Λίλη

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

georgehh
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 28 Ιαν 2010, 00:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: RE: Re: Λίλη

Δημοσίευση από georgehh »

Jean-Zac έγραψε:
georgehh έγραψε:Τέλειο Γιάνναρε,το χώμα όμως μήπως βαστάει πολύ υγρασία? φοβάμαι για root rot...
Είναι αλήθεια ότι τα χώματα που χρησιμοποιώ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Φυτόχωμα από το σούπερ μάρκετ ανακατεμένο με χαλικάκι  και σχεδόν 2 δάκτυλα χαλίκι στον πάτο  και σήτα για να στραγγίζει καλά. Η επιλογή αυτή στα φυτά μου είναι γιατί δεν τα ποτίζω καθημερινά αλλά όταν βλέπω ότι τα φύλλα τους αρχίζουν να γέρνουν (στα φυλλοβόλα) ή διαφορετικά κάθε 3-4-5 ημέρες στα αειθαλή. Μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα παρά μόνο σε αυτά πού τα  ‘’ ποτίζανε ‘’ οι γάτες. :laughing-rolling:
Το συγκεκριμένο φυτό ξεκίνησε από σπόρο. Πρίν 4 μήνες είχα κάνει μεταφύτευση σε αυτό το λευκό πλαστικό μπόλ  και αφού είδα ότι προχωράει καλά και έφτασε στο σημείο (λόγω εποχής) να ρίξει τα φύλλα του το παρέδωσα. Το βασικό είναι να μπορέσει η Λίλη να το κρατήσει ζωντανό μιάς και δεν έχει γνώσεις για την καλλιέργεια των πρέ μπονσάι. Μία ή δύο φορές τον χρόνο θα επεμβαίνω για την αποφύλλωση, το κλάδεμα, το συρμάτωμα και την πιθανή μεταφύτευση. Οι εργασίες που γίνανε (δεν φαίνονται στις φωτογραφίες) ήταν λίγο dremel, ελαφρό κλάδεμα και συρμάτωμα και καθαρισμός από τις εναέριες ρίζες στην βάση του κορμού. Στα μέσα Μαΐου θα γίνει αποφύλλωση και νέο κλάδεμα-συρμάτωμα.

Η χαρά είναι να χαρίζεις κάτι και να εισπράττεις ένα χαμόγελο.

 Το ευχαριστώ απαγορεύεται. !!
Ωραία Ιστορία...αν δεν του ριξει καμιά μπυρίτσα θα πάει καλά.ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους

DimosA
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 07 Απρ 2014, 23:25
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λίλη

Δημοσίευση από DimosA »

Τέλειο...

Στάλθηκε από το Tornado 348 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Άβαταρ μέλους

Harris
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 6681
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009, 21:37
Τοποθεσία: Athens
Has thanked: 82 times
Been thanked: 134 times
Επικοινωνία:

Re: Λίλη

Δημοσίευση από Harris »

Τέλειο δέντρο και το χαμόγελο σίγουρα ήταν η καλύτερη επιβράβευση! :)
Το μόνο bonsai που δεν χρειάζεται φροντίδα είναι το πλαστικό.
Η αγάπη είναι το καλύτερο λίπασμα.
Μπονσάι είναι η έκφραση του είναι μου μέσα από την δημιουργία της φύσης για μια ανώτερη από εμένα προς τους άλλους αγάπη. Χ.
Εικόνα

Hfestion
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 4481
Εγγραφή: 15 Οκτ 2010, 13:05
Τοποθεσία: Αθηνα
Has thanked: 310 times
Been thanked: 239 times
Επικοινωνία:

Re: Λίλη

Δημοσίευση από Hfestion »

Παρα πολυ ωραιο δεντρο!
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Re: Λίλη

Δημοσίευση από Jean-Zac »

georgehh έγραψε:Τέλειο Γιάνναρε,το χώμα όμως μήπως βαστάει πολύ υγρασία? φοβάμαι για root rot...
Είναι αλήθεια ότι τα χώματα που χρησιμοποιώ δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Φυτόχωμα από το σούπερ μάρκετ ανακατεμένο με χαλικάκι  και σχεδόν 2 δάκτυλα χαλίκι στον πάτο  και σήτα για να στραγγίζει καλά. Η επιλογή αυτή στα φυτά μου είναι γιατί δεν τα ποτίζω καθημερινά αλλά όταν βλέπω ότι τα φύλλα τους αρχίζουν να γέρνουν (στα φυλλοβόλα) ή διαφορετικά κάθε 3-4-5 ημέρες στα αειθαλή. Μέχρι τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα παρά μόνο σε αυτά πού τα  ‘’ ποτίζανε ‘’ οι γάτες. :laughing-rolling:
Το συγκεκριμένο φυτό ξεκίνησε από σπόρο. Πρίν 4 μήνες είχα κάνει μεταφύτευση σε αυτό το λευκό πλαστικό μπόλ  και αφού είδα ότι προχωράει καλά και έφτασε στο σημείο (λόγω εποχής) να ρίξει τα φύλλα του το παρέδωσα. Το βασικό είναι να μπορέσει η Λίλη να το κρατήσει ζωντανό μιάς και δεν έχει γνώσεις για την καλλιέργεια των πρέ μπονσάι. Μία ή δύο φορές τον χρόνο θα επεμβαίνω για την αποφύλλωση, το κλάδεμα, το συρμάτωμα και την πιθανή μεταφύτευση. Οι εργασίες που γίνανε (δεν φαίνονται στις φωτογραφίες) ήταν λίγο dremel, ελαφρό κλάδεμα και συρμάτωμα και καθαρισμός από τις εναέριες ρίζες στην βάση του κορμού. Στα μέσα Μαΐου θα γίνει αποφύλλωση και νέο κλάδεμα-συρμάτωμα.

Η χαρά είναι να χαρίζεις κάτι και να εισπράττεις ένα χαμόγελο.

 Το ευχαριστώ απαγορεύεται. !!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Λίλη

Δημοσίευση από stelios »

Πολύ ωραίο δώρο. Θα είναι χαρούμενη σίγουρα με τέτοιο δέντρο.

georgehh
Shohin
Shohin
Δημοσιεύσεις: 272
Εγγραφή: 28 Ιαν 2010, 00:53
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Λίλη

Δημοσίευση από georgehh »

Τέλειο Γιάνναρε,το χώμα όμως μήπως βαστάει πολύ υγρασία? φοβάμαι για root rot...
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2503
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 235 times

Λίλη

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Η Λίλη ήταν εδώ……..
 
https://www.youtube.com/watch?v=VRffwM6HQrQ&list=RDVRffwM6HQrQ
 

 
……..αλλά σήμερα άλλαξε χέρια.

Πήγε στην Λίλη , παιδική φίλη, γειτόνισσα και νέα ιδιοκτήτρια του μικρού (5 ετών περίπου) Celtis Australis. Ήταν η επισφράγιση μίας υπόσχεσης που έκανα πρίν 3-4 χρόνια ότι θα της έφτιαχνα ένα μικρό δενδράκι.
(Η τελευταία φωτογραφία είναι βίρτουαλ για να έχουμε μία εικόνα για το μέλλον)
.

 
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση