Tillia cordata

Παρουσιάσεις προ–μπονσάϊ μελών
Απάντηση

Topic author
Sakis78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Δεκ 2015, 09:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Tillia cordata

Δημοσίευση από Sakis78 »

Ευχαριστω για την βοηθεια ησασταν πολυ κατατοπιστικοι!
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Tillia cordata

Δημοσίευση από Sim62 »

Κοιτάζω αρκετή ώρα τώρα το δέντρο και ειλικρινά δεν βλέπω κάποια άλλη προοπτική απ΄αυτή που σου σχεδίασε ο Jean Zac. Η επιλογή του κλαδιού που έκανε σαν νέα κορυφή και η αφαίρεση των άλλων δεν είναι τυχαία. Κατ΄αρχάς δεν υπάρχουν άλλα κλαδιά εκτός αυτού που θα μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για κάποιο άλλο σχέδιο. Το κακό είναι ότι ξεκινάνε όλα όπως λες και σύ απ΄ το ίδο σημείο. Είναι βασικός κανόνας στην διαμόρφωση bonsai να ξεκινά μόνο ένα κλαδί απο κάθε σημείο. Αν αφήσεις για καιρό τα 3 κλαδιά που τουλάχιστον εγώ βλέπω να αναπτύσσονται απο εκεί θα έχουμε στο μέλλον ένα άσχημο εξόγκωμα στο σημείο εκείνο και πιθανώς ανάποδη κωνικότητα στον κορμό .
Εγώ θα συνέχιζα με αυτή την προοπτική και θα εφάρμοζα επιθετική λίπανση απ΄τις αρχές Μαρτίου μόλις ανέβει λίγο η θερμοκρασία για να βοηθήσω την ανάπτυξη νέων οφθαλμών στο δέντρο που θα δώσουν την δυνατότητα επιλογής νέων κλαδιών.
Επειτα το jin που έχεις κάνει στην κορυφή είναι γνώρισμα κωνοφόρων , στα φυλλοβόλλα δεν νομίζω ότι προσθέτει κάτι στην εικόνα τους. Το θεωρώ κάπως παράταιρο. Στα φυλλοβόλα ταιριάζουν περισσότερο τα uri, οι κουφάλες δηλαδή.
Όσο για τον τριπλασιασμό σε πάχος κλαδιών που εγώ θα τα είχα αφαιρέσει απ΄την αρχή δεν μου λέει τίποτα. Θα προτιμούσα όλη αυτή η ενέργεια που χρησιμοποιήθηκε για να παχύνει άχρηστα κλαδιά να είχε πάει στην παραγωγή και ανάπτυξη νέων οφθαλμών και κλαδιών στο δέντρο. Πράγμα που θα είχε συμβεί ήδη αν δεν διοχετευόταν στα υπάρχοντα κλαδιά.

Topic author
Sakis78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Δεκ 2015, 09:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Tillia cordata

Δημοσίευση από Sakis78 »

Το συρματωμα το εκανα για να κατευθυνω 4-5 κλαδια που ξεκινουν απο το ιδιο ακριβως σημειο προς ολες τις κατευθυνσεις,δεν θα πω ομως αν εκανα σωστα η' λαθος,εξαλλου γιαυτο υπαρχει το φορουμ για να προσφερει ο καθενας την εμπειρια του την γνωση και την συμβουλη του..το ιδιο εκανα και περυσι αφου εκοψα καποια κλαδια και η αυξηση των κλαδιων ηταν τεραστια,τριπλασιαστηκαν σε παχος.δεν παρατηρησα κατι απο αυτα που λες.αν εχω κανει ομως καποιο σημαντικο λαθος θα ηταν πολυ καλο να μου το πειτε και να το διορθωσω.
Άβαταρ μέλους

Sim62
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 1464
Εγγραφή: 08 Φεβ 2014, 13:32
Has thanked: 11 times
Been thanked: 81 times

Re: Tillia cordata

Δημοσίευση από Sim62 »

Εγώ δεν καταλαβαίνω καθόλου γιατί κάθεσαι και συρματώνεις κλαδιά που θα λειτουργήσουν ή σαν θυσιαζόμενα ή θα κλαδευτούν στο μέλλον δραστικά στον 2ο ή 3ο κόμβο όπως αναφέρεις. Είναι τελείως περιττό και μάλιστα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δίνεις και αυτή την έντονη κλίση προς τα κάτω και δεξιά και αριστερά... Κανένα φυλλοβόλο είτε στη φύση ή σαν bonsai δεν έχει τέτοια κλαδιά...
Τώρα αν τα κλαδιά παχαίνουν όποια κατεύθυνση και να έχουν. Ναί παχαίνουν αλλά το δέντρο τρέφεται και αναπτύσσεται εξ αιτίας ενός μηχανισμού που ονομάζεται φωτοσύνθεση αλλά είμαι σίγουρος πως αυτό ήδη το γνωρίζεις. Να είσαι επίσης σίγουρος πως τα δέντρα είναι πολύ συμφεροντολόγοι οργανισμοί και δεν κάθονται να αναλύσουν τα πράγματα με την λογική αλλά καθαρά με όρους επιβίωσης. Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να αναπτύσσονται σε βάρος ολων των ανταγωνιστών τους σην φύση και φυσικά έχουν κληροδοτήσει αυτή την συμπεριφορά και στα bonsai ξαδελφάκια τους. Είναι απλά θέμα γονιδιώματος.
Την άνοιξη λοιπόν όταν τα φύλλα θα μεγαλώσουν και θα πυκνώσουν στο κεντρικό σημείο του δέντρου όπου έχεις στρέψει όλα τα κλαδιά με το συρμάτωμα που τους έκανες ο ήλιος θα δυσκολεύεται να φτάσει στο εσωτερικό του δέντρου που ξεκινοούν τα κλαδιά. Λιγότερος ήλιος εκεί (έστω και ελαφρά λιγότερος) σημαίνει λιγότερη φωτοσύνθεση άρα λιγότερη τροφή για το δέντρο απο εκείνα τα σημεία.
Είπα πρίν πως τα δέντρα είναι συμφεροντολόγοι όχι για αστείο. Μόλις νοιώσουν ότι κάποια σημεία -κλαδιά δεν προσφέρουν στο σύνολο λόγω έλειψης φωτοσύνθεσης τότε αντιδρούν μειώνοντας την εσωτερική ροή προς τα εκεί ανακατευθύνοντας την σε σημεία που εκτελούν περισσότερη φωτοσύνθεση. Στα ψηλότερα και πιο εξωτερικά σημεία δηλαδή.
Αποτέλεσμα, τα κλαδιά που συρμάτωσες δεν θα παχαίνουν με τον ρυθμό που θέλεις και για τον παραπάνω λόγο αλλά και γιατί κατέστρεψες αρκετά κύτταρα μεταφοράς ουσιών απο το άσκοπο και πολύπλοκο συρμάτωμα που έκανες.

Topic author
Sakis78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Δεκ 2015, 09:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Tillia cordata

Δημοσίευση από Sakis78 »

Οπως ειπα δεν εχω παρει ακομα την τελικη αποφαση,οντως χρειαζεται κορυφη που μπορει ευκολα να γινει με νεο συρματωμα του χρονου,οι φλαμουριες ειναι πολυ ευκαμπτες.πιστευω φετος θα την συνεχισω ετσι.θα φανει και ενα μερος του αποτελεσματος με την καλοκαιρινη αποφυλλωση.θα δουμε.....
Άβαταρ μέλους

sinaf
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 393
Εγγραφή: 02 Μάιος 2015, 00:53
Has thanked: 19 times
Been thanked: 45 times

Re: Tillia cordata

Δημοσίευση από sinaf »

Το πρόβλημα στο δέντρο σου δεν είναι το πάχος των κλαδιών. Αυτό που χρειάζεται βασικά το δέντρο σου είναι μία νέα κορυφή! Ακόμη και το δέντρο στη φωτογραφία έχει μία κορυφή. Φαίνεται και χωρίς ζούμ...

Topic author
Sakis78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Δεκ 2015, 09:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Re: Tillia cordata

Δημοσίευση από Sakis78 »

20170429_134659.jpg
Η παχυνση των κλαδιων γινεται οταν τα αφηνεις να μακρυνουν προς οποιαδηποτε φορα και αφου φτασουν στο επιθυμητο παχος τοτε κλαδευεις δευτερο-τριτο κομβο μεχρι να παχυνει η δευτερευουσα διακλαδωση κ.ο.κ.Αν κλαδευεις επιθετικα στερεις απο το κεντρικο κλαδι την δυνατοτητα να παχυνει γρηγορα και την δινεις στην δευτερευουσα διακλαδωση,ετσι χανεις σε χρονο και σε κωνικοτητα,μπορει αμεσα να εχεις ενα καλυτερο αποτελεσμα αλλα σε βαθος χρονου θα πρεπει να το ξεκινησεις απο την αρχη.Εξαλλου μπονσαι σημαινει υπομονη.Πολυ καλη η ιδεα σου αλλα με αυτη την φλαμουρια ονειρευομαι ενα δεντρο που ειδα στην φυση,ειναι μακρυνη η φωτογραφια αλλα με ζουμ κατι φαινεται.δεν εχω παρει αποφαση ακομα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Άβαταρ μέλους

Νικολας72
Omono
Omono
Δημοσιεύσεις: 391
Εγγραφή: 16 Σεπ 2015, 16:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 103 times

Re: Tillia cordata

Δημοσίευση από Νικολας72 »

Γιάννη, αφενός η εμφανής ευχέρεια που έχεις αποκτήσει στο "τί βλέπεις" σε οποιοδήποτε "πρωτόγονο" υλικό είναι απίστευτη, αφετέρου ακόμα και η δυνατότητα αποτύπωσής του σε "εικον-ική" πραγματικότητα, μοιάζει τόσο φυσική και αβίαστη, λες και είναι σχεδόν προφητική. Η τελική εικόνα -σε μένα τουλάχιστον- λειτουργεί ως πυροκροτητής επιθυμίας: αμέσως θέλω να είχα ξεκινήσει χθες την προτεινόμενη διαμόρφωση...

Αφετέρου, παίρνω γερές δόσεις αυτοπεποίθησης, ότι βαδίζω σε σωστό δρόμο ο ίδιος. Και με το κράταιγο τις προάλλες και με την φλαμουριά του φίλου μας εδώ του Στέλιου, σκέφτηκα τα ίδια περίπου βήματα διαμόρφωσης. Στο επόμενο που θα σηκώσει άλλος φίλος, θα τολμήσω να κάνω ένα σκιτσάκι ...

Στέλιο, έχεις ένα καλό πρωτογενές υλικό νομίζω, λόγω πάχους κορμού και εμφανών ριζών που λογικά αργότερα μπορούν να σου δώσουν καλό νεμπάρι. Τώρα, το σχέδιο του μάγου (βλέπε Γιάννη...), σου δίνει δύο πράγματα που λείπουν από το φυτό όπως είναι τώρα: κωνικότητα κορμού και κίνηση, στοιχεία που εκτοξεύουν το τελικό αποτέλεσμα.

Καλή συνέχεια και κράτα μας ενήμερους για την εξέλιξη του φυτού!
If you can DREAM it,
you can DO it..!
Άβαταρ μέλους

stelios
Imperial
Imperial
Δημοσιεύσεις: 853
Εγγραφή: 18 Σεπ 2011, 20:34
Has thanked: 7 times
Been thanked: 26 times

Re: Tillia cordata

Δημοσίευση από stelios »

Ωωω τέλειο Γιάννη!
Άβαταρ μέλους

Jean-Zac
V.I.P
V.I.P
Δημοσιεύσεις: 2499
Εγγραφή: 21 Απρ 2010, 15:15
Has thanked: 0
Been thanked: 228 times

Re: Tillia cordata

Δημοσίευση από Jean-Zac »

Sakis78 έγραψε:........ μπηκε σε ποτ και ξανασυρματωθηκε για να παρουν τα κλαδια φορα προς τα κατω.σκοπος ειναι να μεινουν εκει για επιπλεον παχυνση,μιας και εχει τρελη αναπτυξη,και του χρονου να προχωρησω σε δραστικο  κλαδεμα και περαιτερω διαμορφωση.καθε σχολιο παρατηρηση και βοηθεια δεκτή.
Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση ως αρχάριος.
Όταν γέρνουμε-συρματώνουμε  τα κλαδιά προς τα κάτω τότε αυτά χοντραίνουν πιο γρήγορα ??  Άρα έχουμε καλύτερη και γρηγορότερη πάχυνση ??  Εάν συμβαίνει αυτό τότε έχω κάνει λάθος εγώ μέχρι τώρα. Νομίζω ότι η πάχυνση κορμού και βασικών κλαδιών επέρχεται με την αύξηση της δευτερεύουσας διακλάδωσης και τα συνεχόμενα κλαδέματα. Όταν ένα κλαδί το στρέφουμε-οδηγούμε προς τα κάτω η λύμφη αντιμετωπίζει κάποια δυσκολία ώστε να θρέψει το κλαδί και στρέφεται περισσότερο στα άλλα που έχουν τάση να πάνε προς τα επάνω. Αυτό το πρόβλημα το αντιμετωπίζουμε κυρίως στις μορφολογίες δένδρων cascade style.
Αλλά όπως είπα μπορεί να κάνω και λάθος !!!!  Αρχάριος είμαι !!!!
 
Στην περίπτωση του συγκεκριμένου δένδρου θα ενεργούσα σύμφωνα με τις εικόνες που παραθέτω.
.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Topic author
Sakis78
Σπορόφυτο
Σπορόφυτο
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: 06 Δεκ 2015, 09:35
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Tillia cordata

Δημοσίευση από Sakis78 »

Καλησπερα σε ολους σας!αυτην την φλαμουρια την βρηκα απο δασικο φυτωριο και ειχε το μαυρο της το χαλι.ηταν 4μετρα ψηλη και το χωμα της ηταν πηλος.μετα απο σχεδον δυο ωρες καταφερα να καθαρισω την ριζα της και μπηκε σε γλαστρα.την επομενη χρονια εγινε το πρωτο συρματωμα και πριν λιγες μερες την σκαλισα λιγο μπηκε σε ποτ και ξανασυρματωθηκε για να παρουν τα κλαδια φορα προς τα κατω.σκοπος ειναι να μεινουν εκει για επιπλεον παχυνση,μιας και εχει τρελη αναπτυξη,και του χρονου να προχωρησω σε δραστικο  κλαδεμα και περαιτερω διαμορφωση.καθε σχολιο παρατηρηση και βοηθεια δεκτη.
20180119_121928.jpg
20180119_121904.jpg
20180119_121858.jpg
20180119_121855.jpg
20161106_211457.jpg
20161206_093939.jpg
20161206_093927.jpg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Απάντηση