Δίδυμα πυξάρια...

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Γιώργος.Κ
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 70
Εγγραφή: 01 Σεπ 2018, 14:04
Has thanked: 6 times
Been thanked: 8 times

Re: Δίδυμα πυξάρια...

Δημοσίευση από Γιώργος.Κ »

πολύ όμορφο!!
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Δίδυμα πυξάρια...

Δημοσίευση από Harris »

Πραγματικά αργά φυτά. Ωραίο έχει γίνει όμως!
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Δίδυμα πυξάρια...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Καιρός για ένα update???
📷   📸   📷

Τα πυξάρια (...ή καλύτερα το πυξάρι), καταρχήν ΖΕΙ ακόμα..! Ήταν από τα πρώτα φυτά που προσπάθησα να εκπαιδεύω (και να εκπαιδευτώ..!) Παρ’ όλες τις ταλαιπωρίες που υπέστει από τον γράφοντα, το φυτό επέζησε. Κουρέματα, χτενίσματα, λοσιόν... (σαπουνόνερο με οινόπνευμα για την βαμβακάδα), απ’ όλα είχε ο μπαχτσές. Πριν λίγες μέρες, παρατηρώντας την νέα βλάστηση με τα καινούργια τρυφερά φυλλαράκια, της έκανα ένα κλαδεματάκι light...: ίσα-ίσα να μην είναι παραφουντωμένα τα pad του φυλλώματος. Αφαίρεσα και τα σχοινάκια που συγκρατούσαν τα κλαδιά στις θέσεις τους.

Μόλις σήμερα συνειδητοποίησα ότι είχα πολύ καιρό να σηκώσω μια φωτογραφία του φυτού. Επ’ ευκαιρίας προγραμματισμένης φωτογράφησης (και εν μέσω ψιλόβροχου) στήθηκε το σκηνικό και voila..:
CBBA213D-275A-450E-A2F7-9981C30668FA.jpeg
 
7D7F4263-FFF1-413D-9E3E-2C50B27CCB1E.jpeg
 
007C074D-BD49-4EE0-B171-B3E615751849.jpeg
Μου φαίνεται ότι δεν πάχυνε καθόλου ο κορμός τους και αναγνωρίζω τον χαρακτηρισμό «πολύ αργό φυτό» για το πυξάρι... Ωστόσο, έχω πάντα κατά νου το σχέδιο του φίλου Jean Zac, και κάποια μέρα....✌️✌️✌️
 
 
 
 
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Hfestion (29 Μαρ 2020, 02:19)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Δίδυμα πυξάρια...

Δημοσίευση από iohokahey »

Εμενα νικολα η μονη λεξη που μου ρχεται στο νου ειναι η μεθοδικοτητα!!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος

Stefasteri
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 24 Ιουν 2015, 00:06
Has thanked: 0
Been thanked: 2 times

Re: Δίδυμα πυξάρια...

Δημοσίευση από Stefasteri »

Μου αρέσει αρκετά θα έλεγα οι δυο κορμοι αν και θα τους ήθελα λίγο πιο κοντά ο ένας με τον άλλον.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Δίδυμα πυξάρια...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Εντάξει το ότι με έτρωγε το χέρι μου είναι μία αλήθεια αδιαμφισβήτητη. Είναι που έγραφε στις εργασίες του μήνα ότι μπορούμε να κλαδέψουμε ελιές και πυξάρια, είναι και που μου είχε βάλει ιδέες στο μυαλό ο φίλτατος Jean Zak, πήρα λοιπόν την απόφαση να κάνω εξάσκηση στα "δίδυμα"...

Από τον Απρίλη (ημέρα της φωτογράφησης) μέχρι πριν λίγες μέρες, τα "δίδυμα" συνέχιζαν την πολύ καλή τους πορεία, αναπτύσσοντας το φύλλωμά τους. Το φυτό είχε δείξει πλέον ότι βρίσκει ένα δρόμο. Το twin bark στυλάκι έμοιαζε το πλέον ταιριαστό κι έτσι βάλθηκα να ξεκαθαρίσω το τοπίο.

Κλάδεψα νεαρά κλαδάκια που πηγαίναν ευθεία προς τα πάνω ή ευθεία προς τα κάτω, με σκοπό να περισέψει ενέργεια για τα κλαδιά που βαδίζαν βάση σχεδίου.

Στην ίδια λογική, περιορίστηκε το μήκος κάποιων κλαδιών ψηλά για να αποδοθεί με περισσότερη ευκρίνεια η κωνικότητα του φυλλώματος. Ενώ τέλος, με σχοινάκια και εύκαμπτα πλαστικά σωληνάκια από ηλεκτρολογικά καλώδια (βλέπε ανάρτηση "Πυξάρι για αρχή"), λύγισαν περισσότερο κάποια από τα πλαϊνά κλαδιά.

Και ιδού το αποτέλεσμα...

Εικόνα

Όπως είναι φανερό, επικράτησε ο ιαπωνικός μινιμαλιστικός τρόπος σκέψης, "less is more"... Δεν ξέρω εάν το παράκανα, αλλά σκέφτομαι οτι ίσως η ενέργεια από τις ρίζες του φυτού αναγκαστεί να διοχετευτεί στη δημιουργία νέων κλαδιών σε σημεία που ίσως το χρειάζεται περισσότερο το φιλόδοξο σχέδιο διαμόρφωσης του φυτού. Το σύμπλεγμα των σχοινιών με τα εύκαμπτα πλαστικά προστατευτικά, αγκυρωμένο στην ίδια απόληξη ενός παλιού κλαδιού που έχει ξεραθεί, δείχνει να έχει τα προσχεδιασμένα αποτελέσματα.

Εικόνα Εικόνα

Περιμένω όπως πάντα τα σχόλιά σας.

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

προστέθηκε πρίν 17 λεπτά 12 δευτερόλεπτα:
20170624_123059.jpg
Κι άλλη μία φωτό, ως γενικότερη συνολική άποψη του δέντρου.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Δίδυμα πυξάρια...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Δεν θα ήθελα να αγχώνεστε για μικροπράγματα. Αφήστε τις κακές γλώσσες να λένε ότι είστε ακριβός. Όσα δεν φτάνει η αλεπού... Εαν συναντήσετε κάποιο πρόσκαιρο πρόβλημα εισπραξιμότητας, θα ήταν τιμή μου να δεχτήτε το δικό μου ποδήλατο και το δικό μου ελικόπτερο... Το δικό μου εξοχικό μπορεί να μην έχει γείτονα τον Κλούνεϊ, αλλά είναι στην διάθεσή σας (έχω ήδη ενημερώσει το υπηρετικό προσωπικό. Τώρα για την jennifer, πες της να αφήσει τα νάζια με τις γόβες και κάν'της το τραπέζι μ' ένα πιάτο γόπες.

    
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Δίδυμα πυξάρια...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Νικολας72 έγραψε:Αγαπητέ μου Jean-Zac,

 Κι εξηγούμαι: όπως έγραψα, στο μικρό αυτό φυτό, ο κύριος κορμός διακλαδώνεται πολύ χαμηλά σε δύο κορμούς. Επομένως δεν έχουμε δύο κορμούς με δύο ριζικά συστήματα, αλλά μία ρίζα, που έχει δημιουργήσει ένα κορμό, ο οποίος πολύ νωρίς διακλαδώθηκε σε δύο κορμούς. Εκτός, εάν μέσω του σχεδίου σας υπονοείτε την απόπειρα χαμηλής καταβολάδας με στόχο την δημιουργία δύο ριζών, μία για κάθε κορμό... Είναι όμως εφικτό αυτό με πυξάρι?
Τότε θα πρότεινα γλάστρα (χωρίς πάτο) μέσα στην γλάστρα. Αυτό θα επιτρέψει (ελπίζω) στον Buxus να βγάλει ρίζες πιο ψηλά. Ένα είδος καταβολάδας. Αλλά όσο άσχημα και να πάει δεν θα αφήσει σημάδια.
Ένα φυτό που προορίζεται για μπονσάι ποτέ δεν είναι έτοιμο. Κάνουμε επεμβάσεις (μερικές φορές πολύ δραστικές) ώστε με τα χρόνια να το φέρουμε εκεί που θέλουμε ή περίπου.
 
Και μετά κάποιοι λένε ότι χρεώνω ακριβά για τα βίρτουαλ και τις πληροφορίες !!!
Τι να κάνω ??  Έχω το σπίτι στο Lugano, έχω  την Jennifer που θέλει καινούριες γόβες, έχω και κάτι έξοδα για τα ελικόπτερα, θέλω και ένα ποδήλατο downhill ………..
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Δίδυμα πυξάρια...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Αγαπητέ μου Jean-Zac,

Τόσο η σχεδιαστική σας δεινότητα, όσο και η ευφυϊα σας, καταδεικνύονται περίτρανα σε κάθε σας πρόταση διαμόρφωσης, για τον επιπλέον λόγο ότι το κάνετε με τόσο φυσικό τρόπο που μοιάζει η αλληλουχία των εικόνων τόσο απλή υπόθεση, που εμένα τουλάχιστον με κάνει να σκέφτομαι:"μα γιατί δεν το σκέφτηκα κι εγώ αυτό?..." Αυτό είναι προφανώς που λένε "Φυσικό Ταλέντο", και μπροστά στο οποίο πάντα θα υποκλίνομαι...

Βέβαια στο συγκεκριμένο project, ίσως τα πραγματικά δεδομένα να μην επιτρέπουν την υλοποίηση του εξαιρετικού σχεδίου σας (το οποίο εμένα τουλάχιστον με έπεισε με την πρώτη ματιά), για το λόγο ότι ίσως να μην είναι εφικτό. Κι εξηγούμαι: όπως έγραψα, στο μικρό αυτό φυτό, ο κύριος κορμός διακλαδώνεται πολύ χαμηλά σε δύο κορμούς. Επομένως δεν έχουμε δύο κορμούς με δύο ριζικά συστήματα, αλλά μία ρίζα, που έχει δημιουργήσει ένα κορμό, ο οποίος πολύ νωρίς διακλαδώθηκε σε δύο κορμούς. Εκτός, εάν μέσω του σχεδίου σας υπονοείτε την απόπειρα χαμηλής καταβολάδας με στόχο την δημιουργία δύο ριζών, μία για κάθε κορμό... Είναι όμως εφικτό αυτό με πυξάρι?

Δεν ξέρω. Τί απόψεις υπάρχουν ανάμεσα στους συνχομπίστες?

Υ.Γ. Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο το απόφθεγμά σας για την ζωή και την στιγμή...
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Δίδυμα πυξάρια...

Δημοσίευση από Jean-Zac »

.
Η ζωή θέλει αλητεία και οι στιγμές φαντασία ………
 

Αποτέλεσμα καλπάζουσας φαντασίας ή εφικτή πραγματικότητα ?????
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Δίδυμα πυξάρια...

Δημοσίευση από iohokahey »

Η δικη μου η γνωμη νικολα ειναι οτι παει twin trunk καρφωτο!!
Απλως χρειαζεσαι κλαδια,κατι που στο πυξαρι μεταφραζεται ως υπομονη..καλη συνεχεια απο μενα!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Δίδυμα πυξάρια...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Προφανώς αναφέρεσαι στο μερικό ξεφλούδισμα των κορμών και την ένωσή τους με σφίξιμο και μετά από αρκετό καιρό. Δεν το έχω κάνει ποτέ. Έχεις κάποιο άρθρο ή δημοσίευση ή βίντεο να μου προτείνεις? Το έχεις κάνει ποτέ ο ίδιος?
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

Petros
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 643
Εγγραφή: 21 Ιαν 2012, 11:02
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Re: Δίδυμα πυξάρια...

Δημοσίευση από Petros »

Αν ενώσεις τους κορμούς μπορεί να γίνει 1 δέντρο και μάλιστα τέλειο. Υπάρχει διαδικασία.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Δίδυμα πυξάρια...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Σε μία από τις πολύ πρώτες μου παρουσιάσεις στο forum, είχα ασχοληθεί μ' ένα πυξάρι, το οποίο ήταν απ' τις πρώτες (αν όχι η πρώτη..!) προσωπικές απόπειρες να καταπιαστώ με βασικές έννοιες του υπέροχου χόμπυ μας...

Σήμερα, θα σας παρουσιάσω ένα ακόμα project, υπό εξέλιξη βέβαια... Είναι ένα πυξάρι που βρισκόταν ως ρίζα στο ίδιο γλαστράκι με το πρώτο μου, κι έχει μία ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο. Η εικόνα του σήμερα είναι κάπως έτσι...
[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201704 ... 2b75ba.jpg[/img]

Το ριζικό του (σύστημα, όχι η μοίρα του...) δεν έχει πειραχτεί από την μέρα που βγήκε από την θέση του, δηλαδή εδώ και περίπου δύο χρόνια. Πολύ χαμηλά στις ρίζες του διακλαδώνεται ο κύριος κορμός σε δύο βασικούς κορμούς. Έχει δεχθεί (όπως είναι φανερό άλλωστε) καθάρισμα από τα πολλά κλαδιά που δεν άφηναν κανένα περιθώριο να φανεί ο κορμός. Τώρα είναι υγιές σε αρκετό χώμα για να αναπτυχθεί (όσο γρηγορότερα μπορεί κανείς να ελπίζει από ένα αργό γενικά πυξάρι), χωρίς επέμβαση.

Εδώ, το ίδιο φυτό από μία άλλη οπτική γωνία...
[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201704 ... 3d19d8.jpg[/img]
όπου δεν φαίνονται ξεκάθαρα οι δύο κορμοί!

Με τρώει το χέρι μου (η αλήθεια να λέγεται...), αλλά πριν κάνω το οτιδήποτε, θα ήθελα να το δούν κάποια ζευγάρια εμπειρότερων ματιών και να μου δώσουν τα φώτα τους. Έχω αρκετές ιδέες για το απώτερο μέλλον του φυτού και τις πιθανές διαμορφώσεις που μπορεί να το αναδείξουν. Κάποια στιγμή ίσως ανεβάσω μερικά από τα σκίτσα μου. Μέχρι τότε, θα ήθελα να δεχτώ τις προτάσεις του καθενός που μπορεί να έχει λίγο χρόνο, ή λίγη περισσότερη φαντασία από μένα, έτσι ώστε να μην αποκλείσω κάποια καλύτερη από τις δικές μου ιδέα, που θα αναδείξει όσο γίνεται καλύτερα τα διδυμάκια μου.

Εννοείται ότι το καλύτερο σχέδιο θα ανταμοιφθεί Εικόνα αναλόγως... άλλωστε λεφτά Υ Π Α Ρ Χ Ο Υ Ν !!!!!Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
These users thanked the author Νικολας72 for the post:
Hfestion (28 Μαρ 2020, 23:27)
Rating: 7.14%
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση