός που ακολουθούμε σε παραπεταμένα δέντρα σε κάποιο φυτώριο αλλά, ένας ρυθμός για ένα πολύ ειδικό δέντρο, που κουβαλάει μέσα του την ομορφιά και ζητάει να την απελευθερώσουμε με λίγες πινελιές! Για να το πετύχουμε αυτό, αφαιρούμε όλα τα περιττά στοιχεία, αφήνοντας μόνο εκείνα που πλάθουν το όνειρο για το οποίο μίλησε κάποτε ο Τζόν Νάκα. 
Το όνειρο, το αφηρημένο όραμα, αυτό είναι το λιτεράτι!!!

Ευχαριστώ τον αγαπητό ioannis.makris που μου έδωσε την ευκαιρία γι αυτήν την μίνι αναφορά στον ρυθμό λιτεράτι.
Περισσότερα και λεπτομερέστερα θα διαβάσετε στο πολύ ωραίο άρθρο του sim62 στην βιβλιοθήκη μας!!
Παναγιώτης
Σπεύδε βραδέως
"To see a world in a grain of sand And a heaven in a wild flower, Hold infinity in the palm of your hand, And eternity in an hour" W.Blake
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: γιουνιπερος literati

Δημοσίευση από Harris »

Ανέβασε το στο Virtual Help
 :) εχω μια γρηγορη ιδεα. 
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
ioannis.makris
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 359
Εγγραφή: 07 Σεπ 2016, 14:43
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

γιουνιπερος literati

Δημοσίευση από ioannis.makris »

Καλησπερα 
Γιουνιπερος ορθοκλαδος (μαλλον), αγοραστηκε 20 ευρο με σκοπο να δημιουργησω ενα literati bonsai αλλα δεν ξερω τι μου φταιει και δεν μου βγαινει, ισως περιμενα κατι καλυτερο η ισως γινει μελλοντικα κατι καλυτερο, το θεμα ειναι πως δεν το βλεπω. To literati  style ειναι  απο τα αγαπημενα μου και ισως ζηταω πολλα η ισως δεν κανει το δεντρακι θα ηθελα την γνωμη σας

[img]https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5944858A[/img]

[img]https://scontent-fra3-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=594B9C03[/img]
Απάντηση