Ο Φίκος survivor...

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Ο Φίκος survivor...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

thanos75 έγραψε:Πολύ ωραία θα γίνουν τα δεντράκια σου ......   Δεν μας λες όμως και την "συνταγή" ....
Φίλε "thanos75", καταρχήν σ' ευχαριστώ για την ελπίδα-ευχή, και ναι συμφωνώ ότι είναι μάλλον αργά για δραστικές επεμβάσεις σ' ένα φίκο. Είναι άλλωστε γνωστό (και στην περίπτωσή μου αποδεδειγμένο) ότι μπορεί κανείς να κάνει εύκολα το λάθος και να θεωρησει τον φίκο "ευκολάκι", ωστόσο με μία δεύτερη ανάγνωση αντιλαμβάνεται κανείς ότι έχει τις ιδιοτροπίες του ως φυτό.
Όσο για την συνταγή, αυτή φυσικά και δεν έχω σκοπό να την κρατήσω μυστικό. Μάλιστα σε παλαιότερη ανάρτηση είχα υποσχεθεί ότι θα αναρτήσω κάποια στιγμή σε ξεχωριστό θέμα το "papercrete" (σημ.:  paper+concrete) και την δική μου συναφή εμπειρία. Μάλιστα όταν προσπάθησα να το οργανώσω, συνειδητοποίησα ότι αφενός δεν υπήρχε σχετική κατηγορία (το σχετικότερο ήταν το "εκτός θέματος"), αφετέρου (και σημαντικότερο για να είμαι ειλικρινής...) δεν είχα υποστηρικτικό υλικό από τις δικές μου προσπάθειες (ο προσωπικός μου φωτογράφος την είχε κάνει για καζαμπλάνκα μεριά μαζί με τον προσωπικό μου σωφέρ για τα ευνόητα...) Άρα ένα ξερό κείμενο δεν νομίζω οτι θα ήταν αρκετό!
Πάντως, για την ιστορία σου λέω πως κι εγώ από διαδίκτυο ξεσηκώθηκα, και λόγω άμεσης και σχεδόν καθημερινής επαγγελματικής συναναστροφής με ποσότητες χαρτιού που καταλήγουν στην καλύτερη στην ανακύκλωση, αποφάσισα να κάνω ένα πείραμα, το οποίο για αρχή σου λέω πως μου βγήκε! Κι όντως αυτή την περίοδο, μετά από αρκετή έρευνα γύρω από το θέμα (τεχνικές, καλούπια κλπ.), είμαι πολύ κοντά στην υλοποίηση κι εκπλήρωση εκείνης της παλιάς υπόσχεσής μου. (Ο ατζέντης μου μου λέει να μην φανερώσω κι άλλα και "κάψω το θέμα")

προστέθηκε πρίν 7 λεπτά 8 δευτερόλεπτα:
iohokahey έγραψε:Φιλε μου νικολα το κοινο σε ευχαριστει για την αφιερωση-παρουσιαση!
Επισης μαζι με τον αγνωστο iohokahey σε ευχαριστει και ο αγνωστος στρατιωτης αλλα και ο αγνωστος χ!!
Καλη συνεχεια!
Φίλε Γιώργο, με τόσους άγνωστους αρχίζω να σκιάζομαι... :gelio :gelio :gelio Ελπίζωνα μην μου ζητήσει κανένας εισαγγελέας εξηγήσεις για τις σχέσεις μου με τους "γνωστούς-αγνώστους"...
Είναι πάντα ευπρόσδεκτο το ευγενές κι ειλικρινές χιούμορ, αν μη τί άλλο ως ένδειξη σεβασμού στην νοημοσύνη του ανθρώπου που το επιδεικνύει. Παρατήρησα και τις άλλες σου παροτρύνσεις, για τις οποίες σ' ευχαριστώ και να είσαι σίγουρος ότι θα τύχουν της ίδιας αντιμετώπισης..!
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ο Φίκος survivor...

Δημοσίευση από iohokahey »

Φιλε μου νικολα το κοινο σε ευχαριστει για την αφιερωση-παρουσιαση!
Επισης μαζι με τον αγνωστο iohokahey σε ευχαριστει και ο αγνωστος στρατιωτης αλλα και ο αγνωστος χ!!
Καλη συνεχεια!
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

thanos75
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 10 Ιαν 2016, 19:05
Has thanked: 69 times
Been thanked: 131 times

Re: Ο Φίκος survivor...

Δημοσίευση από thanos75 »

Πολύ ωραία θα γίνουν τα δεντράκια σου και πολύ ωραία τα λες. Έχω και γω ένα φίκο μπέντζαμιν που θέλω να φτιάξω με αυτό τον τρόπο και δεν έχω προλάβει. Μπορώ τώρα ή είναι αργά (το κλάδεμα;)

Δεν μας λες όμως και την "συνταγή" (δοσολογία και εκτέλεση) για την ιδιοκατασκευή γλάστρας, τώρα που είναι καλοκαίρι να κάνουμε και καμιά σοβαρή δουλειά; Έχω δει κάποια στο youtube αλλά δεν είμαι σίγουρος (για να μην βγούμε τελείως εκτός θέματος, άνοιξε αν θες άλλο θέμα).
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: RE: Re: Ο Φίκος survivor...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

myrtilos έγραψε:Γεια.
Μπορεί μπονσάϊ να μην έχουμε,έχουμε όμως ωραία παρουσίαση και δύο ανανεωμένα δεντράκια.
καλή συνέχεια.
Γειά σου και σένα. Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ορθή η παρατήρηση φίλε μου ότι δεν έχουμε bonsai. Γι' αυτό άλλωστε καταχωρήθηκε η παρουσίαση εξ' αρχής στα pre-bonsai!!! Δηλαδή στα φυτά που θα ήθελαν κάποτε να γίνουν bonsai. Μην ανησυχείς, αυτοσαρκάζομαι...

Θα ήθελα πάρα πολύ να έχω ήδη ένα bonsai από αυτά τα πανέμορφα φυτά. Έχεις δει κι εσύ όπως κι εγώ (και κάποιες χιλιάδες συνχομπίστες όπως τους λέμε στο χωριό μου...) υπέροχα αποτελέσματα που δίνει σε bonsai αυτό το φυτό. Το μυστικό σχέδιο (που μου εμπιστεύτηκαν η ΜΙ6 και η CIA), είναι να ενωθούν οι πολλοί & λεπτοί κορμοί, και να φτιάξουν έναν μεγάλο χοντρό κορμό. Το εάν θα τα καταφέρουμε ποτέ (ο "Survivor", ο "Lazaros" κι εγώ...), είναι κάτι που θα το δείξει η ιστορία (που θα συνεχίσω να γράφω) περίπου το 2020 ή το 2025! Εν τω μεταξύ εσύ, εάν έχεις την καλοσύνη, πρόσεχε μην σου ξεφύγει πουθενά το μυστικό μου...Εικόνα

Έμαθα πια ότι πρέπει να κάνω πολύ υπομονή και να δείχνω την αγάπη μου κάθε μέρα στα φυτά μου. Κι αυτό κάνω.

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!

myrtilos
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 343
Εγγραφή: 17 Μάιος 2014, 18:08
Has thanked: 74 times
Been thanked: 24 times

Re: Ο Φίκος survivor...

Δημοσίευση από myrtilos »

Γεια.
Μπορεί μπονσάϊ να μην έχουμε,έχουμε όμως ωραία παρουσίαση και δύο ανανεωμένα δεντράκια.
καλή συνέχεια.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Ο Φίκος survivor...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Κατόπιν απαίτησης του κοινού (...   ), μπαίνω σε update mood (όπως χαρακτηριστικά λέμε στο χωριό μου) και απευθείας στο ψητό.

Εικόνα

O survivor φίκος αποδείχθηκε "πολύ σκληρός για να πεθάνει"... Έχει γεμίσει η κόμη με νέο φύλλωμα και δέχεται ευχάριστα όλες τις παρεχόμενες υπηρεσίες: συχνό πότισμα, ψέκασμα στα φύλλα, ηλιόλουστη θέση με μεταμεσημεριανό και απογευματινό ήλιο, ενώ στο τσακίρ-κέφι ρίξαμε κι ένα μανικιούρ...

Με λίγο trimming για να κρατηθεί το ομπρελοειδές της κόμης του, συνεχίζει ακάθεκτος να αναπτύσει νέα φύλλα, χαρίζοντας μου ατελείωτα χαμόγελα ευχαρίστησης και αίσθημα αγαλλίασης που σώθηκε.

Η έκπληξη όμως ήρθε από τον σύντροφό του, ο οποίος είχε αρχίσει να χάνει επαφή με το περιβάλλον... Σαν να είχε πέσει σε κώμα ένα πράγμα. Πέρασε όλη η άνοιξη και ούτε ένα μικρό σημάδι ζωής. Όμως, όπως στις ταινίες (   ) μία μικρή φωνούλα μου έλεγε ξανά και ξανά ότι ο φίκος αυτός ζει (σαν τον Μέγα Αλέξανδρο ένα πράγμα...) Και συνέχιζα να τον ποτίζω και να σταυρώνω τα δάχτυλα του χεριού μου για καλή τύχη.

Και πριν λίγες μέρες κάτι φάνηκε να πρασινίζει... εδώ:

Εικόνα

Κι εδώ..:

Εικόνα

Κι εδώ...:

Εικόνα

Οπότε με ιδιαίτερη χαρά σας παρουσιάζω τον φίκο που τον λέγανε "Λάζαρο"...

Εικόνα

Τοποθετημένος σε γλαστράκι από χαρτοπολτό και τσιμέντο (ιδιοκατασκευή...), κάνει πλέον παρέα στον φίλο του τον "Survivor", και κάτι μου λέει ότι αν όχι φέτος, του χρόνου σίγουρα θα τον ανταγωνίζεται σε δύναμη και αίγλη. Περιμένω εντυπώσεις...

Υ.Γ. Αφιερωμένο στο άγνωστο φίλο iohokahey, που ενδιαφέρθηκε να ρωτήσει για την τύχη και την εξέλιξη του "Survivor"...


Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

iohokahey
Masterpiece
Masterpiece
Δημοσιεύσεις: 2018
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2013, 17:54
Τοποθεσία: Δράμα & ανα την Ελλάδα
Has thanked: 0
Been thanked: 1 time

Re: Ο Φίκος survivor...

Δημοσίευση από iohokahey »

πως πανε οι φικοι σου νικολα?
βγαλε καμια φωτο να δουμε αν θελεις..
..When The Night Is Overcome
You May Rise To Find The Sun..

Γιώργος
Άβαταρ μέλους

Topic author
Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Ο Φίκος survivor...

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Πάνε τουλάχιστον τρία χρόνια που είχα στην κατοχή μου δύο φίκους από τους γνωστούς του ΙΚΕΑ (για όσους έχουν επισκεφτεί το εν λόγω κατάστημα)! Πολλοί κορμοί, πολλές ρίζες, πλούσιο το οπτικό αποτέλεσμα στο φύλλωμα. Όταν τους αγόρασα δεν είχα σκοπό να γίνουν bonsai... όταν ασχολήθηκα με το bonsai κατάλαβα ότι δεν είχαν ούτε εκείνοι (ούτε κι εγώ βέβαια...) άλλη επιλογή!
[img]//uploads.tapatalk-cdn.com/201704 ... 4d028e.jpg[/img]
Ο συγκεκριμένος της φωτογραφίας, από το γλαστράκι του ΙΚΕΑ, δοκίμασε για λίγο ένα μεγαλύτερο γλαστράκι και στη συνέχεια μπήκε στο μεγάλο που είναι τώρα, και δέχτηκε κάποιο μέτριο κλάδεμα αραίωσης στο κέντρο και λίγο περιμετρικά για να κρατήσει μία κορυφο-καπύλη τύπου ομπρέλας. Τα πήγαινε περίφημα για αρκετό καιρό! Το χειμώνα με την παγωνιά, πρόλαβα μεν να το συμαζέψω από την βεράντα που τον φιλοξενούσε, αλλά έτσι κι αλλιώς άλλαξε περιβάλλον κι αυτό ήταν αρκετό για να την ακούσει...
Τα φύλλα του άρχισαν να μαραζώνουν και να ξεραίνονται. Πανικόβλητος παρατηρούσα την κακή εξέλιξη και δεν θυμάμαι πού διάβασα ότι ίσως η αποφύλλωση να ήταν η σωτηρία του, στη λογική ότι θα εξοικονομούσε ενέργεια. Σε άλλο σημείο διάβασα ότι ο φίκος θέλει έστω και λίγα εύρωστα φύλλα για να ανταπεξέλθει... Αντιφατικά πράγματα δηλαδή κι έτσι προχώρησα σε απομάκρυνση των φύλλων που είχαν πάρει την κάτω βόλτα.
Τώρα, ένα από τα δύο συνέβησαν: ή στάθηκα πολύ τυχερός ή λίγο περισσότερο από τυχερός... Ο φίκος αποδείχτηκε παληκαράκι. Άρχισε να βγάζει νέα φυλλαράκια κι εγώ αναθάρρησα κομμάτι. Όχι τίποτα άλλο, αλλά να... ο έτερος Καπαδόκης που τον είχα σε πλατύ φαρδύ trainning pot (φωτογραφία άλλη φορά) με εξαιρετικό moss επάνω στην επιφάνεια, στον οποίο φέρθηκα ακριβώς με το ίδιο τρόπο, δεν βλέπω να βγάζει νέα φύλλα κι ανησυχώ. Μπορεί και να τον έχασα. Αλήθεια, μήπως ξέρει κανείς να μου πει πότε να του κάνω την κηδεία του? Δηλαδή, πόσο χρόνο δικαιούται για να αναρώσει? Υπάρχει περίπτωσει να βγάλει φύλλα την επόμενη άνοιξη, ή μήπως αφού περάσει και το καλοκαίρι πρέπει να θεωρήσω ότι οδεύει για καυσόξυλο?
Ρωτώ και ξαναρωτώ, γιατί είχα κι άλλους φίκους, απ' τους άλλους τους βενιαμίν τους δίχρωμους, σε μεγάλες γλάστρες κι ελεύθερη ανάπτυξη, οι οποίοι δεν το ξέραν (ίσως...) αλλά είχαν πάρει νούμερο προτεραιότητας για εξαιρετικά bonsai δέντρα, αλλά η παγωνιά μας έπαιξε το παίγνιό της. Κι αυτοί με την σειρά τους παρότι δεν δέχτηκαν απευθείας χιόνι στα κλαδιά και τα φύλλα τους, ωστόσο λίγο καιρό μετά την παγωνιά άρχισαν να μαραίνονται τα φύλλα. Δέχτηκαν κι αυτοί αποφύλλωση (ελπίσω να μην ήταν αυτό που τους καταδίκασε χειρότερα) αλλά δεν έχουν δείξει ακόμα σημάδια ζωής. Τους διατηρώ κι αυτούς και τους ποτίζω, αλλά....για πόσο?
Όμως για να κλείσω το θέμα με το συγκεκριμένο φυτό, κάπου διάβασα ότι εαν ξύσει κανείς εσωτερικά τον κορμό (περίπου εκεί που υπάρχει το δέσιμο για παράδειγμα) και δεθεί σφιχτά με ταινία ή χόρτο για κάποιο διάστημα, τότε οι χυμοί του συγκεκριμένου δέντρου έχουν την ιδιότητα να συγκολούν τους κορμούς μεταξύ τους, δημιουργώντας εν τέλει την οπτική απάτη του ενός μεγάλου κορμού. Αληθεύει? Τί έχουν να πουν οι master chef του φόρουμ? Όποιος το έχει δοκιμάσει επιτυχημένα, ας πάρει το λόγο... Όποιος άλλος έχει απαντήσεις στα ερωτήματα περι ζωής και θανάτου των φίκων, ας με διαφωτίσει παρακαλώ..!

Στάλθηκε από το GT-N8000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Απάντηση