τρελό πείραμα με κλίμα

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
StathisGian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 08 Απρ 2017, 20:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: τρελό πείραμα με κλίμα

Δημοσίευση από StathisGian »

Η αλήθεια είναι πως ήθελε κάτι βαθύτερο. και όσο για τις ρίζες δεν υπήρχε η δυνατότητα να βγάλω περρισότερες γιατί ήταν σε ένα πολύ μικρό κομμάτι χώμματος όπου γύρω γύρω είχε τσιμέντο και αλλα φυτα που δεν ηθελα να καταστρέψω. Η λογική που έβαλα ακαντάμα 50 τοις εκατο είναι για τον σκοπό να βοηθήσω τις ρίζες να πιάσουν και να παραμένουν σε υγρασία όσο το δυνατόν περισσότερο. του χρόνου αν ζήσει θα το βάλω κάπου καλύτερα. ΄Σήμερα πάντως είδα την κορυφή απο πλάγια που ήταν να ανεβαίνει προς τα πάνω ψάχνωντας τον ήλιο. Κάτι που ΄σημαίνει πως υπάρχει ζωή την δεύτερη μέρα... για να δουμε...
Άβαταρ μέλους

CaptainAmerica
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 377
Εγγραφή: 27 Δεκ 2010, 00:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: τρελό πείραμα με κλίμα

Δημοσίευση από CaptainAmerica »

Μια χαρά τα λες Θάνο. +1
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 67 times
Been thanked: 130 times

Re: τρελό πείραμα με κλίμα

Δημοσίευση από thanos75 »

Τέτοιες εργασίες γίνονται κατά κανόνα πιο νωρίς (στο φούσκωμα - επέκταση των οφθαλμών). Εφόσον έχει πετάξει τόσο οι πιθανότητες επιτυχίας ελαχιστοποιούνται.
Επίσης δεν είναι καλή ιδέα η χρήση pot για αυτό το σκοπό. Έπρεπε να μπει σε βαθιά γλάστρα με τύρφη και ίσως περλίτη για αερισμό, προκειμένου να ριζώσει. Δεν νομίζω ότι το κλήμα θα μπορούσε να μπει έστω και ριζωμένο ποτέ σε pot. Ίσως σε μια πιο ρηχή γλάστρα κάποια στιγμή (??).
Βλέπω στην πρώτη φωτογραφία ελάχιστες ρίζες, άρα έχουν κοπεί σε μεγάλο βαθμό και νομίζω ότι τις βλέπω στεγνές.
Σε στεναχωρώ το ξέρω, παρόλα αυτά εύχομαι να διαψευστώ και να έχεις μεγάλη επιτυχία να την διηγείσαι τα επόμενα χρόνια.
Απλώς επειδή και εγώ σχετικά καινούργιος είμαι με την ασχολία, νομίζω ότι αν ανέβαζες σχετικό θέμα με τις προθέσεις σου στο forum πριν κάνεις την εργασία, θα είχες πολύ χρήσιμες συμβουλές από έμπειρους ανθρώπους που υπάρχουν εδώ. Και το λέω γιατί καταλαβαίνω ότι δεν κάνεις απλώς δοκιμές, αλλά σε ενδιαφέρει και το αποτέλεσμα, γι' αυτό και μας το παρουσιάζεις.
Μακάρι πάντως να σου δώσει και σταφύλια σύντομα!

Topic author
StathisGian
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 08 Απρ 2017, 20:26
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τρελό πείραμα με κλίμα

Δημοσίευση από StathisGian »

Σήμερα το πρωί ξερίζωσα απο μία γωνία του κήπου μου ένα παλιό κλιματερό που κάποτε έμπλεκε ψηλά σε κάγκελα που τώρα δεν υπάρχουν. Αποφάσισα να το βάλω αμμέσως σε ποτ, κ μάλιστα αρκετά μικρό όπως θα δείτε. Εβαλα 50τοις εκατό οργανικό και 50 ανόργανο. Ακαντάμα για την ακρίβεια. Πιστεύω θα βοηθήσει στην ανάπτυξη του. Κάποια στιγμή ίσως γίνει καταράκτης . Ίσως.. Για την ώρα θα το αφήσω ως έχει. Ακούω γνώμες και ιδέες...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση