Γλυτσίνα (Wisteria)

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Άβαταρ μέλους

Συγγραφέας
Lazorik
Mame
Mame
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Κατάσταση: Χωρίς σύνδεση

Re: Γλυτσίνα (Wisteria)

Δημοσίευση #21 από Lazorik » πριν από 5 μήνες

IMG_20170606_163158.jpg

Η κατάστασή του είναι μάλλον σταθερή. Τα φύλλα ξεράθηκαν ξεκινώντας από την άκρη του φυτού προς τη ρίζα και πλέον έχουν μείνει μόνο αυτά που υπήρχαν πάνω από τη βάση του κορμού αλλά αυτά δεν δείχνουν διάθεση να πέσουν. Η φωτογραφία είναι σημερινή και όντως έχουν ξεραθεί οι κορυφές τους και είναι πιο πράσινα στο κέντρο τους. Πλέον έχω σταματήσει τη λίπανση και ψέκασα μια φορά με σαπουνόνερο  για τετράνυχο (αφού ξεκίνησε να ξεραίνεται) αν και τα συμπτώματα δεν μοιάζουν. Ίσως φταίει που βιάστηκα να λιπάνω, αν από την άλλη είναι θέμα ποτίσματος μάλλον φταίει το λίγο παρά το πολύ νερό, σε φόρουμ του εξωτερικού διαβάζω ότι θέλει συνέχεια πότισμα. Σίδηρο φοβάμαι να ρίξω ακόμα, λέω να περιμένω μήπως ανακάμψει μόνο του  :think: 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους

Hfestion
Imperial Masterpiece
Imperial Masterpiece
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Κατάσταση: Χωρίς σύνδεση

Δημοσίευση #22 από Hfestion » πριν από 5 μήνες

Νομίζω πως το πρόβλημα ξεκίνησε από τη μεταφύτευση. Ίσως να έγινε και λίγο καθυστέρημενα. "Ίσως" γιατί δεν έχω το δέντρο μπροστά μου για να σου πω. Το σημαντικό τώρα να μη πέσουν αλλά φύλλα και ακόμα πιο σημαντικό είναι η νέα βλάστηση. Αν τα νέα φύλλα είναι οκ νομίζω πως δε θα έχεις αλλά προβλήματα. Αν θες τη γνώμη μου μη ρίξεις λιπάσμα.

Στάλθηκε από το SM-J320FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk