Mugo no2

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4461
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 297 times
Been thanked: 231 times
Επικοινωνία:

Re: Mugo no2

Δημοσίευση από Hfestion »

Ωραίο μπράβο!!!

, έχω την εντύπωση ότι τα σύρματα που χρησιμοποιησες είναι λεπτά και μαλακά και δεν μπορείς να δώσεις το σχήμα που θα ήθελες.

Αν με ρώταγες τι θα άλλαζα αν ήταν δικό μου, (στην τελευταία φωτογραφία) θα έκοβα το κλαδί κάτω αριστερά και θα το έκανα Jin και θα έκοβα ένα κλαδί στην κορυφή που πετάει κάθετα. (δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω virtual)

Topic author
DsonPap
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 22:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Mugo no2

Δημοσίευση από DsonPap »

Πάει γερά,την καλησπέρα μου σε ολους!

Προστέθηκε μετά από 36 λεπτά 57 δευτερόλεπτα:
Απο επανω
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αγαπάμε κωνοφόρα!

Topic author
DsonPap
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 22:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Mugo no2

Δημοσίευση από DsonPap »

Πριν την καταιγίδα έκανε ενα μπουρινισιο αερα κ το εριξε κατω.Η γλαστρα έσπασε κ να η συνεχεια....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αγαπάμε κωνοφόρα!

Topic author
DsonPap
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 22:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Mugo no2

Δημοσίευση από DsonPap »

Καλησπέρα,
Το πλανο μου ειναι να συνεχισω την εξισορρόπηση την ανοιξη(τσιμπημα των δυνατων κεριων στην κορηφη)κ αφαίρεση των κλαδιών που ειναι βαμμένα κόκκινα(νωρις την ανοιξη η μελοντικα σε επομενη σεζον)

Τσεκ στις φωτο παρα πολλα κεράκια έτοιμα να σκασουν  την ανοιξη(διακλάδωση)!

Στελιο αν ρωτας στα σοβαρα για την φωτο μπηκαν μεσα απο την μπαλκονοορτα πανω στο πατακι....

Τι λέτε?γνωμες?
 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αγαπάμε κωνοφόρα!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Mugo no2

Δημοσίευση από stelios »

Μέσα στο σπίτι το έχεις ή ήταν μόνο για την φωτογράφιση;
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6669
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 78 times
Been thanked: 129 times
Επικοινωνία:

Re: Mugo no2

Δημοσίευση από Harris »

Μια χαρά τα πηγαινει αλλα κατι πρεπει να κανεις με την διακλάδωση... Πως το σκεφτεσαι;
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Topic author
DsonPap
Mame
Mame
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: 25 Μάιος 2017, 22:54
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Mugo no2

Δημοσίευση από DsonPap »

Καλημερα σας ,πολες μερες τωρα θελω να γραψω ενα ελαφρως χορταστικο κειμενο παρουσιασης αλλα δεν ευκαιρω...
Στα γρηγορα λοιπον στις 15.04.17 μεταφυτευτηκε με κοψιμο κ ταίριασμα των ριζων του μελοντικου  νεμπαρι στο ποτ.Λιγες μερες μετα αφαίρεσα τα δυνατα κεριά στα σημεια που εσκαγαν 3 μαζι αφηνοντας 2 κ τσιμπισα τα μακρια κερια στο πανω 1/3 του πευκου.
Μεσα στον μαιο παρατηρησα νεες ριζες κατω απο τα βρυα με μεγαλη μου χαρα.Ενδιαμεσα αφαιρεσα ο,τι πεθανε.Κατα το τελος του καλοκαιριου(Σεπτέμβριο)τσεκαρα  κουνοντας το δεντρο πως οι νεες ριζες το ειχαν δέσει πολυ καλα στο ποτ κ ετσι προσεκτικα προσεκτια κ απαλα απαλα εβγαλα τα βρυα εκοψα τα συρματα π συγκρατουσαν το πευκο στο ποτ ξανα εστρωσα τις επιφανειακες ριζες για ομορφο νεμπαρι κ τελος εβαλα απο επανω τριμενο σπαγκνουμ μοσσ.
Στις αρχες του Νοεμβριου συρματωσα τα κατω κλαδια, κλαδεψα ελαφρα κ στα μεσα(κανα 10ημερο μετα)συρματωσα κ ο,τι αλλο ενιωθα πως θελει αλλαγη θεσης.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Αγαπάμε κωνοφόρα!
Απάντηση