Η μικρή μου η Ροδιά...

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Η μικρή μου η Ροδιά...

Δημοσίευση από iohokahey »

δεν είναι η καταλληλη εποχη για συρματωμα νικολα..περιμενε κατά οκτωβριο-νοεμβριο καλυτερα..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Η μικρή μου η Ροδιά...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Συνεχίζοντας την σκέψη του κ. Jean-Zac, νομίζω ότι μπορώ (ίσως και πρέπει) να το συρματώσω από τώρα που είναι νεαρό το δέντρο, για να πάρει μία πρώτη κίνηση ο κορμός, σωστά...? Τί λέτε οι υπόλοιποι?
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Η μικρή μου η Ροδιά...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

:gelio :gelio :gelio
Αγαπητέ μου Jean-Zac,
έχω διαβάσει κι απολαύσει πολλές από τις τοποθετήσεις σας μέσα στο forum.
Τόσο λοιπόν για τις δεξιότητες που έχετε αναπτύξει στα virtual, όσο και για το πηγαίο χιούμορ σας, έχω να δηλώσω ευθαρσώς μόνο ένα πράγμα:
Υ π ο κ λ ί ν ο μ α ι...!  respect
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο που ξοδέψατε, παρακαλώ ορίστε όποια τιμή θέλετε κι ένα IBAN... (ότι κι αν ζητήσετε είναι λίγο! Εάν θέλετε, κάντε μου ένα σκόντο λόγω ιατρικών εξόδων, καθώς ξεστρίφτηκε ο αφαλός μου απ' τα γέλια... "virtual pot αλλά πληρώνει ΕΝΦΙΑ..." :gelio :gelio :gelio !!!!)
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Η μικρή μου η Ροδιά...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Νικολας72 έγραψε:   

         Κάθε βοήθεια δεκτή, και κάθε virtual μελλοντικής διαμόρφωσης (έτσι για να αρχίσω να έχω ένα όραμα) θα καλοπληρωθεί...  :liar: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Ωπα !!!!!   
Τι βλέπω ???
 Νέος πελάτης και με διάθεση να πληρώσει !!!!!!!!
 
Οι μορφές που θα πάρει, με την πάροδο των ετών, θα είναι διάφορες και τούτο θα οφείλεται  στην ανάπτυξη (αργή μέν) του φυλλώματος και των κλαδιών. Έτσι θα χαρακτήριζα ως πρόωρη (ακόμη) μία βίρτουαλ σχεδίαση-πρόταση. Οι καιροί όμως είναι δύσκολη και πρέπει να βγάλουμε  εξτρά και κανένα euro.
Ας δώσουμε λοιπόν μία μικρή κίνηση στον κορμό και ας φανταστούμε …..
 
Προσοχή !!!!!!
Το πότ είναι μέν βίρτουαλ αλλά πληρώνει ΕΝΦΙΑ . !!!!!!   :laughing-rolling: :laughing-rolling:
 
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Η μικρή μου η Ροδιά...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

iohokahey έγραψε:να την χαιρεσαι την ροδια σου νικολα!!
μπαινοντας κατ'ευθειαν στο ψητο..

1.δεν βλεπω τον λογο να τοποθετήσεις την συγκεκριμενη ροδια σε μεγαλυτερη γλαστρα μιας και εχει αρκετο χωρο να αναπτυχθεί στην ηδη υπαρχουσα..
2.θα προτεινα να αφησεις την νεαρα 1-2 χρονια για να ωριμασει,να φτιαξει διακλαδωσεις και μετα να αρχισεις να φτιαχνεις μια εικονα γι'αυτην..
:text-thankyoublue:
Γιώργο σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου. Η ανησυχία μου αφορά τον πολύ λεπτό κορμό της ο οποίος πλησιάζει το ένα εκατοστό (μόλις...), κι αυτό στην βάση της, γι' αυτό σκεφτόμουν μήπως εάν της δώσω περισσότερο χώρο αναπτυχθεί περισσότερο τα επόμενα ένα δύο χρόνια (???...)
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Η μικρή μου η Ροδιά...

Δημοσίευση από iohokahey »

να την χαιρεσαι την ροδια σου νικολα!!
μπαινοντας κατ'ευθειαν στο ψητο..

1.δεν βλεπω τον λογο να τοποθετήσεις την συγκεκριμενη ροδια σε μεγαλυτερη γλαστρα μιας και εχει αρκετο χωρο να αναπτυχθεί στην ηδη υπαρχουσα..
2.θα προτεινα να αφησεις την νεαρα 1-2 χρονια για να ωριμασει,να φτιαξει διακλαδωσεις και μετα να αρχισεις να φτιαχνεις μια εικονα γι'αυτην..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Η μικρή μου η Ροδιά...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

        Ένα από τα αγαπημένα μου μικρά φυτά, που θα ήθελα να τα 'δω κάποια μέρα να έχουν εξελιχθεί σε όμορφα bonsai, είναι τούτη η μικρή ροδιά...
20170422_114652.jpg
        Πριν περίπου δύο χρόνια αγοράστηκε από φυτώριο της περιοχής, έχοντας εμφανή σημάδια ψιλο-εγκατάληψης. Βρισκόταν στις κλασσικές πλαστικές γλάστρες θερμοκηπίου, παρέα με άλλες δύο τρείς ριζούλες, σχεδόν χωρίς καθόλου φύλλα (πρέπει να ήταν τέλος χειμώνα...) και ο φυτωριούχος πρακτικά σχεδόν μου τις χάρισε μαζί με κάποια άλλα λουλούδια που είχα αγοράσει.
        Μόλις την έφερα σπίτι, της έδωσα το περιθώριο να εγκλιματιστεί και με τις πρώτες ζέστες της άνοιξης (και τα πρώτα φουσκωμένα μάτια...) ξεμόνεψα (τί λέξη κι αυτή...) τις ρίζες σε διαφορετικές γλαστρούλες. Την συγκεκριμένη την τοποθέτησα σ' αυτό το ανοιχτό και ρηχό γλαστράκι του Jumbo, για να μου θυμίζει κάτι από bonsai λόγω φυσικά της αδημονίας του αρχάριου να δει γρήγορα κάποιο αποτέλεσμα...
        Η μικρή Ροδιά, συνέχισε να αναπτύσσεται, γέμισε νέα φύλλα & λουλούδια και κάποια στιγμή μου χάρισε και όμορφα μικρά ρόδια. Ήταν πραγματικά χάρμα οθφαλμών. Προσανατολισμένη σε ανατολικό μπαλκόνι όλη την χρονιά, δεν έχασε όλα τα φύλλα της την χρονιά που μας πέρασε. Αυτή την άνοιξη γέμισε νωρίς με νέο φύλλωμα και ήδη ετοιμάζει το πρώτο της μπουμπούκι..!
        Με αρκετή περισσότερη αυτογνωσία σήμερα, αναζητώ την γνώμη των σοφοτέρων για δύο πράγματα: 
                  1. Πότε είναι η καταλληλότερη εποχή να την μεταφυτέψω σε μπόλικο χώμα (βλέπε μεγάλη γλάστρα ή βαθιά ζαρτινιέρα...)?
                  2. Πρέπει να αρχίσω κάποιες εργασίες διαμόρφωσης από τώρα, ή να την αφήσω ένα-δύο χρόνια να δείξει πρώτα το ίδιο το φυτό τί δυνατότητες έχει και μετά να αρχίσω να το σκέφτομαι?

         Κάθε βοήθεια δεκτή, και κάθε virtual μελλοντικής διαμόρφωσης (έτσι για να αρχίσω να έχω ένα όραμα) θα καλοπληρωθεί...  :liar: :laughing-rolling: :laughing-rolling: :laughing-rolling:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση