Δασάκι με Acer Negundo

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Δασάκι με Acer Negundo

Δημοσίευση από Sim62 »

Νικολας72 έγραψε:Οκ. Πράγματι ενδιαφέρον πείραμα, είναι και κατάλληλη εποχή εάν διάβασα σωστά στη βιβλιοθήκη..?

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και λίγο αργότερα τέλη Μαίου και μετά δεν είναι άσχημα
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Δασάκι με Acer Negundo

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Οκ. Πράγματι ενδιαφέρον πείραμα, είναι και κατάλληλη εποχή εάν διάβασα σωστά στη βιβλιοθήκη..?

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Δασάκι με Acer Negundo

Δημοσίευση από Sim62 »

Νικολας72 έγραψε:Εξαιρετικά δέντρα, έχω δει αρκετά στο Βόλο, στα πεζοδρόμια και στη γειτονιά μου. Είχα την πεποίθηση οτι είναι είδος σφενδαμιού, αλλά δεν μπορούσα να το επιβεβαιώσω. Καλή τύχη από μένα, και μία ερώτηση: έχω δει βιντεάκια με επιτυχημένες εναέριες καταβολάδες σε acers. Να το δοκίμαζα στο συγκεκριμένο? Σε τί κλωνάρι? Φρέσκο, λαίμαργο ή παλαιότερο και χοντρύτερο?

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

προστέθηκε πρίν  4 λεπτά :
Αν χρειάζεσαι μπορώ να σου ανεβάσω φωτό για έμπνευση..!

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θα έλεγα ούτε πολύ νεαρό , έτους ας πούμε ούτε παρα πολύ παλιό, πολύ ξυλοποιημένο. Κάτι ενδιάμεσο θα είχε μεγάλα ποσοστά επιτυχίας. Ενα κλωνάρι 3-5 ετών για παράδειγμα με διάμετρο 3-4 εκ. Η αν μπορείς κάνε κάμποσα σε διάφορα μεγέθη να δούμε τα αποτελέσματα, ¨Εχει ενδιαφέρον αυτό. Και εδώ στη Λάρισα έχει πάρα πολλά. Για στείλε και την φωτογραφία.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Δασάκι με Acer Negundo

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Αν χρειάζεσαι μπορώ να σου ανεβάσω φωτό για έμπνευση..!

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 104 times

Re: Δασάκι με Acer Negundo

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Εξαιρετικά δέντρα, έχω δει αρκετά στο Βόλο, στα πεζοδρόμια και στη γειτονιά μου. Είχα την πεποίθηση οτι είναι είδος σφενδαμιού, αλλά δεν μπορούσα να το επιβεβαιώσω. Καλή τύχη από μένα, και μία ερώτηση: έχω δει βιντεάκια με επιτυχημένες εναέριες καταβολάδες σε acers. Να το δοκίμαζα στο συγκεκριμένο? Σε τί κλωνάρι? Φρέσκο, λαίμαργο ή παλαιότερο και χοντρύτερο?

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

προστέθηκε πρίν 4 λεπτά :
Αν χρειάζεσαι μπορώ να σου ανεβάσω φωτό για έμπνευση..!

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Δασάκι με Acer Negundo

Δημοσίευση από Sim62 »

Harris έγραψε:Θα ελέγα να το θάψεις στην γη σαν δασάκι να βάλεις στις ριζες απο κατω κάποια πλάκα ώστε να φύγουν οι ρίζες περιμετρικά. Θα κερδίσεις σε χρόνο ανάπτυξης απο το να ειναι στην γλάστρα.
Για κάποιο διάστημα λέω να το αφήσω έτσι Χάρη να συσφιχθούν οι ρίζες μεταξύ τους. Μετά πιθανώς θα κάνω κάτι διαφορετικό. ίσως κάτι σαν αυτό που λές ή σε μεγάλη και βαθιά γλάστρα. 
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Δασάκι με Acer Negundo

Δημοσίευση από Harris »

Θα ελέγα να το θάψεις στην γη σαν δασάκι να βάλεις στις ριζες απο κατω κάποια πλάκα ώστε να φύγουν οι ρίζες περιμετρικά. Θα κερδίσεις σε χρόνο ανάπτυξης απο το να ειναι στην γλάστρα.
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Μενέλαος
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 23 Απρ 2014, 21:03
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Δασάκι με Acer Negundo

Δημοσίευση από Μενέλαος »

Πολύ όμορφο είναι και τώρα!
Τι κάνετε μωρέ; ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΧΩΜΑ!!!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Δασάκι με Acer Negundo

Δημοσίευση από Sim62 »

[justify]Εχω εδώ και τρία χρόνια εκτός κάποιων άλλων σε μεγαλύτερο μέγεθος και μερικά μικρά σφενδάμια Negundo, είδος που ευδοκιμεί ιδιαίτερα στη χώρα μας. Τα πήρα σχεδόν σπορόφυτα απο ένα κοντινό δασικό φυτώριο και μέχρι τώρα τα είχα ή μόνα τους ή μοιρασμένα σε 2-3 διαφορετικές συνθέσεις των 3-7-9 δέντρων. Αφού έχασα μερικά λόγω ακραίας παγωνιάς τον χειμώνα αποφάσισα να τα συγκεντρώσω όλα μαζί σε μια ενιαία σύνθεση δάσους. [/justify]
[justify]Το αποτέλεσμα δεν είναι ιδιαίτερα ελκυστικό και στο μέλλον μάλλον θα χειροτερέψει περισσότερο σαν εικόνα γιατί πρόκειται να τα αφήσω να αναπτυχθούν ελεύθερα τα επόμενα χρόνια. Οι κορμοί χρειάζεται να παχύνουν περισσότερο όπως και τα ριζικά τους συστήματα να αναπτυχθούν. Ελπίζω ότι σε 2-3 χρόνια απο τώρα θα ξεκινήσω να κάνω μικροεπεμβάσεις στην αρχή και βλέπουμε. Σίγουρα έχουν αρκετό δρόμο μπροστά τους μέχρι να αρχίσουν να μεταμορφώνονται σε κάτι πιο αξιόλογο.[/justify]

Παλαιότερες φωτογραφίες
0ι.Απρίλιος.jpg
0λ.Ιούνιος.JPG
0π.Αύγουστος.JPG
1-02-Σεπτέμβριος.JPG
1-04-Μάιος.JPG
Το δασάκι οπως είναι σήμερα
1-01-Απρίλιος.JPG
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση